BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 33 von 113 ErsteErste ... 232930313233343536374383 ... LetzteLetzte
Ergebnis 321 bis 330 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.523 Aufrufe

 1. #321
  Bloody
  PD-PS, ekziston vullneti pėr zgjidhjen e krizės


  Takimi i sotėm mes dy pėrfaqėsuesve tė partive politike kryesore, duket se po afron zgjidhjen e krizės politike nė Shqipėri.
  Pėrfaqėsuesi demokrat Astrit Patozi dhe socialisti Gramoz Ruēi, mbajtėn nga njė konferencė shtypi menjėherė pas takimit dypalėsh. Ruēi u shpreh se mes palėve ekziston njė vullnet qė mund tė ēojė nė zgjidhjen e ngėrēit.

  "Diskutuam dhe ramė dakord pėr ngritjen e njė komisioni tė ri hetimor pėr zgjedhjet, ku drejtimin do ta ketė opozita. Nė takimet qė do tė pasojnė do tė njihemi edhe me modalitetet ligjore", u shpreh z. Ruēi.

  Sipas pėrfaqėsuesit tė opozitės, ėshtė rėnė dakord qė objekt i hetimit tė komisionit do tė jetė gjithēka qė ekziston nė kutitė e materialeve zgjedhore, ndėrsa tė gjitha institucionet shtetėrore tė jenė tė detyruara tė pėrgjigjen nė njė afat shumė tė shpejtė, mundėsisht 7 ditėsh.

  Ndėrkohė, pėrfaqėsuesi i PD-sė deklaroi pas takimit se i ka bėrė tė qartė bashkėnegociuesit Gramoz Ruci, se maxhoranca ėshtė pėr respektimin e plotė tė shtetit ligjor, dhe brenda kėtyre hapėsirave ėshtė gati tė pranojė cdo lėshim tė opozitės.

  “Jemi gati tė implementojmė frymėn e rezolutės sė Parlamentit Evropian, duke theksuar se nuk ka dhe nuk do tė ketė asnjė dokument qė i referohet Shqipėrisė qė do tė pėrfshijė nė radhėt e tij kapėrcimin e nenit tė Kushtetutės dhe ligjeve tė vendit", u shpreh Patozi.

  Ky ishte takimi i parė negociues, i cili do tė pasohet edhe nga tė tjerė.
  Gazeta Start: PD-PS, ekziston vullneti pr zgjidhjen e krizs

 2. #322
  Bloody
  Berisha: 3.2 miliardė euro kredi pėr infrastrukturėn


  Kryeministri Sali Berisha bėri tė ditur sot, se qeveria do tė marrė 3.2 miliardė euro kredi, tė cilat do tė pėrdoren tėrėsisht pėr investime nė infrastrukturė.


  Sipas kryeministrit shqiptar, autostrada Tiranė-Elbasan do tė financohet nga Banka Evropiane pėr Rindėrtim e Zhvillim dhe Banka Islamike e Zhvillimit. Gjithashtu, BERZH do tė financojė e vetme projektin Qafė Plloēė-Librazhd, si dhe disa rrugė rurale nė bashkėpunim me Bankėn Islamike dhe Fondin OPEK.

  Ndėrkohė sipas kryeministrit Berisha, Banka Gjermane e Zhvillimit (KFW) ka marrė pėrsipėr linjėn e interkonjeksionit Tiranė-Prishtinė, dhe po konsideron me pėrparėsi linjėn e interkonjeksionit me Shkupin. Po ashtu, e njėjta bankė ka angazhuar fonde pėr njė turbinė tė re nė hidrocentralin e Vaut tė Dejės.

  Ndėrsa Banka e Detit tė Zi merr pėrsipėr financimin e Rrugės sė Arbrit. Boshti i Jugut do tė merret pėrsipėr nga Fondet e Gjirit. Kurse qeveria austriake jep njė kredi tė butė pėr modernizimin me teknologjinė e fundit tė 6 spitaleve.

  Sipas kryeministrit, kėto kredi nė shumėn e 3.2 miliardė eurove, tregojnė besimin e institucioneve financiare ndėrkombėtare te ekonomia shqiptare. Sipas tij, njė faktor shtesė qė u vlerėsua nga partnerėt financiarė tė qeverisė, ishte edhe ristrukturimi i fundit i buxhetit.  Gazeta Start: Berisha: 3.2 miliard euro kredi pr infrastrukturn

 3. #323
  IbishKajtazi
  Tiranė, 15 korrik - Qeveria shqiptare miratoi dje njė paketė marrėveshjesh tė rėndėsishme financiare, evropiane dhe ndėrkombėtare me vlerė prej 3.2 miliardė euro, nė kuadėr tė projekteve infrastrukturore nė rrugė, energjetikė dhe lidhje elektrike.
  Mes tjerash kryeministri Sali Berisha bėri tė ditur se qeveria e tij ėshtė duke bėrė tė gjitha pėrpjekjet pėr tė mundėsuar financimin e linjės hekurudhore, qė do tė lidhė Tiranėn me Prishtinėn. "Kam kėnaqėsi qė nė kėtė mbledhje, ne miratojmė kredi tė mėdha pėr Shqipėrinė, tė cilat pėrfshijnė tė gjitha fushat, kredi shumė tė rėndėsishme pėr financimin e infrastrukturės sė vendit. 3.2 miliardė euro ėshtė financimi me tė cilin Shqipėria do tė ndryshohet tėrėsisht nė infrastrukturėn e saj rrugore, nė infrastrukturėn ujore, nė energjetikė, nė lidhjet e saj elektrike". Berisha i ka kėrkuar BERZH-it , njė institucion i madh financiar, tė konsiderojė me seriozitetin mė tė madh projektin madhor midis Tiranės dhe Prishtinės, linjėn hekurudhore. Ai vlerėsoi maksimalisht tė gjithė faktorėt qė operojnė nė ekonominė shqiptare, duke u ndalur nė mėnyrė tė veēantė nė kontributin e sektorit privat.

  www.koha.net

  Super Nachricht. Bravo Sali, vorwärts Albanien!


  Ibish...

 4. #324
  Bloody
  World Bank grants Albania $425m in loans

  The World Bank says it has approved loans worth $425 million (euro331 million) to Albania to help economic growth from 2011 through 2014.
  Officials from the bank and the Albanian government say the money will be used to help fund several infrastructure projects and improve public health services and other programs aimed at helping low-income earners.

  Former-Communist Albania, one of Europe's poorest countries, joined the World Bank in 1991. The Balkan country's economy has been rattled by the debt crisis in neighboring Greece, which is a key source of remittances from emigrant workers.  World Bank grants Albania $425m in loans - Forbes.com

 5. #325
  Bloody
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  World Bank grants Albania $425m in loans

  The World Bank says it has approved loans worth $425 million (euro331 million) to Albania to help economic growth from 2011 through 2014.
  Officials from the bank and the Albanian government say the money will be used to help fund several infrastructure projects and improve public health services and other programs aimed at helping low-income earners.

  Former-Communist Albania, one of Europe's poorest countries, joined the World Bank in 1991. The Balkan country's economy has been rattled by the debt crisis in neighboring Greece, which is a key source of remittances from emigrant workers.  World Bank grants Albania $425m in loans - Forbes.com

  World Bank Plans Over $400 Million for Albania

  The World Bank will finance up to $275 million (€214 million) from the International Bank of Reconstruction and Development, IBRD, and up to $150 million (€116 million) from the IFC over the next four years in Albania.


  “Albania is a development success story in many respects, having made remarkable strides in economic and social development over the past decade,” said Jane Armitage, World Bank Country Director and Regional Coordinator for Southeast Europe.

  “The new Country Partnership Strategy aims to support a recovery in Albania’s growth rates through improving competitiveness, while also improving education and health services and strengthening the safety net,” Armitage added.

  The new strategy will also assist Pristina in meeting the new challenge of climate change, through improving water conservation and management and increasing disaster preparedness.

  Over the past decade, the former Communist country has been one of the fastest-growing countries in Europe, with average annual growth rates of six per cent, accompanied by rapid reductions in poverty.

  Albania is one of a very few countries in Europe to maintain positive growth rates and financial stability in 2009 during the throes of the global financial and economic crisis. Going forward, Albania, in particular, faces a number of important challenges on account of the slower recovery in Europe and the uncertainties facing the Greek economy – a major economic partner.

  “We are building on the previous successful cooperation of IBRD-IFC joint interventions in critical sectors, such as energy,” said George Konda, a senior economist at IFC.

  The new strategy will support Albania’s development and help with key challenges, such as: consolidating its fiscal position to be able to weather the coming years; further improving the efficiency of public spending while addressing the still large infrastructure needs; improving the implementation of regulatory and institutional reforms to boost competitiveness and investment; raising education levels and skills to meet the demand from businesses; and strengthening social safety nets and key health services to ensure that the poor are protected from economic fluctuations

  Albania became a member of the World Bank in 1991. Since then, 68 projects totaling $1.4 billion (€1.09 billion) have been supported by IDA and IBRD, and 10 projects totaling $185 million (€144 million) by IFC.


  World Bank Plans Over $400 Million for Albania :: BalkanInsight.com

 6. #326
  Bloody
  Tiranė, sekuestrohet 9 kg drogė, pranga 27-vjeēarit

  Policia e Tiranės ka sekuestruar njė sasi prej 9 kg lėndė narkotike e dyshuar cannabis sattiava.
  Sasia e drogės u sekuestrua gjatė ditės sė djeshme nė automjetin tip “Benz”, me targa LU 9473 B nė pronėsi tė shtetasit Lulėzim Tabaku. Policia ka arrestuar 26-vjeēarin Tabaku.

  Pėrveē drogės u sekuestrua edhe automjeti tip benz dhe njė kartė identiteti. Materialet hetimore tė pėrpiluara nė ngarkim tė tij, do t’i kalojnė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, pėr veprėn penale tė “Prodhimit dhe shitjes sė lėndėve narkotike”.


  Gazeta Start: Tiran, sekuestrohet 9 kg drog, pranga 27-vjearit

 7. #327
  Bloody
  “Shqipėria ka tė drejtė tė hetojė masakrėn e Tivarit”

  Deputetja e PD-sė, Mesila Doda, deklaroi dje se "shteti shqiptar ka gjithė tė drejtėn dhe detyrimin moral e ligjor tė hetojė pėr masakrėn e Tivarit ku humbėn jetėn me mijėra shqiptarė tė pafajshėm".
  Duke kundėrshtuar vendimin e opozitės pėr tė mos marrė pjesė nė komisionin parlamentar, Doda theksoi se "argumenti se shteti shqiptar nuk ėshtė vendi i masakrės nuk qėndron. Nė vitin 1945 Kosova nuk ishte shtet dhe i vetmi shtet shqiptar i implikuar drejtpėrdrejtė nė kėtė masakėr, pėrgjegjėsia dhe bashkėfajėsia e tė cilit duhet tė ndriēohet ishte shteti qė drejtohej nga klika komuniste e Enver Hoxhės”.

  Sipas saj, "komisioni pėr hetimin e genocidit tė Tivarit do tė hetojė mbi implikimin e individėve dhe shtetit komunist megjithė kėmbėnguljen e socialistėve tė sotėm, tė cilėt mbrojnė xhelatėt e dikurshėm, pėr tė mbajtur tė fshehur krimet e etėrve tė tyre".

  Nė masakrėn e Tivarit mendohet tė jenė vrarė mbi 4500 persona nė pėrfundim tė Luftės sė Dytė Botėrore, ngjarje tė cilėn Kuvendi do pėrpiqet ta zbardhė pėrmes njė komisioni hetimi.  Gazeta Start: “Shqipėria ka tė drejtė tė hetojė masakrėn e Tivarit”

 8. #328
  Bloody
  Berisha pėrurime nė Qarkun e Beratit

  Kreu i qeverisė, Sali Berisha mori pjesė sot nė ceremoninė e fillimit tė punimeve pėr rikonstruksionin e sistemit tė furnizimit me ujė Berat-Kuēovė.
  Punimet pėr rrjetin e ri startuan nė Uznovė tė Beratit. Kryeministri Berisha, nė pėrshėndetjen e tij, shprehu mirėnjohjen ndaj qeverisė gjermane dhe KFW pėr realizimin e kėtij projekti, duke shprehur njėherėsh mirėnjohjen pėr tė gjithė ndihmėn e jashtėzakonshme qė qeveria gjermane ka dhėnė dhe i jep Shqipėrisė, ndihmė qė shkon nė rreth 1 miliard euro dhe e konkretizuar me qindra projekte, nga veriu, nė jug tė vendit. Kryeministri Berisha tha se qeveria, nė partneritet tė plotė me pushtetin vendor, do tė bėjė tė gjitha investimet, pėr tė ndryshuar pėr mirė jetėn e qytetarėve tė kėtij qarku.

  Nė kėto 5 vite, tha Kryeministri, investimet nė qarkun e Beratit janė dhjetėfishuar, ku janė investuar nė ujėsjellės, shkolla, qendra shėndetėsore. Berati, tha mė tej Kryeministri, ka njė nga trashėgimitė kulturore mė mahnitėse, tė zhvilluar dhe konservuar nė shekuj dhe mijėvjeēarė nga qytetarėt e tij.

  Ndaj edhe pėrgjegjėsitė pėr ju dhe pėr qeverinė bėhen shumė herė mė tė mėdha. Kryeministri theksoi se, nė bashkėpunim me autoritetet vendore, tė vendosen normat mė tė mira tė menaxhimit tė burimeve ujore tė kėtij qarku. Ndėrsa duke ripohuar se Boshti i Jugut mbetet projekti mė madhor i kėtij mandati, Kryeministri siguroi se financimet pėr kėtė projekt janė tė garantuara.

  Sikundėr Kryeministri premtoi se, ndonėse subvencionet pėr fermerėt e qarkut tė Beratit janė rritur 18 herė, sėrish ato do tė rriten dhe qeveria do t’i mbėshtesė ata pėr t’u mundėsuar nxjerrjen e prodhimeve tė tyre jo vetėm tregun shqiptar, por edhe nė tregun evropian. Investimi, me vlerė 800 milion lekė, ėshtė njė bashkėfinancim i qeverisė gjermane, nėpėrmjet bankės KFW dhe qeverisė shqiptare. Projekti parashikon rehabilitimin dhe zgjerimin e rrjetit tė furnizimit me ujė dhe nė pėrfundim tė tij do tė sigurohet furnizimi me 24 orė ujė pėr rreth 120 mijė banorė tė Beratit e Kuēovės  Gazeta Start: Berisha prurime n Qarkun e Beratit

 9. #329
  Bloody
  Bosch: Ka ardhur koha qė kriza tė marrė fund

  Ambasadori i OSBE-sė nė Tiranė, Robert Bosch, ka deklaruar se ka ardhur koha qė kriza politike nė Shqipėri tė marrė fund.
  Ai ishte i pranishėm sot nė qytetin juglindor tė Korēės, duke nėnvizuar si pozitive nisjen e dialogut midis maxhorancės dhe opozitės, duke marrė shkasė nga takimet e Ruēit dhe Patozit.

  “Ėshtė pozitive qė dy partitė kanė hyrė nė bisedime dhe shpresojmė qė tė arrihet njė marrėveshje e pranueshme pėr tė dyja palėt. Koha pėr kompromis ėshtė tani”, thotė Bosch.

  Ai shtoi se marrėveshja duhet tė jetė e pranueshme nga tė dyja palėt dhe tė realizohet sa mė shpejt  Gazeta Start: Bosch: Ka ardhur koha q kriza t marr fund

 10. #330
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Autobusi bie nė greminė
  Bilanci tragjik: 14 tė vdekur
  Nesėr ditė zie kombėtare

  Njė ngjarje e rėndė ka ndodhur ne aksin Rrėshen-Fushė Arrėz, ku njė autobus ka dalė nga rruga dhe ka rėnė nė njė greminė. Sipas informacioneve zyrtare, behet fjale pėr 14 persona tė vdekur dhe 12 tė plagosur. Qeveria shpall 18 korrikun, dite zie kombetare.


LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16