BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 31 von 113 ErsteErste ... 212728293031323334354181 ... LetzteLetzte
Ergebnis 301 bis 310 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.518 Aufrufe

 1. #301
  Bloody
  Eksportet nė Portin e Durrėsit rriten me 2.4 herė

  Eksportet e mallrave vendase nga porti i Durrėsit pėr nė drejtim tė vendeve tė tjera nė 6-mujorin e parė tė kėtij viti kanė pėsuar njė rritje 2.4 herė mė shumė, krahasuar me njė vit mė parė.

  Gjatė kėsaj periudhe, nė portin mė tė madh tė vendit kanė mbėrritur mė shumė se 1 milionė ton mallra importi, ose 20 pėr qind mė pak se sa nė periudhėn janar-qershor tė vitit 2009. Autoritetet Portuale bėjnė tė ditur se gjatė periudhės janar-qershor tė kėtij viti, anijet tregtare dhe tragetet e linjave kanė ngarkuar afro 560 mijė ton mallra shqiptare tė llojeve tė ndryshme, ose 308 mijė ton mė shumė se sa sasia e mallrave e pėrpunuar nė dalje nga porti detar gjatė sė njėjtės periudhė tė vitit 2009, tė cilat mė pas janė nisur drejt vendeve tė tjera.

  Sipas tyre, vetėm kamionėt dhe trajlerat e transportuar me tragete drejt porteve tė Italisė, kanė eksportuar afro 136 mijė ton mallra, ose 30 mijė ton mė shumė se sa periudha janar-qershor e vitit tė kaluar.

  Ēimentoja dhe pluhuri klinker pėr ēimenton, zėnė vendin e parė nė listėn e mallrave tė eksportuar nga porti i Durrėsit, me rreth 91 mijė ton gjithsej, ndėrsa nė tabelat e vitit tė kaluar ky lloj malli mungonte krejtėsisht-thanė burimet portuale, sipas tė cilave, nė listėn e mallrave tė eksportuara me anije gjatė kėtij viti ėshtė shtuar edhe llamarina me mė shumė se 66 mijė ton gjithsej.  Gazeta Start: Eksportet n Portin e Durrsit rriten me 2.4 her

 2. #302
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Masakra Srebrenicės Berisha: Viktimat apel pėr drejtėsi
  TIRANE-“Shpirtrat e fėmijėve, grave, tė rinjve, tė moshuarve, viktima tė Srebrenicės, kėrkojnė nga njerėzit e lirė, qeveritė e e tyre, OKB-ja, drejtėsi. Ata do tė mund tė prehen tė qetė, vetėm atėherė kur xhelatėt e tyre do tė marrin dėnimin mė tė rėndė qė meritojnė”, ka vlerėsuar sot nėpėrjet njė deklarate pėr shtyp kryeministri Sali Berisha.

  Sic bėn tė ditur zyra pėr shtyp e kryeministrit, kreu I qeverisė ka vlerėsuar sot si mė tė egrėn dhe mizoren, masakrėn e Srebrenicės.
  “Sot ėshtė 15 vjetori i barbarisė mė tė pa parė, genocidit mė tė egėr, mė mizor, tė pasluftės sė dytė botėrore, masakrės masive tė Srebrenicės, nė tė cilėn mbi 8 mijė civilė, burra, gra, fėmijė, tė vendosura nėn mbrojtjen e trupave tė OKB, u ekzekutuan dhe shfarosėn nga falangat e Millosheviēit e Mlladiēit, vetėm e vetėm pėr pėrkatėsinė e tyre etnike dhe besimin e tyre fetar”.

  Sic vlerėson zyra pėr shtyp e Berishės, pavarėsisht mizorisė sė kryer, autorėt janė ende tė lirė dhe nuk kanė marrė dėnimin e merituar.
  “Sot, nė kėtė pėrvjetor zije, dhimbja, pėrgjegjėsia, por edhe lėndimi i ndėrgjegjes sė njerėzimit, pėr kėto mijėra e mijėra jetė tė pafajshme, tė marra mizorisht, janė mė tė mėdha se 15 vjet mė parė. Kjo sepse ende autori kryesor, kryexhelati i kėtij gjenocidi, Radko Mlladiē dhe shumica e xhelatėve tė saj gjenden tė lire”, tha Berisha duke theksuar se qetėsia do vijė vetėm kur xhelatėt tė kenė marrė dėnimin e merituar.

 3. #303
  Bloody
  Successful conclusion of €1 million EU-funded project for Albanian Public Internal Financial Control

  The €1 million EU-funded project on Public Internal Financial Control came to a successful end on Friday. Building on a previous EU assistance in the area, this project has improved the capacities of the Albanian Government to manage expenditure of the state budget in a proper, transparent and timely way.

  Transparency in the use of taxpayers’ money by state institutions is a requirement of democratic governance. A strong public internal financial control system is, therefore fundamental for monitoring how the public money is being spent.

  Albania’s transition to a functional democracy and free market has heightened the need to establish a strong system of accountability of public finances and make sure that the taxes levied for the delivery of public services do not go astray.

  In response to Albania’s needs in this area, and in light of its future, the Union has been constantly supporting public finance reform in Albania towards EU and international standards. In the past seven years, €6 million have been granted by the EU to assist this reform in Albania.

  The PIFC project in particular supported the technical competence of Albanian financial management, control and audit bodies; the development of regulations and guidelines based on managerial accountability; raising managers’ awareness of PIFC; enhancing the skills of auditors in specialised areas such as financial audits, systems-based IT audit, and performance audit; and preparing legislation governing public internal financial control. This project has contributed to two very important laws: the Law on Financial Management and Control, and amendments to the Internal Audit Law, which have opened the way to better accountability and better management of public funds.

  During the closing ceremony, the responsible Head of Operations of the Delegation of the European Union to Albania, Mr Aneil Singh emphasised that “this project has helped Albanian Government to move to EU standards and best practice that is applied in other EU member states”. Mr Singh went on to underline that “a good Public Financial Control system is essential in order to reassure the Albanian citizens that public money is being spent wisely”.

  PIFC II started in August 2008 and was implemented by the National Audit Office (UK) together with its partner, the Polish Ministry of Finance over a period of 23 months. Source; European Union Press  Balkans.com Business News : Successful conclusion of ?1 million EU-funded project for Albanian Public Internal Financial Control

 4. #304
  Bloody
  Lėvizja pėr Bashkim: Njė komb – Njė kombėtare!

  Teksa nė Afrikėn e Jugut pritet tė fillojė finalja e madhe mes Holandės dhe Spanjės, Lėvizja Rinore pėr Bashkim Kombėtar zhvilloi njė aksion me moton “NJĖ KOMB – NJĖ KOMBĖTARE!”.

  Tė mbledhur para Teatrit Kombėtar tė Prishtinės, tė rinjtė e Lėvizjes pėr Bashkim Kombėtar kėrkuan qė formohet njė ekip kombėtar, i pėrbashkėt dhe i fuqishėm. Nga ana tjetėr, ata kėrkuan qė tė zhvillohen kampionate ndėrmjet tė gjitha ekipeve tė tė gjitha trojeve shqiptare.

  Sipas organizatorėve, mjetet e mbledhura nė turne tė ndryshme ndėrmjet ekipeve sportive do tė ndihmonte ngritjen e cilėsisė dhe do tė pėrmirėsonin kushtet e dobėta me tė cilat ballafaqohen sportistėt shqiptar nė tė gjitha trevat.


  Gazeta Start: Lvizja pr Bashkim: Nj komb Nj kombtare!

 5. #305
  Bloody
  Berisha: Ulja e shpenzimeve, pėr tė mos rritur borxhin

  Kryeministri Sali Berisha deklaron se shkurtimi i shpenzimeve buxhetore u bė qė tė mos lejohej rritja e mėtejshme e borxhit publik.

  Deklarata e kryeministrit Berisha erdhi nė mbledhjen e grupit parlamentar tė Partisė Demokratike, ku theksoi se kėto shkurtime do t’i japin njė mbrotje mė tė mirė sektorit privat nga borxhi publik.

  "Qeveria rriti nė mėnyrė tė ndjeshme rrogat dhe pensionet, pasi kjo ishte pėrparėsia madhore e politikės sonė dhe e fytyrės sociale tė kėsaj qeverie", theksoi kryeministri Sali Berisha.


  Gazeta Start: Berisha: Ulja e shpenzimeve, pr t mos rritur borxhin

 6. #306
  Bloody
  Bode: Rritja ekonomike 4.1 %

  Ministri i Financave, Ridvan Bode bėn tė ditur se niveli i borxhit ėshtė 59.5 % e GDP-sė sė vendit.  Deklarata e ministrit Bode erdhi gjatė prezantimit tė projektligjit pėr rishikimin e buxhetit tė shtetit pėr vitin 2010 nė Komisionin e Ekonomisė. Sipas tij, ky borxh do tė zbresė nė 54 % deri nė vitin 2013.

  Rishikimi i buxhetit parashikon qė rritja ekonomike tė jetė 4.1 %, nga 5.5 % qė ishte programuar nė buxhetin e fillimvitit. Ministria e Financave parashikon njė ulje prej 20 miliardė lekėsh nė investimet publike. Gjithashtu, parashikohet njė ulje e shpenzimeve deri nė 39 miliardė lekė.  Gazeta Start: Bode: Rritja ekonomike 4.1 %

 7. #307
  Bloody
  Regional Project 2010 in Albania

  From 2 - 8 July the Albanian Badminton Federation organized for the third year in a row a training camp. The camp is aiming at U13 and U15 players from the Balkan region. It was supported by Badminton Europe’s ‘Regional Project 2010’-funding.
  ‘It was nice to see that since my last 2 times I was in Albania (November 2008, July 2009) the Albanian players have not lost their interest and motivation of playing even if they are only a handful of players of different ages and different levels of playing.

  The place of the training sessions was every year better: school sports hall with 1 court - school sports hall with 4 courts – Sport Palace with the possibility of 5/6 courts.

  From the very beginning during the 2 hours training there was dedication from both player’s groups - Greeks and Albanians – the loveliest thing a coach could wish for his training sessions.

  In the last day, in the morning we had a singles tournament and in the afternoon a doubles tournament. Singles was played in 3 groups.
  The winners of the 1st group were: 1. Ioana TRIFTI 2. Maria-Eleni ROUGLIOS 3. Ioana PILI
  The winners of the two other groups played each other and the final winners were: 1. Lambros GOUVERJANOS 2. Equerem MANOKU 3. Elio TRESKA and Thomas ROUGLIOS

  The doubles competition was won by Elianna MANDOUKA & Ida PILI, followed by Elio TRESKA & Equerem MANOKU on 2nd place and Chistos KARANTZAS & Thomas ROUGLIOS on 3rd place.

  And at last but not at least the great “ambition & devotion show” presented by players during the tournament captured everybody’s attention from hall keepers and visitors to coaches and parents.

  At departure, we all had a strange feeling that it should have lasted a few more days....’  All participants of:

  GREECE (6 players (year) / 1 coach)
  Elianna MANDOUKA – 12 girl
  Maria-Eleni ROUGLIOS – 10 girl
  Thomas ROUGLIOS – 11boy
  Lambros GOUVERIANOS – 12 boy
  Christos KARANTZAS – 12 boy
  Giannis ZIAS – 12 boy
  Giorgos BONELIS – coach

  ALBANIA (14 players / 4 coaches)
  Ioana TRIFTI – 16 girl
  Ida PILI – 15 girl
  Dea BAZE – 15 girl
  Ioana PILI – 11 girl
  Nasiola TENEQEXHI – 11 girl
  Xlorxhia PENO – 11 girl
  Esta DRENESKU – 10 girl
  Equerem MANOKU – 16 boy
  Dhoxiander CIKO – 16 boy
  Elio TRESKA – 15 boy
  Aldo SHUSHI – 15 boy
  Thimi FILI – 14 boy
  Marvi GELCI – 14 boy
  Eri PENDAVINJI – 6 boy
  Mishel PILI – coach
  Anesti TRESKA – coach
  Ervin ROTA – coach
  Altin CALE - coach  http://development.badmintoneurope.c...1312594816.jpg  Albaner & Griechen können anscheinend doch mit einander

 8. #308
  Bloody
  Albania - Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, Mr. Ilir Meta received the Ambassador of the Kingdom of Belgium in Tirana, resident in Sofia, Mr. Marc Michielsen


  During this meeting they discussed on the priorities and bilateral relations with the EU Belgium Presidency during the second half of 2010. In this context, Ambassador Michielsen, informed Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, Mr. Ilir Meta, that the Belgium Presidency, which operates on the basis already established by the Lisbon Treaty fully supports the EU enlargement, in accordance with the respective progress of Western Balkan countries and remains committed to promote their European perspective.

  Mr. Meta expressed the full commitment of the Albanian Government to the progress of the country's integrating priorities, stressing the visa liberalization for Albanian citizens and the achievement of the candidate status for EU membership. In this context, Mr. Meta stressed the importance of close collaboration with the EU Belgium Presidency, and expressed the full willingness to meet the appropriate standards in this process.

  Furthermore, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, Mr. Ilir Meta praised the level of bilateral relations between Albania and Belgium and underlined the necessity of strengthening them, noting the opening of the new Albanian Embassy in Brussels, as well as the significant presence of the Albanian community in Belgium.

  This meeting was also attended by the Head of EU Delegation in Albania, Ambassador Helm uth Lohan .  Albania - Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, Mr. Ilir Meta received the Ambassador of the Kingdom of Belgium in Tirana, resident in Sofia, Mr. Marc Michielsen

 9. #309
  Bloody
  Albania collects 55.1 billion leke customs duties in first 6 months, up 15.8% on the year


  Albania’s customs office reported that the Albania collected around 55.1 billion leke (403.6 million euros / 507.6 million USD) during the period January-June 2010, up by 15.8% compared to the previous year.

  In June 2010 Albania collected 10.3 billion leke (75.5 million euros /95 million USD) representing 104% of what was planned, and 20% more than what was collected in June 2009.

  In the first six months of 2010 the exports in volumes reached 1,071,700 ton, or 77.7% more than a year ago, while in values the exports reached 39.6 billion leke (290 million euros / 364 million USD), representing a 159% increase from the same period a year ago.

  In June 2010 the exports reached in volume 247,900 ton, up by 76.8% from a year ago, and in volumes 9.3 billion leke (68.1 million euros / 85.6 million USD), or 151% more on the year.  Balkans.com Business News : Albania collects 55.1 billion leke customs duties in first 6 months, up 15.8% on the year

 10. #310
  Bloody
  Albania posts Q1 growth of 2% on the year

  Albania recorded GDP growth of 2% in the first quarter compared to a year ago, and up 1.8% against the fourth quarter of 2009, the National Institute of Statistics (INSTAT) reported.

  The sectors that registered higher growth rate on the year were industry, transport and trade with 27.5%, 11.4% and 4.8% respectively, while construction registered a 21.1% decrease on the year.

  Comparing this quarter with previous one, the sectors that registered higher growth rate were industry with 19.9% and transport with 3.5%, while post and communication decreased by 9.0% and construction by 4.3%.

  Agriculture sector rise 2.3% on the year and 0.9% compared with the previous quarter.  Balkans.com Business News : Albania posts Q1 growth of 2% on the year

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: Gestern, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16