BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 41 von 113 ErsteErste ... 313738394041424344455191 ... LetzteLetzte
Ergebnis 401 bis 410 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.335 Aufrufe

 1. #401
  Bloody
  Berisha: Tė ndryshohet ligji pėr deklarimin e pasurive


  Kryeministri Sali Berisha reagoi dje nė lidhje me akuzat e opozitės, ndaj deklarimit tė pasurisė sė bashkėshortit tė deputetes Albana Vokshi.  Nė njė konferencė pėr shtyp nė Petrelė, z. Berisha tha se e vetmja mėnyrė pėr t’i hapur rrugėn hetimit ėshtė ndryshimi i ligjit pėr deklarimin e pasurive.

  “Deklaratat politike tė pabaza janė mėnyra mė e padrejtė pėr tė luftuar korrupsionin”, deklaroi kryeministri shqiptar, duke shtuar se ndryshimi i ligjit ėshtė i domosdoshėm.

  “Duhet bėrė njė ligj me partnerėt dhe ky ėshtė i domosdoshėm, pasi bashkėjetesa ėshtė njė fenomen shumė i pėrhapur nė Europė por edhe nė Shqipėri. Duhet tė bėhen rregulime ligjore tėrėsore pėr tė”, theksoi Berisha, duke shprehur besimin edhe nė mbėshtetjen e opozitės.  Gazeta Start: Berisha: Tė ndryshohet ligji pėr deklarimin e pasurive

 2. #402
  Bloody
  Studimi: Tiranės i nevojiten tramvaj


  Shumėfishimi i popullsisė sė Tiranės gjatė viteve tė fundit dhe parashikimet pėr rritje tė mėtejshme nė vijim, kėrkojnė zbatimin e projekteve tė reja qė lehtėsojnė kaosin nė trafik.  50 euro nė vit pėr frymė llogaritet niveli i investimeve mbi infrastruktura transporti. E llogaritur kjo nė njė afat 10 vjeēar, kostoja shkon nė 500 euro.

  Sipas raportit qė ka marrė nė studim rrjetin rrugor shqiptar deri nė vitin 2021, duhet tė merret parasysh zbatimi i njė sėrė investimesh tė rėndėsishme si rinovimi i parkut tė automjeteve, zbatimi i tokės sė lėvizjes sė autobusėve, ndėrtimi i lidhjeve tė reja hekurudhore urbane dhe ndėrtimi i parkut tė mjeteve apo lokomotivave pėr shėrbimet e trenave-tramvajeve.

  Secila nga kėto investime mbart me vete njė kosto relativisht tė lartė, por qė nė fund do tė sillte zgjidhjen pėr qarkullimin urban dhe interurban nė vend. Mė problematike shihet Tirana, por pėrjashtim nuk bėjnė dhe qytete tė tjera.

  Sipas pėrllogaritjes sė studimit, pėr investimet janė lėnė jashtė njė pjesė e mirė kostosh tė pallogaritura si garazhe parkimi qė tė financoheshin pjesėrisht nga marrėveshje ose pėrmirėsimet e rrjetit rrugor. Kėto kosto do tė ngrinin koston totale nė shumė mbi 500 milionė euro ose rreth 50 milionė euro nė vit.

  Gjithsesi, nė njė bazė pėr frymė, niveli i investimeve mbi infrastruktura transporti, ėshtė rreth 500 euro gjatė njė periudhe 10 vjeēare ose 50 euro/vit pėr frymė. Ajo qė propozohet nė raport ėshtė koordinimi mė i mirė i strukturave tė bashkive me ato tė Qeverisė, lidhur me projektet e investimeve qė ndėrmerren. Kjo shihet si njė mėnyrė pėr ta bėrė sa mė tė efektshėm investimin qė bėhet nė mėnyrė qė t'ju shėrbejė sa mė shumė dhe sa mė mirė qytetarėve.

  Raporti thekson se ka dy aspekte tė transportit urban, tė cilat duhen marrė parasysh nė master- planin e transportit kombėtar qė janė: nevoja pėr lidhje midis sistemeve tė transportit urban, bashkiak, transportit publik dhe infrastruktura urbane, kryesisht rrugėt dhe transporti publik brenda pėr brenda bashkisė. Raporti nuk lė pa pėrmendur edhe nevojėn pėr investime nė qytetet e tjera, duke pėrfshirė shtatė prej tyre.

  "Nivelet e investimeve qė nevojiten pėr shtatė bashkitė e mėdha (Shkodėr, Durrės, Vlorė, Fier, Elbasan, Lushnjė dhe Gjirokastėr) mund tė vlerėsohen vetėm mbi njė bazė tė gjerė dhe tė pėrafėrt. Nė kuadrin e ANTP2-shit ėshtė programuar njė investim pėr infrastrukturėn e transportit prej rreth 6 milionė eurosh nė vit", pėrcakton raporti.

  Plani i investimeve pėr 2021

  - Rinovimin e parkut tė automjeteve: 95 milionė euro;

  - Zbatimi i tokės sė lėvizjes sė autobusėve: 150 milionė me 2.5 milionė euro/km dhe gjatėsi korsie autobusi prej 53,2 km;

  - Ndėrtimi i lidhjeve tė reja hekurudhore urbane: 100 milionė me 20 milionė euro/km dhe gjatėsi prej 4,4 km dhe stacione tramvaji tė tjerė shtesė;

  - Parku i mjeteve dhe lokomotivave pėr shėrbimet e trenave-tramvajeve: 38 milionė euro me 2.5 milionė euro/njėsi pėr 15 njėsi.
  Gazeta Start: Studimi: Tiranės i nevojiten tramvaj

 3. #403
  Bloody
  Albanian Premier puts waste management on his agenda


  Prime Minister Sali Berisha received on Monday the representatives of an English team that works in the field of management of urban waste - Recycling/Eliminating Disposal. The visiting group consisted of representatives from the EHS Global Solutions, Bollegraaf Recycling Machinery, Lubo Systems and Enpure Limited and was headed by Mr. William Findlay, Chief Executive; Founder of EHS Global Solutions and Program Director Steve Gerry.

  The guests said to the prime minister that their companies took the decision to extend their activity into Albania because Albania had drawn the company’s attention with its results of the recent years, the ease of doing business and creation of a rather favorable environment for the foreign investors.

  The technology they presented can be used for the recycling of urban waste, medical waste as well as out of use tire while eliminating the storing of waste in landfills and through ensuring the recycling and energy output after recycling. The group of companies has major recycling plants in Great Britain, USA, and Mexico and is preparing draft-proposals on the region, Albania included. The solutions they offer take into account environment and are quite efficient.

  PM Berisha thanked them for expressing their interest and the project-idea presented and ensured them that the proposal will be taken under consideration by his government with priority and in conformity with the laws in force.

  Further on, the prime minister said that the problem of recycling and management of the urban and hospital waste is the focus of interest of his government because it is closely connected with sanitation, tourism and environment. The prime minister said that in cooperation with the local authority work is underway toward a rapid and efficient solution.

  Balkans.com Business News : Albanian Premier puts waste management on his agenda

 4. #404
  Bloody
  Newsweek study which ranks Albania the 57-th country among the 100 selected countries as the best to live in


  The Spokeswoman of the government Majlinda Bregu hailed the Newsweek study which ranks Albania the 57-th country among the 100 selected countries as the best to live in.

  Mrs. Bregu states in her positive reaction to the “Newsweek”:

  “Here is another positive assessment of the internationals on Albania.
  .
  As you are aware, one of the most prestigious organs of the world press, the Newsweek, has conducted a study of health, education, economy, and politics in all world countries and has ranked Albania the 57-th among the World's best 100 countries. Meanwhile, the study has examined more than 200 countries.

  In her comment on the “Newsweek” study is highlighted the fact that the new democracy in Albania actually ranks higher as compared to other countries of the same level of incomes. In the long country list, Albania is constantly ranked at a higher place about education, health and quality of life.

  Education in Albania gets a score of 81.02 points. Thus, literacy rate of the Albanians is about 99%.  Balkans.com Business News : Newsweek study which ranks Albania the 57-th country among the 100 selected countries as the best to live in

 5. #405
  Bloody
  Tiranė, sekuestrohen 3 makina tė vjedhura jashtė shtetit


  Policia e Tiranės sekuestroi dje tre automjete tė vjedhura jashtė shtetit, ndėrkohė qė nisėn hetimet ndaj poseduesve tė tyre.


  Policia e kryeqytetit bėn tė ditur se, specialistėt e seksionit Kundėr Trafiqeve tė Paligjshme sekuestruan automjetin tip “Benz Mercedez Furgon”, me targė TR 7157 T si dhe automjetin tip “Honda”, me targė TR 630 F, pasi nga verifikimet e bėra rezultuan se janė vjedhur jashtė kufijve tė Shqipėrisė.

  Po ashtu u bllokua edhe automjeti tip “Volzvagen “, me targė TR 7994 L, pasi nga verifikimet e bėra nė sistemin e Interpolit, rezulton tė jetė vjedhur nė Bullgari me datė 23 shkurt tė vitit 1998.

  Tė njėjtat burime bėnė tė ditur se, policia nisi hetimet nė gjendje tė lirė ndaj tre shtetasve pėr veprėn penale tė “trafikimit tė mjeteve motorrike”.

  Gjatė kėtij viti, strukturat e policisė dhe prokurorisė kanė organizuar operacione tė shumta duke bllokuar me dhjetėra makina qė rezultojnė tė vjedhura jashtė shtetit. Shumė nga makinat e bllokuara, u janė rikthyer pronarėve tė tyre tė ligjshėm.  Gazeta Start: Tiranė, sekuestrohen 3 makina tė vjedhura jashtė shtetit

 6. #406
  Bloody
  Shkodėr, arrestohet shkaktari i zjarrit tė djeshėm


  Policia e Shkodrės arrestoi sot nė mėngjes pėrgjegjėsin e vėnies sė zjarrit tė djeshėm nė fshatin Oblikė, ku u dogjėn rreth 5 dylym sipėrfaqe e pyllėzuar.
  Policia lokale bėri tė ditur se, Sabri Plaku, banues nė fshatin Oblik, Komuna Ana e Malit Shkodėr, pas hetimeve tė kryera nga policia, rezultoi se ėshtė pėrgjegjės i shkaktimit te zjarrit nga pakujdesia njė ditė mė parė nė vendin e quajtur “Livadhet e Agrajes” tė fshatit Oblik.

  Ndaj shtetasit nė fjalė rėndon vepra penale e “Shkatėrrimit tė pronės me zjarr nga pakujdesia”.  Gazeta Start: Shkodėr, arrestohet shkaktari i zjarrit tė djeshėm

 7. #407
  Bloody
  Vizat, mblidhen ambasadorėt


  Ambasadorėt shqiptarė nė mbarė botėn do tė zhvillojnė sot njė konferencė nė Tiranė, ku nė qendėr tė saj do tė jetė liberalizimi i vizave, por pa harruar edhe integrimin e mėtejshėm tė vendit si dhe lotimin pėr Kosovėn. Zėvendėsministri i Jashtėm, Selim Belortaja, tha dje se kjo konferencė do tė shėrbejė pėr dhėnien e porosive pėrfaqėsuesve tė shtetit shqiptar pėr periudhėn nė vijim. "Do tė vazhdojė tė ketė nė fokus procese tė mėdha tė integrimit, integrimin europian tė vendit, liberalizimin e vizave, anėtarėsimin e plotė tė vendit nė BE, vazhdimin e procesit tė njohjes sė Kosovės si shtet i ri dhe i pavarur, njė punė kjo qė do tė intensifikohet shumė gjatė kėtij viti, edhe mė shumė fokus do tė ketė nė marrėdhėniet ekonomike, bilaterale, dypalėshe nė rajon dhe mė gjerė", - tha Belortaja. Nė konferencėn do tė jenė presidenti Topi, kryeministri Berisha dhe ministri i Jashtėm, Meta.  Vizat, mblidhen ambasadorėt

 8. #408
  Bloody
  Muaji i Ramazanit, Basha shtron iftar


  Ministri i Brendshėm, Lulzim Basha, ka shtruar dje iftar nė kryeqytet pėr komunitetin mysliman shqiptar. Basha dhe pjesėtarėt e komunitetit janė takuar nė restorantin "Sofra e Ariut" nė periferi tė kryeqytetit nė njė darkė, e cila ka zgjatur rreth 120 minuta dhe ku kanė marrė pjesė rreth 15 tė pranishėm. Burimet nga kjo darkė bėjnė tė ditur pėr gazetėn "Panorama" se pėrveē kreut tė myslimanėve Haxhi Selim Muēa, kanė qenė tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė tjerė tė komunitetit mysliman shqiptar. Nė nisje tė iftarit Basha ka mbajtur njė fjalė tė shkurtėr, ku ka theksuar se paqja dhe pajtim duhet tė mbizotėrojnė nė kėtė muaj tė shenjtė tė Ramazanit. Me kėtė rast, ai ka uruar myslymanėt nė tė gjithė vendin pėr kėtė muaj tė shėnuar. Sipas fesė islame, agjėrimi ėshtė njė mėnyrė e afrimit tė njeriut me Zotin, falė sakrificės sė tij. Muaji i Ramazanit ėshtė njė muaj qė dallon pėr shumėēka nga muajt e tjerė, sepse ėshtė muaji nė tė cilin njerėzimit iu dhurua dhurata mė e ēmueshme, Kurani, i cili sipas kėsaj feje ėshtė udhėrrėfyes dhe dritė pėr tė vėrtetėn, pėr tė drejtėn dhe moralin e pastėr. Agjėrimi pėr myslymanėt nė Shqipėri ka filluar mė 11 gusht dhe pėrfundon nė 9 shtator. Fundi i kėtij muaji pėrkon edhe me festėn e Bajramit. Nė kėtė ditė feste krerėt mė tė lartė tė shtetit dhe politikės shqiptare bėjnė vizitė nė Komunitetin Myslyman Shqiptar dhe i drejtojnė mesazh urimi dhe paqeje qytetarėve.  Muaji i Ramazanit, Basha shtron iftar

 9. #409
  Bloody
  Albanian police smash criminal gang


  Police in the northern city of Shkodra busted a criminal gang Thursday (August 26th) suspected of weapons trafficking, drug smuggling and illegal vehicle imports. Seven people active in Shkodra, Lezha and Durres were arrested. Police say they also seized 1kg of heroin, 4kg of marijuana, guns, ammunition, stolen cars, and tools for forging documents and weighing drugs.  Albanian police smash criminal gang (SETimes.com)

 10. #410
  Bloody
  Njė milion aplikime pėr pasaporta biometrike


  Ministria e Brendshme njofton se sot u regjistrua aplikimi i njėmiliontė pėr pasaportė biometrike.


  Ritmet e aplikimit pėr pasaporta biometrike kanė tejkaluar edhe parashikimet tona mė optimiste, nė bazė tė tė cilave prisnim qė shifrėn e 1 milion aplikimeve ta arrinim deri nė fund tė kėtij viti.

  Ministria e Brendshme shpreh kėnaqėsinė pėr faktin se falė njė sistemi tė sigurtė dhe tepėr modern tė aplikimit dhe lėshimit tė dokumentave tė identitetit, nė harkun kohor tė njė viti, 1 milion qytetarė shqiptarė aplikojnė dhe pajisen me pasaporta biometrike tė standardeve mė tė larta evropiane.

  Me kėtė rast, Ministria e Brendshme fton tė gjithė qytetarėt shqiptarė tė pajisen me pasaportė biometrike, dokumentin qė do tė mundėsojė sė shpejti udhėtimin pa vizė nė hapėsirėn Shengen.
  Gazeta Start: Njė milion aplikime pėr pasaporta biometrike

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: Gestern, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16