BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 4 von 4

Überschwemmungen in Albanien

Erstellt von lupo-de-mare, 04.12.2005, 06:07 Uhr · 3 Antworten · 719 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Überschwemmungen in Albanien

  Die Situation in Albanien, wo ganze Landstriche überschwemmt sind spitzt sich weiter zu.

  Jetzt ist auch Vlore praktisch nicht mehr erreichbar und die Strasse Fiere nach Vlore unterbrochen. Zuvor war ebenso die National Strasse im Süden Richtung Delvine, Gjiro etc.. überschwemmt.

  In Vlore musste ein ganzes Viertel evakuiert werden.

  http://www.shekulli.com.al/index.php...e&newsID=87129

  Die illegale Besiedelung, bei Durres wo die Leute alle Kanäle zu schütteten und bebauten (u.a. mit Müll und Bauschutt) führt zu enormen Überschwemmungen im Strand Bereich zwischen Skhoder und den Mafia Hochburgen Golem, Pista Teuta etc.

  Banoret: U permbytem per faj te ndertimeve mbi kanalizime
  E Shtune, 03 Dhjetor 2005
  DURRES - Shirat e rena me intensitet te larte gjate 48 oreve te fundit, kane shkaktuar permbytje edhe ne Shkozet te Durresit e ne zonen e Plazhit. Ne keto zona jane disa dhjetera banesa te pushtuara nga uji, duke shkaktuar edhe deme te konsiderueshme materiale. Nen uje eshte gjithashtu edhe nje pjese e mire e rruges, e cila kalon prane bazes mekanike te hekurudhes ne zonen, ku plazhi takohet me Shkozetin. Permbytjet me te shumta jane regjistruar ne krahun e brendshem te plazhit dhe Shkozetit, ndersa nga ana e detit ky problem duket i zgjidhur. Shkaku i ketyre permbytjeve, sipas specialisteve te pushtetit vendor, jane ndertimet mbi sistemin e kanalizimeve si dhe dalja e ujerave mbi kanalin kryesor. Nga ana e tyre banoret e ketyre zonave ia hedhin fajin ndermarrjes komunale te plazhit qe nuk ka pastruar kanalizimet. Drejtori i Departamentit te Sherbimeve Publike ne Bashkine e qytetit, inxhinieri Besnik Kertusha, ka deklaruar se kjo situate kerkon nderhyrje te medha dhe emergjente. Per te perballuar kete situate Prefektura e Durresit ka urdheruar repartin e zjarrfikesve qe me mjetet e tij thithese te nderhyje ne zonen e Shkozetit. Shkolla 9-vjecare dhe ajo e mesme kane pezulluar mesimin, pasi kati i pare i godines ka qene teresisht i permbytur.

  http://www.korrieri.com/index.php?k=1&i=24140

  Andere Idioten sprengen STrom Verteiler wie in Skhoder, weil es unverändert erhebliche Probleme in der Strom Versorgung gibt.

  Tritol kabinës elektrike

  Anila Dushi

  Vendoset lëndë plasëse në njërën prej kabinave elektrike në fshatin Plan të komunës së Pultit, në zonën e thellë malore të Dukagjinit në Shkodër. Ka qenë ora 19.00 e ditës së djeshme kur policia ka marrë njoftimin nga kryetari i kësaj komune, se, në fshatin Plan, ishte hedhur në erë njëra prej dy kabinave elektrike që furnizojnë atë me energji. Forcat e policisë janë nisur për në vendin e ngjarjes, por për shkak të largësisë së madhe nga Shkodra, terrenit të thyer dhe pamundësisë për t’u lidhur me radio policie apo telefoni celular, deri në orët e vona nuk u mor vesh asgjë për rrethanat , shkaqet apo autorët e kësaj vepre. Mësohet se nga shpërthimi nuk ka patur dëmtime në njerëz, ndërsa sipas kryetarit të komunës Pult, Sokol Cubi, gjysma e këtij fshati, rreth 400 banorë, tashmë janë në errësirë.

  03/12/2005

 2. #2
  Avatar von Schiptar

  Registriert seit
  30.04.2005
  Beiträge
  14.116
  Schon wild da... Werde nie vergessen, wie an Ostern keine Züge von Durres nach Tirana fuhren, weil aufgrund der Überschwemmungen das Gleisbett eingesunken war, und wie in Sichtweite der Straße in den Ästen der Bäume entläng der Flüßchen überall der übelste Müll festhing...

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Schiptar
  Schon wild da... Werde nie vergessen, wie an Ostern keine Züge von Durres nach Tirana fuhren, weil aufgrund der Überschwemmungen das Gleisbett eingesunken war, und wie in Sichtweite der Straße in den Ästen der Bäume entläng der Flüßchen überall der übelste Müll festhing...
  Die illegalen Ansiedler (oft aus dem Kosovo auch) benutzen alle Abwässer Kanäle, als Müll Deponie. Das Problem ist 10 bekannt und hat sich durch immer neue illegale Bebauung verstärkt. Ziemlich übel!

 4. #4
  bcs
  Avatar von bcs

  Registriert seit
  21.11.2005
  Beiträge
  474
  *Man sollte niemandem den Tod wünschen, geschweige denn einem ganzen Volk*

  geändert von *Tauli,der MOD*

Ähnliche Themen

 1. Überschwemmungen in der DVRK
  Von Dr. Jafar al-Majmuni im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 30.07.2012, 20:35
 2. Überschwemmungen am Balkan
  Von Azrak im Forum Politik
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 05.12.2010, 23:48
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 24.06.2005, 20:35
 4. Überschwemmungen in Rumänien und Serbien
  Von Krajisnik im Forum Politik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 22.04.2005, 22:11
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 22.04.2005, 12:50