BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 28 von 113 ErsteErste ... 182425262728293031323878 ... LetzteLetzte
Ergebnis 271 bis 280 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.355 Aufrufe

 1. #271
  Bloody
  Macedonia, Greece and Albania Develop Prespa Region as Joint Tourist Destination
  A joint project between Macedonia, Greece, and Albania aims to turn the Prespa Lakes region into a tourist destination.

  The creation of Prespa Park - the first trans-boundary protected area in Southeast Europe, was supported by the United Nations Development Programme and the Global Environment Facility.

  Its creation is expected to enrich tourism opportunities in the region, without acting as competition of the nearby Ohrid Lake, the horemag.bg website reported.

  Recently, town mayors, private business and non governmental organisations’ representatives from Macedonia, Greece and Albania gathered to discuss the latest version of the strategy for the development of tourism in the area of the Prespa Lakes, according to the Macedonian Information Agency.

  Local experts estimate the capacity of the Albanian part of the lakes’ coast to be at just 75 bed, the Greek part – at 300 beds and the Macedonian part – at 7,200 beds. In the next two decades, the project aims to overcome the differences in infrastructure development in the three countries, as well as the implementation of joint environmental policies.

  The Prespa region houses two freshwater lakes at an altitude of 853 metres, making them the highest tectonic lakes in the Balkans. The Great Prespa Lake is divided between Albania, Greece and the Republic of Macedonia, while the Small Prespa Lake is shared only between Greece and Albania.  http://www.balkantravellers.com/imag...respa_lake.jpg

 2. #272
  Bloody
  Banka Islamike: Partneritet afatgjatė me Shqipėrinė


  Zėvendėspresidenti i Bankės Islamike pėr Zhvillim, Birama Sidibe, gjatė njė takimi me Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli, shprehu interesim pėr njė partneritet afatgjatė me Shqipėrinė.


  Sipas njoftimit zyrtar nga Kuvendi, Sidibe tha se transformimet nė Shqipėri janė impresionuese, ndėrsa vlerėsoi rritjen pozitive ekonomike tė vendit, zhvillimin ekonomik nė pėrgjithėsi dhe arritjet e kėtyre viteve.

  “Bashkėpunimi me Shqipėrinė ėshtė njė model edhe pėr vendet e tjera. Jemi shumė tė kėnaqur qė kemi realizuar njė sėrė projektesh shumė tė rėndėsishme, por mbi tė gjitha shumė tė suksesshme", theksoi Sidibe.

  Ndėrkohė, kryetarja e Kuvendit falėnderoi z. Sidibe pėr mbėshtetjen qė kjo Bankė, e cila bashkėpunon nė 56 vende, ka ofruar nė realizimin e shumė projekteve nė infrastrukturė e sektorė tė tjerė. Dy bashkėbiseduesit e vunė theksin nė mundėsitė e bashkėpunimit me projekte konkrete, jo vetėm nė infrastrukturė, por dhe nė energjetikė e nė projektet e gazsjellėsve transnacionalė.

  "Shqipėria po jeton momente shumė tė mira tė zhvillimit ekonomik dhe ėshtė ndėr pak vendet nė botė me rritje pozitive. Ky vend ofron potenciale tė mėdha dhe mbi tė gjitha njė klimė shumė tė favorshme pėr njė biznes tė sigurt pėr investitorėt e huaj", tha Topalli.


  Gazeta Start: Banka Islamike: Partneritet afatgjat me Shqiprin

 3. #273
  Bloody
  “Ėmbėlsira”, prangosen katėr trafikantė droge


  Katėr persona kanė rėnė sot nė prangat e policisė me akuzėn e trafikimit tė lėndeve narkotike.


  Nga operacioni i koduar “Ėmbėlsira” nė pranga ranė shtetasit:

  1. Aldjon Pirra, vjeē 32, lindur nė Lushnjė dhe banues nė Tiranė.
  2. Petrit Asqeri Topi, vjeē 33, banues nė Barbullinjė, Lushnjė.
  3. Brahim Asqeri Topi, vjeē 40, banues nė Barbullinjė, Lushnjė.
  4. Afrim Maliq Muka, vjeē 38, lindur nė Fier dhe banues ne Tiranė.

  Arrestimi i kėtyre shtetasve u bė nė ekzekutim tė vendimeve penale tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda, e cila ka caktuar masėn e sigurimit personal “Arrest nė burg”, si tė dyshuar pėr kryerjen e veprės penale tė “Trafikimit tė narkotikėve” e kryer nė bashkėpunim.

  Gjithashtu po, nė kuadėr tė kėtij operacioni u krye ekzekutimi i masės sė sigurisė “Arrest nė shtėpi” dhėnė nga Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda Tiranė, ndaj shtetases: Enkelejda Topi, vjeē 35, banuese nė Barbullinjė Lushnjė.

  Ky operacion ka startuar qė prej fillimit tė vitit 2010 dhe nė kuadėr tė tij janė evidentuar gjithsej 5 raste, ku nga Policia e Shtetit janė arrestuar nė qytete tė ndryshme tė vendit edhe 13 shtetas tė tjerė, tė cilėt janė kapur nė flagrancė duke trafikuar lėndė narkotike tė llojit kanabis sativa.

  Gjithsej deri nė kėtė fazė pėrmbyllėse tė operacionit numri i tė arrestuarve shkon nė 18 persona, ndėrkohė qė ėshtė sekuestruar njė sasi prej rreth 600 Kg lėndė narkotike e llojit Kanabis Sativa, destinacioni i tė cilės ka qenė shteti Grek.

  Materialet procedurale i kanė kaluar Prokurorisė pėr Krime tė Rėnda Tiranė, pėr veprime tė mėtejshme hetimore.  Gazeta Start: “Ėmbėlsira”, prangosen katėr trafikantė droge

 4. #274
  Bloody
  INSTAT: Eksporti i Shqipėrisė rritet me 114 %

  Rritja e eksporteve gjatė pjesės sė parė tė vitit 2010 ka zbutur ndjeshėm deficitin tregtar tė vendit tonė.

  INSTAT bėn tė ditur se nė muajin maj, deficiti tregtar ishte 23,8 pėr qind, duke shėnuar njė ulje prej 7.6 pėrqindėsh krahasuar me muajin prill, dhe njė ulje prej 19.2 pėrqindėsh krahasuar me majin e vitit 2009.

  Sektori i energjisė elektrike dhe minerale ka ndikimin mė tė madh nė uljen e deficitit, pasi eksportimi i tyre ka arritur nė nivele tė konsiderueshme. Tė dhėnat flasin se eksporti i grupit “Minerale, lėndė djegėse, energji elektrike” u rrit me 163 pėr qind, krahasuar me muajin prill 2010.

  Sipas KESH-it, eksporti i energjisė ka kapur majat e rekordit, nė rreth 75 milionė euro nė 6 muaj aktivitet, ndėrsa mineralet janė duke pėrfituar nga rritja e ēmimeve nė tregjet e huaja.


  Gazeta Start: INSTAT: Eksporti i Shqipris rritet me 114 %

 5. #275
  Bloody
  Dy dekada nga rrėzimi i perdes sė hekurt tė komunizmit


  Sot mbushen plot 20 vjet nga 2 korriku i vitit 1990, ku mijėra shqiptarė hynė masivisht nė ambasadat perėndimore nė Tiranė.


  Kjo ngjarje hoqi perden e hekurt qė izolonte vendin tonė prej dekadash me botėn e lirė. Data 2 korrik u parapri nga disa pėrleshje mes kundėrshtarėve tė regjimit komunist dhe pasuesve besnikė tė Sigurimit tė Shtetit. Jozyrtarisht thuhet se gjatė qershorit tė vitit 1990 pati edhe njė numėr tė vrarėsh qė tentonin tė kalonin kufirin.

  Shqiptarėt e parė shkuan nė ambasadėn greke mė 20 qershor 1990, njė grup prej 15-20 vetash. Mė pas, ambasadat e Egjiptit, Italisė, por edhe e Francės, ishin destinacionet e radhės pėr shtetasit shqiptarė qė kėrkonin t’i shpėtonin regjimit komunist.

  Radha ishte e Ambasadės gjermane qė tė hapte dyert pėr shqiptarėt, murin rrethues tė sė cilės e shembi njė “Skoda” me njė numėr tė konsiderueshėm personash qė kėrkonin azil politik. Ngjarja u pėrshėndet menjėherė nga qeveria e Bonit, e cila i konfirmoi mbėshtetjen azilkėrkuesve shqiptarė.

  Hyrja nė ambasadat e huaja nė Tiranė vijoi edhe pas datės 2 korrik, nėn vėzhgimin e policisė, e cila pėr disa ditė rresht kishte marrė urdhėr tė mos reagonte.  Gazeta Start: Dy dekada nga rrzimi i perdes s hekurt t komunizmit

 6. #276
  Bloody
  Osteuropa hat eine neue Boombranche

  Wien - Strom aus Albanien? Noch ist es nicht so weit. Energie ist notorisch knapp in dem kleinen Land an der Adria, Blackouts gibt es regelmäßig. Doch das soll in wenigen Jahren ganz anders sein. Vor zwei Wochen hat der albanische Ministerpräsident Sali Berisha mit dem italienischen Außenminister Franco Frattini einen Partnerschaftsvertrag über alternative Energieerzeugung abgeschlossen. Italienische Unternehmen werden zwei Mrd. Euro allein in Windparks investieren, ein Teil des Stroms soll nach Italien exportiert werden.

  Die Italiener waren in Tirana allerdings nicht die ersten, die das enorme unerschlossene Energiepotential nutzen wollen, das eine KPMG-Studie schon 2008 ausmachte. So wird bereits in zwei Jahren ein Wasserkraftwerk, das die österreichischen Konzerne Verbund und EVN errichten, 100 000 Kunden mit Strom versorgen.

  Osteuropa hat eine neue Boombranche - Nachrichten welt_print - Wirtschaft - WELT ONLINE

 7. #277
  Bloody
  “Ikona” ēon nė pranga dy falsifikues dokumentash


  Policia e kryeqytetit bėri tė mundur sot arrestimin e dy personave tė akuzuar pėr falsifikim dokumentash.


  Falė njė hetimi disamujor, operacioni “Ikona” ēoi nė pranga shtetasit Agron Hoxha, 54 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė; dhe Shkurt Toma, 41 vjeē, banues nė Tiranė, me detyrė punonjės policie nė Repartin Special RESI.

  Ndėrkohė, ėshtė shpallur nė kėrkim edhe shtetasi me inicialet L. K., dhe janė dėrguar materialet nė gjendje tė lirė pėr shtetasin Romeo Bici, 53 vjeē, me banim nė Tiranė.

  Nė sajė tė njė hetimi intensiv, u vėrtetua se shtetasi Agron Hoxha ka konsumuar veprat penale tė “Falsifikimit tė dokumentave”, “Falsifikimit tė akteve tė gjendjes civile” dhe “Dhėnies ndihmė pėr kalim tė paligjshėm te kufirit” vepra penale kėto tė parashikuara nė Kodin Penal.

  Dyshohet se kėta shtetas nė bashkėpunim me njėri-tjetrin, merrnin pėrsipėr nxjerrjen e vizave shengen nė ambasada tė shteteve tė huaja, tė atashura nė Tiranė, kundrejt pėrfitimit tė shumės sė parave prej 3 000 eurove, pėr njė vizė shengen.

  Qytetarėve tė ndryshėm, tė cilėt dėshironin pėr tė marrė njė vizė shengen, shtetasit e lartpėrmendur u siguronin vizėn duke u kėrkuar si dokument vetėm pasaportėn e tyre ndėrsa pėr dokumentet e tjera, i siguronin nė mėnyra tė ndryshme duke i falsifikuar ato, me synim marrjen e njė vize shengen.

  Ky hetim ka filluar qė nė muajin shkurt tė kėtij viti, ku kėto shtetas janė ndjekur me metoda speciale tė hetimit, nga ku u bė e mundur dokumentimi i aktivitetit kriminal tė tyre, nė fushėn e falsifikimit tė dokumentave, kryesisht certifikata si dhe karta identiteti tė shteteve tė huaja, duke bėrė tė mundur kalimin nė mėnyrė tė paligjshme tė kufirit nėpėrmjet pėrdorimit tė kartave tė identitetit tė falsifikuara.

  Kėto shtetas akuzohen pėr veprėn penale tė “Mashtrimit” tė kryer ne bashkėpunim, vepėr penale kjo qe parashikohet nga neni 143/2 i kodit Penal.

  Ndėrkohė, vazhdon intensivisht kryerja e veprimeve hetimore pėr zbardhjen e plotė tė kėsaj veprimtarie kriminale, si dhe identifikimi dhe arrestimi i personave te tjerė tė implikuar.  http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/21062/

 8. #278
  Bloody
  E diela sjell 4 500 udhėtarė nė Portin e Durrėsit

  Porti i Durrėsit ka pritur paraditen e sotme mbi 3 500 udhėtarė me rreth 800 autovetura, tė nisur kryesisht nga porti italian i Barit.


  Kėtė fakt e bėjnė tė ditur nga drejtoria rajonale e policisė sė kufirit dhe migracionit me qendėr nė qytetin bregdetar, sipas sė cilės, pasdite priten dhe dy tragete tė tjerė nga Trieste dhe Ankona, me 1100 udhėtarė dhe 400 automjete tė tjerė.

  Shumica e udhėtarėve janė bashkatdhetarė qė mbėrrijnė nė Durrės pėr tė vijuar mė pas me automjete drejt qyteteve tė vendit tonė, Kosovės dhe Maqedonisė, pėr tė kaluar pushimet verore me familjet e tyre.

  Pėrpunimi i udhėtarėve ėshtė realizuar nė njė kohė shumė tė shkurtėr, bėnė tė ditur burimet e policisė, duke theksuar se numri i udhėtarėve me tragete gjatė ditėve nė vazhdim parashikohet tė rritet edhe mė tej. Ndėrkohė, vetėm dje nė Durrės kanė “zbarkuar” mbi 4 mijė udhėtarė me rreth 1000 automjete.

  Ditėn e shtunė nė portin mė tė madh tė vendit janė shėnuar edhe udhėtimet e para shtesė vajtje-ardhje tė trageteve dhe katamaranėve, tė cilat do tė vazhdojnė deri mė 20 shtator, kryesisht nė fundjavė.  Gazeta Start: E diela sjell 4 500 udhtar n Portin e Durrsit

 9. #279
  Bloody
  Albanian PM finalized pension increase


  Prime Minister Sali Berisha announced last week at the meeting of the Council of Ministers the finalization of decision on increase of pensions from 4 to 10% for 520 thousand Albanian citizens.

  PM Berisha highlighted the fact that the decision on substantial increase of pensions was in the wake of serious efforts of the government and in line with the promise made at a time when in almost all the European countries pensions have been frozen or reduced.

  Emphasizing that the government programme remains intact on salary and pension increase level, PM Berisha announced that this programme will have drastic reductions in the other expenditure through cutting by 25% expenditure in the state budget.

  “A rather careful policy is indispensable. It should keep the macro-economic indicators at all costs as it’s to the best public interest, to the best interest of the Albanian citizens and of the private sector. As we have already announced, we shall forward the budget to the Parliament so that to notably reduce expenditure by 25% in all the fields because this is an imperative and we should do it. Also I would like to say that the European bond market is in an unprecedented situation. We entered for the first time this market, but side by side with us 8 other countries entered, but all of them withdrew because some serious problems created in the Euro zone provoked uncertainty. That was not related to the Albanian economy or several of the economies which withdrew only because it became evident a huge debt in several EU countries surpassing even 115% of the GDP. Source; Government  Balkans.com Business News : Albanian PM finalized pension increase

 10. #280
  Bloody
  Swiss Cooperation Office presents 2010-2014 strategy for Albania

  The Swiss Cooperation Office (SCO) for Albania presented the new strategy to be implemented during 2010-2014 period, aiming at obtaining support for economic and social development in Albania, the SCO reported.

  “Albania is a country of priority for Swiss Cooperation. Our contribution amounts to about 40 million euro of non-refundable funds”, Swiss Ambassador, Yvana Enzler, said during the presentation of the strategy.

  Deputy Premier and Foreign Minister, Ilir Meta, participating in the presentation of the strategy said that “the strategy will have an important impact for supporting economic and social development in Albania, taking into account its full compliance with our government priorities, documented also in the National Strategy for Development and Integration for 2007-2013 periods”.

  Switzerland has been supporting Albania’s transition since 1992, and Albania became a priority country for Swiss technical and financial assistance in 1995. Since 1997, Switzerland has a cooperation office in Tirana. This strategy stands as a renewed Swiss commitment to support Albania in its further efforts to consolidate the democratic system plus the observance of fundamental human rights and freedoms, as well as to increase economic development.  Balkans.com Business News : Swiss Cooperation Office presents 2010-2014 strategy for Albania

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16