BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 27 von 113 ErsteErste ... 172324252627282930313777 ... LetzteLetzte
Ergebnis 261 bis 270 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.330 Aufrufe

 1. #261
  Bloody
  Lushnjė, arrestohet dhunuesi i vajzės 9-vjeēare

  Policia e Lushnjės ka arrestuar autorin e ngjarjes sė djeshme ku njė vajzė e mitur ishte dhunuar seksualisht.

  Fillimisht ishte arrestuar njė 40-vjeēar, por pas dėshmive tė vajzės dhe banorėve, policia arrestoi njė tjetėr shtetas.

  Kėshtu nė prangat e policisė ka rėnė shtetasi Fatbardh Hoxha, 19-vjeē, i cili dyshohet se ėshtė autori i ngjarjes sė djeshme nė fshatin Kolonjė tė rrethit tė Lushnjės.

  Gjithsesi hetimet vijojnė ende pėr tė sqaruar plotėsisht kėtė ngjarje tė rėndė. Vajza 9-vjeēare e cila jetonte me gjyshėrit e saj kishte dalė pėr tė blerė bukė, por ishte mashtruar nga 19-vjeēari, duke e pėrdhunuar mė pas.  Balkans.com Business News : UAE considers financing the building of Albania's Tiranė-Elbasan road, ports, tourist resorts-Source

 2. #262
  Bloody
  Tiranė, arrestohet gjakovari pėr vjedhje makinash


  Policia e Tiranės ka arrestuar njė shtetas nga Gjakova e Kosovės, pasi dyshohet se ėshtė pėrfshirė nė njė sėrė vjedhjesh makinash.


  Nė pranga ra shtetasi Albin Sulejman Gjoci, 30 vjeē, banues nė Gjakovė Kosovė, i dėnuar mė parė pėr vjedhje.

  Ndėrkohė, ka nisur procedimi nė gjendje tė lirė ndaj shtetasve, Albert Sherif Haraēia, 25-vjeē, banues nė Pėrbreg, Kukės dhe Shkėlzen Avdyl Matmuja, 23-vjeē, banues po nė kėtė fshat. Kėto shtetas mbrėmė nė rrugėn “Qemal Stafa”, pranė shkollės sė Kuqe dyshohet se kanė tentuar tė vjedhin njė automjet tip “Benz”.

  Nga hetimet e realizuara deri mė tani, dyshohet se kėto shtetas nė bashkėpunim me njėri-tjetrin, nė kohė e vende tė ndryshme, kanė vjedhur automjete tė cilat i kanė shitur nė qytetin e Kukėsit. Kėshtu u dokumentua vjedhja e njė automjeti nė qershor tė kėtij viti nė nė afėrsi tė bllokut tė ambasadave, tek dyqani i “Volzvagen”. Ndėrkohė, po gjatė kėtij muaji kanė vjedhur njė tjetėr automjet “Volzvagen 3” nė rrugėn “Qemal Stafa” nė Tiranė.

  Po nė muajin Qershor 2010, tek sheshi “Rilindja”, dyshohet se kanė realozuar vjedhjen e automjetit tip “Benz”, me ngjyrė gri, mjete tė cilat, dyshohet se janė shitur nė bashkėpunim pėrmes tyre, nė qytetin e Kukėsit. Ndėrsa, nė cilėsinė e provės materiale u sekuestrua mjeti me targa 452 KS 655 dhe njė ēelės me tė cilin hapnin automjetet. Aktualisht, vazhdon puna intensive mbi dokumentin e njė sėrė vjedhjesh tė automjeteve tė realizuara nga kėto shtetas, me tendencė vjedhjet e automjeteve.  Gazeta Start: Tiran, arrestohet gjakovari pr vjedhje makinash

 3. #263
  Bloody
  Lezhė, tre nė pranga pėr falsifikim kartėmonedhash


  Tre persona janė arrestuar sot nga policia e Lezhės, tė akuzuar si tė pėrfshirė nė falsifikimin e kartėmonedhave.


  Tė arrestuarit janė Marjan Doēaj, 19 vjeē, banues nė fshatin Fushė-Kuqe, Kurbin, si dhe dy 17 vjeēarėt me iniciale J. N dhe T. M, banues nė tė njėjtėn komunė.

  Arrestimi i tyre u bė pėr arsye se nė bashkėpunim me njėri-tjetrin kanė pėrdorur njė sasi prej 20 copė kartėmonedha tė falsifikuara, tė cilat i kanė prodhuar nė banesėn e shtetasit me inicialet J. N, nė fshatin Gurrėz, Kurbin.

  Prodhimi i kartėmonedhave ishte bėrė me anė tė skanimit me njė kompjuter, sipas tė njėjtave burime. Kartėmonedhat e falsifikuara, Marjan Doēaj dhe T.M, i kanė pėrdorur nė njė kompjuter lojėrash fati nė qytetin e Laēit.

  Nė cilėsinė e provės materiale u sekuestruan 32 kartmonedha me prerje 1000 lekėshe tė falsifikuara, 5 kartėmonedha tė rregullta qė shėrbenin pėr tė prodhuar tė falsifikuarat,1 skaner,1 kompjuter dhe pajisje kancelarie, bėn tė ditur policia.  Gazeta Start: Lezh, tre n pranga pr falsifikim kartmonedhash

 4. #264
  Bloody
  CNBC: Shqipėria midis vendeve mė tėrheqėse pėr investime


  Shqipėria renditet midis vendeve mė atraktive nė botė nė tėrheqjen e investitorėve tė huaj.


  Televizioni i njohur amerikan CNBC i bėri jehonė pak ditė mė parė, studimit vjetor tė njė prej kompanive mė tė njohura tė konsulencės ekonomike nė botė, "A.T. Kearney" mbi mundėsitė e investimeve dhe tregjet nė fushėn e biznesit.

  Studimi llogarit indeksin global tė zhvillimit tė kėtyre tregjeve (GRDI), duke pėrdorur 25 tregues makroekonomikė dhe ekonomikė. Shqipėria hyn pėr herė tė parė nė hartėn e kėtij studimi, me performancėn e saj ekonomike dhe menjėherė renditet mes 30 vendeve tė para, duke zėnė pozicionin e 12-tė me GRDI 51.1.

  Nė bazė tė renditjes, Shqipėria kalon vende si Turqia, Rumania, Bullgaria, Bosnja nė njė klasifikim ku vendet e para mbahen nga tregje gjigandė si Kina, India, Brazili, etj. Ajo renditet nė kėtė vend pėr nga rezultatet e arritura pėrsa i pėrket lehtėsisė sė hyrjes nė tregjet e saj dhe tė bėrit biznes, tėrheqja si treg i ri dhe i garantuar dhe risku i ulėt e tė bėrit biznes.

  Studimi konstaton se Shqipėria ėshtė njė treg i vogėl me njė kėndvėshtrim shumė pozitiv pėr biznesin dhe njė treg i ri akoma i pashfrytėzuar. "Rritja e GDP nė Shqipėri parashikohet tė vazhdojė me ritme tė shpejta dhe nė 2014 GDP reale pritet tė rritet me 30%, gjė qė e bėn kėtė vend tė konsiderohet shumė pozitivisht dhe nė perspektivė", thuhet nė studim.

  Sipas kėtij studimi, Rusia ka zbritur nga vendi i 2-tė nė atė tė 10-tė, duke hapur rrugė pėr vendet e Evropės Lindore. Ndėrkohė vendet e Ballkanit janė ngjitur shumė nė klasifikim. Ato kryesohen nga Shqipėria, pasuar nga Bosnje-Hercegovina, e renditur nė vendin e 29-tė me GRDI 39.1, Bullgaria e 19-ta me GRDI 46.5 dhe Maqedonia e 20-ta me GRDI me 45.6. Studimi vėren se edhe pse janė vende tė vogla, vendet ballkanike kanė patur njė zhvillim ekonomik tė pėrshpejtuar nė sajė tė reformave ekonomike.

  "Njė pjesė e mirė e dyqaneve tė biznesit me shumicė dhe pakicė janė shtrirė nė kėto vende dhe nga intervistat e Drejtorėve Ekzekutivė tė kompanive tė mėdha, ato rezultojnė tė mos jenė thjesht njė mundėsi dhe njė vend i pėlqyeshėm pėr investimet e tyre, por tashmė kanė hyrė nė hartat e investimeve tė tyre si njė domosdoshmėri", vėren studimi.

  Ky studim tėrėsor global konfirmohet edhe njė herė nga njė studim tjetėr i kryer nga Dhoma Gjermane e Tregtisė me Vendet e Huaja, qė bazohet nė qėndrimin e investitorėve gjermanė qė kanė investuar jashtė Gjermanisė.

  Tė pyetur nėse do tė investonin pėrsėri nė vendet ku ata janė prezentė, pėrgjigja pėr Shqipėrinė ėshtė 86% po, njė tregues ky ndėr mė tė lartėt nė rajon dhe pėr ekonomitė nė zhvillim. Ky tregues ėshtė mė i lartė se nė vende si Rumania me 81%, Hungaria me 80%, Ēekia me 79 % dhe Letonia me 81%,


  Gazeta Start: CNBC: Shqipria midis vendeve m trheqse pr investime
 5. #265
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Berisha ka deklaruar se per 5 vite, Shqiperia eshte shkeputur nga vendet e varfera, dhe se varferia nga 25% qe ka qene, sot ka zbritur ne 11-12%.

  Shqipėria do ketė njė nga infrastrukturat mė tė mira tė vendeve tė rajonit. "Ne do rindėrtojmė sė bashku njė infrastrukturė tė re, do ndahemi nga infrastruktura e vjetėr"- ka premtuar Berisha.
  Mė tej ai, duke nėnvizuar se si rezultat i punės sė qeverisė ėshtė ulur varfėria, kjo beteje do tė vijė edhe mė tej. "Shqipėria ka arritur rezultate tė mėdha nė kėtė fushė, qė askush nuk mund t'i mohojė. Qeveria nga ana e saj do t'i ndihmojė kryetarėt e komunave nė luftėn kundėr varfėrisė".

  Berisha: Do asfaltojmė ēdo fshat. Nė 2013, Shqipėria evropiane TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha i ėshtė rikthyer edhe njėherė deklaratave pėr rritjen ekonomike tė vendit dhe premtimit pėr Shqipėrinė evropiane me rrugė moderne.

  Gjatė prezantimit tė teknologjisė sė re pėr ndėrtimin e rrugėve rurale nė Bėrxull tė Tiranės, Berisha premtoi ndėrtimin e 7 mijė kilometėr rrugėve pėr tre vjet, duke bėrė kėshtu qė deri nė vitin 2013 Shqipėria tė jetė tėrėsisht evropiane, sa i takon infrastrukturės rrugore.

  "Bota vuan nga kriza ndėrsa ekonomia jonė qėndron mė mirė se ēdo ekonomi tjetėr"- ka thėnė Berisha, duke garantuar administratėn shtetėrore dhe pensionistėt se do tė kenė njė rritje pagash e pensionesh nė nivel tė paparė mė parė.

  Sipas tij, nė kushtet e krizės ekonomike Shqipėria ka shtuar sė tepėrmi eksportet edhe ka shėnuar rritje ekonomike.
  Berisha, me kryetarėt e komunave: Infrastrukturė tė re dhe luftė varfėrisė - Shekulli Online

 6. #266
  Bloody
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Berisha ka deklaruar se per 5 vite, Shqiperia eshte shkeputur nga vendet e varfera, dhe se varferia nga 25% qe ka qene, sot ka zbritur ne 11-12%.

  Shqipėria do ketė njė nga infrastrukturat mė tė mira tė vendeve tė rajonit. "Ne do rindėrtojmė sė bashku njė infrastrukturė tė re, do ndahemi nga infrastruktura e vjetėr"- ka premtuar Berisha.
  Mė tej ai, duke nėnvizuar se si rezultat i punės sė qeverisė ėshtė ulur varfėria, kjo beteje do tė vijė edhe mė tej. "Shqipėria ka arritur rezultate tė mėdha nė kėtė fushė, qė askush nuk mund t'i mohojė. Qeveria nga ana e saj do t'i ndihmojė kryetarėt e komunave nė luftėn kundėr varfėrisė".

  Berisha: Do asfaltojmė ēdo fshat. Nė 2013, Shqipėria evropiane TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha i ėshtė rikthyer edhe njėherė deklaratave pėr rritjen ekonomike tė vendit dhe premtimit pėr Shqipėrinė evropiane me rrugė moderne.

  Gjatė prezantimit tė teknologjisė sė re pėr ndėrtimin e rrugėve rurale nė Bėrxull tė Tiranės, Berisha premtoi ndėrtimin e 7 mijė kilometėr rrugėve pėr tre vjet, duke bėrė kėshtu qė deri nė vitin 2013 Shqipėria tė jetė tėrėsisht evropiane, sa i takon infrastrukturės rrugore.

  "Bota vuan nga kriza ndėrsa ekonomia jonė qėndron mė mirė se ēdo ekonomi tjetėr"- ka thėnė Berisha, duke garantuar administratėn shtetėrore dhe pensionistėt se do tė kenė njė rritje pagash e pensionesh nė nivel tė paparė mė parė.

  Sipas tij, nė kushtet e krizės ekonomike Shqipėria ka shtuar sė tepėrmi eksportet edhe ka shėnuar rritje ekonomike.
  Berisha, me kryetarėt e komunave: Infrastrukturė tė re dhe luftė varfėrisė - Shekulli Online

  Rrnoft Sali Berisha !

 7. #267
  Bloody
  Albania Retail Sale Index for First Quarter up 5.7% year-on-year


  Albania’s Institute of Statistics INSTAT said that the Retail Sale Index increased 5.7% in the first quarter of 2010 compared to the same period of 2009 and it has decreased 7.8% compared to the previous quarter.

  In the group ‘Other retail trade in non-specialized stores’ volume index of turnover in first quarter 2010 has decreased with 16.7%, compare to the previous quarter.

  In the group “Total sale and repair of motor vehicles” the volume index has increased 12.2% compared to previous quarter.

  Employment index on ‘Retail trade’ increased by 2.9% compared with the same period of previous year.  Balkans.com Business News : Albania Retail Sale Index for First Quarter up 5.7% year-on-year

 8. #268
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Berisha ka deklaruar se per 5 vite, Shqiperia eshte shkeputur nga vendet e varfera, dhe se varferia nga 25% qe ka qene, sot ka zbritur ne 11-12%.

  Shqipėria do ketė njė nga infrastrukturat mė tė mira tė vendeve tė rajonit. "Ne do rindėrtojmė sė bashku njė infrastrukturė tė re, do ndahemi nga infrastruktura e vjetėr"- ka premtuar Berisha.
  Mė tej ai, duke nėnvizuar se si rezultat i punės sė qeverisė ėshtė ulur varfėria, kjo beteje do tė vijė edhe mė tej. "Shqipėria ka arritur rezultate tė mėdha nė kėtė fushė, qė askush nuk mund t'i mohojė. Qeveria nga ana e saj do t'i ndihmojė kryetarėt e komunave nė luftėn kundėr varfėrisė".

  Berisha: Do asfaltojmė ēdo fshat. Nė 2013, Shqipėria evropiane TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha i ėshtė rikthyer edhe njėherė deklaratave pėr rritjen ekonomike tė vendit dhe premtimit pėr Shqipėrinė evropiane me rrugė moderne.

  Gjatė prezantimit tė teknologjisė sė re pėr ndėrtimin e rrugėve rurale nė Bėrxull tė Tiranės, Berisha premtoi ndėrtimin e 7 mijė kilometėr rrugėve pėr tre vjet, duke bėrė kėshtu qė deri nė vitin 2013 Shqipėria tė jetė tėrėsisht evropiane, sa i takon infrastrukturės rrugore.

  "Bota vuan nga kriza ndėrsa ekonomia jonė qėndron mė mirė se ēdo ekonomi tjetėr"- ka thėnė Berisha, duke garantuar administratėn shtetėrore dhe pensionistėt se do tė kenė njė rritje pagash e pensionesh nė nivel tė paparė mė parė.

  Sipas tij, nė kushtet e krizės ekonomike Shqipėria ka shtuar sė tepėrmi eksportet edhe ka shėnuar rritje ekonomike.
  Berisha, me kryetarėt e komunave: Infrastrukturė tė re dhe luftė varfėrisė - Shekulli Online

  S“ka me Berishen!

  Ibish...

 9. #269
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Po e postoj kėtė lajm nė kėtė Themė , pasi mendoj lajmet pėr shqiptare ne njė vend duhet grumbulluar ?
  [h1]Vjenė: 7000 veta nė mbėshtetje tė familjes Zoga[/h1]

  Madhėsia:


  Mbi 7000 veta, tė mbledhur nė sheshin qėndror tė Vjenės, protestuan dje kundėr dėbimit tė familjes kosovare Zogaj. Protestuesit kėrkonin politika mė njerėzore imigracioni.
  Fati i familjes Zogaj, tė integruar mirė nė Austri, ėshtė bėrė simbol i politikave tė ashpra tė azilit tė ndjekura nga Ministria e Brendshme.
  Familja Zogaj nga Kosova jeton nė Austri prej vitit 2002. Protestuesit thanė se familja Zogaj dhe tė ngjashme mė tė duhet tė qėndrojnė nė Austri mbi baza humanitare, pavarėsisht se nuk iu ėshtė pranuar kėrkesa pėr strehim.
  ALSAT-M - Vjenė: 7000 veta nė mbėshtetje tė familjes Zogaj

 10. #270
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  [h1]Tė dėnuarit e Sopotit dolėn nga burgu[/h1]

  Madhėsia:


  SHKUP- Janė liruar nga burgu i Idrizovės katėr tė dėnuarit e rastit tė Sopotit: Sulejman Sulejmani, Samet Luftiu, Hasan Klaiqi dhe Shaban Limani, tė cilėt do tė mbrohen nė arrest shtėpiak, deri nė fillimin e rigjykimit pėr kėtė rast.

  Pėr tė burgosurin e pestė Zenel Klaiqi dhe gjashtė personat e tjerė nė arrati, qė akuzohen pėr tė njėjtėn vepėr, Gjykata e Apelit dje ka vendosur rigjykim dhe mbrojtjen e tyre nė arrest shtėpiak. Me kėtė do tė pėrsėritet procesi gjyqėsor pėr tėrė 11 tė dėnuarit pėr rastin e Sopotit. Avokati mbrojtės Vullnet Paēuku nė fillim tė kėsaj jave deponoi ankesėn pranė Gjykatės sė Apelit, duke kėrkuar qė kjo gjykatė tė marrė parasysh vendimin e kėshillit penal tė gjykatės sė Kumanovės, pėr pėrsėritjen e gjykimit pėr rastin e Sopotit.

  “Konform ligjit pėr procedurė penale, konform thėnies latine qė ėshtė pranuar nga sistemi juridik nė RM, sipas parimit beneficium koheziones Gjykata e Apelit ka pėr detyrė tė marrė parasysh vendimin e kėshillit penal tė gjykatės sė Kumanovės sepse kemi tė bėjmė pėr tė njėjtin rast, tė njėjtat dėshmi dhe nuk mund tė kemi vendime krejtėsisht tė kundėrta”, kishte pohuar avokati Vullnet Paēuku.

  11 banorė tė fshatit Sopot janė dėnuar me mbi 160 vite burg, pėr shkak tė incidentit qė ndodhi nė vitin 2003, nga shpėrthimi i njė mine nė afėrsi tė fshatit humbėn jetėn dy ushtarė polak tė NATO-s dhe dy persona civil, qė gjendeshin nė njė mjet transportues ushtarak.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: Gestern, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16