BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 19 von 113 ErsteErste ... 91516171819202122232969 ... LetzteLetzte
Ergebnis 181 bis 190 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.808 Aufrufe

 1. #181
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Bloody-Shqiptar Beitrag anzeigen
  Hapet tuneli, Olldashi: Tuneli tjetėr nė shtator


  Kukės – Ėshtė rihapur pėr qarkullim tuneli i Kalimashit, ashtu sikurse ishte paralajmėruar.

  Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, i cili ishte i pranishėm nė rihapjen e tunelit, u shpreh se shembja e dheut muaj mė parė ishte njė fatkeqėsi natyre.

  Ai ka siguruar qytetarėt shqiptarė nga Kosova dhe Shqipėria, se lėvizja nė kėtė tunel ėshtė pa pagesė.

  “Hyrjet dhe daljet nė tunel do tė jenė me turne dhe nuk do tė ketė pagesė”, u shpreh Olldashi, i cili shtoi se disa u gėzuan qė tuneli u mbyll, duke nėnkuptuar kėtu opozitėn. Kreu i Transporteve, u shpreh se tuneli tjetėr do tė hapet nė shtator, ēka do tė bėjė tėrėsisht funksionale autostradėn Durrės-Kukės.  Gazeta Start: Hapet tuneli, Olldashi: Tuneli tjetr n shtator


  Npaar Bilder dazu^^  RolexAL (SSC)

  ... und ein Video


 2. #182
  Bloody
  [h1]Raiffeisen forecasts 3.5% economic growth for Albania in 2010[/h1]


  The Albania's economy had managed to preserve its positive economic performance for the third year in a row, Raiffeisen Research, part of the RZB group , reported in its latest publication.

  “After Albania's economy grew by 7.8% in 2008 and over 3% in 2009, the experts of Raiffeisen estimate that the country will still experience the highest growth in Southeastern Europe. This growth is estimated to be at some 3.5%,” Raiffeisen reported.

  The same sources added that the growth in 2011 was expected to be even higher reaching the level of approximately 5%.

  “Last year, Albania was the only country in the region to experience economic growth. This is a big success for the country and for its economic development,” Executive Director of Raiffeisen International Bank-Holding AG Herbert Stepic said.

  In 2004, Raiffeisen International purchased the state-owned Bank of Savings turning it into Raiffeisen Albania. Raifeisen Bank is the major bank in Albania with a 28% market share.

  “We are very pleased over our presence in Albania. The country's authorities have created the necessary conditions for the development of the sector and we are happy to have participated and contributed in this development,” Stepic said.
  Balkans.com Business News : Raiffeisen forecasts 3.5% economic growth for Albania in 2010

 3. #183
  Bloody
  “Shqipėria vend premtues nė Evropėn Juglindore”


  Tiranė – "Shqipėria ėshtė vendi mė premtues i Evropės Juglindore dhe njė vend i sigurt pėr investimet e huaja", tha sot Costantinos Antonopoulos, Drejtor i Pėrgjithshėm i kompanisė "Intralot" dhe anėtar i Bordit Drejtues tė kompanisė "Intracom".
  Deklaratat e tij u bėnė gjatė njė takimi me kryeministrin Sali Berisha, ku ka shprehur interesin e grupeve qė pėrfaqėson pėr tė shtrirė mė tej aktivitetet e tyre nė Shqipėri.


  “Ėshtė performanca e mirė ekonomike dhe zhvillimi impresiv i Shqipėrisė, qė ka ngjallur interes tė kėtyre grupeve tė mėdha pėr tė shtrirė aktivitetin edhe nė Shqipėri", tha Antonopoulos. Nga ana e tij, kryeministri Berisha, pasi prezantoi situatėn e suksesshme ekonomike tė Shqipėrisė edhe nė kohėn e krizės globale, siguroi se "qeveria shqiptare po vazhdon tė thellojė reformat dhe themelet e sukseseve tė deritanishme".

  Projektet pėr tė cilat janė tė interesuara kėto dy kompani, kanė tė bėjnė me qeverisjen elektronike, me produkte tė teknologjisė sė telekomit, sisteme mbrojtėse elektronike, sisteme elektronike pėr administrimin publik, si dhe nė fushėn e ndėrtimit.  Gazeta Start: “Shqipėria vend premtues nė Evropėn Juglindore”

 4. #184

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  10.000 autos täglich fahren durch den tunnel in kalimash seit der wiedereröffnung.

 5. #185
  Bloody
  Fullani: Eurobondi-i, fut Shqipėrinė nė tregjet globale


  Tiranė - "Ekspozimi pėr herė tė parė i Shqipėrisė nė tregjet ndėrkombėtare tė kapitalit, pėrmes Eurobond-it, ėshtė fillimi i pjesėmarrjes sė saj nė tregjet financiare globale".  Vlerėsimi ėshtė bėrė nga Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani, i cili ka theksuar se me emetimin e Eurobondit tė zakonshėm, me njė fond prej 350- 500 milionė eurosh, synohet tė financohen tė gjitha investimet nė infrastrukturė dhe tė ristrukturohen financime qė do t'i japin njė frymėmarrje tė re zhvillimit ekonomik tė vendit.

  "Interesi i bankave mė serioze tė Evropės pėr eurobond-et e Shqipėrisė, qė emetohen pėr herė tė parė nė historinė e vendit, ėshtė i lartė, por duhet tė jemi realist se pjesa dėrrmuese e kėtyre fondeve do tė pėrdoret pėr tė likuiduar pėrfundimisht kredinė qė morėm vitin e kaluar, nė mėnyrė qė interesat e saj tė mos rėndojnė nė borxhin dhe financat shqiptare", tha Fullani.

  Sipas Guvernatorit, deri nė fund tė muajit maj pritet tė merret njė pėrgjigje pozitive nga tregjet financiare ndėrkombėtare. Njė transaksion i tillė, vlerėson ai, ndėrmerret jo vetėm pėr tė siguruar likuiditete afatgjata, por edhe shėrben si njė lloj hapjeje e sistemit financiar kombėtar ndaj tregjeve ndėrkombėtare, si njė prestigj pėr shkak tė besimit qė kanė investitorėt e huaj mbi letrat e borxhit tė njė vendi, dhe sė fundmi shėrben edhe nė mėnyrė indirekte si promovim i vendit emetues.


  Gazeta Start: Fullani: Eurobondi-i, fut Shqiprin n tregjet globale

 6. #186

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  [h2]Mbi 10 mijė kosovar gjatė ditės shkelin autostradėn [/h2]
  Policia kufitare bėri tė ditur sot se “mesatarisht gjatė 24 orėve hyjnė e dalin nė tė dy anėt e kufirit rreth 1200 mjete tė llojeve tė ndryshme me mbi 11 mijė persona”. Hapja e rrugės sė re ka bėrė qė tė shtohen edhe mė shkėmbimet tregtare midis Shqipėrisė dhe Kosovės.Hapja e tunelit tė Kalimashit nė fund tė javės sė shkuar, ka sjellė njė bum lėvizjes nė aksin Kukės-Tiranė.
  Shkurtimi i madh i distancave si dhe rruga e mirė, kanė bėrė qė pėrveē banorėve tė Qarkut tė Kukėsit, tė ketė lėvizje tė mėdha edhe nga shqiptarėt e Kosovės.
  "Ēmimet e favorshme tė perimeve nė tregun e Lushnjės dhe afėrsia, rrjedhojė e hapjes sė tunelit, favorizojnė edhe furnizimin me perime tė tregut kosovar", thotė biznesmeni nga Rahoveci, Naim Helshani.

 7. #187
  Bloody
  Commission to greenlight visa-free travel for Albania and Bosnia


  The European Commission on Thursday (27 May) is expected to say that Albania and Bosnia-Herzegovina are fit to be granted visa-free travel, a move that needs the approval of member states and the European Parliament.

  The commission's green light will include some reservations, but they are considered technicalities that can be overcome by the time the legislature and member states formally endorse the decision, possibly this autumn.


  Both Albania and Bosnia-Herzegovina fell behind fellow Balkan states such as Serbia and Macedonia, who were included on the visa-free list already last December.

  Meanwhile, the two have made enough progress – for instance by introducing biometric passports and adopting re-admission agreements, according to an evaluation carried out by commission experts and seen by WAZ.EUobserver last month. But the expert assessment also pointed to deficiencies in applying the rule of law, security matters and the fight against organised crime and corruption.

  Apart from the technical assessment, the decision to lift visa requirements to EU countries is also a political one, especially in the view of the October elections in Bosnia-Herzegovina, where ethnically-charged tensions are mounting.


  Instead of following the general reconciliation trend among Balkan nations, the situation in Bosnia is deteriorating, especially due to the political rhetoric in the Serbian entity, the Republika Srpska, high representative Valentin Inzko told the UN Security Council on Monday (24 May) in New York.

  The country is the only confederation in the post-Yugoslav landscape, bringing together Bosniak, Croat and Serbian communities governed by complex political structures, still under the supervision of a "high representative" with executive powers. This institution was put in place by the United Nations in the aftermath of the Bosnian war in 1995, in order to oversee compliance with the peace agreement – the "Dayton accords".

  "The leadership of Republika Srpska has, for example, led the way in undermining state-level institutions and by threatening to hold an entity referendum that would seek to repudiate the authority of the high representative and decisions under Dayton," Mr Inzko said.  Milorad Dodik, the prime minister of the Republika Srpska, has repeatedly threatened to hold referendums seeking to dissolve Mr Inzko's office and formally separate his region from the rest of Bosnia.

  Fierce disagreements among the leaders of the main three ethnic groups on property issues and state powers are also flaming up ahead of the October elections.

  EU foreign policy chief Catherine Ashton on Tuesday (25 May) warned Bosnian politicians to "make clear that the future of the country lies with Europe" and to stop "looking back at the past."

  "We also have to consider the future as we look at the post election era and the opportunities that we will have to strengthen the relationships between different parts of Bosnia-Herzegovina," Ms Ashton said during a press briefing at Nato headquarters, where EU and Nato ambassadors discussed the situation in Bosnia.

  The commission's green light on visa-free travel is not officially linked to the political process in the country, as it is based on a technical assessment.

  But commission officials hope that once the political "hot potato" is passed on to the European Parliament and member states, they will be able to put more pressure on the leadership in Bosnia, as well as the opposition in Albania, still contesting the results of last year's elections, before finally approving the visa-free regime.  EUobserver / Commission to greenlight visa-free travel for Albania and Bosnia

 8. #188
  Bloody
  Albania travel ideas: beaches, history, cities


  Albania’s beaches, culture and capital, Tirana, make it one of Europe’s new travel hotspots.

  Until recently, Albania was one of the world’s most closed-off and strictly controlled countries. With the fall of a communist dictatorship, Westerners are now welcomed with open arms and the tourism industry is starting to swing.
  1) Deserted beaches

  Albania boasts some of the best beaches in the Mediterranean.

  Known as the Albanian Riviera, there’s a reason why it’s touted the ‘Mediterranean as it once was’.

  Protected by the mountains, the peninsula’s rocky bays and sandy, deserted beaches are just waiting for the diving school, beach huts and large-scale tourist development to catch on.

  Albania’s best beaches:

  Vlora: Tourist town where the Ionian and Adriatic seas meet. Swimming here provides majestic mountain views.

  Saranda: A shale and pebble beach with clear azure waters.

  Ksamil: A beautiful sandy beach that could rival the Caribbean.

  Dhermi: The city is nothing special but the nearby deserted beaches are the only place that trendy locals will go.


  2) Unique culture

  Hidden within Albania’s snow-capped mountain interior you’ll find elegant Ottoman mansions, historical fortress towns and ancient Greek ruins.

  Unlike elsewhere in Europe, Albania offers a glimpse into a culture that is uniquely its own.

  In rural villages, sun-aged women with long skirts and headscarves usher along their goat or cow for milking. Local men wear suits, albeit oversized and crumpled, as they barter at the local market.


  3) Eat dinner in a war bunker

  Although the last couple of years have seen dramatic improvements in the capital city of Tirana, Albania is still recovering from the 40-year rule of communist dictator Enver Hoxha.

  You cannot go far in the Albanian countryside without seeing a bunker - concrete domes with ominous black spy holes.

  Ironically, Albanians today are using the bunkers in novel ways to attract tourists. On the road to Vlora, artists have converted the otherwise depressing domes into psychedelic art installations, while on the seafront at Durrės, you can have a seafood supper under one concrete mushroom now named Restaurant Bunker.  4) Tirana’s nightlife

  In the 20 years since communism ended, Tirana has grown from a sleepy town of a few hundred thousand to a lively, colourful metropolis of one million. With a huge student population, the capital’s outlook is fresh and forward-looking.

  The brightly coloured Blloku (Block), the former – strictly off-limits – party leader’s residences, are today home to the city’s best open-air cafes and nightlife, while the grand tree-lined boulevards, built by Italian fascists for parading, are these days better used for romantic evening strolls.
  5) Colourful Tirana

  Mayor Edi Rama has had a huge hand in Tirana’s transformation. A former painter and sculptor, his love of art has transformed hundreds of ugly communist tower blocks into bright, garish splashes of colour throughout the city.

  The capital has changed beyond belief in the last decade from the dull, grey city it once was. From one building covered with horizontal orange and red stripes to another with concentric pink and purple circles, it’s amazing what a lick of paint can do to a city and its psyche.
  Albania: Essential information

  WHEN TO GO: Summer is peak tourist season when coastal Albania will have a pleasant Mediterranean climate; the mountains often experience heavy snow between November and March.
  GETTING THERE: BA flies to Nene Tereza Airport in under three hours from £200. From the airport, take an official taxi to Tirana’s centre for 2,500 lekė.
  GETTING AROUND: Buses depart daily from Tirana to towns throughout Albania. You can hire a car, but driving conditions are some of the worst in Europe.
  VISAS: South Africans will need to apply for a visa from the Albanian embassy in London, which costs ¤25.
  CURRENCY: Lekė (ALL). 1 GBP = 159 ALL.
  LANGUAGE: Albanian.
  GOING OUT: A beer costs less than £1.
  ACCOMMODATION: A hostel bed costs from £25.
  GET MORE INFO AT: albaniantourism.com  Albania travel ideas: beaches, history, cities - TNT Magazine

 9. #189
  Bloody
  Albania's Jan-April insurance premiums rise 2.79% on the year


  Gross written premiums posted by Albania’s insurers in January-April jumped by 2.79% to 2.7 billion leke (19.9 million euros/USD 24.4 million) on the year, the financial supervisory authority reported.  Overall claims paid out totaled 0.6 billion leke (4.6 million euros/USD5.6 million), up 31.99% from the same period a year earlier, the authority said in a statement.


  A total of 189,557 insurance policies were signed, marking a17.81% decrease.

  The main insurers in Albania are Sigal with a 31.07% market share, followed by Sigma at 18.82%, and Insig at 11%, the statement added.  Balkans.com Business News : Albania's Jan-April insurance premiums rise 2.79% on the year

 10. #190
  Bloody
  EU-Visafreiheit bald für Bosnier und Albaner


  Bosnier und Albaner sollen demnächst visafrei in die EU reisen können. Das hat die EU-Kommission am Donnerstag vorgeschlagen. Allerdings müssten die beiden Länder dazu noch ein paar Kriterien erfüllen, erklärte Innenkommissarin Cecilia Malmström. So solle Bosnien unter anderem die Strafverfolgung im Kampf gegen die organisierte Kriminalität und Korruption stärken. Von Albanien fordert die EU-Kommission zusätzlich eine Integrationsstrategie für Personen, die in das Land zurückkehren.

  Malmström ist "optimistisch", dass es im Herbst zu einer Entscheidung kommt. Der ÖVP-Delegationsleiter im EU-Parlament, Ernst Strasser, glaubt nicht, dass die Länder reif für eine Visabefreiung sind, und bezeichnete den Vorschlag der Kommission als "völlig unverständlich".  EU-Visafreiheit bald für Bosnier und Albaner

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6646
  Letzter Beitrag: 23.06.2018, 16:36
 2. Antworten: 4405
  Letzter Beitrag: 23.06.2018, 12:21
 3. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16