BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 34 von 113 ErsteErste ... 243031323334353637384484 ... LetzteLetzte
Ergebnis 331 bis 340 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.329 Aufrufe

 1. #331
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Autobusi bie nė greminė
  Bilanci tragjik: 14 tė vdekur
  Nesėr ditė zie kombėtare

  Njė ngjarje e rėndė ka ndodhur ne aksin Rrėshen-Fushė Arrėz, ku njė autobus ka dalė nga rruga dhe ka rėnė nė njė greminė. Sipas informacioneve zyrtare, behet fjale pėr 14 persona tė vdekur dhe 12 tė plagosur. Qeveria shpall 18 korrikun, dite zie kombetare.


  Sehr tragisch, mögen sie in Frieden ruhen!


  Ibish...

 2. #332
  Bloody
  Elbasan, “Holiday” ēon nė burg 12 persona

  Gjatė fundjavės, policia e Elbasanit ka arrestuar 12 persona pėr vepra tė ndryshme penale.

  Operacioni i koduar “Holiday” i ndėrmarrė pėr gjatė 48 orėve, pėrfundoi me arrestimin e kėtyre personave, por po punohet edhe pėr kapjen e tė tjerė shtetasve.

  Pesė prej tė arrestuarve, akuzohen pėr plagosje tė rėndė, ndėrkohė qė tė tjerė akuzohen pėr vepra mė tė lehta penale.

  Nė pranga pėr plagosje tė rėndė ranė shtetasit Ermal Ferit Kotorri, i dt 04.08.1987, Ismail Mustafa Cekoja, i dt 24.04.1978, Elton Saudin Kamberaj, 22-vjeē, Agim Baftjar Dervishi, i dt 1960 si dhe Arsen Malaj.

  Personat e tjerė akuzohen pėr vepra mė tė lehta penale si ajo e vjedhjes, armėmbajtjes pa leje, etj. Po punohet intensivisht pėr kapjen e personave tė tjerė tė pėrfshirė nė ngjarje tė ndryshme kriminale.  Gazeta Start: Elbasan, “Holiday” ēon nė burg 12 persona

 3. #333
  Bloody
  Topi nė Pukė: Tragjedia na shokoi tė gjithėve

  Presidenti i Republikės, Bamir Topi, ka vizituar sot familjen e Zef Gjergjit, shoferit tė autobusit qė humbi jetėn pasditen e sė shtunės.


  Gjatė fjalės sė tij, kreu i shtetit u shpreh se tė gjithė shqiptarėt ndihen pranė tyre nė kėtė moment tė vėshtirė.

  “Uroj tė gjeni forcėn pėr tė kaluar kėtė fatkeqėsi. Ishte njė tragjedi e rėndė qė na shokoi. Ēdo njeri duhet tė ”, tha Topi ndėr tė tjerash. Ai shtoi se tė gjithė strukturat shtetėrore janė gatishmėri pėr tė qenė pranė kėtyre familjeve.  Gazeta Start: Topi n Puk: Tragjedia na shokoi t gjithve

 4. #334
  Bloody
  Topalli ngushėllon familjen Mustafa me tre tė vdekur

  Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka vizituar pasditen e shkuar familjet e viktimave tė aksidentit tė sė shtunės.


  Zonja Topalli u ndal pėr tė ndarė dhimbjen me familjen Mustafa, ku nga tragjdia e rėndė humbėn jetėn bashkėshortėt Adem dhe Lavdie Mustafa dhe vajza e tyre e vogėl, Edona 12 vjeēe.

  Bashkė me shumė deputetė tė Kuvendit, si Ndue Paluca, Arenca Troshani, Astrit Bushati, Gėzim Dibra, Gjokė Uldedaj e tė tjerė, Kryetarja e Kuvendit ngushėlloi familjarėt qė humbėn tė dashurit e tyre dhe garantoi se shteti do tė kujdeset pėr katėr fėmijėt qė mbetėn pa prindėrit dhe motrėn e tyre.

  “Jemi tė gjithė shumė tė shokuar e tė tronditur nga kjo tragjedi tha zonja Topalli. Kjo ėshtė njė tragjedi e dhimbshme dhe ditė zie, jo vetėm pėr familjen Mustafa por pėr t ė gjithė ne, pėr tė gjithė shqiptarėt. Lusim Zotin qė katėr fėmijėt e tjerė qė ndodhen nė spital, tė kenė jetėn e gjatė. Shteti do tė bėjė kujdesin mė tė madh pėr shėndetin e tyre dhe do jetė gjithmonė pranė kėtyre fėmijėve qė humbėn nėnėn, babain dhe motrėn e vogė Edona nga ky aksident i tmerrshėm.”

  Kryetarja e Kuvendit dhe deputetėt bėnė njė vizitė ngushėllimi edhe nė familjen Marku, familje qė ka humbur nusen e shtėpisė dhe fėmijėn e vogėl tė saj 6 vjeē. Humbja e fėmijės 6 vjeēar ėshtė njė dhimbje shumė e madhe tha zonja Jozefina Topalli. E po ashtu edhe ndarja nga jeta e nėnės sė re ėshtė njė fatkeqėsi jashtėzakonisht e rėndė si pėr ju dhe pėr tė gjithė.
  Gazeta Start: Topalli ngushllon familjen Mustafa me tre t vdekur

 5. #335
  Bloody
  Meta: Qeveria ndihmė familjeve tė viktimave


  Numri dy i qeverisė dhe ministri i Jashtėm, Ilir Meta, premtoi sot nga Spitali Ushtarak nė Tiranė, se qeveria shqiptare do tė ndihmojė tė gjitha familjet e prekura nga aksidenti tragjik i njė dite mė parė nė Rrėshen.


  "Qeveria shqiptare do t'i ofrojė tė gjitha ndihmat e nevojshme familjeve tė viktimave tė aksidentit rrugor nė Fushė Arrėz. Solidariteti i qeverisė nuk do ndalet deri kėtu", tha sot Meta pasi vizitoi tė plagosurit.

  Gjatė prononcimit tė tij, Meta vlerėsoi solidaritetin e gjithė shqiptarėve nė lidhje me kėtė ngjarje si dhe punėn e mirė tė mjekėve tė cilėt po i japin ndihmėn mjekėsore tė plagosurve.

  "Shpresojmė qė gjendja e tė plagosurve tė vijė duke u pėrmirėsuar, ndėrsa jam i bindur qė kjo ngjarje e rėndė me pėrkrahjen dhe solidaritetin qė po tregon i gjithė opinioni, do tė kalojė dhe do tė gjendet mėnyra pėr t’i ndihmuar tė gjitha familjet ", nėnvizoi Meta.  Gazeta Start: Meta: Qeveria ndihm familjeve t viktimave

 6. #336
  Bloody
  Aksidenti, Sejdiu dhe Thaēi telegrame ngushėllimi

  Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi homologut shqiptar Topi, pėr aksidentit tragjik tė sė shtunės.  “Nė emėr tė popullit dhe tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės, ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta pėr shuarjen e jetės sė bashkėqytetarėve Tuaj, tė cilėt humbėn jetėn nė aksidentin tragjik, qė ndodhi nė aksin rrugor Rrėshėn - Fushė Arrėz”, shkruan Sejdiu nė telegram.

  Ai shton mė tej se “ky lajmi i kobshėm ėshtė pėrjetuar me pikėllim tė thellė kudo nė Kosovė. Prandaj, nė kėtė ditė zie pėr tė gjithė ne, ritheksoj solidaritetin e plotė tė popullit tė Kosovės me tė gjithė tė prekurit nga kjo fatkeqėsi e madhe, me familjarėt e viktimave, me institucionet e shtetit dhe me mbarė popullin shqiptar”.

  Ndėrkohė, edhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi kryeministrit, Berisha. “Me pikėllim tė thellė morėm lajmin pėr humbjen e jetės sė bashkėqytetarėve Tuaj, me rastin e aksidentit tragjik qė ndodhi nė aksin rrugor Rrėshen-Fushė Arrėz”.

  “Nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim, ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta, Ju, Qeverisė tuaj, qytetarėve tė Shqipėrisė dhe familjeve tė viktimave, ndėrkaq, tė lėnduarve ju urojmė shėrim sa mė tė shpejt”, thuhet mė tej.  Gazeta Start: Aksidenti, Sejdiu dhe Thai telegrame ngushllimi

 7. #337
  Bloody
  Ekspertiza: Shoferi humbi kontrollin e autobusit

  Pas hetimeve rreth aksidentit tragjik tė njė dite mė parė nė Rrėshen, policia ka dalė nė konkluzionet pėrfundimtare rreth shkaqeve qė ēuan nė ngjarjen e rėndė.


  Sipas policisė sė shtetit, aksidenti ka ardhur pasi drejtuesi i saj Zef Frroku ka humbur kontrollin e autobusit.

  “Grupi hetimor i ngritur pėr hetimin e kėsaj ngjarje tė rėndė i kryesuar nga Prokurori i rrethit Pukė, ka konkluduar se shkak i kėtij aksidenti ka qenė humbja e kontrollit gjatė drejtimit tė mjetit nga ana e drejtuesit tė tij, shtetasit Zef Mark Frroku (Gjergji)”, thuhet nė njoftim.

  Sipas organeve tė hetimit, nga kryerja e ekspertimit auto-teknik tė mjetit ka rezultuar se shpejtėsia e lėvizjes sė mjetit ka qenė brenda normave tė lejuara, lėvizja ėshtė kryer brenda normave tė qarkullimit rrugor dhe nė kahun e lejuar, sistemi i drejtimit tė mjetit ka funksionuar normalisht.

  Policia sqaron se nga hetimet e kryera rezulton se drejtuesi i mjetit ishte i pajisur me lejen e drejtimit pėrkatėse dhe kishte njė pėrvojė shumėvjeēare nė drejtim, ndėrkohė gjendja e rrugėve ishte e rregullt. Nga raporti i mjekėsisė ligjore nuk rezulton qė drejtuesi i mjetit tė ketė pasur probleme tė menjėhershme tė natyrės shėndetėsore gjatė drejtimit tė mjetit.

  Ndėrkohė nga pyetja e dėshmitarėve nuk rezulton tė ketė pasur mjet tjetėr nė momentin e ndodhjes sė aksidentit. Nga ana e grupit hetimor vazhdon kryerja e veprimeve procedurale pėr kėtė ngjarje me pyetjen e dėshmitarėve, tė dėmtuar nga ky aksident.
  Gazeta Start: Ekspertiza: Shoferi humbi kontrollin e autobusit

 8. #338
  Bloody
  Seanca pėr buxhetin, Bode: Dieta dhe rritje tė ardhurash  Kuvendi i Shqipėrisė ka nisur seancėn maratonė pėr shqyrtimin e buxhetit pėr vitin 2010.

  Ministri i Financave, Ridvan Bode, gjatė fjalės sė tij nė Kuvend, ka deklaruar se qeveria do tė jetė nė dietė, teksa ka theksuar se tė ardhurat do tė jenė mė tė larta se vitet e tjera.

  Megjithatė, ai ka pranuar para deputetėve se edhe ekonomia shqiptare ėshtė pėrfshirė nga kriza ekonomike globale.

  “Shpenzimet do tė kenė ulje me rreth 17% tė parashikuara mė parė. Ulje do tė ketė nė shpenzimet qeveritare”, theksoi Bode.

  Kreu i financave u shpreh gjithashtu se borxhi publik i Shqipėrisė ėshtė mė i larti nė rajon, por ka sqaruar se ky borxh po menaxhohet tejet mirė.

  Shefi i financave, ka sqaruar me shifra tė ardhurat, shpenzimet, investimet, importet dhe eksportet e vendit. Ai u shpreh mė tej se qeveria do tė ketė prioritet biznesin dhe do tė ofrojė ndihmė ndaj tij.

  Qeveria shqiptare ka vendosur qė tė rishikojė buxhetin e vitit 2010, pėr shkak tė gjendjes sė vėshtirė ekonomike globale dhe ndikimin qė ka pasur kjo krizė mbi ekonominė tonė.

  Mė parė, kryeministri Berisha pat paralajmėruar se shpenzimet publike do tė ulen me rreth 20%, teksa pat theksuar se pagat dhe pensionet nuk do tė preken.
  http://www.gazetastart.com/lajme/Politike/21618/

 9. #339
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Wie immer wird nichts von dem Unfall in Deutschland berichtet

 10. #340
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  hab heute von einem Arbeitskollegen gehört dass in Albanien angeblich weiteres Erdöl gefunden wurde
  es soll sich um große Vorkommen irgendwo in albanischen Hochheitsgewässern handeln
  weiß jemand mehr darüber ??????????

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 2. Antworten: 4398
  Letzter Beitrag: 12.06.2018, 10:28
 3. Antworten: 6641
  Letzter Beitrag: 08.06.2018, 13:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16