BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 100 von 113 ErsteErste ... 509096979899100101102103104110 ... LetzteLetzte
Ergebnis 991 bis 1.000 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.563 Aufrufe

 1. #991
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  .

  Artikel wurde schon gepostet.

 2. #992
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  über das Projekt der Gasleitung sowie über die Privatisierung von Albpetrol in Albanien durch die staatliche aserbaidschanische Erdölgesellschaft geführt wurden.
  :cay:

 3. #993
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Policia malazeze plumba barinjve shqiptarė

  Njė 30 vjeēar nga Hoti i Komunės Kastrat tė Rrethit tė Malėsisė sė Madhe (Shqipėri) ėshtė plagosur nga policia kufitare e Malit tė Zi dhe ndodhet jashtė rrezikut pėr jetėn nė spitalin e Shkodrės. Gėzim Ndrekaj ka marrė njė plumb nė kėmbė.

  Ngjarja mėsohet tė ketė ndodhur nė orėt e para tė mbrėmjes sė enjte, nė brezin kufitar Shqipėri-Mali i Zi nė territorin malazez.
  Nga ana tjetėr babai i tė plagosurit Prenk Ndrekaj shprehet se djali i tij po kėrkonte lopėt sė bashku me bashkėfshatarin kur ėshtė plagosur.

  “Policia malazeze na bėri thirrje qė tė ndalonim, por ne nuk ndaluam ndėrsa tentuam tė ktheheshim me vrap mbrapa”.

  “Pas katėr thirrjeve pėr tė ndaluar policia malazeze ka shtėnė drejt nesh dhe unė mbeta i plagosur. Nė momentin qė kanė shtėnė aty ndodheshin tre policė” ka shtuar Ndrekaj.

  Gėzim Ndrekaj ka thėnė se policia duhej fillimisht tė qėllonte nė ajėr.

  Policia e Shkodrės sė bashku me policinė e Malit tė Zi po hetojnė rreth shkaqeve tė vėrteta tė kėsaj ngjarje. Ky ėshtė rasti i dytė pas atij tė 2008 kur 57 vjeēari Skėnder Hysenaj nga fshati Luarzė i Velipojės ėshtė plagosur nga policia kufitare e Malit tė Zi teksa po peshkonte nė Lumin Buna nė territorin Shqiptar. /BW/

 4. #994
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Malazezi e ka Gjakun e Zemren sit Shkaut, Nisoj jon. Zum Glück hat er Überlebt.

 5. #995
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Nė 27 vjetorin e vdekjes sė Enver Hoxhės, 9-10 veta

  Nė 27 vjetorin e vdekjes sė Enver Hoxhės, 9-10 veta - Lajme - Koha Net
 6. #996
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Earliest farming site in Europe found in Albania


  The discovery of one of the oldest farming communities in Europe that used domesticated animals was reported by Susan Allen, a professor in the University of Cincinnati (UC) Department of Anthropology and Ilirjan Gjipali of the Albanian Institute of Archaeology at the UC web site on April 16, 2012. The research will be presented April 20 at the annual meeting of the Society for American Archaeology (SAA).
  Vashtėmi, located in southeastern Albania, is one of the earliest known Early Neolithic farming sites ever discovered in Europe and dates to 6500 B.C. Photographs of the site can be seen at the UC News web site here.
  Evidence from the dig site indicates that prehistoric Albanian farmers grew emmer, einkorn and barley. These earliest of farmers were also documented to have raised pigs, cattle, sheep and goats that are assumed by the researchers to have been acquired from other areas of the Near East.
  The archeological evidence unearthed so far indicates the availability of other sources of food like deer, wild hogs, and fish as well as the water sources were a primary factor in the Early Neolithic Albanians choice of the area. Framing was in its infancy at the time and was not considered a primary factor in the choice of the site as a home by Early Neolithic Albanians but the wetland nature of the area actually improved the capabilities of these first European farmers.
  This is the first such discovery in Albania. The discovery was the first made as a cooperative effort between scientists from Spain, France, Greece Albania, and the United States under the auspices of the Southern Albania Neolithic Archaeological Project (SANAP). 7. #997
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  .
  Doppelpost

 8. #998
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Krasniqi: Kosova i ka borxh shqiptarėve nė Mal tė ZI - Mediet malazeze e quajn kontrabandist armėsh


  Nė takimin qė Lėvizja Vetevendosje realizoi me subjektet politike shqiptare nė Mal tė Zė mori pjesė edhe zyrtari i lartė i kėsaj lėvizje njėherė edhe aktivist i shquar i diasporės shqiptare nė SHBA, z. Florin Krasniqi.
  Z. Krasniqi gjatė diskutimit tė tij nė tryezė shprehu hapur obligueshmėrin e Kosovės dhe Shqipėrisė pėr ndihmė nė realizimin e tė drejtave tė shqiptareve nė Mal tė Zi. Ai paraqiti njė tė dhėnė shumė interesante sa i pėrket ndihmės qė diaspora shqiptare nga Mali i Zi nė SHBA ka dhėnė pėr ndihmė luftės sė UĒK-sė."Mė shumė mjete financare pėr UĒK-nė, nė SHBA, kanė dhėnė shqiptaret e Malit tė Zi se sa shqiptaret e Kosovės", deklaroi Krasniqi.Zoti Florin Krasniqi ėshtė deputet i Lėvizjes Vetvendosje si dhe Kryetar i Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Agjensionit Kosovar pėr Inteligjencė.

  Nimanbegu: Vetevendosje nuk ka politikė negative ndaj Malit tė Zi

  Shtypi malazez, posaēarisht e pėrditshmja Vijesti, e ka ndjekur dhe pasqyruar takimin e politikanėve shqiptarė nga Mali i Zi me udhėheqėsit mė tė lartė tė Lėvizjes Vetevendosje nga Kosova.
  Ditėn e marte, kjo e pėrditshme mundohet qė ta zbeh vlerėn e madhe qė kishte ky takim, sidomos faktin qė tė gjitha subjektet politike shqiptare nga Mali i Zi takohen nė njė tryezė tė pėrbashkėt, duke u munduar qė tė hedhin baltė mbi figurėn e deputeti tė parlamentit tė Kosovės Florin Krasniqi, duke e quajtur kontrabandist armėsh.Lidhur me kėtė reagoi deputeti i Forcės Genci Nimabegu duke thėnė se Florin Krasniqi ėshtė deputet i i Kuvendit tė Kosovės si dhe bėhet fjalė pėr njė bashkėbisedues tė respektuar.Poashtu Nimanbegu shtoi se lideret e Vetevendosjes, Kurti dhe Krasniqi, nė takimin nė fjalė janė munduar qė tė ndihmojnė nė krijimin e kushteve pėr dialog nė mes tė kolegėve tė tyre nė Mal tė Zi. Ai sqaroi se shqiptaret kanė tė drejtė qė tė komunikojnė me tė gjithe politikanėt legjitim nė rajon duke shtua edhe faktin se Lėvizja Vetevendosje nuk ka politikė negative karshi Malit tė Zi. /Ulqini Online/

 9. #999
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  SEECP summit terminated over Albania’s refusal to sign declaration15 June 2012 | 15:21 | FOCUS News Agency
  Home / Southeast Europe and Balkans

  Belgrade.
  The summit of the South East European Co-operation Process (SEECP) has been terminated briefly due to Albania’s refusal to sign a declaration from the forum, the Macedonian daily Dnevnik writes.
  The Albanian representative said Kosovo was not mentioned in accordance with the EU’s positions.
  “Albania cannot accept this draft resolution, because the Budva resolution is not mentioned; neither is the agreement which has already been achieved and implemented. What we want is for the resolution to be in accordance with the EU’s position,” said the Albanian representative.
  Serbian Foreign Minister Vuk Jeremic, who is presiding over the SEECP summit, expressed regret that there would not be a declaration from the meeting most probably.
  The summit is terminated now and the leaders have withdrawn for consultations.

  SEECP summit terminated over Albania’s refusal to sign declaration - FOCUS Information Agency

 10. #1000
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620


  Tirana bllokon deklaratėn e SEECP-sė, shkak Kosova

  Shqipėria ka bllokuar deklaratėn e pėrbashkėt nė samitin e Procesit tė Bashkėpunimit nė Evropėn Juglindore(SEECP), qė u mbajt nė Beograd.

  Zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme i Shqipėrisė, Selim Belortaja ka deklaruar se pasi qė pjesėmarrėsve u ėshtė ofruar deklarata e hartuar, pavarėsisht vullnetit tė mirė, qė ka udhėtuar nė samit, ai nuk e ka mbėshtetur tekstin, sepse nuk ka qenė konstruktiv.

  “Kėtė deklaratė nuk mund ta pranojmė, sepse ėshtė e domosdoshme qė nė tė reflektohet pėrmendja e rėndėsisė sė marrėveshjeve tė arritura(mes Beogradit e Prishtinės) dhe zbatimi i plotė i tyre”, ka thėnė Belortaja.

  Ai gjatė fjalimit tė tij ka pėrsėritur qėndrimin e Tiranės se Kosovės duhet t’i mundėsohet qė tė jetė anėtarė e barabartė e Procesit tė Bashkėpunimit tė Evropės Juglindore, sikurse edhe nė iniciativat tjera rajonale.

  Presidenti serb, Tomillav Nikolliq, ka thėnė se pėr Serbinė, ėshtė i papranueshėm propozimi i Shqipėrisė, meqė sipas tij, deri mė tash nuk ėshtė arritur ndonjė marrėveshje pėr kėtė. /REL/

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16