BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 16

Investition in Tirana

Erstellt von El Greco, 30.09.2010, 18:34 Uhr · 15 Antworten · 1.963 Aufrufe

 1. #1
  El Greco

  Ausrufezeichen Investition in Tirana

  Eine Investition in Tirana - Albanien in höhe von 60 Millionen Euro von der Griechischen MIG - Marfin Investment Group (Hygeia Group - Ομιλος Ηγεια)

  http://www.hygeia.gr/page.aspx?p_id=492

  Kryeministri Berisha peruron spitalin e ri Hygeia Tirana Keshilli i Ministrave 2010-09-29

  MARFIN INVESTMENT GROUP

  HYGEIA Group officially launched on Wednesday September 29 the new modern hospital in Albania, in the presence of Prime Minister Mr. Sali Berisha and the chairman of MIG and Deputy President of HYGEIA Group, Mr. Andreas Vgenopoulos.
  Hygeia Hospital Tirana an investment of 60,000,000 euros - the largest in the provision of health services in Albania - is destined to be a benchmark for the entire region of Southeastern Europe, providing high quality health services not only in Albania but also in neighboring countries.
  It is a complete Hospital which has among others the first two linear accelerators in the country, the first comprehensive oncology center in Albania, complete Cardiac Center and Interventional Cardiology Center, an independent Obstetrics Clinic and Pediatrics Clinic.
  The modern facilities are developed in multi-storey building in Tirana Kashar with easy access and surrounded by highways linking the capital city of Durres in Albania and northern Albania.

  Kryeministri Berisha peruroi sot spitalin e ri Hygeia Tirana i Grupit Hygeia ne Shqiperi. Hygeia Hospital Tirana eshte nje investim privat nder me te medhate ne fushen e shendetesise ne Shqiperi me vlere prej 60 milione eurosh. Ai eshte i pajisur me teknologjine me bashkekohore dhe synon te shnderrohet ne nje pike referimi per rajonin.
  Kryeministri Berisha tha se ky investim do tju mundesoje jo vetem qytetareve shqiptare sherbimet me moderne dhe bashkekohore mjekesore por edhe qytetareve nga vendet perreth.
  Ky spital - u shpreh Kryeministri - ngrihet ne nje kohe kur sistemi yne shendetesor eshte perfshire ne reforme te thelle dhe te gjithanshme dhe shtylle kryesore e kesaj reforme eshte dhe do te jete partneriteti publik ndash privat.
  Kryeministri Berisha garantoi vazhdimin e perpjekjeve per nje kuader edhe me te favorshem ligjor fiskal e te gjithanshem per veprimtarine ne kete fushe. Duke ripohuar faktin se Shqiperia eshte aktualisht vendi me barren fiskale me te ulet ne Europe Kryeministri theksoi se qeveria do te ndermarre hapa te tjere per ta lehtesuar kete barre ne sektorin e shendetesise.
  Ne pershendetjen e tij me kete rast Kryeministri Berisha u shpreh me gjere
  Sot eshte nje dite e madhe per boten medilake shqiptare por edhe per Shqiperine ne teresi. Ne inaugurojme sot investimin me te madh ne fushen e shendetit te bere gjate ketyre 20 viteve te fundit inaugurojme spitalin me modern te permasave rajonale ne Tirane.
  Me kete rast dua ti shpreh falenderimin tim me te perzemert dhe mirenjohjen me te thelle zotit Andreas Vjenopulos President i Grupit Marfin para se gjithash per besimin e jashtezakonshem qe ka deshmuar ndaj Shqiperise dhe shqiptareve. Te investosh ne nje vend 60 milione euro do te thote te kesh nje besim te pakufishem ndaj tij. Une ju garantoj se shqiptaret e vleresojne shume besimin tuaj njelloj sikunder ata vleresojne dhe do te vleresojne spitalin ultramodern qe ju ngritet ne kete vend. Me kete investim ju keni bere te mundur qe qytetaret shqiptare te gezojne sherbimet me moderne dhe bashkekohore mjekesore ne te gjitha fushat nder me te rendesishmet.
  Ju keni shtuar nje qender te fuqishme per universitetet tona si dhe per kualifikimin e mjekeve tane. Spitali qe inaugurojme sot eshte gjithashtu nje qender e rendesishme rajonale qe do tu sherbeje edhe qytetareve nga vendet perreth.
  Se bashku me Grupin tuaj kemi vendosur nje bashkepunim te shkelqyer por une kam qene dhe mbetem shume i mahnitur nga ekipi juaj perkushtimi persistenca e tyre e cila sot kurorezohet me kete sukses te madh. Ndaj dua te falenderoj secilin prej tyre per perkushtimin me te cilin ata punuan urtesine maturine dhe persistencen me te cilen kapercyen cdo lloj veshtiresie dhe ngriten ne nje kohe rekord nje spital kaq te mrekullueshem.
  Zonja dhe zoterinj
  Ky spital ngrihet ne nje kohe kur sistemi yne shendetesor eshte perfshire ne reforme te thelle dhe te gjithanshme. Shtylle kryesore e kesaj reforme eshte dhe do te jete partneriteti publik ndash privat. Une ju garantoj ju zoti Vjenopulos se qeveria do te vazhdoje perpjekjet e saj per nje kuader edhe me te favorshem ligjor fiskal e te gjithanshem per veprimtarine tuaj dhe spitalet e tjera private. Aktualisht Shqiperia eshte vendi me barren fiskale me te ulet ne Europe por ajo duhet te ndermarre hapa te tjere per ta lehtesuar kete barre ne sektorin e shendetesise. Une besoj se kuadri ligjor do te plotesohet me shpejtesi ne menyre qe qytetaret shqiptare te mund te sherbehen ne kete spital njelloj si ne spitalet publike. Sikunder besoj shume se gara e sektorit publik me sektorin privat eshte promotor i fuqishem i zhvillimit te tyre.
  Nje jave me pare takova ne New York Kryeministrin tuaj zotin Papandreu. E informova se ne nje hark te shkurter kohor ne inaugurojme ne Shqiperi dy nder investimet me te medha te bera ndonjehere ne kete vend fabriken e re te cimentos te Grupit Titan dhe spitalin e ri te Grupit Marfin.
  Zonja dhe zoterinj
  Dy sukseset me te shkelqyera te ekonomise dhe biznesit grek inaugurimi ne harkun kohor me pak se nje muaj te dy investimeve shume te medha u bashkuan me investime te tjera te shumta qe shtrihen nga jugu ne veriun e vendit. Shpreh bindjen time se do te jene suksese te medha e te verteta. Se bashku me ju Shqiperia do te vazhdoje te mbetet histori suksesi. Faleminderit shume

 2. #2
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Quelle?

 3. #3
  El Greco
  Zitat Zitat von Gjergj Fishta Beitrag anzeigen
  Quelle?
  Bist du blind?

 4. #4

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612

 5. #5
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211
  Das sind erfreuliche Nachrichten für beide Länder.  Hippokrates

 6. #6
  IbishKajtazi
  Das ist ein Grund zur Freude!

 7. #7

  Registriert seit
  30.09.2010
  Beiträge
  38
  Hallo,

  Ich war dieses Jahr in Tirana und Durres. Viele Gebäude sehen sehr modern aus. Vorallem die Architektur hat es mir sehr angetan. Die Griechen scheinen ein reges Interesse an Albanien zu haben, was ich sehr begrüsse da schon sehr viele antike Ruinen von den alten Griechen erbaut wurden.


  Gruss

 8. #8
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Legionarius Beitrag anzeigen
  Hallo,

  Ich war dieses Jahr in Tirana und Durres. Viele Gebäude sehen sehr modern aus. Vorallem die Architektur hat es mir sehr angetan. Die Griechen scheinen ein reges Interesse an Albanien zu haben, was ich sehr begrüsse da schon sehr viele antike Ruinen von den alten Griechen erbaut wurden.


  Gruss

  Servus und willkommen!

  Eine übliche Frage hier: was für ein Landsmann bist du?

 9. #9

  Registriert seit
  30.09.2010
  Beiträge
  38
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Servus und willkommen!

  Eine übliche Frage hier: was für ein Landsmann bist du?

  Sagen wir ich sehe mich in nostalgischer Weise als Römer an.

 10. #10
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  24.719
  Zitat Zitat von Legionarius Beitrag anzeigen
  Sagen wir ich sehe mich in nostalgischer Weise als Römer an.

  byzantiner oder italo-römer??

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 21.06.2009, 06:59
 2. eure letzte investition
  Von mile1977 im Forum Rakija
  Antworten: 76
  Letzter Beitrag: 30.03.2009, 21:49
 3. Investition für Kurdengebiet
  Von Popeye im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 31.05.2008, 01:29
 4. Investition in Silber?
  Von Lepoto im Forum Wirtschaft
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 01.04.2008, 13:25
 5. 170 Mil Investition in Sarajevo
  Von BalkanSurfer im Forum Wirtschaft
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 11.01.2006, 23:16