BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 23 von 113 ErsteErste ... 131920212223242526273373 ... LetzteLetzte
Ergebnis 221 bis 230 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.402 Aufrufe

 1. #221
  Bloody
  Gjirokastėr, mbi 10 mijė turistė nė 5 muajt e fundit  Mbi 10 mijė turistė vendas e tė huaj kanė vizituar nė 5-mujorin e fundit Kalanė e Gjirokastrės, pjesėn muzeale dhe Qafėn e Pazarit. Fluksi i turistėve pritet tė rritet nė muajt nė vijim, pasi agjencitė turistike flasin pėr njė destinacion tė sigurt tė tureve.  Drejtoresha e Zyrės sė Administrimit dhe Koordinimit tė Qytetit Muzet tė Gjirokastrės (ZAKQMGJ), Ermira Ēuberi konfirmoi sot se fluksi mė i madh i turistėve ėshtė regjistruar nė Maj, kohė kur u ēel dhe ekspozita me shpikjet e gjeniut italian, Leonardo Da Vinēi nė Kala.

  "Gjatė ekspozitės 10-ditore, kalaja u vizitua nga 6 mijė turistė, shifra mė e lartė e regjistruar ndonjėherė gjatė 20 viteve tė fundit. Parashikohet qė ky numėr tė rritet gjithmonė e mė shumė. Ne jemi vazhdimisht nė kontakt me agjenci tė ndryshme turistike vendase dhe tė huaja qė na kanė konfirmuar se njė numėr i lartė turistėsh e kanė pėrzgjedhur Gjirokastrėn si njė destinacion turistik", shprehet Ēuberi.

  Ēuberi thekson se investimet e kryera nė Kala si dhe aktivitetet e rėndėsishme janė ēelėsi i suksesit tė rritjes sė numrit tė turistėve. Gjatė vitit 2009, qė u cilėsua si viti mė i suksesshėm turistik, qyteti i gurtė u vizitua nga rreth 20 mijė turistė.  Gazeta Start: Gjirokastr, mbi 10 mij turist n 5 muajt e fundit

 2. #222
  Bloody
  Topi nė Podgoricė: Tė ruajmė Liqenin e Shkodrės


  Presidenti i Republikės, Bamir Topi sė bashku me Presidentin e Malit tė Zi, Filip Vujanoviē, mori pjesė sot nė Konferencėn Ndėrkombėtare Shkencore me temė “Liqeni i Shkodrės - Gjendja dhe Perspektivat”, qė po zhvillohet nė kryeqytetin e Malit tė Zi, Podgoricė.


  Nė prani tė drejtuesve tė Akademisė sė Shkencave tė dy vendeve respektive, tė mbledhur pėr tė kumtuar nė kėtė Konferencė, Presidenti Topi vlerėsoi lart pėrpjekjet dhe realizimin e kėsaj veprimtarie shkencore nga Akademitė e Shkencave tė dy vendeve tona.

  Nė vijim tė fjalės sė tij, Presidenti vuri nė dukje se Liqeni e Shkodrės pėrbėn jo thjesht njė pikė takimi fizike tė trevave qė kufizojnė atė. “Ai ėshtė njė bashkim i kulturave dhe historisė sė dy popujve tė cilėt sot mė shumė sė kurrė kanė bashkuar edhe aspiratėn e tyre pėr t’u integruar duke dhėnė shembullin e shkėlqyer tė fqinjėsisė sė mirė”, u shpreh Topi.

  Ai ka nėnvizuar se “nxitja e zhvillimi i mėtejshėm i kėtyre marrėdhėnieve dhe sidomos atyre turistike, mendoj se duhet tė jenė njė pėrparėsi pėr tė gjitha strukturat e tė dy vendeve tona.” Nė vijim, pasi bėri njė pėrshkrim tė detajuar tė vlerave historike, tradicionale dhe nė veēanti tė vlerave dhe pasurive tė ekosistemit dhe tė biodiversitetit tė kėtij rajoni jashtėzakonisht tė rėndėsishėm, Presidenti Topi apeloi qė “tė jemi tė gjithė tė ndėrgjegjshėm e tė pėrgjegjshėm nė politikat e ruajtjes, mbrojtjes sė kėsaj pasurie mjedisore dhe padyshim shfrytėzimit tė saj me efiēencėn dhe kujdesin e duhur.”

  “Ėshtė e domosdoshme qė dy vendet tona jo vetėm tė hartojnė projekte e plane tė pėrbashkėta, tė shfrytėzojnė financime tė ndryshme, qė vendet e BE-sė ofrojnė me shumė zemėrgjerėsi, por nė mėnyrėn tė shpejtė t’i venė nė zbatim, nė tė mirė tė komuniteteve qė i shfrytėzojnė ato”, vuri nė dukje Presidenti, ndėrkohė qė nėnvizoi se “gjetja dhe zbatimi i instrumenteve efiēente mbėshtetėse tė kėtyre projekteve tė pėrbashkėta, duhet tė kthehet nė njė moto e shtysė tė spikatur tė sistemeve tona shkencore akademike.

  ”Duke u ndalur nė fjalėn e tij dhe nė disa prej problemeve tė pėrmbytjeve me tė cilat u pėrball kjo zonė gjatė periudhės sė dimrit, Kryetari i Shtetit u shpreh se “pėr probleme tė rėndėsishme si kėto, pėrgjigja duhet tė vijė nga shkenca, e cila vihet direkt nė shėrbim tė qytetarėve.”

  Nė pėrfundim u nėnshkrua Memorandumi i Bashkėpunimit midis dy Ministrave tė Mjedisit nė prani tė Presidentit Topi dhe Presidentit Vujanoviē.
  Gazeta Start: Topi n Podgoric: T ruajm Liqenin e Shkodrs

 3. #223
  Bloody
  Mėhilli: Rama i lidhur me elementė tė krimit


  Partia Demokratike reagoi sot pėr arrestimin e djeshėm tė njė prej ish-anėtarėve tė bandės sė Zani Ēaushit, duke e akuzuar atė si bashkėpunėtor tė Edi Ramės pėr bllokimin e rrugėve dhe mosbindje civile.  “Arrestimi i Skerdjan Bajramit, i cikli identifikohet si njė nga anėtarėt kryesor tė bandės sė Zani Ēaushit, dėshmon qartė edhe njė herė lidhjet e Edvin Ramės dhe bllokmenėve tė rinj me element tė rrezikshėm tė krimit tė organizuar”, tha Erla Mbėhilli, zėdhėnėse e selisė blu.

  Ajo shtoi se “pas vėrtetimit tė lidhjeve tė ngushta tė Ramės me Aldo Baren, pas fakteve tė nxjerra nga Prokuroria Italiane tė bisedave telefonike kilometrike dhe deponimeve tė Don Dollakut qė faktojnė lidhjet e kėsaj bande me Ramėn dhe eksponentė tė tjerė tė kupolės Socialiste, lidhjet e fundit me bandėn e Zani Caushit dėshmojnė fytyrėn e vėrtetė tė qėllimeve tė Edvin Ramės dhe bllokmenėve tė rinj”.

  Zėdhėnėsja Mėhilli, nė emėr tė PD-sė, i bėri thirrje Partisė Socialiste qė tė distancohet nga element kriminal ashtu edhe nga eksponentė apo drejtues tė kupolės socialiste qė kanė lidhje me botėn e krimit. Gjithashtu ajo i ka kėrkuar kreut tė PS , Rama tė heqė dorė nga rekrutimi i kontingjenteve kriminale dhe pjesės mė tė errėt tė shoqėrisė shqiptare.  Gazeta Start: Mhilli: Rama i lidhur me element t krimit

 4. #224
  Avatar von Al Shqipo

  Registriert seit
  24.12.2009
  Beiträge
  689
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Gjirokastėr, mbi 10 mijė turistė nė 5 muajt e fundit  Mbi 10 mijė turistė vendas e tė huaj kanė vizituar nė 5-mujorin e fundit Kalanė e Gjirokastrės, pjesėn muzeale dhe Qafėn e Pazarit. Fluksi i turistėve pritet tė rritet nė muajt nė vijim, pasi agjencitė turistike flasin pėr njė destinacion tė sigurt tė tureve.  Drejtoresha e Zyrės sė Administrimit dhe Koordinimit tė Qytetit Muzet tė Gjirokastrės (ZAKQMGJ), Ermira Ēuberi konfirmoi sot se fluksi mė i madh i turistėve ėshtė regjistruar nė Maj, kohė kur u ēel dhe ekspozita me shpikjet e gjeniut italian, Leonardo Da Vinēi nė Kala.

  "Gjatė ekspozitės 10-ditore, kalaja u vizitua nga 6 mijė turistė, shifra mė e lartė e regjistruar ndonjėherė gjatė 20 viteve tė fundit. Parashikohet qė ky numėr tė rritet gjithmonė e mė shumė. Ne jemi vazhdimisht nė kontakt me agjenci tė ndryshme turistike vendase dhe tė huaja qė na kanė konfirmuar se njė numėr i lartė turistėsh e kanė pėrzgjedhur Gjirokastrėn si njė destinacion turistik", shprehet Ēuberi.

  Ēuberi thekson se investimet e kryera nė Kala si dhe aktivitetet e rėndėsishme janė ēelėsi i suksesit tė rritjes sė numrit tė turistėve. Gjatė vitit 2009, qė u cilėsua si viti mė i suksesshėm turistik, qyteti i gurtė u vizitua nga rreth 20 mijė turistė.  Gazeta Start: Gjirokastr, mbi 10 mij turist n 5 muajt e fundit
  10mije das ist doch nicht viel :S?

 5. #225
  Bloody
  Zitat Zitat von Al Shqipo Beitrag anzeigen
  10mije das ist doch nicht viel :S?

  Für einen Ort wie Gjirokastra schon, außerdem beginnt ja erst jetzt die Saison ..

 6. #226
  Bloody
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Korrupsioni, arrestohen 2 punonjės tė Gjykatės sė Korēės


  Dy punonjės tė Gjykatės sė Korēės u vunė sot nė mėngjes nėn pranga me akuzėn e korrupsionit.


  Zėdhėnėsja e Policisė sė Shtetit, Laura Totraku nė njė konferencė pėr shtyp sot, tha se, nė kuadėr tė operacionit tė koduar "Kancelari" u bė i mundur arrestimi nė flagrancė i shtetasit Arben Hoxha, vjeē 51 banues nė Korēė me detyre shef i personelit tė institucionit tė ekzekutimit tė veprės penale si dhe ndalimi i shtetasit Shkėlqim Kajmaku, vjeē 52 banues nė Korēė me detyrė kancelar i gjykatės sė Korēės.

  Ajo tha se, "kėta shtetas akuzohen pėr veprėn penale tė korrupsionit pasiv nga persona qė ushtrojnė funksione publike e kryer nė bashkėpunim parashikuar nga nenet 259 dhe 25 tė Kodit Penal".

  Sipas saj, "shtetasi Arben Hoxha ėshtė kapur nė flagrancė nga strukturat e policisė pasi i kishte marrė shumėn prej 500 mijė lekė njė qytetari nė kėmbim tė nxjerrjes mė shpejt tė njė vendim-ekzekutimi pėr njė ēėshtje civile, qė e kishte nxjerrė kancelari i gjykatės, Shkėlqim Kajmaku".

  "Nė momentin e ndalimit tė tyre, u sekuestrua nė cilėsinė e provės materiale shuma prej 500 mijė lekė, vendimi i gjykatės dhe dokumente, qė vėrtetonin shkelje ligjore tė kancelarit tė Gjykatės", tha zėdhėnėsja Totraku.

  Strukturat e policisė do tė vazhdojnė hetimet pėr zbardhjen e fakteve pėr shkeljet lidhur me me nxjerrjen e kėtij vendimi nga gjykata e rrethit tė Korēės, ndėrsa materialet procedurale nė ngarkim tė shtetasve i kanė kaluar pėr ndjekje tė mėtejshme Prokurorisė tė rrethit gjyqėsor Korēė, tha Totraku.  Gazeta Start: Korrupsioni, arrestohen 2 punonjs t Gjykats s Kors


  Nochmal in Englisch.. :


  Albanian police arrest court officials for corruption  Police in Korca arrested two officials from the city court on Saturday (June 19th). Arben Hoxha, head of staff in charge of executing criminal sentences and Shkeqim Kajmaku, a councillor at the court, are suspected of corruption. A total of 4,000 euros in their possession was seized as evidence. Investigations are ongoing to reveal details of cases in which they assisted, allegedly in return for bribes.  Albanian police arrest court officials for corruption (SETimes.com)

 7. #227
  Bloody
  Montenegro and Albania sign MOU on coop for environmental protection and sustainable management of natural resource


  Montenegro and Albania sign MOU on coop for environmental protection and sustainable management of natural resource. Montenegrin President Filip Vujanovic and Albania and Bamir Topi opened last week, in the Montenegrin Academy of Sciences and Arts, a three-day International Conference "Skadar Lake - Status and Perspectives", saying that the lake is a natural connection between the two friendly countries, is their point connection, a bridge that can give a new seal of developing good-neighborly relations. Source; Government  Balkans.com Business News : Montenegro and Albania sign MOU on coop for environmental protection and sustainable management of natural resource

 8. #228

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Al Shqipo Beitrag anzeigen
  10mije das ist doch nicht viel :S?
  In einer Stadt in 5 Monaten?

  Ist doch genug.

 9. #229
  Bloody
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  In einer Stadt in 5 Monaten?

  Ist doch genug.

  Man überlege.. 10.000 Menschen und mal angenommen jeder von Ihnen hat durchschnittlich mindestens 100 Euro dort ausgegeben.. Das machen ganze 1 Mio. € und das ist für so ne Stadt wie Gjirokastra (die keinen Meereszugang hat) sehr sehr viel .. !

 10. #230
  Bloody
  Turkish mobile venture grows fast in Albania


  Eagle Mobile, the largely Turkish-owned Albanian mobile communications company, announced a speedy growth in market share as its executives met journalists in Istanbul on Tuesday. The meeting was also attended by the brand’s ambassador, Hollywood actor James Belushi.

  “The investment is Turkish but this is an Albanian company and an Albanian brand,” said Ali Taşkın, the chief executive of Eagle Mobile, noting the use of the Albanian eagle by the brand.

  Eagle Mobile is the third-largest company in the Albanian mobile communications market after Vodaphone and T-Mobile. It reported a growth of market share up from 9 percent in the final quarter of 2008 to 15 percent in the same quarter of 2009. It has over 680,000 active subscribers. The firm employs over 330 people in a country of 3 million.

  Eagle Mobile entered the marketplace in 2008, after the privatization of Albtelecom, Albania's state telecommunications company. Investment came from a consortium of two large Turkish companies, namely Ēalık Group and Türk Telekom, as Ēalık took 80 percent of the consortium's stake. The initial purchase in 2005 for 120 million euros was paid for 76 percent of the Eagle Mobile brand, while the remaining 24 percent is in the hands of the Albanian government.

  A price-focused market

  “Competitive prices are most important, but technology and branding are too,” said Taşkın. The average per capita income in Albania is estimated at 5,200 euros. “Our goal is to provide the same service for someone picking up the phone in Tirana as someone in London,” Taşkın said.

  Orkunt Yozgat, the chief sales and marketing office for Eagle Mobile, attributed the success to the forward and youthful approach of the company as well as “a commitment to social responsibility and technology.” Eagle Mobile has funded various projects related to the care of Albanian orphans and the environment. “We have a young population that is interested in new technology,” Yozgat said.

  James Belushi, who has Albanian heritage and citizenship, recently signed a deal to promote Eagle Mobile in Albania. “I am proud to be Albanian and really happy to be working for a great company that's positive for Albania,” Belushi said.

  Eagle Mobile is currently in negotiations to enter the mobile communications market in Kosovo in the near future.  Turkish mobile venture grows fast in Albania - Hurriyet Daily News and Economic Review

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16