BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 46 von 113 ErsteErste ... 364243444546474849505696 ... LetzteLetzte
Ergebnis 451 bis 460 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.596 Aufrufe

 1. #451
  Bloody
  Noble: Shqipėria lider pėr ndalimin e kriminelėve

  Lion - “Shqipėria nuk ėshtė vetėm njė nga vendet lider tė Evropės qė parandalojnė kalimin e kufirit nga kriminelė tė rrezikshėm, por gjithashtu dhe nė botė dhe pėr kėtė arsye duhet pėrgėzuar pėr Lidershipin e fortė.”  Deklarata u bė nga sekretari i Pėrgjithshėm i Interpolit, Ronald K. Noble, i cili ka pritur nė njė takim nė Lion tė Francės drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė Shqiptare, Hysni Burgaj.

  Noble, duke vlerėsuar shkėmbimin ndėrkombėtar tė informacionit policor si kyē pėr bashkėpunimin me 188 vendet anėtare, pėrgėzoi Policinė Shqiptare pėr bashkėpunimin e ngushtė dhe shumė tė mirė me Interpol-in.

  Duke evidentuar faktin se Shqipėria ėshtė nė listėn e 10 vendeve tė para nga 188 vendet anėtare tė Interpoli-it qė pėrdor database-in Global nominal dhe atė pėr mjetet e vjedhura, Sekretari i Pėrgjithshėm i Interpol-it theksoi se “veprimi shembullor i treguar nga Shqipėria, Zyra e saj Qendrore Kombėtare nė Tiranė dhe autoritetet e saj, nė vėnien dispozicion tė informacioneve tė nevojshme pėr oficerėt vendorė tė policisė, do tė bėjė gjithnjė e mė tė vėshtirė pėr tė kėrkuarit qė t’i shpėtojnė kapjes dhe do t’i bėjė kufijtė tanė mė tė sigurt.”

  “Integrimi automatik i Sistemit Global tė zbatimit tė ligjit tė Interpol-it nė strukturat tona policore, dėshmon mė sė miri angazhimin maksimal tė Shqipėrisė pėr tė punuar me organizatat ndėrkombėtare tė zbatimit tė ligjit, si njė element thelbėsor i sigurisė kombėtare, rajonale dhe ndėrkombėtare.” – evidentoi Z. Burgaj gjatė kėtij takimi.

  Duke ju referuar faktit se nė Shqipėri, qė me integrimin e dy Sistemeve tė Interpol-it nė Qershor tė kėtij viti, ėshtė bėrė e mundur tė arrestohen 25 tė kėrkuar ndėrkombėtar, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit theksoi se “rezultatet dėshmojnė mė sė miri ēfarė mund tė arrihet pėrmes bashkėpunimit tė frytshėm me Interpolin.”
  Gazeta Start: Noble: Shqipėria lider pėr ndalimin e kriminelėve

 2. #452
  Bloody
  Banka Islamike 120 milionė dollarė pėr rrugėt rurale

  Tiranė – Banka Islamike do tė financojė edhe tė tjera rrugė rurale nė vendin tonė.


  Komisioni Parlamentar i Veprimtarive Prodhuese ratifikoi tė martėn marrėveshjen e huasė me kėtė bankė si dhe me Fondin OPEK dhe BEI-in pėr financimin e rrugėve rurale nė vendin tonė.

  Katėr marrėveshjet e miratuara nga qeveria shqiptare prej 120 milionė dollarė, pėr investimin e 900 km rrugė rurale, sipas ekspertėve tė ministrisė sė Financave, pritet tė sjellin njė impakt nė zhvillimin ekonomik tė vendit.

  Drejtori i Huamarrjes nė Ministrinė e Financave, Resmi Hibraj, i pranishėm nė debatin pėr marrėveshjet me institucionet financiare ndėrkombėtare, u shpreh se kėto kredi janė marrė me terma, tė cilat nuk i kalojnė 4 pėr qind. "Objekti i kėtij projekti ėshtė tė pėrmirėsojė pėrqasjen ndaj shėrbimeve kryesore dhe tregjeve ekonomike pėrmes sigurimit tė rrugėve, si dhe pėrmirėsimit tė rrjetit rrugor rajonal e lokal", theksoi Hibraj.

  Deputetėt e opozitės reaguan ndaj kredive qė vijojnė tė merren nga qeveria, duke deklaruar se kėto janė borxhe qė ēojnė nė shifra mė tė larta borxhin publik. Marrėveshjet qė u miratuan nė komisionin e Veprimtarive Prodhuese janė nėnshkruar me Bankėn Evropiane pėr Zhvillim, Bankėn Islamike dhe Bankėn Evropiane tė Investimeve. Ato janė pjesė e njė projekti mė tė gjerė qė pėrfshin ndėrtimin e 1500 km rrugė, i cili kushton nė total 420 milionė dollarė.
  Gazeta Start: Banka Islamike 120 milionė dollarė pėr rrugėt rurale

 3. #453
  IbishKajtazi
  Berisha: Tė ndėrtohet parlamenti i ri
  08/09/2010 11:55


  Nuk kanė kaluar vetėm pak ditė nga rikonstruksioni i godinės sė parlamentit, kur kryeministri Sali Berisha nė mbledhje qeverie njofton se pėr 100-vjetorin e pavarėsisė sė vendit, Tirana duhet tė ketė sa mė parė ndėrtesėn e re tė kuvendit.

  Berisha kėrkoi shpalljen e konkursit pėr projektet dhe tė niset sa mė parė puna pėr zbatimin e variantit fitues.

  "Tirana duhet tė ketė ndėrtesėn e re tė parlamentit, njė ndėrtim tė ri modern funksional tė denjė pėr Shqipėrinė 100-vjecare", tha Berisha.

  Nė mbledhjen e qeverisė kryeministri theksoi se Vlora do tė jetė qendėr e festimeve tė 100-vjetorit dhe do tė ketė investimet kryesore. Po ashtu festa e madhe, sipas Berishės do tė shoqėrohet me investime specifike, tė vecanta pėr cdo bashki dhe komunė tė vendit.

  Berisha deklaroi se ndėrtimi i dytė modern do tė jetė stadiumi i kryeqytetit. Aktualisht stadiumi "Qemal Stafa" nuk i pėrmbush kushtet pėr tė qenė njė stadium i standardeve ndėrkombėtare.


  Berisha: Tė ndėrtohet parlamenti i ri / top-channel.tv

  Es lebe Berisha!

 4. #454
  Bloody
  One Billion leke hospital building inaugurated in Albania


  Albania's Prime Minister Sali Berisha attended Tuesday, the inauguration ceremony of the new hospital building in Kavaja, an investment of 1 billion lekė. Invited by the medical staff of the hospital, PM Berisha expressed his pleasure at inaugurating the new building of contemporary standards, but even because of the fact that it’s provided with modern equipment- a one billion lekė investment.

  The Prime Minister highlighted in his speech some important development. "The citizens of Kavaja and all Albania will enjoy this autumn visa-free travel over European space. This work and others are evidence of vitality and dynamism of Albanian economy. It is able to finance, asphalt and build on the second mandate 7 thousand km road countrywide, to rebuild more than 1 thousand schools and hundreds of medical centers and hospitals. Other shorter roads, which will transform Kavaja into a cradle of Tirana metropolis, will begin building next year. Kavaja is the district with zero maternal mortality and this gives credit to Kavaja health system.  Balkans.com Business News : One Billion leke hospital building inaugurated in Albania

 5. #455

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 6. #456
  Bloody
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  One Billion leke hospital building inaugurated in Albania


  Albania's Prime Minister Sali Berisha attended Tuesday, the inauguration ceremony of the new hospital building in Kavaja, an investment of 1 billion lekė. Invited by the medical staff of the hospital, PM Berisha expressed his pleasure at inaugurating the new building of contemporary standards, but even because of the fact that it’s provided with modern equipment- a one billion lekė investment.

  The Prime Minister highlighted in his speech some important development. "The citizens of Kavaja and all Albania will enjoy this autumn visa-free travel over European space. This work and others are evidence of vitality and dynamism of Albanian economy. It is able to finance, asphalt and build on the second mandate 7 thousand km road countrywide, to rebuild more than 1 thousand schools and hundreds of medical centers and hospitals. Other shorter roads, which will transform Kavaja into a cradle of Tirana metropolis, will begin building next year. Kavaja is the district with zero maternal mortality and this gives credit to Kavaja health system.  Balkans.com Business News : One Billion leke hospital building inaugurated in Albania


  MSH reagon: Spitali i Kavajės gati tė nisė funksionimin  Pas lajmeve nė media sipas tė cilave spitali i ri i Kavajės, nuk kishte nisur nga funksionimi, reagoi Ministria e Shėndetėsisė.


  Drejtor i Politikave dhe Planifikimit Shėndetėsor nė MSH, Pėllumb Pipero tha se spitali nė fjalė ėshtė gati tė funksionojė dhe se nuk ka asnjė pengesė pėr nisjen e punės sė tij.

  Lidhur me ēėshtjen e furnizimit me ujė, e artikuluar nė disa media, Pipero sqaroi se "ka tre burime alternative, rrjeti i qytetit, depozita 200 000 litra dhe njė pus pėr ujė komunal, i cili po mbahet nėn vėzhgim nga Instituti i Shėndetit Publik pėr tė verifikuar nėse i plotėson kushtet higjienosanitare, duke siguruar minimumi mbi 1000 litra ujė pėr shtrat".

  Sipas Piperos, "transferimi i personelit dhe i dokumentacionit pėrkates nga spitali i vjetėr nė spitalin e ri sapo ka filluar". "Administrata zhvendoset nesėr nė spitalin e ri, ndėrsa shėrbimet kryesore si farmacia, sėmundjet e brendshme, materniteti, kuzhina, etj, do tė kenė pėrfunduar sė transferuari deri ditėn e hėnė", sqaroi Pipero, duke shtuar se “deri ditėn e mėrkurė do tė realizohet transferimi i tė gjitha shėrbimeve tė tjera (ai ambulator dhe sherbimi i urgjences)”.

  Spitali i ri i Kavajės u inaugurua dy ditė mė parė (7 shtator) nga Kryeministri Sali Berisha, i shoqėruar nga ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili.  Gazeta Start: MSH reagon: Spitali i Kavajės gati tė nisė funksionimin

 7. #457
  Bloody
  UN official praises Albania's progress


  Deputy UN Secretary-General Asha-Rose Migiro on Wednesday (September 8th) praised Albania for its economic, social and political progress. Migiro was in Tirana, where she met with President Bamir Topi and other senior officials to discuss the Millennium Development Goals. "Development is a key element of peace and security," Migiro stressed on the second day of her visit. Albania has developed good relations with the UN, she added. Topi expressed appreciation for the work of the UN especially through its "Delivering as One" initiative, a pilot project that aims to boost the UN's impact through more coherent programmes, reduced transaction costs for governments, and lower overhead costs for the UN system. Earlier Wednesday, Migiro met with Parliament Speaker Jozefina Topalli and praised her role in combating violence and boosting the rights of women and children.
  UN official praises Albania's progress (SETimes.com)

 8. #458
  Bloody
  Albania implementing integration regimen for repatriated


  Albania is now implementing a programme to integrate repatriated illegal immigrants from EU countries, one of the criteria it must meet for visa liberalisation. Authorities announced on Tuesday (September 7th) that the initiative is being applied at all borders. For several weeks now, illegal immigrants arrested in Greece and handed over to Albanian police have been given a meal and transportation from the border to the nearest town. In addition, all repatriated citizens can register in their municipality for job skills training. About 60 to 70 illegal immigrants arrested in Greece are repatriated to Albania every day.  Albania implementing integration regimen for repatriated (SETimes.com)

 9. #459
  Bloody
  Outdoor Albania partners with World Hotel-LInk to offer online booking services to tourism SMEs


  Tourism in Albania has been rising steadily in the past decade, yet few resources are available for small-scale business to ensure an even and sustainable growth. Socially-minded businesses are taking the
  initiative. Sustainable tour operator Outdoor Albania has been fostering a relationship with World
  Hotel Link, an internet platform that provides online booking services to tourism MSMEs (micro,
  small and mid-sized enterprises) through its online listing sites and hotel website development.

  According to the United Nations World Tourism Organization, one of the major trends in the
  tourism industry is “increased looking and booking online.” International travelers are
  increasingly using the internet to plan their holidays and book their accommodations.  For all tourism enterprises, this means that a strong presence online is more important than
  ever. Unfortunately, small-scale and mid-sized accommodations often lack the technological
  infrastructure needed to position themselves online and reach the global marketplace.

  Through its “market place operators” such as Outdoor Albania around the globe, World Hotel
  Link aims to bridge the technological gap between locally-owned accommodations and online
  consumers worldwide. Small business owners now have the opportunity to list their
  accommodation on a destination website, and they have the additional option of a high-quality
  hotel website in English with high results in search engines such as Google.

  In Albania, World Hotel Link’s destination websites cover three geographical regions: Shkoder
  and the North, Saranda and the Coast, and Tirana and the East. In addition to listing
  accommodations and offering instant online booking services, these websites also contain a
  wealth of tourist information. They provide travelers with information about activities,
  restaurants, events, and transportation. Each site’s traffic has been increasing steadily, with an
  average of 3,093 total weekly page views during the months of July and August.

  “We are promoting the “real” Albania, and we are looking for small family- run hotels,
  guesthouses or sustainable hotels which are interested in a free listing of their accommodation
  on one of our websites.” says Laura Payne, co-founder of Outdoor Albania. “Our goal is to bring
  as much economical gain to small scale accommodations as possible. Together with WHL, we
  can create a win-win-win situation.”

  One success story is family-run Carku Guesthouse, a micro-enterprise in the northern Albanian
  Alps. Through its listing on the Albanian Alps destination page and its WHL hotel website, the
  guesthouse secured numerous bookings during the summer 2010 season. Both the listing and
  the website offer an online booking option. Most importantly, Carku Guesthouse is findable to
  those who search for it online. When “Carku Guesthouse” is entered in a google search box, the
  destination site listing and the hotel website appear among the top five results.

  To see how the accommodation listings appear online, visit the three destination websites at
  Tirana Hotels Accommodation - Tirana Tours - Book Online at discounted rates with travel-tirana.com, Shkoder & Albanian Alps Hotels Accommodation - Shkoder & Albanian Alps Tours - Book Online at discounted rates with shkoder-albanian-alps.com and www.albanian-coast.com. To see
  the Carku Guesthouse website, visit Village House Carku website - Shkoder  Outdoor Albania partners with World Hotel-LInk to offer online booking services to tourism SMEs

 10. #460
  Bloody
  Outdoor Albania partners with World Hotel-LInk to offer online booking services to tourism SMEs


  Tourism in Albania has been rising steadily in the past decade, yet few resources are available for small-scale business to ensure an even and sustainable growth. Socially-minded businesses are taking the
  initiative. Sustainable tour operator Outdoor Albania has been fostering a relationship with World
  Hotel Link, an internet platform that provides online booking services to tourism MSMEs (micro,
  small and mid-sized enterprises) through its online listing sites and hotel website development.

  According to the United Nations World Tourism Organization, one of the major trends in the
  tourism industry is “increased looking and booking online.” International travelers are
  increasingly using the internet to plan their holidays and book their accommodations.  For all tourism enterprises, this means that a strong presence online is more important than
  ever. Unfortunately, small-scale and mid-sized accommodations often lack the technological
  infrastructure needed to position themselves online and reach the global marketplace.

  Through its “market place operators” such as Outdoor Albania around the globe, World Hotel
  Link aims to bridge the technological gap between locally-owned accommodations and online
  consumers worldwide. Small business owners now have the opportunity to list their
  accommodation on a destination website, and they have the additional option of a high-quality
  hotel website in English with high results in search engines such as Google.

  In Albania, World Hotel Link’s destination websites cover three geographical regions: Shkoder
  and the North, Saranda and the Coast, and Tirana and the East. In addition to listing
  accommodations and offering instant online booking services, these websites also contain a
  wealth of tourist information. They provide travelers with information about activities,
  restaurants, events, and transportation. Each site’s traffic has been increasing steadily, with an
  average of 3,093 total weekly page views during the months of July and August.

  “We are promoting the “real” Albania, and we are looking for small family- run hotels,
  guesthouses or sustainable hotels which are interested in a free listing of their accommodation
  on one of our websites.” says Laura Payne, co-founder of Outdoor Albania. “Our goal is to bring
  as much economical gain to small scale accommodations as possible. Together with WHL, we
  can create a win-win-win situation.”

  One success story is family-run Carku Guesthouse, a micro-enterprise in the northern Albanian
  Alps. Through its listing on the Albanian Alps destination page and its WHL hotel website, the
  guesthouse secured numerous bookings during the summer 2010 season. Both the listing and
  the website offer an online booking option. Most importantly, Carku Guesthouse is findable to
  those who search for it online. When “Carku Guesthouse” is entered in a google search box, the
  destination site listing and the hotel website appear among the top five results.

  To see how the accommodation listings appear online, visit the three destination websites at
  Tirana Hotels Accommodation - Tirana Tours - Book Online at discounted rates with travel-tirana.com, Shkoder & Albanian Alps Hotels Accommodation - Shkoder & Albanian Alps Tours - Book Online at discounted rates with shkoder-albanian-alps.com and www.albanian-coast.com. To see
  the Carku Guesthouse website, visit Village House Carku website - Shkoder  Outdoor Albania partners with World Hotel-LInk to offer online booking services to tourism SMEs

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4399
  Letzter Beitrag: Heute, 08:26
 2. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 3. Antworten: 6641
  Letzter Beitrag: 08.06.2018, 13:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16