BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 36 von 113 ErsteErste ... 263233343536373839404686 ... LetzteLetzte
Ergebnis 351 bis 360 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.394 Aufrufe

 1. #351
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Edhe gas kam ni se kan gjet... ?!!!?

  Lexoje postimin tim ma mir, aty shkrum 1 Trillion m³.


  Ibish...

 2. #352

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Hat jemand eine Quelle dazu? Habe leider die Nachrichten verpasst.

 3. #353
  Bloody
  Parliament adopts changes to Albania's state budget
  Parliament adopted changes to the state budget Monday (July 19th) after 12 hours of heated debate between the ruling and opposition parties. Lawmakers representing the opposition insisted on more time to discuss the proposed changes, but after failing to agree on procedures, they walked out. A total of 71 members representing the majority passed the reforms, which stipulate budget cuts. Finance Minister Ridvan Bode says the cuts will spur development and that the planned 4.1% economic growth forecast for this year will happen.


  Parliament adopts changes to Albania's state budget (SETimes.com)

 4. #354
  Bloody
  Albania Premier Berisha attends inauguration of works on reconstruction of Berat-Kuēove water supply system

  Premier Berisha attended on Friday the inauguration ceremony of beginning of works for reconstruction of the water supply system of Berat-Kuēova. The works on the new network were inaugurated in Uznova in Berat also in the presence of minister of Finance Ridvan Bode, minister of Public Works and Transport Sokol Olldashi, German Ambassador to Albania, Bernd Borchardt, representative of German Bank KfW , Ute Rodrian, Heads of Municipality of Berat, Fadil Nasufi and Municipality of Kuēova, Artur Kurti.

  The 800 million leke investment is a co-financing of German government, through KfW and Albanian government. The project envisages rehabilitation and expansion of water supply network to provide a 24 hours supply for about 120 thousand inhabitants of Berat and Kucova.

  Premier Berisha, in his address, expressed gratitude to German government and KfW for realization of this project, expressing gratitude for the extraordinary help that German government has provided for Albania. This aid, amounting to about 1 billion euro, is concretized in hundreds of projects from North to South of Albania.

  Premier Berisha said that government, in full partnership will local power, will invest and do the utmost to change in the best the life of the citizens in Berat District. In the course of these five years, investments in Berat district have increased 10 times as much for water supply systems, schools, health centers. Berat, added the Premier, has one of the most amazing cultural heritage, developed and preserved in centuries and millenniums by his citizens. Therefore, the responsibilities for you and government become greater.

  The Premier stressed that in cooperation will local authorities should be set the best norms of water resources management in this district.

  Meanwhile, reconfirming that Southern Axis remains the greatest project of this mandate, Premier assured that financing for this project is guaranteed. Likewise, the Premier said that even though the subsidies for Berat farmers have increased over 18 times as much, they will still increase and government will enable the selling of their products not only in the Albanian market, but also the European market. Source: Government  Balkans.com Business News : Albania Premier Berisha attends inauguration of works on reconstruction of Berat-Kuēove water supply system

 5. #355
  Bloody
  Euromoney awards “Best Bank” to Raiffeisen bank in Albania


  The global magazine, Euromoney, leader in banking sector and financial and capital markets, has selected Raiffeisen Bank in Albania as the best bank in the country for the sixth consecutive year.


  The bank was taken over by Raiffeisen International in 2004 and is the biggest bank in Albania with a total balance of 2 billion euro, and it has a network of 102 local branches and 180 ATMs.


  "In 2009, Raiffeisen Bank consolidated its leadership position in the market through a combination of the organic increase and cost cuts,”
  Euromoney magazine reported.


  “Raiffeisen Bank continued to grow in 2009 despite the economic crisis and continues to be on top places in all its performance indexes,”
  Executive Director of Raiffeisen Bank in Albania Oliver J. Whittle said.


  Euromoney is a global leader magazine in global banking services and capital financial markets. The magazine continues to award its prizes for over 19 years to the best performing financial institutions in almost 100 countries.  Balkans.com Business News : Euromoney awards ?Best Bank? to Raiffeisen bank in Albania

 6. #356
  Bloody
  Science and technology: Albania builds connectivity


  Albania hopes to become a leading internet provider for the region in the near future, State Minister Genc Pollo said on Wednesday (July 14th). The statement came after the inauguration of a new fibre-optic cable coming from Italy. Initially, it will provide up to 30MB of internet to Albanians at an affordable price.


  Science and technology: Albania builds connectivity (SETimes.com)

 7. #357
  Bloody
  Grabitja e malazezėve, arrestohen edhe pesė persona

  Policia e Lezhės ka organizuar njė operacion pėr arrestimin e tė tjerė personave qė grabitėn pak ditė mė parė disa shtetas malazezė.


  Nė prangat e policisė gjatė aksionit mė tė fundit kanė rėnė shtetasit Vladimir e Flor Nikolli, Ardit Skandaj, Sokol Jashari dhe Fatjon Sejfullai.

  Njėri prej autorėve tė arrestuar ėshtė edhe vėllai i 16-vjeēarit tė vrarė tė shtunėn gjatė njė shkėmbimi zjarri mes forcave tė policisė dhe disa personave tė kėrkuar nė zonėn e Lezhės.

  Atė ditė u arrestuan disa persona, ndėrkohė qė dje nė Lezhė ėshtė zhvilluar njė protestė pėr vdekjen e adoleshentit. Deri mė tani ka arritur nė nėntė numri i personave tė arrestuar pėr kėtė ngjarje, ndėrkohė qė tė tjera arrestime priten.  Gazeta Start: Grabitja e malazezve, arrestohen edhe pes persona 8. #358
  Bloody
  Mashtroi shumė tregtarė, pranga njė 28-vjeēari

  Ėshtė arrestuar nė flagrancė orėt e vona tė mbrėmjes sė shkuar shtetasi Fatjon Shpėtim Podri, 28 vjeē, lindur dhe banues nė Tiranė.  Ndaj kėtij shtetasi janė depozituar disa kallėzime penale nga disa shtetas tė dėmtuar, pasi dyshohet Podri mashtronte duke u prezantuar si administrator i njė Kompanie Private dhe mashtronte tregtar tė subjekteve tė ndryshme nė Tiranė.

  Sipas policisė, me anė tė mashtrimit, ky shtetas ka pėrfituar 70 milion lekė.Fillimisht, ky shtetas u merrte para borxh tregtarėve tė ndryshėm, duke ju premtuar dhe interesin e parave tė marra borxh, ku fillimisht ėshtė treguar korrekt nė kthimin e parave sė bashku me interesin.

  Nga hetimet e deritanishme, ka rezultuar se ky shtetas kėtė aktivitetet tė paligjshėm e ka ushtruar pėrreth 1 vit e gjysmė, duke pėrfituar mė anė tė mashtrimit shumėn e parave e cila deri mė tani shkon nė 70 milion lekėsh.

  Aktualisht, nga strukturat e Krimit Ekonomik nė Policinė e Kryeqytetit po punojnė mbi evidentimin e tė tjerė qytetarėve dhe tregtarėve tė tjerė tė dėmtuar dhe mashtruar nga ky shtetas, ndėrkohė qė i fton ato tė paraqiten pėr tė depozituar kallėzimin e tyre nė Seksionin Kundėr Krimit Ekonomik dhe Financiar nė ambientet e Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut Tiranė.
  Gazeta Start: Mashtroi shum tregtar, pranga nj 28-vjeari

 9. #359
  Bloody
  Mbi 1 milion persona vizitojnė Shqipėrinė nė 6 muaj

  Ministria e Turizmi ka publikuar sot statistikat mbi numrin e turistėve qė kanė vizituar vendin tonė pėr gjatė kėtij gjashtėmujori.


  Numri i pėrgjithshėm i vizitorėve nė Shqipėri pėr periudhėn janar-qershor 2009 ėshtė rreth 1.001.105 persona.

  Sipas kėtyre statistikave, vizitorė tė huaj janė 549105 nga tė cilėt 135812 janė vizitorė ditorė (ekskursionistė) ndėrsa 413293 janė vizitorė me netqėndrime(turistė).

  Pėr sa i pėrket numrit tė shqiptarėve qė jetojnė jashtė dhe qė kanė vizituar vendin tonė, numri i tyre ėshtė rreth 452000 persona.

  Gjatė periudhės janar - qershor 2010 numrin mė tė madh tė vizitorėve e kanė vizitorėt nga Maqedonia 21%, Kosova 19 % dhe Mali i Zi 12% Italia 8%, Serbia 4%, Greqia 8%, B.e madhe 3%, Gjermania 3% etj  Gazeta Start: Mbi 1 milion persona vizitojn Shqiprin n 6 muaj

 10. #360
  Bloody
  Nis strategjia pesėvjeēare pėr emigrantėt e kthyer


  Integrimi i shtetasve shqiptarė qė kthehen nė atdhe ėshtė fokusi i Strategjisė Kombėtare pesė-vjeēare “Riintegrimi i shtetasve shqiptare tė kthyer nė vend”.  Zv/ministri i Punės, Kastriot Sulka, nė njė prononcim pėr median sqaron se Strategjia ka nė fokus tė saj shtetasit shqiptarė tė kthyer nė kuadėr tė Marrėveshjes sė Ripranimit KE-Shqipėri dhe marrėveshjeve dypalėshe tė ripranimit qė Shqipėria ka nėnshkruar me vende tė tjera, ose pėrmes formave tė tjera tė kthimit tė detyruar dhe vullnetar.

  Duke u ndalur nė pėrmbajtjen e kėtij dokumenti, Sulka vuri nė dukje se “politika qė po ndiqet pėr shqiptarėt e rikthyer ka qėllim sigurimin e njė kthimi tė qėndrueshėm pėr ta, pėrmes lehtėsimit tė procesit tė riintegrimit, duke synuar minimizimin e kostove tė migracionit, maksimizimin e pėrfitimit dhe nxitjen e kontributit tė emigrantėve pėr zhvillimin ekonomik tė vendit”.

  Mekanizmi i mbėshtetjes pėr riintegrim fillon tė funksionojė me mbėrritjen e tė kthyerve nė Shqipėri. Shtetasit e kthyer pėrmes marrėveshjeve tė ripranimit apo formave tė tjera tė kthimit tė detyruar i nėnshtrohen procedurės sė identifikimit dhe intervistimit nė Pikėn e Kalimit Kufitar nga Policia Kufitare dhe e Migracionit (PKM). Pėr shtetasit e kthyer vullnetarisht, tė cilėt jo detyrimisht e deklarojnė kėtė fakt gjatė hyrjes nė Shqipėri, informacioni mbi Sportelet e Migracionit sigurohet pėrmes mjeteve masive vizuale tė informimit nė ēdo Pikė tė Kalimit Kufitar (PKK) si billboard, postera, etj.

  Sipas Zv/ministrit parashikohet qė informacioni paraprak mbi Sportelet e Migracionit dhe shėrbimeve qė ato ofrojnė t’u jepet shtetasve shqiptarė tė kthyer nė momentin e kalimit nė Pikėn Kufitare. Dhėnia e kėtij informacioni pėr Sportelet e Migracionit pėr kėtė kategori tė kthyerish do tė bėhet nga Policia Kufitare dhe e Migracionit, pėrmes njė fletėpalosjeje me shpjegime dhe kontakte tė Sporteleve tė Migracionit.

  Sulka sqaroi se “mekanizmi parashikon njė rol shumė tė rėndėsishėm tė sporteleve tė migracionit, tė ēelura gjatė kėtij muaji (korrik) nė tė 36 zyrat e punės nė tė gjithė vendin, tė cilat do tė mbledhin tė dhėna tė hollėsishme rreth tė rikthyerve, do tė kryejnė vlerėsimin e nevojave pėr ēdo rast, do tė ofrojnė informacion dhe mbėshtetje pėr nevojat e identifikuara si dhe do tė referojė tek institucionet pėrkatėse dhe shėrbimet e kėrkuara”.

  Informacioni qė do t’u ofrohet tė rikthyerve ka tė bėjė me hapjen e njė biznes nė Shqipėri, ku tė investosh nė Shqipėri, informacion rreth programeve mbėshtetėse pėr Ndėrmarrjet e Vogla dhe tė Mesme nė Shqipėri, pėr shėrbimet sociale, pėr skemat e sigurimeve shoqėrore, mbi aksesin nė sistemin shėndetėsor, skemat e sigurimit shėndetėsor, kushtet dhe kriteret e pėrfitimit, dokumentacionin dhe procedurat etj.

  Strategjia e re ėshtė konceptuar me dy faza zbatimi dhe shoqėrohet me njė Plan Veprimi qė pėrbėhet nga 42 masash. Pėrveē indentifikimit tė nevojave dhe ofrimit tė informacionit, Strategjia dhe Plani i saj i Veprimit parashikojnė ndryshime dhe pėrmirėsime ligjore tė cilat do tė mundėsojnė hartimin dhe zbatimin e programeve specifike tė nxitjes sė punėsimit pėr tė rikthyerit, ofrimin e formimit profesional pa pagesė, ofrimin e lehtėsirave fiskale doganore, etj.

  Emigrantėt shqiptarė sot nė botė vlerėsohet tė pėrbėjnė rreth 27,5 % tė popullsisė sė pėrgjithshme dhe 35% tė popullsisė aktive. Motivi i emigrimit nė 99.99% tė rasteve ka qenė pėr punėsim. Pavarėsisht formave tė kthimit vullnetar apo tė detyruar, tė kthyerit mund tė klasifikohen si investitorė tė mundshėm, emigrantė tė kualifikuar ose pa profesion pas kthimit.

  Gazeta Start: Nis strategjia pesvjeare pr emigrantt e kthyer

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16