BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 37 von 113 ErsteErste ... 273334353637383940414787 ... LetzteLetzte
Ergebnis 361 bis 370 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.414 Aufrufe

 1. #361
  Bloody
  Superaksioni nė Elbasan, arrestohet njė vrasės


  Superaksioni i policisė sė Elbasanit i ndėrmarrė sot ka ēuar nė arrestimin e njė shtetasi, ndėrkohė qė person tjetėr ėshtė ende nė kėrkim.  Pas aksionit nė lagjen “Partizani”, policia e Elbasanit ka arrestuar shtetasit Axhildo Kashari, 21-vjeē, i punėsuar si kamerier, i cili akuzohet se ka vrarė shtetasin Saimir Binjaku.

  Pėr zbulimin dhe dokumentimin e kėsaj ngjarje u bashkėpunua nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe me Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Elbasan u organizua operacioni nė bashkėpunim me Forcat Speciale tė Policisė sė Tiranės. Ngjarja ndodhi rreth njė muaj mė parė mė datė 14.06.2010, rreth orės 22.15, ne lagjen 'Shenkoll" Elbasan, pikėrisht nė lokalin nė pronėsi tė shtetasit Klevis Daka, ėshtė qėlluar me armė zjarri shtetasi Saimir Binjaku.

  Rreth 100 uniforma blu tė Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut tė Elbasanit tė mbėshtetur edhe nga Forcat e Ndėrhyrjes sė shpejtė nė Tiranė, ndėrmorėn ditėn e sotme njė aksion pėr kapjen e dy shtetasve tė dyshuar pėr veprėn penale tė “vrasjes”.

  Aksioni u zhvillua nė lagjen“Partzani” tė qytetit tė Elbasanit, ku mėsohet se ėshtė arrestuar njė prej dy tė shumėkėrkuarve, ndėrsa tjetri ėshtė nė kėrkim. I arrestuari u gjet nė njė banesė private tė lagjes “ Patizani” ku qėndronte i fshehur. Operacioni vazhdon ndėrsa paraprakisht Policia nuk bėn tė ditur identitetin e shtetasit tė arrestuar, pėr arsye hetimi.
  Gazeta Start: Superaksioni n Elbasan, arrestohet nj vrass

 2. #362
  Bloody
  Bode: Thirrjet e Ramės janė destabilizuese


  Ministri i Financave, Ridnvan Bode i quajti sot deklaratat e kreut tė PS-sė, Rama si
  “thirrje destabilizuese tė pashpresa pėr opozitėn".  Rama shtrembėron tė vėrtetėn duke theksuar se shkurtimet nė buxhet kapin shifrėn prej 25 pėr qind, kur kėto shkurtime kapin vetėm vlerėn 9.5 pėr qind”, u shpreh Bode nė njė konferencė pėr shtyp.

  Mė tej, ministri i Financave, shtoi se “Rama akuzon pėr mungesė transparence dhe shifrash, pėr mungesė informacioni kur nė fakt tė gjitha informacionet ekzistojnė, tė gjitha tė dhėnat statistikore pėr 6 mujorine parė janė nė dispozicion tė publikut si nga Ministria e Financave, ashtu edhe nga INSTAT-i dhe Banka e Shqipėrisė”.

  Ministri Bode vlerėsoi dhe njėherė deklaratėn e FMN-sė para njė jave se, Shqipėria pati njė rritje mė tė madhe nga ajo qė kishte parashikuar ky institucion, duke theksuar se ekonomia shqiptare vijon tė mos pėrfshihet nė krizė dhe se ajo ka pasur rritje.

  “Ne nuk kemi tabu ndryshimin e buxhetit, apo tė ligjeve pėr tė pasur njė performancė sa mė tė mirė tė financave publike, por Rama duhet tė angazhohet pėr njė buxhet tė Bashkisė sė Tiranės, tė cilin nuk e ka ende”, pėrfundoi Bode.  Gazeta Start: Bode: Thirrjet e Rams jan destabilizuese

 3. #363
  Bloody
  Pasuria, Prifti: I hapur pėr kontrolle nga inspektorėt


  Ministri i Ekonomisė, Dritan Prifti, iu pėrgjigj sot opozitės nė lidhje me pasurinė e tij, duke theksuar se ėshtė i gatshėm pėr tu hetuar.


  “Ftoj Inspektoratin e Deklarimit tė Pasurive qė tė bėjnė njė hetim sa mė tė shpejtė tė pasurisė sime, tė tė gjithė viteve tė shkuara dhe tė informojnė sa mė shpejt publikun”, tha Prifti.

  Ministri ka sqaruar se nuk asnjė borxh ndaj shtetit shqiptar, tė paktėn tatime tė pa paguara, megjithėse tashmė shuma prej 1.8 milion eurosh e pasurisė ėshtė pranuar prej tij.

  “Nėse dikush shet aksionet nėn vlerėn nominale tė tyre nuk paguan asnjė lloj tatimi”, u shpreh Prifti. Ministri ka vijuar akuzat ndaj kreut socialist pėr pėrdorim lendesh narkotike.

  “Edi Rama tė dalė njėherė me burrėri dhe tė deklarojė nėse ėshtė apo jo i droguar dhe tė bėjė publikisht analizat e gjakut dhe tė flokut. Nėse ato nxjerrin se ai nuk ėshtė pėrdorues droge, atėherė unė jap dorėheqjen dhe dorėzoj mandatin”, vijoi ai. Nė vijim tė deklaratės, Prifti tha se do tė ngrinte padi ndaj opozitės.  Gazeta Start: Pasuria, Prifti: I hapur pr kontrolle nga inspektort

 4. #364
  Bloody
  Topalli rikthehet nė Zvicėr, lobon pėr njohjen e Kosovės


  Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli ėshtė rikthyer sėrish nė Zvicėr ku ka marrė pjesė nė Samitin ndėrkombėtar tė Grave Kryeparlamentare nė Bernė, mbi luftėn kundėr dhunės ndaj gruas dhe fėmijėve.  Zonja Topalli e ndėrpreu vizitės tė shtunėn pas aksidentit tė ndodhur nė komunėn Gjegjan tė Pukės.

  Gjatė qėndrimit nė Bernė, Topalli ka lobuar pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės tek kryetarėt e parlamenteve tė vendeve qė nuk e njohur ende shtetin e ri. Gjatė qėndrimit atje, kryeparlamentarja shqiptare ka zhvilluar edhe njė takim me sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban ki Moon.  Gazeta Start: Topalli rikthehet n Zvicr, lobon pr njohjen e Kosovs

 5. #365
  Bloody
  Fair promotes Kosovar products in Albania

  The fair "Kosovo Business Days in Albania”, organized by the Investment Promotion Agency of Kosovo (IPAK) and the Kosovo Business Alliance (KBA) has promoted Kosovar products in Albania from 26 to 28 July.

  KBA's Chairman, Agim Shahini said that this fair is organized for the first time in Albania and aims to strengthen the economic cooperation between the two countries. A similar fair was held some time ago in Montenegro.

  The recently opened highway linking the port of Durres with the border of Kosovo and the construction begin of the Kosovar part of the highway is expected to boost the economic cooperation and have a very positive effect in the investment climate in Kosovo.
  ECIKS News: Fair promotes Kosovar products in Albania

 6. #366
  Bloody
  US Ambassador and Albanian PM agree to deepen cooperation in all fields


  Premier Sali Berisha received , on Monday, the U.S. Ambassador to Tirana, John L. Withers II, on occasion of termination of his mandate in Albania.

  Welcoming him and wishing the Ambassador all the best in his future projects, Premier Berisha expressed gratitude for support and extraordinary help provided by USA to Albania in the course of this period.

  Berisha commended the extraordinary contribution of USA - friend, ally and strategic partner of the Albanians - as well as contribution of U.S government and U.S. embassy in Tirana for Albania NATO membership, considering it an historic moment, as the greatest event in international relations and security of Albania, following the Declaration of Independence.

  Ambassador Withers thanked Premier Berisha for the reception and stressed that he is leaving Albania satisfied over its secure path toward a better future.

  The Ambassador praised the role and contribution of Albania and its constructive, moderated and friendly policies, in the service of peace, security in the region.

  During the meeting was reconfirmed the determination of two countries and peoples for further consolidation of close friendship between two nations, as well as enlargement and deepening of cooperation in all fields. Source; Government
  Balkans.com Business News : US Ambassador and Albanian PM agree to deepen cooperation in all fields

 7. #367
  Bloody
  Berisha: Kėtė vit rritje tė numrit tė turistėve

  Kryeministri Sali Berisha bėri sot tė ditur se numri i turistėve kėtė vit ėshtė rritur me rreth 26 pėrqind dhe vetėm nė periudhėn 1 qershor-31 korrik, kanė hyrė nė Shqipėri rreth 1.4 milion turistė.


  Duke folur nė mbledhjen e qeverisė pėr ecurinė e sezonit turistik, Kryeministri Berisha shprehu bindjen se kėtė vit numri i turistėve do e tejkalojė atė tė vitit tė kaluar.

  “Tė pakuantifikuara, por tė paprecedent janė tė dhėnat pėr turizmin. Kėtė vit, rritja ėshtė tėrėsisht e bazuar tek qytetarė jo shtetas shqiptarė. Rritja ėshtė rreth 25-26 pėrqind dhe kjo nuk ėshtė e vogėl”, u shpreh Kryeministri, duke theksuar se e veēanta kėtė vit ėshtė se ėshtė rritur numri i pushuesve qytetarė jo shqiptarė.

  Turizmi, tha Kryeministri, po shndėrrohet gjithnjė e mė shumė ndėr degėt mė kryesore tė ekonomisė shqiptare, kur vetėm nė dy vjet turizmit u rrit me 60 pėrqind. Njė faktor kryesor pėr kėtė rritje, Kryeministri identifikoi ndėrtimin e rrugės Durrės-Morinė.

  Kryeministri vlerėsoi si politikėn mė tė drejtė vendimin e qeverisė pėr ta shndėrruar nė pėrparėsi zhvillimin e zonave turistike, kur pėr infrastrukturėn tėrėsore tė saj qeveria ka investuar mbi 750 milion euro, nga Shkodra nė Ksamil.

  Kryeministri kėrkoi mirėkuptimin e biznesmenėve nė zonat turistike qė tė bėjnė kujdes me pragun e zhurmės sė lejueshme, sipas ligjit dhe respektimin e orareve.

  “Ne, - tha Kryeministri - nuk mund tė pranojmė qė njerėzit tė largohen nga pushimet pėr shkak tė zhurmės. Ndaj unė kėrkoj mirėkuptimin e tė gjithė bizneseve dhe i garantoj se asnjėrit prej tyre nuk i ndalohet muzika nė lokalin e tij, por, natyrisht, lokali i tij ka disa kufij hapėsinorė dhe nuk mund tė bėhet shkak pėr shqetėsimin e tė tjerėve pėrreth”.

  Kryeministri theksoi se inspektorėt e mjedisit kur tė shkojnė pėr inspektim, duhet tė kenė aparatin me vete dhe t’u faktojnė biznesmenėve se sa decibel kanė tejkaluar zhurmėn dhe se kjo nė ligjin shqiptar, qė ėshtė strikt europian, pėrbėn shkelje ligji.
  Gazeta Start: Berisha: Kėtė vit rritje tė numrit tė turistėve

 8. #368
  Bloody
  Bashkėpunim Shqipėri-Kosovė pėr regjistrimin e popullsisė


  Nė kuadrin e realizimit tė projektit pėr Regjistrimin e Popullsisė dhe Banesave (REPOBA), Ministri pėr Inovacionin dhe Teknologjinė e Informacionit e tė Komunikimit, Z. Genc Pollo priti sot nė njė takim pune delegacionin e Ministrisė sė Administratės Publike tė Kosovės tė kryesuar nga Zv.Ministri i kėsaj ministrie Z. Naim Fetahu.


  Ky takim mbėshteti frymėn e bashkėpunimit dhe tė shkėmbimit tė eksperiencave mes dy vendeve nė kohėn kur dhe Qeveria e Kosovės ėshtė duke u pėrgatitur pėr njė proces tė tillė duke synuar nė njė proces tė suksesshėm dhe krijimin e njė platforme mė tė detajuar pėr popullsinė e Kosovės. Rregjistrimi nė Kosovė do tė kryhet gjatė muajit Prill 2010, nė tė njėjtėn kohė me Shqipėrinė.

  Bashkėpunimi mes dy qeverive do tė konsistojė nė:
  a) shkėmbimin e informacione tė pėrgjithshme dhe tė hollėsishme mbi procesin e regjistrimit tė popullsisė dhe banesave brenda territorit tė Republikės sė Shqipėrisė;
  b) mundėsinė e ofrimit tė njė asistence dhe ekperience nga pala shqiptare gjatė tė njejtit proces qė do tė zhvillohet dhe nė Kosovė;
  c) diskutimin lidhur me problematikėn dhe pyetėsorin qė do tė pėrdoret gjatė kėtij regjistrimi nė Shqipėri mbi formėn e “vete deklarimit nga tė anketuarit” etj;
  ē) nxitjen e bashkėpunimit midis dy ministrive pėrgjegjėse pėr e-Qeverisjen, nėpėrmjet njė memorandumi bashkėpunimi nė fushėn e TIK, si dhe pėrfshirjen nė kėtė memorandum tė bashkėpunimit nė procesin e regjstrimit tė popullsisė dhe banesave;

  Gjatė kėtij takimi u bė njė prezantim nga ministri Pollo mbi procesin e Regjistrimit tė Popullsisė dhe Banesave , si dhe mbi mėnyrėn e krijimit dhe tė funksionimit tė Komisionit Qendror tė Regjistrimit tė Popullsisė dhe Banesave tė kryesuar nga Ministri pėr Inovacionin dhe Teknologjinė e Informacionit e tė Komunikimit, Z. Genc Pollo.

  Komisioni Qendror i Regjistrimit tė Popullsisė dhe Banesave ėshtė ngritur me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave, i cili drejtohet nga Ministri pėr Inovacionin dhe Teknologjinė e Informacionit e tė Komunikimit dhe nė pėrbėrje tė tij janė ministri tė linjės tė pėrfshira nė kėtė proces kaq tė rėndėsishėm si dhe institucione tė tjera qendrore dhe INSTAT si organi kryesor ekzekutiv/sekretariat teknik.
  Gazeta Start: Bashkėpunim Shqipėri-Kosovė pėr regjistrimin e popullsisė

 9. #369
  Bloody
  Gjirokastėr, sekuestrohet 5 kg drogė, pranga njė burri


  Pesė kilogramė lėnė narkotike ėshtė sekuestruar nga policia e Gjirokastrės gjatė njė operacioni tė koduar “Boti”.


  Automjeti tip bot uji po shkonte nė drejtim tė Vlorės, por udhėtimi i tij ėshtė ndalur shpejt dhe droga s’ka arritur tė shkonte nė destinacionin e duhur.

  Operacioni ėshtė realizuar sot nė mėngjes nė aksin Gjirokastėr-Memaliaj, ku ėshtė ndaluar edhe drejtuesi i automjetit, shtetasi Maksim Shahu, 40-vjeē, nga Gjirokastra.

  Droga ishte e ndarė nė katėr pako brenda botit me peshė tė ndryshme, ndėrsa e gjithė sasia ishte pesė kilogramė Mariuanė.
  Gazeta Start: Gjirokastėr, sekuestrohet 5 kg drogė, pranga njė burri

 10. #370
  Bloody
  U kapėn duke vjedhur njė banesė, arrestohen


  Dy persona janė arrestuar nga policia e Elbasanit, pasi janė kapur nė flagrancė duke vjedhur njė banesė.


  Nė pranga ranė shtetasit, Arben Shehu, 33-vjeē, banues nė lagjen 'Ēlirimi" Elbasan si dhe Endrit Karaj, 26-vjeē, banues nė lagjen 'Qemal Stafa" Elbasan.

  Kėta shtetas u kapėn duke vjedhur nė banesėn e shtetasit B.B nė lagjen 'Emin Matraxhiu' Elbasan.  Gazeta Start: U kapėn duke vjedhur njė banesė, arrestohen

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 2. Antworten: 4398
  Letzter Beitrag: 12.06.2018, 10:28
 3. Antworten: 6641
  Letzter Beitrag: 08.06.2018, 13:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16