BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 21 von 113 ErsteErste ... 111718192021222324253171 ... LetzteLetzte
Ergebnis 201 bis 210 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.341 Aufrufe

 1. #201
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von DerPate Beitrag anzeigen
  Ich möchte gerne mal wissen was die grichen so denken das die türkische armee,im albanien für paar tage stationiert wird,vlt ist das ja ein plan der türken und den albanern wie mann grichenland umzingeln und von allen seiten angreiftalbanien cameria und türkei zybern.


  Die haben nur nbisschen schiss  Flota turke nė Shqiperi, "alarm" tek pala greke
  TIRANE-Gazeta Shqiptare bėn tė ditur sot se vendimi i parlamentit pėr tė lejuar qėndrimin e pėrkohshėm nė ujėrat territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė tė 5 prej luftanijeve mė moderne tė ushtrisė turke, ka vėnė nė lėvizje sistemin e sigurisė kombėtare tė Greqisė. Sic pohon sot Gazeta Shqiptare , lajmi raportohet nga pothuajse tė gjitha mediat kryesore greke, sikundėr janė televizioni shtetėror ERT, tė pėrditshmet "Eleftherotipia", "Kathimerini", "To Vima", "Ta Nea" si edhe revista prestigjioze "Stratiki". Nė numrin e saj tė djeshėm, "Eleftherotipia" duke iu referuar burimeve zyrtare tė Ministrisė sė Jashtme tė Greqisė, raportonte se kjo vizitė e 5 anijeve turke nė Shqipėri do tė vėzhgohej nga afėr, duke nėnkuptuar kėsisoj shėrbimet inteligjente. Sipas kėsaj gazete, ky "vėzhgim" bėhej pėr shkak tė misterit qė mbart kjo vizitė, si edhe pėr shkakun se ajo nuk realizohet nė kuadėr tė operacioneve tė NATO-s. "Ministria e Jashtme ėshtė duke e mbajtur njė profil tė ulėt dhe thotė se ky ėshtė njė ushtrim i planifikuar, i miratuar me vendim tė parlamentit shqiptar. Turqia ka investuar nė kėtė marrėdhėnie (me Shqipėrinė) dhe ėshtė interesante se gjatė viteve tė fundit nė Shqipėri ka dhuruar pajisje ushtarake me vlerė mė shumė se njėqind milionė dollarė amerikanė.
  Megjithatė, burime zyrtare diplomatike konfirmuan se ēdo aktivitet ushtarak nė vendet fqinje ėshtė i vėzhguar nga afėr, aq mė shumė pėr rastin konkret kur kemi tė bėjmė me njė bashkėpunim tė pėrhershėm, qė po karakterizohet me njė lėvizshmėri tė veēantė nė vitet e fundit", - shkruante dje "Eleftherotipia". Nė artikullin e saj me titullin "Flota turke nė Jon", pretendohet mes tė tjerash edhe se "Turqia ėshtė e qartė qė po pėrfiton nga kriza politike qė ka ekzistuar pėr muaj nė Shqipėri, ndėrmjet partisė nė pushtet tė Sali Berishės dhe opozitės socialiste tė Edi Ramės, pėr tė promovuar zgjerimin e planeve tė saj tė veprimit nė Adriatik dhe Mesdhe". Ndėrsa vihet gjithashtu nė dukje fakti se ky vendim i Kuvendit shqiptar vjen vetėm katėr muaj pas anulimit nga Gjykata Kushtetuese e marrėveshjes shqiptaro-greke pėr pėrcaktimin e kufirit detar. Kurse agjencia e lajmeve greke pėr ēėshtjet e sigurisė "Defencenet.gr", e komentonte qėndrimin treditor nė ujėrat territoriale tė Shqipėrisė tė 5 luftanijeve turke si "pėrshkallėzim tė ri kėrcėnues pėr Greqinė nė pjesėn veriore tė detin Jon, qė po bėjnė forcat detare turke me ndihmėn e parlamentit shqiptar". Ndėrkohė qė revista "Stratiki" e cilėson kėtė si "rrethim strategjik tė Greqisė nga ana e Turqisė".

  (d.b/BalkanWeb)

  Balkanweb | Flota turke nė Shqiperi,  "alarm" tek pala greke - Shqiperi

 2. #202
  Dadi
  Sta ima novoga albanijo?

 3. #203

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  Zitat Zitat von Dadi Beitrag anzeigen
  Sta ima novoga albanijo?
  nema nista novog srce moje sve po starom

 4. #204
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Dadi Beitrag anzeigen
  Sta ima novoga albanijo?
  Nema, bre, ništa Bosnjo. Samo staroga! ^^


  Ibish…

 5. #205
  Bloody
  Slovenia Bids to Speed up Visa Liberalisation for Albania, Bosnia (adds)


  Luxembourg, 3 June (STA) - Slovenia urged fellow EU member states on Thursday not to delay the process of visa liberalisation for Albania and Bosnia-Herzegovina for the sake of keeping the privilege of decision-making.


  STA: Slovenia Bids to Speed up Visa Liberalisation for Albania, Bosnia (adds)

 6. #206
  Avatar von DerPate

  Registriert seit
  07.01.2009
  Beiträge
  496
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Die haben nur nbisschen schiss  Flota turke nė Shqiperi, "alarm" tek pala greke
  TIRANE-Gazeta Shqiptare bėn tė ditur sot se vendimi i parlamentit pėr tė lejuar qėndrimin e pėrkohshėm nė ujėrat territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė tė 5 prej luftanijeve mė moderne tė ushtrisė turke, ka vėnė nė lėvizje sistemin e sigurisė kombėtare tė Greqisė. Sic pohon sot Gazeta Shqiptare , lajmi raportohet nga pothuajse tė gjitha mediat kryesore greke, sikundėr janė televizioni shtetėror ERT, tė pėrditshmet "Eleftherotipia", "Kathimerini", "To Vima", "Ta Nea" si edhe revista prestigjioze "Stratiki". Nė numrin e saj tė djeshėm, "Eleftherotipia" duke iu referuar burimeve zyrtare tė Ministrisė sė Jashtme tė Greqisė, raportonte se kjo vizitė e 5 anijeve turke nė Shqipėri do tė vėzhgohej nga afėr, duke nėnkuptuar kėsisoj shėrbimet inteligjente. Sipas kėsaj gazete, ky "vėzhgim" bėhej pėr shkak tė misterit qė mbart kjo vizitė, si edhe pėr shkakun se ajo nuk realizohet nė kuadėr tė operacioneve tė NATO-s. "Ministria e Jashtme ėshtė duke e mbajtur njė profil tė ulėt dhe thotė se ky ėshtė njė ushtrim i planifikuar, i miratuar me vendim tė parlamentit shqiptar. Turqia ka investuar nė kėtė marrėdhėnie (me Shqipėrinė) dhe ėshtė interesante se gjatė viteve tė fundit nė Shqipėri ka dhuruar pajisje ushtarake me vlerė mė shumė se njėqind milionė dollarė amerikanė.
  Megjithatė, burime zyrtare diplomatike konfirmuan se ēdo aktivitet ushtarak nė vendet fqinje ėshtė i vėzhguar nga afėr, aq mė shumė pėr rastin konkret kur kemi tė bėjmė me njė bashkėpunim tė pėrhershėm, qė po karakterizohet me njė lėvizshmėri tė veēantė nė vitet e fundit", - shkruante dje "Eleftherotipia". Nė artikullin e saj me titullin "Flota turke nė Jon", pretendohet mes tė tjerash edhe se "Turqia ėshtė e qartė qė po pėrfiton nga kriza politike qė ka ekzistuar pėr muaj nė Shqipėri, ndėrmjet partisė nė pushtet tė Sali Berishės dhe opozitės socialiste tė Edi Ramės, pėr tė promovuar zgjerimin e planeve tė saj tė veprimit nė Adriatik dhe Mesdhe". Ndėrsa vihet gjithashtu nė dukje fakti se ky vendim i Kuvendit shqiptar vjen vetėm katėr muaj pas anulimit nga Gjykata Kushtetuese e marrėveshjes shqiptaro-greke pėr pėrcaktimin e kufirit detar. Kurse agjencia e lajmeve greke pėr ēėshtjet e sigurisė "Defencenet.gr", e komentonte qėndrimin treditor nė ujėrat territoriale tė Shqipėrisė tė 5 luftanijeve turke si "pėrshkallėzim tė ri kėrcėnues pėr Greqinė nė pjesėn veriore tė detin Jon, qė po bėjnė forcat detare turke me ndihmėn e parlamentit shqiptar". Ndėrkohė qė revista "Stratiki" e cilėson kėtė si "rrethim strategjik tė Greqisė nga ana e Turqisė".

  (d.b/BalkanWeb)

  Balkanweb | Flota turke nė Shqiperi,  "alarm" tek pala greke - Shqiperi
  das die grichen angst haben ist klar,den grichen hat wirklich schlimm erwischt andere seite die wirtschaftskrise und in der andere militärische drohung.

 7. #207
  Bloody
  Zitat Zitat von DerPate Beitrag anzeigen
  das die grichen angst haben ist klar,den grichen hat wirklich schlimm erwischt andere seite die wirtschaftskrise und in der andere militärische drohung.
  Vor Albanien haben sie sich auch nichts zu fürchten.. Ginge es Griechenland besser als wie es jetzt tut, wäre unsere Wirtschaftsleistung und Wachstum gigantisch.. !!


  Würden wir denen was antun, würden wir uns auch ans eigene bein pissen !

 8. #208
  Bloody
  EIB lends euro50 million to Albania to improve roads


  The European Investment Bank says it has signed a euro50 million ($61.2 million) loan with Albania for improvements and repairs to secondary and rural roads.

  The loan is part of a euro140 million ($171 million) project also funded by the European Commission and the European Bank for Reconstruction and Development to help private sector development.

  It involves work on some 900 miles (1,500 kilometers) of roads.

  A bank statement Friday did not mention the duration of the loan or details on repayment.

  Since starting operations in Albania in 1995, the EIB has invested about euro350 million ($428.3 million) in the small Balkan country.
  EIB lends euro50 million to Albania to improve roads - BusinessWeek

 9. #209
  Bloody
  Albania Ministry of Finance report shows 85% increase in exports for first 5 months 2010 compared to same period 2009

  Balkans.com Business News : Albania Ministry of Finance report shows 85% increase in exports for first 5 months 2010 compared to same period 2009

 10. #210
  IbishKajtazi
  85%, wow! Aber wenn man sieht was da täglich für Aufträge mittlerweile eingehen wundert mich das nicht, weiter so Albanien!

  Vorwärts immer! Rückwärts nimmer!

  MfG

  Ibish...

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16