BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 110 von 113 ErsteErste ... 1060100106107108109110111112113 LetzteLetzte
Ergebnis 1.091 bis 1.100 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.338 Aufrufe

 1. #1091
  Nik
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Terminali multimodial i Tiranės  Bashkia e Tiranės ka prezantuar projektin pėr terminalin multimodal, ēka presupozon ndėrtimin e njė stacioni tė madh pėr automjetet e transportit publik, nė afėrsi tė kthesės sė Kamzės.

  Top Channel Video - Terminali multimodial i Tiranės

  Lulzimi u zgjodh kryetar bashkie nė vitin 2011, a sot shkruajmė vitin 2014, dhe ēfarė bėn Luli? Ende na flet pėr projekte dhe plane. Zgjedhjet 2015 po afrohen ...

 2. #1092
  Nik
  Greqia nis kėrkimet pėr naftė nė det
  02/07/2014


  Greqia ka vėnė nė dispozicion 20 zona pėr kėrkimin e naftės dhe gazit nė detet e saj. Sipas Ministrisė greke tė Energjetikės, sė cilės i referohet gazeta greke "To Ethnos", janė 225.000 kilometra katrorė tė ndara nė 20 kuadrate tė cilat do tė tenderohen brenda pak ditėsh.

  “Ethnos” shkruan se janė 20 kompanitė ndėrkombėtarė tė naftės qė kanė kaluar nė fazėn pėrfundimtare tė pėrzgjedhjes. Midis tyre renditen gjigantėt “BP”, “Exon Mobil”, “Chevron”, “Stat Oil” etj.

  Zv.ministri pėrgjegjės pėr cėshtjet energjitike nė qeverinė greke, Janis Manjatis u shpreh optimist pėr ritmin e shpejtė me tė cilin kanė pėrparuar procedurat e tenderimit. Sipas tij Greqia fsheh nė nėntokėn e saj sasi tė mėdha nafte dhe gazi. Kėto rezerva llogariten nė afro 20 miliardė euro pėrfitime pėr Greqinė nė 20 vitet e ardhshme dhe njėkohėsisht e kthejnė vendin nė njė ndėr prodhuesit mė tė mėdhenj tė naftės dhe gazit nė rajon.

  Pala greke ėshtė tepėr optimiste pėr kėrkimet e deri tanishme. Sipas saj, ka shenja tė qarta se nė shumė prej zonave qė do tė tenderohen, ka rezerva tė mėdha nafte. Optimizmi i palės greke shtohet edhe pėr faktin se nė zonėn Jugore, pranė Qipros janė gjetur rezerva tė mėdha gazi, kurse zona veriore tė saj, pikėrisht nė ishujt e Jonit, fillon shtresa naftė-mbajtėse e Patos-Marinzės.

  Ajo qė bie nė sy nė hartėn e publikuar prej ministrisė greke tė energjisė ėshtė fakti qė kuadrati numėr 1 dhe njė pjesė e kuadratit 2 ndodhen pikėrisht nė zonėn aq shumė tė debatueshme midis Greqisė dhe Shqipėrisė. Kjo zonė, sipas kufijve tė vjetėr detarė dhe qė ende janė nė fuqi bėn pjesė nė zonėn ekskluzive ekonomike tė Shqipėrisė, por me paktin e firmosur prej qeverisė Berisha i kalojnė Greqisė. Marrėveshja ishte midis qeverisė Berisha dhe Karamanlis,por qė u hodh poshtė prej Gjykatės Kushtetuese shqiptare.

  Ndonėse kjo marrėveshje nuk ka asnjė fuqi juridike duket se pala greke nuk ka rėnė dakord me verdiktin e Gjykatės shqiptare. Madje nė tė gjitha nivelet Athina zyrtare ka bėrė me dije se pret nga Tirana zyrtare implementimin e kėsaj marrėveshje ose nė rastin mė tė mirė njė tjetėr marrėveshje me tė njėjtat terma. Madje, pak orė pas marrjes sė statusit prej Shqipėrisė, ka qenė ministri grek i jashtėm, Evangjelos Venizelos qė i ka kėrkuar Tiranės se Greqia ka ndihmuar nė dhėnien e statusit, por Tirana duhet tė plotėsojė njė sėrė detyrash, ku midis tė tjerash renditi edhe ratifikimin e shelfit ndėrkombėtar me Greqinė.


  - - - Aktualisiert - - -


 3. #1093

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Da gibts einiges aber irgendwie sind alle zu unfähig. Ist schwierig dort.

 4. #1094
  Nik
  Zitat Zitat von K-Benzema Beitrag anzeigen
  Da gibts einiges aber irgendwie sind alle zu unfähig. Ist schwierig dort.
  Wie meinste?

 5. #1095
  Avatar von Bacerll

  Registriert seit
  07.12.2012
  Beiträge
  4.514
  Emigrantėt, nga Greqia nė Shqipėri, 514 milionė euro


  ANA - MPA : Emigrantėt, nga Greqia nė Shqipėri, 514 milionė euro
  - - - Aktualisiert - - -

  Greece was the biggest foreign investor in Albania during 2013 - See more at: http://invest-in-albania.org/greece-biggest-foreign-investor-albania-2013/#sthash.PH3RMc6m.dpuf

  Greece is the biggest foreign investor in Albania for 2013. A recently published report by Bank of Albania shows the stock of Greek investments in Albania during 2013 reached the amount of 1.1 bl eur, almost 40% more than Greek investments in 2012.

  http://invest-in-albania.org/greece-...-albania-2013/

 6. #1096
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.610
  Landesweite Aktion gegen Stromklau. Edi Rama rechnete vor: Durch den Diebstahl gehen uns Gelder verloren, mit denen wir 6 Krankenhäuser europäischen Standards erbauen könnten. Rama hat Unternehmen und Privathaushalten ein Ultimatum von 5 Tagen gegeben. Dann wird die Justiz zuschlagen.  Landwirtschaftliche Exporte haben um 30% zugenommen.
  Albanien der nächste grosse Öllieferant Europas?  Weitere News:

  Die Ratingagentur Standard & Poor's hat die Kreditwürdigkeit Albaniens weiter nach oben gesetzt.

 7. #1097
  Nik
  Die Wirtschaft stabilisiert sich endlich, nachdem sie bis zum Regierungswechsel 2013 stark rückläufig war.

 8. #1098
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.610


  Das Staatsbudget fällt für 2015 im Vergleich zum Vorjahr um 140 Millionen Dollar höher aus.

  Rama hat sein Wort gehalten. Es kam zu einer Verhaftungswelle in ganz Albanien.

  Nė Tiranė arrestohet 25 persona, 18 biznesmene


  Sakaq, nė kuadėr tė kėtij operacioni nė Tiranė janė arrestuar 25 persona, mes tyre 18 pronarė tė bizneseve qė vidhnin energjinė elektrike dhe 7 familjare. A.D, pronari i njė diskoje nė kryeqytet u vu nė pranga pėr lidhje tė paligjshme tė energjisė elektrike. Po ashtu, M.K, pronar lavazhi, A.H pronar i njė mobilierie, L.B pronar ndėrtimi dhe K.LL pranor i njė servisi. Janė gjashtė komisariate qė operojnė nė kėtė alsion, ndėrsa nė listėn e monitorimit pėr kėtė tė martė janė 80 biznese. Numri i tė arrestuarve pritet tė ndryshojė, ndėrsa ka pasur raste qė pronarėt e bizneseve qė kanė vjedhur energjinė, janė larguar.


  Fier, ndėrpriten 103 lidhje tė jashtėligjshme...mblidhen 190 milionė lekė nga shlyerja e detyrimeve


  Vetėm nė ditėn e djeshme, -thotė drejtori i OSHEE nė Fier Arjan Fasko, nė zyrat e kujdesit ndaj klientit dhe nė zyrta postare janė mbledhur 190 milionė lekė. Ai thotė se dhe sot ka njė fluks tė madh debitoresh pėr tė paguar faturat e energjisė elektrike. Aksioni nė Fier u finalizua me ndėrprerjen e energjisė pėr 103 abonentė, 9 prej tė cilėve u ndaluan nė flagrancė teksa vidhnin energjinė elektrike.


  Korēė, 300 lidhje tė paligjshme...nė biznese e familje


  Nė Korēė jane kryer 300 ndėrprerje, ku 20% janė biznese dhe pjesa tjetėr familjarė. Agim Pili, drejtor i OSHEE pėr Korēėn ka thėnė se aksioni do vijojė, ndėrsa nuk do ketė asnjė tolerim.


  96 % e qytetareve nė Elbasan paguajnė faturat, 168 subjekte me shkelje


  OSHEE e Elbasanit njofton se vazhdon plani i pėrbashkėt me policinė pėr vjedhesit e energjisė. Sipas degės sė OSHEE, nė Elbasan shlyen faturat nė masėn 96.2%. Aksioni ka nisur nga rruga e Universitetit ku janė pėrqendruar edhe njė numėr i madh biznesesh dhe deri tani janė 168 raste tė vjedhėsve tė energjisė kanė pėrfunduar nė prokurorinė e Elbasanit. Pjesa mė e madhe e tyre janė biznese tė cilėt pėrfitojnė nė mėnyrė abuzive.


  Kukės, qytetarėt vlerėsojnė nismėn e qeverisė


  Nė kohėn qė nė Kukės po rritet numri i abonentėve tė cilėt po ēohen nė Prokurori apo Gjykatė pėr vjedhje tė energjisė elektike, qytetarėt thonė se e mbėshtesin nismėn me tė fundit tė qeverisė Rama pėr tė ndėshkuar abuzuesit me energjinė elektrike.


  Ndėrkohė Inspektorėt e Operatorit te Shpėrndarjes tė mbėshtetur nga polica kanė nisur edhe ne kete qytet aksionin pėr ndėrprerjen e energjisė elektrike tė debitoreve apo vjedhesve tė energjise si dhe verifikimet nėpėr biznese tė ndryshme.

 9. #1099
  Nik
  Er hat sogar mit den grossen Unternehmen angefangen und nicht etwa mit den einfachen Menschen. Respekt.

 10. #1100
  Avatar von VoxPopuli

  Registriert seit
  07.06.2011
  Beiträge
  2.610


  In 3 Tagen wurden ca. 2,11 Mio. € an ausstehenden Zahlungen von Bürgern beglichen.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: Gestern, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16