BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 6 ErsteErste 123456 LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 54

Türkische ingenieure in U.S.A. sagen " WE ARE READY FOR MISSION IN TÜRKiYE "

Erstellt von Salvador, 03.09.2011, 12:25 Uhr · 53 Antworten · 5.237 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von Salvador

  Registriert seit
  13.05.2011
  Beiträge
  3.342
  Zitat Zitat von КОСОВЉАНИН Beitrag anzeigen
  Warum? Was hat die Türkei vor?

 2. #42
  Avatar von ProudEagle

  Registriert seit
  13.10.2010
  Beiträge
  4.442
  Zitat Zitat von КОСОВЉАНИН Beitrag anzeigen
  Warum? Was hat die Türkei vor?
  Eine Rüstungsindustrie aufbauen bzw erweitern.

  Zitat Zitat von Königsrasse Beitrag anzeigen
  Nach dem aufruf der Türkischen Regierung haben sich eine große anzahl ( Zahlen noch nicht bekannt genau so die namen der ingneure ) von ingeneuren bereit erklärt der Türkei unter die arme zugreifen.
  :nasebohr:

  Zitat Zitat von Königsrasse Beitrag anzeigen
  Opfer lass es früher oder Später wirst du es selber einsehen müssen.
  Du widerlegst dich doch eh ständig selbst

 3. #43
  Avatar von Salvador

  Registriert seit
  13.05.2011
  Beiträge
  3.342
  Zitat Zitat von ProudEagle Beitrag anzeigen
  Eine Rüstungsindustrie aufbauen bzw erweitern.  :nasebohr:  Du widerlegst dich doch eh ständig selbst

  in welcher hinsicht ?

  nur weil man die namen der ingeneure noch nicht zur öffentlichkeit preisgegeben hat bedeutet es das es propaganda sein ?

  lächerlich.

 4. #44

  Registriert seit
  01.09.2011
  Beiträge
  99
  Zitat Zitat von ProudEagle Beitrag anzeigen
  Eine Rüstungsindustrie aufbauen bzw erweitern.
  der markt ist überfüllt. noch mehr rüstung das ist absurd. ich war bei paar rüstungsmesse. jede staat auf der welt bauen waffen aber nur ganz wenige verkaufen wirklich und machen BIP von land signifikant größer.

  ich vermute eher dass die türkei will unabhängig von ausland sein um einen krieg zu führen.
  wer sich verteiligen will der braucht waffen. wer einen illegalen krieg führen will der braucht eigene waffen.

 5. #45
  AyYıldız
  @mods
  kann bitte jemand diesen idioten aus dem thread bannen, danke.

  ABD'deki Türk mühendisler göreve hazır  03.09.2011 - 13:36
  Son güncelleme : 14:05


  Türkiye'nin milli uçak, helikopter, otomobil ve uydu projeleri ABD'deki dev şirketlerde çalışan Türk mühendisleri heyecandırdı.

  SEATTLE/ANKARA - Türkiye'nin kendi uçağını, helikopterini, otomobilini ve uydusunu yapmak için karar alması, ABD'de Boeing, Microsoft, Google gibi dev şirketlerde çalışan Türk mühendislerini heyecanlandırdı. Türk mühendisler, önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye gelerek milli imkanlarla geliştirilecek bu projelerde görev alabileceklerini belirttiler.
  Onları, kimileri ''Türkiye'nin beyin göçü'', kimileri ise ''Türkiye'nin beyin gücü'' olarak nitelendiriyor. Onlar, Microsoft, Boeing, Google gibi dünya ekonomisine yön verebilen dev şirketler tarafından milyonlarca insan arasından özenle seçilmiş Türk gençleri...
  Bugün, merkezi ABD'de bulunan dünyanın en büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft'ta 350, dünyanın en büyük internet arama motoru Google'da 35, ABD'li havacılık devi Boeing firmasında ise 75 Türk mühendis görev yapıyor. İstanbullu Erdal Bayseçkin, Adanalı Hanifi Kurter, İzmirli Taylan Yıldız, Konyalı Ferhat Büyükkökten, Ankaralı Barış Taze, İzmirli İbrahim Hamza Ak, Bursalı Serdar Soran, bu gençlerden sadece bir kaçı...
  Oldukça zorlu mülakatlardan geçerek bu şirketlerde çalışma hakkı kazanan Türk mühendisler, orada elde ettikleri tecrübe ve bilgi birikimlerini, zamanı geldiğinde Türkiye için kullanmak istiyorlar.
  Bilkent Üniversitesi mezunu Barış Taze, 6 yıldır Microsoft şirketinde yazılım mühendisi olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Kuzey Batı Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı olan Taze, her mühendisin Microsoft, Google, Boeing gibi şirketlerde çalışmayı hayal ettiğini, bir Türk olarak burada çalışmayı beyin göçü olarak düşünmediklerini, bunu bir eğitim yatırımı olarak gördüklerini söyledi.
  ABD'deki büyük şirketlerde çalışan Türk gençlerinin, Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden mezun olduğuna işaret eden Taze, ''Büyük şirketler, bu gençleri adeta cımbızla çekip alıyor. Ancak burada Türklerin iyi konumda olması çok önemli. ABD'nin büyük şirketlerinde çalışan Türk mühendislerini, büyük düşünen Türkiye'nin dünyadaki sinir uçları olarak nitelendiriyorum. Bir çoğumuz günün birinde Türkiye'ye dönecek'' dedi.
  Microsoft'ta işe başlayan bir mühendisin ilk etapta yıllık 85 bin dolar aldığını ifade eden Taze, kıdeme ve uzmanlık alanına göre bu rakamın daha sonra milyon dolarlara kadar yükselebildiğini kaydetti.
  Türkiye'ye dönmek isteyen ancak kendilerine uygun pozisyonda iş bulamadıkları için dönemeyen bir çok arkadaşının bulunduğunu anlatan Taze, milli uçak, milli helikopter ve milli uydu projelerinin bunun için bir fırsat olabileceğini söyledi.
  Boeing, Microsoft ve Google'deki Türk sesiyiz
  Bilkent mezunu İbrahim Hamza Ak da 5 yıldır Microsoft'ta çalıştığını ifade ederek, ''Burayı sadece kendimize değil ülkemize de yaptığımız bir eğitim yatırımı olarak düşünüyoruz. Burada edindiğimiz tecrübelerle Türkiye'ye nasıl faydalı oluruz bunun da hesabını yapıyoruz. Bizler burada Silikon Vadisi'ndeki büyük şirketlerde, Boeing, Microsoft ve Google'deki Türk sesiyiz, Türk görüşüyüz. Burada ülkemizi temsil ediyoruz'' diye konuştu.
  Türklerin özellikle 2000 yılından sonra ABD'deki önemli şirketlere gelmeye başladığını anlatan Ak, Microsoft yetkililerinin, Türklerin performansından ve çalışma ahlakından çok memnun olduklarını, bu nedenle yeni mühendis almak için Türkiye'yi diğer ülkelerden daha sık ziyaret ettiklerini anlattı.
  Microsoft'ta dünyanın bir çok ülkesinden mühendis çalıştığına işaret eden Ak, en çok Çinli ve Hindistanlıların bulunduğunu, çalışan mühendislerden sadece yüzde 20'sinin ABD'li olduğunu söyledi.
  Microsoft'un işe alma öncesindeki mülakat takımında da görev yaptığını anlatan Ak, bu tür büyük şirketlerin eleman alırken adeta kılı kırk yardığını belirtti.
  Bilginizden ziyade ilginiz var mı diye bakıyorlar
  Adayların işe başlamadan önce uzun bir mülakat sürecinden geçtiğini ifade eden Ak, şu bilgileri verdi:
  ''Mesela Microsoft'a önce internet üzerinden başvuruyorsunuz ve kendinizle ilgili bilgileri yazıyorsunuz. Onlar size telefonla ulaşıyor. Telefonda yarım saat süren bir görüşme oluyor. 20-30 tane kısa cevaplı sorular yöneltiyorlar. Bunlar daha çok kişilik analizini içeren sorular. Bu telefonda olumlu izlenim alırlarsa bir süre sonra ikinci kez telefonla arıyorlar. İkinci telefonda teknik bilginizi ölçüyorlar. Buradan da geçerseniz, yüz yüze mülakata davet ediyorlar. Microsoft yetkilileri, yılda 1-2 kez Türkiye'ye bir ekip gönderiyor. Geldiklerinde daha önce belirledikleri kişileri çağırıp bir otelde tüm gün mülakata alıyorlar. Yüz yüze mülakatta 5 ayrı kişi ile toplam 5-6 saat süren görüşme oluyor.
  Mülakatlarda daha önce 'Fuji dağını nasıl taşırsınız' diye bir soru sorulmuş. Bu soruda beklenen o dağın taşınmasıyla ilgili bir mühendislik çözümü ve projelendirmeden ziyade sizin bu soruya cevap bulmak için nasıl bir yaklaşım tarzı ortaya koyduğunuz. Bilginizden ziyade ilginiz var mı diye bakıyorlar. Çünkü ilgiliyseniz, analitik düşünce sistemine ve muhakeme yeteneğine sahipseniz her şeyi öğrenebilirsiniz diye bakılıyor. Bize de zaten mülakata girerken 'insanların ne bildiğine fazla takılmayın çünkü insanlar öğrenebilir ama kapasitesi olup olmadığına bakın' diyorlar. Yüz yüze görüşmede kabiliyetleriniz bilgi seviyeniz raporlanır ve genel merkezde işe alma müdürleri bu raporlara bakıp nihai kararı verirler.''
  Ak, mülakata çağrılan kişilerin sadece yüzde 1'inin işe alındığını da kaydetti.
  İşe istediğimiz saatte gidiyoruz
  Bir başka Bilkent Mezunu Serdar Soran, 3 yıldır Microsoft'ta yazılım geliştirme mühendisi olarak görev yapıyor. ABD'de çalışma koşullarının çok rahat olduğunu anlatan Soran, yazılım mühendislerinin işe geliş gidiş saatlerinin çok esnek olduğunu, istedikleri saatte işe gidebildiklerini, gerektiğinde evden hatta Türkiye'ye dönüp oradan bile çalışabildiklerini kaydetti.
  Mühendislerin gereksiz bürokrasilere sokulmaması gerektiğini ifade eden Soran, şunları söyledi:
  ''Yeri geldiğinde şort, terlik ve tişörtle işe gidiyoruz. Mühendis, işini yaptığı sürece işe istediği saatte gelip gidebilmeli, yeri geldiğinde evinden çalışabilmeli. Burada herkesin renkli karakterine ve etnik kökenine saygı gösterilir. İstediğinizi giyebilirsiniz, istediğiniz saatte işe gelebilirsiniz, istediğiniz dine inanabilirsiniz. Sizim kültürünüze son derce saygılı davranırlar. Hastalandığımızda Türkiye'de rapor almak gerekirken burada sadece e-mail atıp bugün kendimi iyi hissetmiyorum, gelmeyeceğim demeniz yeterli oluyor. Bir çok kültürün resmi ve milli bayramlarında o ülkenin insanlarına izin veriliyor. Bu tabi sizin daha efektif çalışmanızı, daha çok üretmenizi, daha iyi performans göstermenizi sağlıyor.''
  Soran, Türkiye'nin yazılım ve bilişim mühendisine ihtiyaç duyacağı yeni projelerde yer alabileceğini belirtti.
  Yazılımda kendi markamızı yaratabiliriz
  Google'ın Kaliforniya Silikon Vadisindeki merkezinde Reklam Ürün Müdürü olarak görev yapan İzmirli Taylan Yıldız da Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesinde doktora yaptığını belirterek, 4 yıldır Google'de çalıştığını söyledi.
  Bir Türk olarak Google gibi büyük bir şirketin karar mekanizmasında bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Yıldız, ''Google'nin kültür olarak en önemli özelliği, burada ne kadar çalışırsanız, ne kadar etki yaparsanız şirkette, o kadar yükselme şansınız var. Hiç bir zaman burada insan kayırmak gibi bir şey yok. Burada elde ettiğimiz tecrübelerimizi ve bilgimizi günün birinde ülkemiz için kullanacağız'' diye konuştu.
  Türkiye'de yazılım sektörünün ve mühendisliğinin son yıllarda büyük gelişme gösterdiğini ifade eden Yıldız, önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin yazılım sektöründe kendi markasını yaratabileceğini kaydetti.
  Konyalı Ferhat Büyükkökten ise Google'de 3 yıldır mühendislik bölümünde yöneticilik yapıyor. Çalışmak için teklifin Google'dan geldiğini anlatan Büyükkökten, kardeşinin de 7-8 yıldır bu şirkette çalıştığını anlattı.
  Kendi uçağımızı yapacağız
  İstanbullu Erdal Bayseçkin ise Boeing firmasının Seattle'deki Everet Fabrikası'nda güçlendirme ve onarım mühendisi olarak görev yapıyor. Toplam 35 bin kişinin görev yaptığı fabrikada 75 Türk'ün bulunduğunu anlatan Bayseçkin, bir gün Türkiye'nin de kendi uçağını yapacağına inandığını belirtti. Bayseçkin, ''Ülkemizin ileride bize ihtiyacı olursa seve seve hizmet ederiz'' dedi.
  Türkiye'de savunma sanayiinin son yıllarda büyük ilerlemeler kaydettiğine işaret eden Bayseçkin, Türkiye'nin kendi uçağını, helikopterini, uydusunu ve otomobilini yapma kararı almasının yurt dışındaki Türk mühendislerini çok heyecanlandırdığını, Türkiye'ye döndükten sonra böyle bir projenin içinde yer almayı istediğini belirtti.

  Abddeki Turk Muhendisler Goreve Hazir Dünya Gazetesi

 6. #46
  Avatar von ProudEagle

  Registriert seit
  13.10.2010
  Beiträge
  4.442
  Zitat Zitat von Königsrasse Beitrag anzeigen
  in welcher hinsicht ?
  Im Grunde kennst du nur die türkische Werbung dass man Ingenieure zurückholen will.

  Wie viel und aus welchem Grund sich jemand gemeldet hat weißt du nicht, d.h. du schließt davon dass du absolut nichts weißt darauf dass sich viele aufgrund von "Ehre und Stolz" gemeldet haben

 7. #47

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  2.536
  Zitat Zitat von Königsrasse Beitrag anzeigen
  Türkiye'nin kendi uçağını, helikopterini, otomobilini ve uydusunu yapmak için karar alması, ABD'de Boeing, Microsoft, Google gibi dev şirketlerde çalışan Türk mühendislerini heyecanlandırdı. Türk mühendisler, önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye gelerek milli imkanlarla geliştirilecek bu projelerde görev alabileceklerini belirttiler.


  Kurzfassung :

  Die entwicklung von einheimischen Kampfjetz , Hubschrauber , Automobile ( Panzer, Altag fahrzeuge etc. ) und Satalliten ist die Türkische Regierung zum entschluß gekommen das die in Amerika Arbeitenden Türkische Ingeneur in Großfirmen wie Boeing , Microsoft , Google interssiert sind in Projekten wie Turkish defense & Andere großen Projekten mit ehre & stolz in naher zukunft mitzuwirken.

  Eine Tolle Nachricht.

  Quelle :
  Trkiye'nin ABD'deki 'Beyin gleri' greve hazr - Hrriyet Ekonet
  Go Türkei Go

 8. #48
  Avatar von Salvador

  Registriert seit
  13.05.2011
  Beiträge
  3.342
  Zitat Zitat von ProudEagle Beitrag anzeigen
  Im Grunde kennst du nur die türkische Werbung dass man Ingenieure zurückholen will.

  Wie viel und aus welchem Grund sich jemand gemeldet hat weißt du nicht, d.h. du schließt davon dass du absolut nichts weißt darauf dass sich viele aufgrund von "Ehre und Stolz" gemeldet haben
  still dein durst die Türken als verlogen hinzustellen.

  der Post über dir sag schon alles.

  Spiel nicht mit Feuer wenn du es nicht Löschen kannst.

 9. #49
  Avatar von Spliff

  Registriert seit
  08.08.2011
  Beiträge
  2.579
  Zitat Zitat von Abdul Kadir Khan Beitrag anzeigen
  Halt deine Fresse,wenn du nichts sinnvolles Beitragen kannst.Ich freue mich für die Türken !


  Was geht mit dir ab?
  Er wollte nur wissen ob das jetzt einen Zusammenhang hat mit den Problemen mit Isreal

 10. #50
  Avatar von Salvador

  Registriert seit
  13.05.2011
  Beiträge
  3.342
  Zitat Zitat von Spliff Beitrag anzeigen
  Was geht mit dir ab?
  Er wollte nur wissen ob das jetzt einen Zusammenhang hat mit den Problemen mit Isreal
  Er hat halt einen Harten ausdruckweise.

  wenn irgendwelche idioten denken sie Könnten die Türkei als verlogen darstellen dann müssen sie mit solchen konfrationen rechnen. keiner hat das recht vorurteil gegenüber ein Land zuhaben das nicht umbedingt westlich orienttiert ist und als Böse Moslem dargestllt wird. Findet ruhe mit euch selber haters.

Seite 5 von 6 ErsteErste 123456 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 357
  Letzter Beitrag: 31.01.2012, 00:27
 2. "Mission Altserbien" (stara Srbija)
  Von ooops im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 80
  Letzter Beitrag: 16.09.2009, 02:47
 3. "Maul halten" sagen junge Balkanesen zu ihren Poli
  Von lupo-de-mare im Forum Rakija
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 31.08.2005, 01:15
 4. R. Haradinaj für Ende der "erschöpften UN-Mission"
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 15.09.2004, 17:54