BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 45 von 113 ErsteErste ... 354142434445464748495595 ... LetzteLetzte
Ergebnis 441 bis 450 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 142.642 Aufrufe

 1. #441
  Bloody
  “Arritėm sukses nė luftėn kundėr korrupsionit”

  Shqipėria nė 5 vite ka shėnuar rezultate konkrete nė luftėn kundėr korrupsionit dhe kjo ėshtė e dukshme veēanėrisht nė investimet e mėdha nė infrastrukturė, arsim dhe bujqėsi. Kėtė parashtroi nė Vjenė tė Austrisė, ministri i Brendshėm, Lulėzim Basha, nė konferencėn pėruruese tė themelimit tė Akademisė Ndėrkombėtare Antikorrupsion, ku Shqipėria ishte e ftuar si njė nga 25 vendet themeluese. Ministri i Brendshėm renditi reformat kryesore antikorrupsion tė kryera nga qeveria shqiptare si amendimi i ligjit tė konfliktit tė interesit dhe zgjerimi i rrethit tė subjekteve tė kėtij ligji, reduktimi i numrit tė nėpunėsve tė administratės publike dhe i shpenzimeve operative tė saj etj. Gjatė konferencės Ministri Basha u takua dhe me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Moon.


  ā€œArritĆ«m sukses nĆ« luftĆ«n kundĆ«r korrupsionitā€

 2. #442
  Bloody
  Albania's Berisha: Autumn Without Visas

  Prime Minister Sali Berisha declared that the Socialist Party (SP) has chosen the worse way to make opposition, and by continuing this way, it will never have the chance to govern the country. Head of the Albanian government attended the inauguration of Hoxhare-Dareze road in the district of Fier. He said that the opposition contradicts every investment made for the improvement of the lives of the Albanians citizens, and this is not what Albanians expect.

  “Our children and we are confronted with a daily propaganda, which tries by every mean to deny everything. Those gentlemen and gentlewomen, who see Albania from Fidel’s Tower or from the Maldives and Burg Al Arab Beaches, think that nothing happens in Albania; they think that tourism has not developed and they commission researches, according to which this year’s tourism has declined. I want to say something to them: You can not come to power by negating, and these people have a vital need for real assertions,” said Berisha according to Alsat  Balkans.com Business News : Albania's Berisha: Autumn Without Visas

 3. #443
  Bloody
  Berisha: Vizat, gati tė hiqen; eksportet bum tė madh


  Procesi i liberalizimit tė vizave dhe rritja ekonomike, ishin dy temat kryesore pėr tė cilat foli kryeministri Sali Berisha, gjatė mbledhjes sė grupit parlamentar tė partisė sė tij.  Berisha duke iu drejtuar deputetėve demokratė, i tha publikut shqiptar se heqja e vizave pėr ta po bėhet realitet dhe ky ėshtė njė proces tejet i rėndėsishėm pas anėtarėsimit nė NATO.

  “Grupi i ekspertėve qė erdhi pėr verifikimin nė vend pėr tre ēėshtje kryesore tė lėna si detyra nga Kėshilli i Komisionerėve mė 14 maj kur vendosi pėr heqjen e vizave, ka pėrcjellė qartėsisht mendime tė mira ndaj tre kushteve. Kjo ka bėrė qė procesi i heqjes sė vizave, procesi mė i rėndėsishėm pėr shqiptarėt pas anėtarėsimit tė plotė nė NATO, tė ecė i sigurt drejt finalizimit”, theksoi Berisha.

  Mė pas, kreu i qeverisė u pėrqendrua tek zhvillimi ekonomik i vendit, me theks tė veēantė eksportet shqiptare, ēka sipas Berishės kanė shėnuar njė rritje tė madhe gjatė 8 muajve tė fundit. “Zhvillimi i dytė madhor ėshtė zhvillimi ekonomik. Zonja dhe zotėrinj deputetė, ju e mbyllėt sesionin kėtė vit duke shqyrtuar buxhetin dhe duke e rishqyrtuar atė nė sensin e shkurtimit tė shpenzimeve si njė pėrkujdesje e veēantė e kėsaj maxhorance ndaj ndikimeve tė krizės sė euros dhe borxheve nė rajon dhe nė botė”, tha Berisha.

  Sipas tij, e “vėrteta ėshtė se pavarėsisht kėtij vendimi, por nė mėnyrė tė veēantė pavarėsisht nga thirrjet, klithmat e pėrditshme pėr krizė, pavarėsisht nga deklarata e shokėve opozitar pėr krizė, ekonomia shqiptare faktohet nė tėrėsi me njė shėndet”. Ky vend nuk eksporton shėrbime-u shpreh kryeministri shqiptar-ky vend eksporton tėrėsisht prodhime.

  “Eksporti i tė dhėnave nė Shqipėri ka qenė 22 miliardė lekė. Eksporti i mallrave Made In Albania nė 8 mujorin e vitit 2010 kap shifrėn e 50 miliardėve lekėve, 22 miliardė lekė mė shumė se njė vit mė parė”, theksoi. Sipas kreut tė qeverisė, ky bum i eksporteve, i cili arrin nė 62% nė 8 muaj ėshtė i pa precedent nė asnjė vend tė botės. “Nuk ka asnjė vend qė tė ketė shėnuar rritje tėrėsore me kėtė shifėr kėtė vit”, shtoi ai.
  Gazeta Start: Berisha: Vizat, gati tė hiqen; eksportet bum tė madh

 4. #444
  Bloody
  Albania's Topi urges consensus in parliament

  President Bamir Topi said on Sunday (September 5th) he is disappointed with parliament's performance this year. He told lawmakers that consensus is the only way to implement crucial reforms. In a public address, Topi said no law that requires a qualified majority has been passed during this period. "The role of the parliament and the contribution of those elected is not measured by the quickness of adopting the laws or their number, but rather by the way they are adopted and their quality to serve the citizens for a European future," Topi said. He reminded parliament members that consensus is needed in terms of electoral reform, to guarantee the voting process in the autumn 2011 elections


  Albania's Topi urges consensus in parliament (SETimes.com)


  It's only the fault of the edi rama and his socialist party in Albania, because every time when other party's (mostly the democrats party in Albania) are making advices about some new law's thei're always against it and try to boycott, so there's not a chance to discuss normaly with them.


  Edi ram pisi !

 5. #445
  Bloody
  Albania's KESH reports record level of energy exports


  Albanian Electro-energetic Corporation (KESH) has profited Euro 84 million through energy export. More than 2 million kilowatt- hours sold during the first 6 months of this year is a record figure, never achieved before in the history of the Albanian energetic system. To better understand this figure, we should remind that this imported quantity is equal to 80 percent of the total production of 2007.

  Based on the company’s information, this energy has been sold with an average price of nearly Euro 42 for megawatt-hour. The sales monthly record was reached during May 2010, where 465 kilowatt-hours have passed from the Albanian energetic system to the regional market. During March and April, export crossed the value of 400 million kilowatt-hours.  Balkans.com Business News : Albania's KESH reports record level of energy exports

 6. #446
  Bloody
  Albania inaugurates two infrastructure investments of 135 million lek


  Premier Berisha inaugurated two state budget investment in the district of Fier, Hoxharė way - Darėzezė, 5.9 km, with a value of 100 million lek, and the interior roads of the village Darėzezė worth about 35 million new lek.

  In his speech Prime Minister Berisha assured the mayor and citizens that the government will invest for the completion of all projects in this municipality and that this mandate will not be without kilometer paved road, water supply, sanitation and schools across the municipality to without end.

  Focusing on visa liberalization Prime Minister said that the fulfillment of all conditions and criteria set by the European Union makes possible the realization of the dream of the Albanians to move this fall freely throughout Europe. "Many were those who thought that we would not reach the plotėsonim requirements, conditions to deserve the free movement in Europe, but other facts are today, with the deep reforms we managed that you have in your pocket passports with the best in modern Europe. We managed jointly, to decide on the four sides of the border crossing points of modern control systems and security. We managed to meet a condition and a fully deserve over the coming months to move freely throughout Europe, just like its citizens "said the prime minister.

  Speaking about the economic situation in the country Prime Minister Sali Berisha said that we have a situation clearly optimistic, which gave us the opportunity to increase wages more than ever before, to increase pensions more than ever before, giving us the opportunity to budget anticipating coming back salary and pension increases, anticipating other public works, asphalting of hundreds and thousands of miles of highway hundreds of miles of canals, water supply hundreds of new schools.  Balkans.com Business News : Albania inaugurates two infrastructure investments of 135 million lek

 7. #447
  Bloody
  ERE: Asnjė vendim pėr rritjen e ēmimit tė energjisė

  Enti Rregullator i Energjisė, (ERE), ka bėrė tė ditur se nuk ėshtė deklaruar asnjėherė se gjatė vitit tė ardhshėm do tė ketė rritje tė ēmimit tė energjisė elektrike.  Ky autoritet i vlerėson si tė pa vėrteta dhe spekulative disa deklarata mediatike nga subjekte te caktuara pėr rritjen e ēmimit tė energjisė nė vitin 2011.

  "ERE, si i vetmi institucion vendimmarrės pėr ēmimet dhe tarifat e energjisė elektrike, siguron konsumatorin se do tė vlerėsojė me objektivitet, me transparence dhe profesionalizėm te larte ēdo aplikim pėr ēmime dhe tarifa. duke mbrojtur me konsekuence konsumatorin nga ēdo abuzim qe mund te synohet nga pozicioni monopol i furnizimit me energji elektrike", thuhet nga ky institucion.  Gazeta Start: ERE: Asnjė vendim pėr rritjen e ēmimit tė energjisė

 8. #448
  Bloody
  Economic activity in Albania increased by 2.0 percent in the first quarter of 2010 compared with the first quarter of 2009


  Economic activity in Albania increased by 2.0 percent in the first quarter of 2010 compared with the first quarter of 2009, while it has increased by 1.8 percent compared with the fourth quarter of 2009. Comparing first quarter 2010 with previous one, industries had higher growth rate were industry group with 19.9 percent and transport with 3.5 percent. Meanwhile, post and communication decreased by 9.0 percent and construction continue decreases by 4.3 percent in the first quarter of 2010 compared with the fourth quarter 2009.

  In the first quarter 2010, the Albanian industries that had higher growth rate compared with the first quarter of 2009 were industry group, transport and trade respectively with 27.5 percent, 11.4 and 4.8 percent. A negative growth rate during this quarter compared with the same one of previous year for signed construction projects with 21.1 percent. Agriculture group, during this quarter increased by 0.9 percent compare with previous quarter and increased by 2.3 percent compared with the same quarter of 2009.  Balkans.com Business News : Economic activity in Albania increased by 2.0 percent in the first quarter of 2010 compared with the first quarter of 2009

 9. #449
  Bloody
  Berisha: "Keine große Liebe mehr für Erweiterung"


  Ministerpräsident Sali Berisha lobt im STANDARD-Interview die wirtschaftlichen Fortschritte in seinem Land


  Mit ihm sprach Adelheid Wölfl in Tirana.


  STANDARD: Man kann den Skanderbeg-Platz hier in Tirana kaum überqueren, so viel wird gebaut. Ganz Albanien ist eine Baustelle. Spiegelt dies Fortschritt wider oder eher politische Lähmung des Landes, weil die Opposition sich der politischen Teilhabe verweigert?

  Berisha: Das Land ist fast zur Gänze im Neuaufbau. In den vergangenen vier Jahren haben wir mehr als 6000 Kilometer Straße gebaut. Aber wir müssen noch weitere 7000 Kilometer Straße bauen. Letztes Jahr hatten wir das höchste Wirtschaftswachstum in Europa mit 3,5 Prozent, nächstes Jahr wird es noch höher sein. Wir haben die geringste Steuerlast und gemessen am Bruttoinlandsprodukt die größten Investitionen.

  STANDARD: Das Land ist aber seit Juni 2009 durch den Machtkampf zwischen Opposition und Regierung gelähmt. Wichtige Gesetze konnten nicht beschlossen werden. Geht das im Herbst so weiter?

  Berisha: Albanien ist nicht paralysiert. Das Parlament hat in der Zeit achtmal mehr Gesetze, Dekrete und Entscheidungen getroffen. Aber die Opposition war sechs Monate nicht im Parlament, später war sie im Parlament, hat aber nicht mitgearbeitet, dann hat sie mitgearbeitet, aber nicht abgestimmt. Und manche Gesetze, die eine Drei-Fünftel-Mehrheit brauchen, konnten nicht verabschiedet werden.

  STANDARD: Die EU-Kommission kritisiert die fehlende Dialogkultur in Albanien. Ist das wirklich ein kulturelles Problem?

  Berisha: Das Land ist in den letzten zwei, drei Jahren durch einen Reformprozess gegangen, der wahrscheinlich tiefer war als in irgendeinem anderen Land. Es gab eine Verfassungsreform, das Wahlsystem wurde geändert und das Gesetz für die Generalstaatsanwaltschaft. Ich habe mit Edi Rama (der sozialdemokratische Oppositionsführer, Anm.) in der Vergangenheit die größten Reformen durchgeführt. Das ist also keine Frage des Dialogs. Wir sind bereit zum Dialog. Aber Herr Rama hat die Wahlen nicht anerkannt. Und dann hat er das Parlament nicht anerkannt und eine Neuauszählung gefordert. Ich habe nichts dagegen, aber das ist eine Gerichtsentscheidung.

  STANDARD: Die EU-Kommission kritisiert fehlende Transparenz in der Verwaltung Albaniens und fehlende Unabhängigkeit der Gerichte.

  Berisha: Die Unabhängigkeit der Justiz ist ein Prozess. Wenn man die Entscheidungen der Justiz gegen die Regierung zählt, sieht man, dass sie unabhängig ist.

  STANDARD: Wenn es keine Basis für die Kritik der EU-Kommission gibt, ist ihr Urteil überhaupt fair?

  Berisha: Beinahe. Deren Berichte sind sehr gut. Aber man kann nicht sagen, dass jedes Wort auf dem richtigen Platz ist. Wenn man sagt, dass die Korruption eine ernsthafte Angelegenheit ist, stimme ich mit erhobener Stimme zu, abgesehen von dem guten Fortschritt, den wir in diesem Bereich erzielt haben. Es gibt Korruption, aber es ist positiv, dass der Kampf gegen die Korruption erfolgreich ist. Wenn man nachschaut, so gibt es in Albanien weniger Schwerverbrechen als im EU-Durchschnitt.

  STANDARD: Manche EU-Länder sind skeptisch gegenüber der Erweiterung eingestellt.

  Berisha: Es gibt keine große Liebe mehr für die Erweiterung, aber was den Westbalkan betrifft, gibt es zwar eine Zögerlichkeit, aber die ist nicht groß. Am Ende gibt es ja eine transparente Beurteilung. Nehmen wir etwa die Visa-Liberalisierung. Ich bitte niemanden um etwas. Ich habe zu Kanzler Werner Faymann in Salzburg gesagt, dass wir nur einen Prozess brauchen, der auf der Beurteilung unserer Performance basiert.

  STANDARD: Wann erwarten Sie eine Reaktion auf das EU-Beitrittsansuchen Albaniens, und wann sollen die Beitrittsgespräche beginnen?

  Berisha: Ich habe keine fixen Daten. Mein Job ist es, die Hausaufgaben zu machen. Ich verlange nur einen transparenten Prozess, bisher gab es den.

  STANDARD: Kommende Woche will Serbien eine neue Kosovo-Resolution bei der Uno einbringen. Gibt es eine albanische Gegen-Resolution?

  Berisha: Bis jetzt war die Kosovo-Frage eine Frage zwischen Belgrad und der internationalen Gemeinschaft. Aber nach dem Urteil des Internationalen Gerichtshofs (IGH) sind diese Anstrengungen von Serbien sehr ungerechtfertigt, denn Serbien muss sich an das internationale Recht halten. Serbien hat ja selbst den IGH befragt und ein Urteil bekommen. Also sind alle Versuche, sich gegen das internationale Urteil zu stellen, bizarr und nicht hilfreich. Albanien wird selbst keine Resolution präsentieren, aber eine Resolution von anderen Ländern unterstützen. Wir hoffen, dass Serbien seine Resolution fallenlässt und sich auf die Vorgaben der EU und USA einlässt. Denn niemand will Serbien verurteilen, aber alle wollen das internationale Urteil respektieren. Im Fall, dass Serbien seine Resolution zurückzieht oder eine Resolution akzeptiert, in der die Unabhängigkeit, der Status und die territoriale Integrität des Kosovo nicht infrage gestellt werden, könnte dieser Resolution von allen Seiten zugestimmt werden, und sie könnte eine Basis für einen Dialog für alle anderen Fragen darstellen.

  STANDARD: Sehen Sie mehr Pragmatismus in Belgrad?

  Berisha: Ein pragmatischerer Zugang ist in deren bestem Interesse. Am Ende wird hoffentlich der Pragmatismus überwiegen.

  STANDARD: Manche Stimmen in Brüssel sagen, die Balkanstaaten sollten 2018, also hundert Jahre nach dem Ende des Ersten Weltkriegs, in die EU aufgenommen sein. Ist das realistisch?

  Berisha: 2040?

  STANDARD: 2018.

  Berisha: 2080?

  STANDARD: 2018.

  Berisha: Ich fixiere üblicherweise kein Datum. Es ist ein schwieriger multilateraler Prozess, aber es ist mit Sicherheit ein irreversibler. (DER STANDARD, Printausgabe, 6.9.2010)

  SALI BERISHA (65) ist seit 2005 albanischer Ministerpräsident. Der studierte Mediziner war eine der Schlüsselfiguren bei der Beendigung der Herrschaft der albanischen Steinzeitkommunisten Anfang der 1990er-Jahre. Während seiner Amtszeit als Staatspräsident, 1992 bis 1997, kam es zu Skandalen, bürgerkriegsähnlichen Zuständen und einem wirtschaftlichen Zusammenbruch. 2005 übernahm seine Demokratische Partei erneut die Macht in Tirana.  Berisha: "Keine große Liebe mehr für Erweiterung" - Albanien - derStandard.at

 10. #450
  Bloody
  Tiranė, policia “godet” qendrėn e heroinės


  Policia e Tiranės ka zhvilluar njė aksion tė gjerė antidrogė gjatė orėve tė natės.


  Nga tė dhėnat e para, mėsohet se janė arrestuar tre persona, emrat e tė cilėve nuk bėhen tė ditur.

  Gjatė aksionit, policia ka sekuestruar 300 doza drogė e llojit heroinė.

  Baza e shpėrndarjes sė drogės ishte pėrqendruar tek zona e “Ali Demit” nė kryeqytet. Hetimet vijojnė pėr tė zbuluar nėse ka edhe persona tė tjerė nė shpėrndarjen e drogės nė Tiranė.  Gazeta Start: Tiranė, policia “godet” qendrėn e heroinės

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4126
  Letzter Beitrag: Heute, 02:32
 2. Antworten: 6566
  Letzter Beitrag: Heute, 00:33
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16