BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 44 von 113 ErsteErste ... 344041424344454647485494 ... LetzteLetzte
Ergebnis 431 bis 440 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.452 Aufrufe

 1. #431
  Bloody
  Fajon: Vizat, sigurisht hiqen brenda kėtij viti


  Heqja e vizave do tė bėhet realitet brenda kėtij viti.  Punėt po shkojnė mirė nė kėtė drejtim dhe Shqipėria sė bashku me Bosnjėn do tė pėrfitojnė nga ky proces brenda pak muajsh. Mė 13 shtator, Komisioni i Ēėshtjeve tė Brendshme nė KE do tė kalojė pėr votim raportin e Tanja Fajon. Mė pas, vendimi pritet tė kalohet pėr miratim nė fillim tė tetorit, sipas tė gjitha gjasave.

  “Uroj qe shqiptaret tė lėvizin lirshėm nė BE nė fund tė kėtij viti. Apelova qė kjo gjė tė ndodhė pėrpara Krishtlindjeve, e shpresoj te jete kėshtu. Shqipėria ėshtė teknikisht e gatshme. Komisioni Evropian tregoi se do tė ndjekė nga afėr procesin dhe mė tej, pra nuk mbyllet kėtu, kėshtu qė lė tė shohim”, ka deklaruar Fajon kėtė tė premte.

  Ajo shtoi se priste qė tė gjitha punėt e mbetura nga Shqipėria tė pėrmbushen nė kohė. “Unė pres qė e gjithė puna pėr pėrmbushjen e kritereve teknike te jete plotėsuar, qė Shqipėria tė ketė bėrė gjithēka duhej, me qellim qė ne tė vijojmė procedurėn bashkė me Kėshillin, e tė shohim sesi do te jetė humori dhe nė Kėshill qė debaton nė mes te shtatorit", tha Fajon.


  Gazeta Start: Fajon: Vizat, sigurisht hiqen brenda kėtij viti

 2. #432
  Bloody
  Tepelenė, dy fierakė arrestohen me 40 kilogramė drogė nė makinė


  Lajmifundit – Policia lokale arrestoi sot nė Gjirokastėr, dy persona qė po transportinin njė ngarkesė prej 40 kilogramė drogė, marihuanė.

  Burime zyrtare tė policisė, thanė se dy persona nga Fieri u arrestuan me akuzėn e transportimit tė ngarkesės me drogė e cila u bllokua nė mjetin me targa FR 7006 C nė tė cilin ndodheshin edhte shtetasit Sokrat Ymeraj dhe Henri Xhaferraj, person me precedentė penalė tė mėparshėm.

  Sipas burimeve tė njėjta, aksioni i policisė u zhvillua nė vendin e quajtur Uji i Ftohtė nė Tepelenė pasi agjentėt e antidrogės morėn sinjalizime mbi lėvizjen e mjetit ku ndodhej droga.
  Fillimisht njė punonjės i qarkullimit rrugor e ndaloi automjetin me argumentin e verifikimit tė dokumenteve dhe mė pas nė vendngjarje mbėrritėn Forcat e Ndėrhyrjes sė Shpejtė qė bėnė sekuestrimin e drogės dhe arrestimin e dy personave.


  Tepelenė, dy fierakė arrestohen me 40 kilogramė drogė nė makinė

 3. #433
  Bloody
  Large mineral reserves exist in Albania and Kosovo worth hundreds of billions of dollars

  Albanian Minerals, New York
  Large mineral reserves exist in Albania and Kosovo worth hundreds of billions of dollars. The most significant in Kosovo is coal deposits largest in Europe, gold, silver, arsenic, thallium, bismuth and iron. types of Pb and Zn and other metals .
  In Albania there are large deposits of chrome ore, bauxite,copper,nickel, quartz, magnesium,cobalt. In the last two years huge explorations have taken place in Northern Albania, especially Tropoje and Kukes. According to Albanian Minerals & Bytyci Shpk engineer geologist , there have been 100 new locations of chrome ore in Tropoje. Recently huge deposits of chrome ore have been found in . Vlad, Pac, Zogaj, Kam, and Lugu i Zi.
  New geological surveys and chemical results done by Albanian Minerals have shown an amazing amount of minerals in Northern Albania and Kosovo. There are also large amounts of magnesium and nickel.

  The Albanian government has done an amazing job building roads where minerals are found. The value of already discovered minerals in Albania and Kosovo exceeds 100 billion dollars as a raw material.

  Albanian Minerals in New York has increased the work done in building infrastructure and amount of money invested and is planning to triple the amount of investments in the region with 100 million dollars investmant in 5 years.
  Albanian Minerals have created a partnership and joint venture with the worlds largest business to business marketing companies.
  The potential in minerals in Albania and Kosovo is more than anyone has ever imagined.This would create a powerful economic growth in Albania, Kosovo and the entire Balkans  Wall Street Journal: World Forum Large mineral reserves exist in Albania and Kosovo worth hundreds of billions of dollars

 4. #434
  Bloody
  Krujė, asgjėsohen 260 rrėnjė kanabis, pranga tė moshuarit


  Rreth 260 rrėnjė kanabis sativa janė asgjėsuar mbrėmjen e shkuar nė qytetin e Krujės, ndėrkohė qė policia ka arrestuar kultivuesin e tyre.


  Policia e Durrėsit bėri tė ditur se shtetasi Abaz Ajazi, 69 vjeē, banues nė kėtė qytet, kishte mbjellė bimėt narkotike tė tipit cannabis sativa nė njė parcelė, tė cilėn e kishte marrė nė pėrdorim nga njė shtetas tjetėr.

  Tashmė, i moshuari pritet tė gjykohet nga drejtėsia pėr veprėn penale tė kultivimit tė lėndėve narkotike.


  Gazeta Start: Krujė, asgjėsohen 260 rrėnjė kanabis, pranga tė moshuarit

 5. #435
  Bloody
  Libra falas pėr fėmijėt e minoritetit grek

  Fėmijėt e minoritetit grek dhe atij maqedonas do tė pėrfitojnė libra falas nga shtetit shqiptar, ndėrkohė qė fėmijėt e minoritetit romė ose tė varfrit e kėtij vendi nuk mund tė pėrfitojnė tekste falas.


  Edhe pse librat pėr nxėnėsit minoritar kushtojnė tre herė mė shumė se librat e pjesės tjetėr tė nxėnėsve shqiptar, qeveria do ta pėrballojė kėto kosto nga burimet e saj financiare.

  Mėsohet se vendimi ėshtė marrė pėr shkak tė presionit tė ndėrkombėtarėve pėr t’iu dhėnė libra falas minoritetit grek, qė nė shumė raste gėzon tė drejta mė shumė se edhe vetė nxėnėsit autoktonė.

  Numri i fėmijėve qė pėrfitojnė, janė 700, ēka pėr ēdo nxėnės shteti shqiptar duhet tė shpenzojė mesatarisht 150 mijė lekė tė reja, pasi librat e tyre kushtojnė mesatarisht 15 mijė lekė tė vjetra.  Gazeta Start: Libra falas pėr fėmijėt e minoritetit grek


  Kinder der griechischen und mazedonischen (fyromischen) Minderheit, bekommen von der albanischen Regierung Bücher gratis.

 6. #436
  Bloody
  Voskopoja shėnon bum turistėsh nė muajt korrik-gusht


  Fshati turistik i Voskopojės nė Qarkun e Korēės shėnoi njė bum turistėsh pėrgjatė muajit korrik dhe gusht, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė.

  Zyrtarėt lokalė deklarojnė se vetėm gjatė kėtyre dy muajve, Voskopojėn e vizituan 30 mijė vizitorė vendas dhe tė huaj. Sipas tyre, nė rritjen e numrit tė vizitorėve sivjet ka ndikuar pėrfundimi i zgjerimit dhe asfaltimit tė rrugės Korēė-Voskopojė, rritja e kapaciteteve hotelerike dhe disa veprimtari kulturore dhe artistike qė u organizuan nė fshat, etj.

  Nė Voskopojė, krahasuar me njė vit mė parė, janė dyfishuar kapacitet hotelerike dhe turistike, ndėrsa nė fshat po zbatohet njė projekt nga organizata franceze, "FERT", i titulluar "Zhvillimi i integruar i Voskopojės".

  Nė kuadėr tė kėtij projekti, nė Voskopojė ka pėrfunduar vendosja e sinjalistikės turistike, e cila orienton vizitorėt pėr tė shkuar nė monumentet e kulturės dhe objektet hotelerike.

  Voskopoja daton qė nga viti 1443, por kulmin e lulėzimit e arriti nė vitet 1740-1750, me njė tregti dhe artizanat shumė tė zhvilluar dhe popullsi prej mė tepėr se 30 mijė banorė. Nė atė kohė Voskopoja radhitej nė qytetet mė tė zhvilluara tė Ballkanit pėr akademinė, shtypshkronjėn, bibliotekėn dhe 24 kisha. Sot, nė Voskopojė ruhen 5 kisha qė janė monument kulture tė kategorisė sė parė.  Gazeta Start: Voskopoja shėnon bum turistėsh nė muajt korrik-gusht

 7. #437
  Bloody
  Transporti urban, sė shpejti me standarde evropiane

  Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama premton shtrirjen e linjave urbane nė tė gjitha zonat e kryeqytetit, me autobusė tė rinj dhe me standarde evropiane.  Gjatė njė takimi qė zhvilloi sot me operatorėt e transportit publik nė kryeqytet, z. Rama tha se duke filluar nga marsi i vitit tė ardhshėm do tė bėhet njė ndryshim cilėsor nė linjat e transportit urban, qė pritet tė lehtėsoje dhe qarkullimin ne kryeqytet.

  “Nė mars tė vitit tė ardhshėm do tė firmosen kontratat ku do tė vendoset qė cdo linjė do tė ketė autobusė tė rinj, dhe ndėrkohė nė vijim ne do tė kemi javė pas jave muaj pas muaji njė autobus tė ri, sipas njė plani tė kontratave. Ky ėshtė njė ndryshim cilėsor nė shėrbimin e linjave, qė jo vetėm do garantojė transportin nė kushte maksimale, por duhet tė ndikojė dhe nė lehtėsimin e qarkullimit nė kryeqytet, qė mė shumė qytetarė tė zgjedhin shėrbimin e transportit publik se automjetet e tyre”, u shpreh kryebashkiaku Edi Rama.

  Me projektin e ri do tė aplikohet pėr herė tė parė sistemi i biletave elektronike, dhe shtrirja e linjave do tė bėhet edhe nė ato zona ku nuk ekziston aktualisht. Rama theksoi se ky ndryshim cilėsor nė linjat urbane tė Tiranės do t’i shėrbejė pėrmirėsimit tė cilėsisė sė ajrit.  Gazeta Start: Transporti urban, sė shpejti me standarde evropiane

 8. #438
  Bloody
  Berisha: Ja dolėm pėr vizat dhe pėr krizėn

  Kryeministri Sali Berisha ka inauguruar dje dy investime tė buxhetit tė shtetit nė qarkun e Fierit, rrugėn Hoxharė – Darėzezė, 9.5 km, me njė vlerė prej 100 milionė lekėsh si dhe rrugėt e brendshme tė fshatit Darėzezė me vlerė rreth 35 milionė lekėsh tė reja.  Duke u ndalur tek liberalizimi i vizave kryeministri tha se plotėsimi i tė gjitha kushteve dhe kritereve tė vendosura nga Bashkimi Evropian bėn tė mundur realizmin e ėndrrės sė shqiptarėve pėr tė lėvizur kėtė vjeshtė tė lirė nė mbarė Evropėn.

  “Tė shumtė ishin ata qė mendonin se ne nuk do tė arrinim dot tė plotėsonim kėrkesat, kushtet pėr tė merituar lėvizjen e lirė nė Evropė, por faktet janė tė tjera, sot me reforma tė thella ne ia dolėm qė ju tė keni nė xhepin tuaj, pasaportat mė tė mira me modernė nė Evropė. Ne ia dolėm bashkėrisht, qė tė vendosim nė tė katėr anėt e pikave tė kalimit tė kufirit sistemet mė moderne tė kontrollit dhe sigurisė. Ne ia dolėm tė plotėsojmė njė nga njė kushtet dhe tė meritojmė plotėsisht qė gjatė muajve qė vijnė tė lėvizim tė lirė nė mbarė Evropėn njėlloj si qytetarėt e saj”, tha kryeministri.

  Duke folur pėr situatėn ekonomike nė vend kryeministri Berisha u shpreh se kemi njė situatė qartėsisht optimiste, e cila na dha ne mundėsi tė rrisim rrogat mė shumė se asnjėherė me parė, tė rrisim pensionet mė shumė se asnjėherė mė parė, na jep ne mundėsi qė nė buxhetin qė vjen tė parashikojmė pėrsėri rritje rrogash e pensionesh, tė parashikojmė vepra tė tjera publike, asfaltime tė qindra dhe mijėra kilometrave rrugė, qindra e qindra kilometra kanalizime, qindra ujėsjellės e shkolla tė reja.  Gazeta Start: Berisha: Ja dolėm pėr vizat dhe pėr krizėn

 9. #439
  Bloody
  Eksportet drejt tregjeve evropiane rriten me 56.8 %


  Eksporti i mallrave shqiptarė drejt tregjeve tė vendeve evropiane ka shėnuar njė rritje 56.8 % krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė.


  Kėto mallra po prezantohen nė cilėsi dhe shifra shumė tė kėnaqshme nė tregjet evropiane, sasia e tė cilave arrin nė 1 milionė e 476 mije ton, nga 942 mijė ton qė krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2009. Nė krahasim me njė vit mė parė, ka njė rritje prej 56.8 % tė "eksportit tė parė", ose mallrave me origjinė 100 % shqiptare, dhe njė rritje prej 133.5 % tė rieksporteve, qė i pėrkasin pėrpunimit aktiv, ose pėrpunimit tė lėndės sė parė industriale qė importohet nga jashtė dhe eksportohet pėrsėri nė vendet e BE-sė.

  Grupet e mallrave nė kėtė rritje i pėrkasin mė sė shumti industrisė sė pėrpunimit tė mineraleve, ēimentos, hekurit, ēelikut dhe industrisė sė hidrokarbureve.

  Referuar tė dhėnave zyrtare tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave, edhe eksportet e granitit, porfirit, bazaltit, shkėmbit ranor e gurit monumental ndėrtimor, nėnproduktevbe tė naftės, si koks, bitum, mbetjet nga vaji i naftės nga minerale bituminoze, kanė pėsuar rritje. Me rritje rezultojnė dhe eksportet e gurėve dekorativė pėr kalldrėme e bordura prej guri natyral, konfeksionet, frutat, etj.

  Nė kėtė drejtim ndikoi dhe forcimi i Lekut kundrejt monedhės evropiane Euro, ulja e kostos sė prodhimit si rezultat i uljes sė normės sė sigurimeve shoqėrore dhe krijimi i Fondit tė Garantimit tė Eksporteve.

  Jo mė pak sipas ekspertėve tė ekonomisė, ka ndikuar dhe eksperienca shumėvjeēare e firmave shqiptare me firmat e huaja nė marrjen e knoė-hoė, si dhe unifikimi i procedurave dhe rregullave tė origjinės me ato tė Komunitetit Evropian.

  Tė gjitha kėto kanė bėrė qė tė rritet kredibiliteti i mjedisit ekonomik shqiptar si njė mjedis i aftė pėr t’u integruar jo vetėm nė tregjet e vogla rajonale, por edhe nė strukturat konkurruese evropiane.

  Duke u ndalur nė shifra vihet re se, gjatė 8-mujorit tė parė 2010 ėshtė regjistruar njė volum i eksporteve shqiptare e shprehur nė sasi prej 1 476.8 mijė ton mallra, nga 942 mijė tonė mallra tė regjistruar me tė njėjtėn periudhė tė 2009, me njė rritje prej 534.8 mijė ton.

  Si vlerė, eksportet shqiptare llogariten 50 miliardė lekė, nga 22.5 miliardė lekė nė tė njėjtėn periudhė tė vitit 2009.

  Rieksportet nga pėrpunimi aktiv gjatė 8-mujorit 2010 shėnuan gjithashtu rritje nė sasi e vlerė, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

  Gjatė periudhės janar-gusht 2010, volumi i rieksporteve nga pėrpunimi aktiv, shprehur nė sasi ėshtė 154.5 mijė ton nga 66.2 mije ton tė regjistruar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, pra me njė rritje prej 88.3 mijė ton ose 133.5 % mė shumė.

  Si vlerė, rieksportet nga pėrpunimi aktiv gjatė 8- mujorit 2010 arritėn 54.9 miliardė lekė, me njė rritje prej 13 miliardė lekė ose 31.1 % mė shumė krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2009, ku u realizua njė vlerė prej 41.9 miliardė lekė eksporte.  Gazeta Start: Eksportet drejt tregjeve evropiane rriten me 56.8 %

 10. #440
  Bloody
  “Arritėm sukses nė luftėn kundėr korrupsionit”

  Shqipėria nė 5 vite ka shėnuar rezultate konkrete nė luftėn kundėr korrupsionit dhe kjo ėshtė e dukshme veēanėrisht nė investimet e mėdha nė infrastrukturė, arsim dhe bujqėsi. Kėtė parashtroi nė Vjenė tė Austrisė, ministri i Brendshėm, Lulėzim Basha, nė konferencėn pėruruese tė themelimit tė Akademisė Ndėrkombėtare Antikorrupsion, ku Shqipėria ishte e ftuar si njė nga 25 vendet themeluese. Ministri i Brendshėm renditi reformat kryesore antikorrupsion tė kryera nga qeveria shqiptare si amendimi i ligjit tė konfliktit tė interesit dhe zgjerimi i rrethit tė subjekteve tė kėtij ligji, reduktimi i numrit tė nėpunėsve tė administratės publike dhe i shpenzimeve operative tė saj etj. Gjatė konferencės Ministri Basha u takua dhe me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Moon.


  ā€œArritĆ«m sukses nĆ« luftĆ«n kundĆ«r korrupsionitā€

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6563
  Letzter Beitrag: 21.04.2018, 13:00
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16