Tiranė, 26 dhjetor - Banka e Shqipėrisė ka njoftuar se norma vjetore e inflacionit arriti nė kėtė fund viti nė nivelin 2.6 pėr qind. Ky ėshtė njė nga nivelet mė tė ulta tė inflacionit tė regjistruar mė parė, ndėrsa objektivi ishte 4 pėr qind. Rėnia e inflacionit nė Eurozonė pritej tė reflektohej nė Shqipėri, ku 80 pėr qind e flukseve tregtare kryhen me vende tė Eurozonės. Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani thotė se ulja e ēmimeve tė konsumit pritet tė vazhdojė edhe nė muajt pasardhės. Kjo do tė bėjė qė fokusi i politikave monetare tė zhvendoset drejt evitimit tė situatave deflacioniste dhe nxitjes sė rritjes ekonomike.

Kosova.com - Ulet inflancioni nė Shqipėri

-----------------------------------------------------------------------


Die inflation in Albanien ist von 4% auf 2.6& gesunken und es wird erwartet das die Infaltionsrate nächsten Monat weiter sinkt.