BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 3 ErsteErste 123
Ergebnis 21 bis 25 von 25

Währungs Union Balkan

Erstellt von Albokings24, 13.06.2012, 15:27 Uhr · 24 Antworten · 2.511 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.603
  Die Ehe zwischen Mann und Frau ist auch eine Union aber es gibt ja auch streit in der Ehe oder ?

  Ich meinte eingentlich damit, das ich hoffe das die Griechen wissen wer die Wirtschaftskriese ausgenutzt hat um Griehendland schlecht zu machen.

  Ich weiss das du weisst wie ich es meine

 2. #22
  Avatar von Indianer

  Registriert seit
  13.11.2010
  Beiträge
  26.282
  scheidungsraten sind erheblich gestiegen

 3. #23

  Registriert seit
  17.04.2012
  Beiträge
  173

 4. #24
  Yunan
  Zitat Zitat von El Greco Beitrag anzeigen
  eigentlich waren die Exporte noch nie so hoch wie jetzt! Die sind noch höher als noch vor der Krise!
  Wie gesagt, liegt an den niedrigen Lohnstückkosten.

 5. #25
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  6.603
  Das meine ich mit: "Ich hoffe nur die Griechen wissen dann auch noch wer Freund und wer Feind ist."  Guter Artikel LINK Musa Lamallari: A do tė pijm kafe nė Selanik!? - Forum

  Kurzfassung:


  Es wird gefragt wieso das Projekt "Skopije2014" heisst ? Hat es was mit Sarajevo1914 zu tun ?

  Das der Staat Mazedonien ein Artificialno Staat ist.

  Darin wird auch erklärt das die Fyromer hoffen bald ein Kaffe in Thesaloniki zu trinken (Im Sinne Thesaloniki wird bald uns gehören)

  Auch wird erklärt das die Albaner in Mazedonien von dem Geschichtsklau nichts halten aber in den Albanischen Zeitungen und Fernsehsender dürfen sie nicht Kritisch oder gegen die Regierung schreiben sonst wird man Verhaftet oder bekommt eine Geldstrafe und die Albaner in Mazedonien hoffen auf die Diaspora Albaner das die dies Informieren u.s.w

  Albaner und Griechen kommen vielleicht sonst nicht gut aus (wegen Cameria und so) aber in der Kriese und im Krieg sollte man sich gegenseitig helfen und nicht die Chance ausnützen.

  Am Schluss wird auch gesagt das Griechenland den Kosovo nochnicht annerkannt hat


  -----------------------------------------------

  Sarajeva 1914 – Shkupi 2014

  A do tė pijm kafe nė Selanik!?

  Nuk ka rastėsi nė asgjė. Ligjet astrofizike na tregojnė se nė asgjė ka nisje, fillim, kaptinė tė krismės: Big Bang. Pra, asgjė e rastėsishme nuk ndodh edhe nė jetė, ēdo gjė ėshtė e shkruar dikund, e kurdisur pėr njė qėllim, kurse prapa kėtij qėllimi rrijnė njerėz, grupe tė ndryshme. Edhe shkrimi im, kėto germa qė hudhi nė letėr kanė njė qėllim. Nuk shkruaj pse duhet tė shkruaj, pse e kam profesion. Jo, jo! Shumė gabim e keni! Nuk e kam pėr obligim me ju treguar nė hollėsi, unė nė vorrin tim shkoj vetėm me pėrgjegjėsitė e mia. Po ju ku?

  Nėse mendoni se unė e kam gabim, atėherė edhe projekti Shkupi 2014 ėshtė vetėm i rastit, nuk ka aty asnjė prapavijė, ka ndodhur vetėm koinēindencė tė quhet 2014. Do tė pajtohesha me ata qė mendojnė se ka qenė vetėm e rastit, “ju ka tek dikujt aty pėr aty”, vetėm atėherė nėse elementet panslaviste nuk do tė ishin ikonografia kryesore e projektit Shkupi 2014.

  Ta zėmė se unė nuk dij tė mendoj, nuk dij tė shkruaj, ose kur mendoj, mendoj mbrapsht, futem nė konspiracione tė panevojshme. Ideja e konspiracioneve ėshtė e vjetėr po aq sa ėshtė e vjetėr jeta e njerėzve nė tokė. A nuk ishte ideja e konspiracionit qė dėnoi Ademin pėr shkak se dėshironte tė kuptonte misterin e pemės sė ndaluar. Ēdo gjė ėshtė konspiracion, edhe vet falja (namazi) jonė ėshtė njė lloj konspiracion, njė raport i fshehur i gjithsecilit me Zotin. Ndaj, ju lutem, mė kuptoni drejtė! Vėrtetė, ju qė nuk faleni, nuk keni ndėrtuar raport tė shėndosh me Krijuesin, do ta keni vėshtirė tė mė kuptoni. Ju kuptoni vetėm kaptinat e Krismės!

  Pse shkruaj mbrapsht kėtė ma kanė thėnė shkijet ne vitin 1992 nė “Nova Makedonija” pėr artikullin tim “A do tė pranohet Maqedonia si shtet artificial?” Reagimet e tyre kanė qenė tė rrufeshme, edhe me shkrim dhe telefonata, “si ėshtė e mundur njė njeri me ide kaq tė kėqija tė shkruaj pėr gazetėn “Hėna e Re”, qė botohet nė kuadėr tė Meshihatit”. Atėherė kam qenė aktiv edhe nė Meshihat (BFI), si imam nė Haxhi Jonuz, por kam qenė edhe nė lėvizjet paramilitare, siē kanė dashur tė na quajn shkijet, kam qenė nė sigurim tė Kėshillit tė Mbrotjes Kombtare, prandaj nuk shkruaj pse jam hoxhė pėr politikė apo pse kam ndonjė xhindė qė mė cicėron nė vesh pėr tė ardhmen. Ndaj, mos ma thuani ju, njerėzit e mi tė gjakut, ngaqė jam njė nga ju, asgjė mė tepėr.

  Qe nga 2010 ne jemi futur nė vitet e shthurrjeve “known knowns... we also know there are known unknowns”.

  Ēka kam shkruar nė vitin 1992, qė mė kanė sulmuar fuqishėm shkijet: “Meqė u zunė ngojė grekėt, tė cilėt si serbėt, janė njohės tė mirė tė sė ardhmes politike nė Ballkan, duhet tė shtojmė edhe kėtė, nuk ėshtė ēudi pse grekėt nuk e pranojnė Republikėn e Maqedonisė, nga fakti se "qeveria e Skopjes", siē e quajnė grekėt, nėse nuk shkatėrrohet, atėherė, si pjellė e interesit tė fuqive tė mėdha, do tė formohet njė shtet i ri, artificial, nė luginėn e Vardarit, por qė njė ditė, si Jugosllavisė, edhe kėtij shteti do t'i dalė tymi. Sipas analitikeve grekė, deri nė vitin 2010, numri i shqiptarėve do tė rritet dukshėm dhe, me 70 %, Maqedonia e Vardarit nė sytė e shqiptarėve do tė konsiderohet si tokė e premtuar nga Perėndia. Prandaj edhe nėse vjen deri te ndonjė marrėveshje greko - maqedone, prej palės maqedone, shqiptarėt duhet tė jenė ata qė duhet t'ju japin garancė grekėve se nuk do tė kenė pretendime territoriale ndaj portės se Selanikut dhe ndaj portės sė Korfuzit.” (Hena e Re, Dhjetor, 1992)

  Eshtė dashur tė shkojn 20 vjetė qė gjerat tė behen “unfold” tė shpalosen. Tash e kam kuptuar mė mirė pse atėhere kanė reaguar fuqishėm shkijet e Shkupit. Njė shqiptar, qė falet, i beson Allahut, nuk i duket vetvetja i menēur, nuk i pėrkulet epshit, pronės, me mbet vetėm te fjala “e imja”, pasurinė qė ka thotė ėshtė e Zotit, i ndihmon vėllaut tė tij pa interes, pa seanca tė peshkatarit, atij, pa dyshim, Allahu ja hap syrin e tretė, njė shikim tjetėr pėr botėn pėrreth. Le tė dalin tė mė kundėrshtojnė se unė jam i krisur, le tė mblidhen tė gjithė, edhe ata qė e shpjegojnė islamin fjalė pėr fjalė, tė me bindin se “magari fluturon”. Pėr kėta tė fundit un kam vetėm njė pėrgjigje: Fjalėn KFR, Kaurėt Fyen Religjionin, shumė mė leht do ta lexojn nė ball tė njerėzve personat qė shohin me syrin e tretė, edhe pse nuk dijn shkrim dhe lexim! A nuk ėshtė kėshtu!? Kush u jep juve garnacion se keni me parė para atyre ose para meje? A nuk e pret Dexhallin, Hoxhė Shefqet Krasniqi, me ardhur me “magar”, edhe pse nė thėnien e profetit gomari i Dexhallit fluturon mė shpejtė se mjegullat? Unė se kam ndėrmend me prit “magarin” me fluturu? Po ju?

  Mė kujtohet se kur kam shkruar shifrėn 70 % pėr qind “A do tė pranohet Maqedonia si shtet artificial?” nuk kam menduar vetėm pėr shqiptarėt, por edhe pėr turqit, boshnjakėt, torbeshėt dhe romėt, ngaqė pėr grekėt dhe serbėt gjithė kėta janė arnaut musliman, duhet ose asimilim, ose tė zhduken. Nėse unė kam qenė atėherė gabim, edhe NATO sot ėshtė gabim kur deklaroi se shqiptarėt nė Maqedoni janė 40 pėr qind. Kur 40 pėr qindshit t’i shtohen grupet tjera etnike me pėrkatėsi islame, neve na sundojnė njė pakicė slave e konvertimeve nė Maqedoni. Ndaj nėse nuk rrėnohet sistemi unitar, nuk demokratizohen institucionet, do tė kemi gjithnjė Alija dhe Menduha, do tė kemi standarde tė dyfishta dhe operacione tė koduar tė stilit tė Beogradit “patkoja” dhe “monstrum”.

  Kur u shfaq prezentimi publik i projektit Shkupit 2014?
  -A nuk ndodhi kjo nė vitin 2010 nė mėnyrė spektakulare?

  Pikėrisht nė kėtė vit kanė filluar “known knowns... we also know there are known unknowns”. A nuk futet Hasan Prishtina nė vitin 1912 nė Shkup me 12 mijė ushtarė? A nuk i pengoi suksesi i tij dikujt tjetėr, kush u ēu lugatė dhe filloi luftrat e quajtura ballkanike. NATO se ka kryer akoma misionin nė Balkan, vetėm sa nuk e ka filluar...! Hajde historian, ku jeni? Mos dilni nė kala tė Shkupit tė rriheni me grushta pėr t’i arsyetuar 300 eurot e Ali Ahmetit, ejani nė Londėr, nė katedra dhe shkruane historinė drejtė. Ka sa dush shqiptarė tjerė pėr grushta. Njė prej tyre jam edhe un, nuk kam titull!

  Njė debil, si Ibrahim Kelmendi, vjen me vonesė dy dekadėshe pas meje dhe thotė: “Ku ishte Athina zyrtare qė nuk e kundėrshtoi fare Republikėn e Maqedonisė gjatė viteve 1942-1992?!” E shifni se edhe ky kaurė me shpirt, njė Zot e di se ku, pėrmend vitin 1992, mundohet tė shtrembėron faktet historike, por mbi tė gjitha, haptazi na tregon platformėn panslaviste tė tij dhe tė Ali Ahmetit. Kėta dy janė vetėm vazhdimėsi e asaj ēka kanė qenė Arben Xhaferi dhe Menduh Thaēi prej vitit 1994 pėr tokėn e premtuar tė shqiptarėve nė Maqedoni: Luginėn e Vardarit.

  Athina zyrtare ka kundėrshtuar vetėm shqiptarėt e Shqipėrisė dhe Maqedonisė, arnautėt musliman. Gjithashtu nuk e njeh shtetin e Kosovės. Vetėm shqiptarėt janė detyruar tė fshehin emrat e tyre para shovenistėve grekė dhe jo serbėt dhe slavo-maqedonėt. Ndaj i ka frike emrit, ngase emri Maqedoni nuk lidhet me slavizėm nėse thirremi nė fakte historike. Identitetin e njė grupi etnik e pėrcakton gjuha, kultura dhe feja, kurse pamfleti panslavist i Ali Ahmetit nė Maqedoni ėshtė vazhdimėsi e luftės sė pashpallur kundėr shqiptarėve musliman, qė janė nė rritje nė tė gjitha aspektet, janė fuqi e vetme qė mund t’i pėrballojnė sfidat e tė nesėrmes nė tregun global.

  Por, edhe mė keq, Ibrahim Kelmendi, si kaur enverist i deridjeshėm, ka harruar edhe njė gjė ta thotė, se shteti shqiptar ishte shteti i fundit qė ka shfuqizuar gjendjen e luftės me Greqinė dhe jo qeveria e Gruevskit apo Serbia. Kurse shqiptarėt nė Kosovė ballafaqohen ende me kėrcnimet e Beogradit dhe magogėve tė tyre tė veshur me petka kishtare.

  Greqia sot ėshtė para falementimit, kolapsit financiar. Nuk besoj se edhe kjo ėshtė vetėm e rastėsishme. Zėrat nga SHBA-ja dhe Europa janė tė largojnė Greqinė nga eurozona qė vjel miljona nga taksapaguesit perėndimor dhe me shpirt banon nė Moskė. Grekėt, njejtė si serbėt, slavėt e Shkupit kanė hedhur vnerė kundėr vlerave tė NATO-s, personaliteteve politike perėndimore. Ata i kanė frikė shqiptarėve, emrit dhe historisė sė tyre, lidhjeve tė tyre miqėsor nė Perėndim dhe Lindje, ndaj edhe urretja e tyre do tė shtohet edhe mė shumė nė tė ardhmen. Pra, shqiptarėt janė ata qė kanė pėrjetuar abuzime tė njėpasnjėshme nga policia shoveniste greke, janė vrarė pamėshirshėm duke kaluar kufirin nė fillim tė viteve tė 90-ta. Vetėm ne Sarandė, pėr njė muaj, nė vitin 1994, me kėrkesė tė shqiptarėve, vėllezėrve tė mi, kam falur mė shumė se 10 namaze pėr dėshmorėt qė janė vrarė nga shovenistėt grekė duke kaluar detit dhe shpateve pėr nė Greqi. Unė si kam harruar, po ju? Mos tė ndalem nė ēėshtjen ēame kėtu se ajo ėshtė temė nė vete. Neve na pret shumė punė!

  Unė jetoj sot nė Londėr, jam londinez me shtetėsi britanike. E kam atdhe tė tretė, pas Shkupit dhe vendeve tė shenjta ku kam studju. Reagimet e mia janė si shqiptar, pasi e shoh se ėshtė ka pėrgatitet njė ofensivė e aleancave tė fshehta slave me argatėt shqiptar pėr tė rrėnuar gjitha arritjet e fundit tė shqiptarėve, por e kam edhe obligim pse i kam paralajmėruar dy dekada mė parė punėn e veremlinjėve tė kuq nė libėr.

  Nėse mendoj si londinez, do tė them ēka lyp David Cameron nė Maqedoni, pse ambasadori britanez tė jetė kritik pėr fusnotėn, kur kėta vet e pranojnė shkaku i ndėrkėmbzave pėr hajni dhe pushtet, lėri le ta thejn qafėn me mitet panslaviste pasi janė tė pa pėrmirėsueshėm. Ata edhe para 100 vjetėve kanė dashur me na ndihmue, po aq kanė pasur fuqi, ngaqė shkonte edhe gryka e Bosforit. Kėtu kisha kthehet bėhet xhami, pabi i Halil Matoshit, gjithashtu. Nuk dramatizohet dhe bėhet tragjike. Edhe alkooli qė ėshtė pjesė e argėtimit, harxhohen me miljona pėr ta ndaluar, pėr duhanin as nuk bėhet fjalė. Ndaj shqiptarėt nė Maqedoni duhet tė jenė mė kėmbngulės nė kėrkesat e tyre dhe tė tregojnė mė shumė orientim anglo-amerikan. Nuk ka lidhje a dalin prej xhamive a prej haneve. Me rėndėsi tė respektohen liritė dhe tė drejtat e njerėzve dhe tė mos ketė fyerje, shpifje pse ty tė pelqen diēka e tjetrit jo. Nė tė kundėrtėn, do tė na pėrsėritet historia, por kėsaj radhe me Kaptina tjera tė Krismės mu nė qendėr tė Shkupit!?

  Nėse unė e kam gabim, pse kam dalur me tutillin: Sarajeva 1914 – Shkupi 2014, kam vetėm njė pyetje: Pse pikėrisht Shkupi 2014 dhe jo 2015, 2016, 2017, a pak vite tjera ka pasur?

  Urdhėroni mė jepni pėrgjigje!!!

  (Jo ju, ngase jeni racė si unė, por SHISH dhe AKI, atyre ua kemi falur detyrat e punės pėr tė papriturat qė mund tė na ndodhin dhe nga ato duhet tė presim pėrgjigje ku do tė jemi nė vitin 2015? Ishalla mė kanė kuptuar dhe mirren me magogėt dhe argatėt e tyre dhe jo me shqiptarėt pse shkojnė nė xhami apo pse janė nė diasporė)


  Vėrtetė ata qė bėhen se dijnė tė shkruajnė nė Maqedoni, pretendojnė se kanė gazeta, media elektronike, portale tė vonuara, kanė frikė tė botojnė shkrimet e autorit Musa Lamallari (Tim Shkupi).

  Atje nė Maqedoni, edhe ata qė janė me Ali Ahmetin pėr qindrak cucllash, edhe ata qė e kritikojnė, janė tė njėjtė, s’kane kurrfarė dallimi, kėrkojnė sistemin e tenderėve, asgjė mė shumė.

  Vetėm shqiptarėt qė s’dalin nė votime, qė janė zėnė ngushtė nga kėta maskarenjė, tė elitave politike dhe matrapazėt e mediave tė ashtuquajtura shqipe, janė nė rrugėn e drejtė, kurse kėta do tė mbeten turpi mė i madh i shqiptarėve nė Maqedoni.

  I vetmi shpėtim pėr shqiptarėt janė mediat e lira nga Diaspora dhe ndihma e tyre nga SHBA dhe Europa!

Seite 3 von 3 ErsteErste 123

Ähnliche Themen

 1. Slawische Union
  Von Alen im Forum Politik
  Antworten: 359
  Letzter Beitrag: 23.09.2016, 17:39
 2. Balkan Union
  Von Cox im Forum Politik
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 04.04.2012, 05:22
 3. Union für das Mittelmeer
  Von Karim-Benzema im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 27.05.2009, 17:30
 4. Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 18.05.2007, 19:47
 5. Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 24.04.2007, 00:50