BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 47 von 113 ErsteErste ... 374344454647484950515797 ... LetzteLetzte
Ergebnis 461 bis 470 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.533 Aufrufe

 1. #461
  Bloody
  Basha: Bashkėpunim me Italinė pėr zbatimin e “Antimafia”


  Bashkėpunimi policor nė tė gjitha nivelet mes Shqipėrisė dhe Italisė ka sjellė rezultate tė shkėlqyera nė luftėn kundėr krimit tė organizuar, trafiqeve tė paligjshme dhe krimit transkufitar.


  Kėtė qėndrim shprehėn ministri i Brendshėm Lulzim Basha dhe Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Italisė, Antonio Manganelli gjatė takimit qė u zhvillua nė Ministrinė e Brendshme.

  Duke pėrmendur njė sėrė operacionesh tė pėrbashkėta tė realizuara me sukses, ku mė tė fundit kanė qenė operacionet “Sun rise” dhe “Ura”, Ministri Basha theksoi se bashkėpunimi me policinė italiane dhe me tė gjitha policitė e vendeve partnere ėshtė njė nga kontribuesit kryesorė tė suksesit tė qeverisė shqiptare dhe nė veēanti Policisė sė Shtetit nė luftė kundėr kriminalitetit.

  “Asgjė nuk ėshtė mė e rėndėsishme pėr qeverinė shqiptare se lufta me tolerancė zero ndaj krimit tė organizuar, trafiqeve tė paligjshme dhe korrupsionit. Asgjė nuk ka shėrbyer mė shumė sesa kjo luftė pėr tė transformuar vendin, imazhin e tij, pėr tė pėrparuar procesin e integrimit e nė veēanti lėvizjen e lirė tė qytetarėve shqiptarė qė pritet tė realizohet sė shpejti”, u shpreh Basha.

  Ministri Basha kėrkoi nė takim qė tė rritet niveli i shkėmbimit tė informacionit dhe pėrvojės mes Policisė sė Shtetit dhe policisė italiane posaēėrisht pėr zbatimin e ligjit “Antimafia” pėr identifikimin dhe konfiskimin e aseteve kriminale, tė krijohen grupe tė pėrbashkėta pune pėr tė luftuar grupet e krimit tė organizuar qė veprojnė nė tė dy vendet, e po kėshtu shprehu gatishmėrinė pėr nėnshkrimin sa mė shpejt tė njė marrėveshjeje tė pėrbashkėt pėr mbrojtjen e dėshmitarėve.  Gazeta Start: Basha: Bashkėpunim me Italinė pėr zbatimin e “Antimafia”

 2. #462
  Bloody
  Albanian PM pledges to build new football stadium and modern parliament building

  Premier Berisha addressed the organization of the celebration for the 100th anniversary of the independence of Albania on Wednesday's meeting of the Council of Ministers. The PM callied it the biggest event of the coming years. Premier said the celebrations would not only be festive, but will be associated with the construction of several major works of modern infrastructure such as new parliament, football stadium, etc. ..

  The Albanian premier said that in this context, the investment will extend to all cities and municipalities of the country's budget also requested that the state is oriented in this direction. Vlora, necessarily, said the prime minister, will have significant investments to host the 100th anniversary with all its merits. A special government committee will determine the whole works will be built under the 100th anniversary of independence.
  Prime Minister Berisha, in his speech, spoke extensively on the organization of the 100th anniversary:
  "The Keywords of this meeting, I have chosen the 100th anniversary of the independence of the Albanian state. This is the biggest event coming years and we will make every effort to mark the 100th annual change greater potential of this country.

  I thought that this 100th annual be significant in all cities and municipalities of the country. In Tirana, I think the parliament building would be the most important decision to be taken. 100th Anniversary should find this republic with its temple of democracy, the parameters of the architecture of most modern functionality. Therefore, let's start work immediately to take all decisions and begin construction as soon as the Parliament, which became a competition, but once again reviewed the projects to start without delay to the project's implementation. Tirana must have a new parliament building, building a modern, functional, Albania worthy of 100 years.

  Construction of the second largest modern will be the most modern football stadium of the capital. There are hundreds of thousands of fans, fans who make the real energy, cleaner Albanian football and who want the capital of their country, have a more modern stadium parameters.


  The 100th anniversary of independence would be expected of specific investments associated with each country's municipal hall. Investment, which will be addressed in the works and facilities that achieve the greatest change, roads, rings, other works. It is imperative that the budget is oriented towards changing the country's huge potential in the context of the 100th anniversary of independence.

  For this purpose, shall be established a government commission, which will determine all the works that will be constructed under the 100th anniversary of independence  Balkans.com Business News : Albanian PM pledges to build new football stadium and modern parliament building

 3. #463
  Bloody
  Elbasan, u kapėn me heroinė, tre persona nė pranga


  Nga dy operacione tė Policisė sė Elbasanit, tė koduar “I vetmuari" dhe "Ortaket", janė arrestuar tre persona.


  Ata janė kapur nė flagrancė me lėndė narkotike tė dyshuar Heroinė.

  Kėshtu nė pranga ranė shtetasit, Astrit Gashi, i datėlindjes 11.08.1983, lindur nė,Peqin dhe banues nė Elbasan, Feritjon Kacaniku, i datėlindjes 23.03.1991, lindur dhe banues nė Elbasan si dhe Ermal Matishi, i datėlindjes 08.02.1984, lindur e banues nė Elbasan.

  Arrestimi i kėtyre shtetaseve u krye pasi, gjatė kontrollit fizik tė ushtruar u konstatua se kėta shtetas dispononin njė sasi lėnde pluhur kafe tė ēelėt, qė nga ngjyra dhe gjendja ngjason me lėndėn narkotike tė llojit heroinė, e cila u sekuestrua nga ana jonė nė cilėsinė e provės materiale.

  Mė konkretisht shtetasi Astrit Gashi dispononte lėndėn me 15 doza, ndėrsa shtetasit Feritjon Kacaniku dhe Ermal Metishi dispononin kėtė lėndė nė masėn 10 doza. Policia po punon pėr zbardhjen e plotė tė ngjarjes.  http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/24000/

 4. #464
  Bloody
  Rikonstruktohet gjimnazi “Petro Nini Luarasi”

  Gjimnazi “Petro Nini Luarasi” ėshtė rikonstruktuar kėtė vit, duke i dhėnė kėtij gjimnazi njė pamje tė re dhe kushte mė tė mira pėr nxėnėsit.


  Nė ceremoninė e pėrurimit ishte i pranishėm edhe kreu i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, i cili theksoi se i ėshtė kthyer kėtij gjimnazi shkėlqimi i dikurshėm.

  "Bashkia ėshtė pėrpjekur t’i riktheje kėtij gjimnazi shkėlqimin e dikurshėm", tha Rama, qė e cilėsoi kėtė shkollė "njė nga simbolet e arsimimit tė tė rinjve tė Tiranės qė ka pasur qė nė ditėt e para tė saj nė tė shkuarėn e largėt, njė shkėlqim tė veēantė. Kėtė shkėlqim deshėm t'ia rikthejmė duke plotėsuar njė sėrė aspektesh, ndėrtimin e njė sistemi tėrėsisht tė ri dhe modern ngrohje, njė palestėr tė re, klasa tė reja".

  Kjo ndėrhyrje-shtoi-u bė pasi "jemi tė vetėdijshėm se duhet ta kemi kėtė shkollė nė qendėr tė vemendjes si dhe shkolla tė tjera tė traditės nė Tiranė jo pėr vit, por pėr ditė pėr tė rritur akoma mė shumė cilėsinė e jetės nė kėto mjedise, jo vetėm gjatė orės sė mėsimit, por edhe pas tyre".


  Rikonstruksioni tėrėsor preku njė sipėrfaqe prej 1600 m2, qė siguron kushte komode pėr zhvillimin e procesit mėsimor, konfigurimin e hapėsirave sportive dhe kulturore, si palestrės, tarracės, dyshemesė, nyjeve sanitare, instalimin e rrjetit tė ri elektrik, furnizimit me ujė, rrjetit telefonik dhe internetit, sistemin e ngrohjes qendrore, mbrojtjes kundėr zjarrit me standarde evropiane.

  Ndėrhyrja e Bashkisė sė Tiranės pėr rikonstruksionin e "Petro Nini Luarasi”, pjesė e territorit tė Njėsisė Bashkiake nr.5, mundėsoi rehabilitimin tėrėsor dhe krijimin e kushteve cilėsore pėr 1500 nxėnėsit qė mėsojnė nė shkollėn, ku kanė studiuar mjaft figura tė shquara nė politikė, qeverisje dhe jetės shoqėrore.
  Gazeta Start: Rikonstruktohet gjimnazi “Petro Nini Luarasi”

 5. #465
  Bloody
  “Banda e Mirditės” dėnohet me 257 vite burg

  Gjykata e Apelit pėr Krime tė Rėnda la nw fuqi dėnimin me 257 vite burg pwr gjashtė anėtarėt e “Bandės sė Mirditės”, tė cilėt qėlluan pėr vdekje efektivin e policisė Gjon Paēuku, gjatė njė tentative pėr vjedhje nė vitin 2000.


  Kjo gjykatė rikonfirmoi vendimin e Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda, e cila pati caktuar dėnim tė pėrjetshėm pėr vėllezėrit Dritan dhe Nikoll Syziu. Nikoll Syziu ėshtė cilėsuar si organizatori i vjedhjes sė njė makine nė ambientet e ish-SMT-sė sw Rrėshenit nė vitin 2000, ku gjatė pėrplasjes me armė me grupin e gatshėm tė policisė, ekzekutuan efektivin Paēuku.

  Ndėrkohė, vėllai i tyre Bardhok Syziu u dėnua me 15 vjet heqje lirie, ndėrsa tė akuzuarit e tjerė, Tom Syziu, Tom Gjoka e Arjan Reēi, me nga 14 vjet secili.


  Vėllezėrit Syziu, njėri prej tė cilėve (Dritani) ėshtė ende nė kėrkim, nė prag tė dhėnies sė vendimit nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda kėrcėnuan pėrmes njė letre prokurorin e ēėshtjes, Anton Martinin. Nikoll Syziu shprehej nė letėr se do tė hakmerrej ndaj fėmijėve tė prokurorit, pasi sipas tyre, ky i fundit po i dėnonte pa pasur fakte.

  Pak ditė mė parė ata e akuzuan prokurorin Anton Martini se ka manipuluar njė nga dėshmitarėt e cėshtjes, por Gjykata e Apelit la nė fuqi masėn e pėrcaktuar nga Gjykata e Krimeve tė Rėnda.
  Gazeta Start: “Banda e Mirditės” dėnohet me 257 vite burg

 6. #466
  Bloody
  Berisha dėrgon nė presidencė ndryshimet nė qeveri


  Menjėherė pas vendimit tė LSI-sė pėr ndryshime nė ministritė e drejtuara prej saj, Kryeministri Sali Berisha, ka dėrguar nė presidencė ndryshime pėr tė marrė dekretimin e kreut tė shtetit.


  Nė deklaratėn e qeverisė thuhet: Kryeministri Sali Berisha, nė pėrputhje me propozimet zyrtare tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, i propozoi Presidentit tė Republikės:

  1) Lirimin nga detyra tė Ministrit tė Jashtėm, zotit Ilir Meta dhe emėrimin e zotit Meta nė detyrėn e Zėvendėskryeministrit dhe Ministrit tė Ekonomisė Tregtisė dhe Energjetikės nė qeveri.

  2) Lirimin e zotit Edmond Haxhinasto nga detyra e Zėvendėsministrit tė Punėve Publike dhe Transportit dhe emėrimin e tij nė detyrėn e Ministrit tė Jashtėm.

  3) Lirimin nga detyra tė Ministrit tė Ekonomisė Tregtisė dhe Energjetikės, zotit Dritan Prifti.

  “Kryeministri Berisha falėnderon zotin Meta pėr kontributin e tij tė vyer, nė drejtimin e suksesshėm tė Ministrisė sė Jashtme dhe diplomacisė shqiptare, si dhe falėnderon zotin Prifti pėr kontributin e tij tė ēmuar, nė udhėheqjen e Ministrisė sė Ekonomisė Tregtisė dhe Energjetikės dhe reformave tė rėndėsishme tė ndėrmarra nė kėtė fushė”, thuhet nė reagimin e qeverisė.
  Gazeta Start: Berisha dėrgon nė presidencė ndryshimet nė qeveri

 7. #467
  Bloody
  Edmond Haxhinasto, kush ėshtė kreu i ri i diplomacisė shqiptare


  Edmond Haxhinasto mbaroi studimet nė Universitetin e Tiranės, Fakulteti Histori Filologji nė vitin 1989. Nė vitin 1996 kreu studimet pėr Nivele Ekzekutive tė Administrimit tė Biznesit nė Slloveni. Nė vitin 2000 mbaroi studimet Master nė Politika Publike dhe Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė Shkollėn Udrou Uillson nė Universitetin e Princtonit, ShBA.

  Edmond Haxhinasto ka punuar nė pozicione tė ndryshme nė administratėn e lartė shtetėrore, midis tė cilave: Shef i Marrėdhėnieve me Jashtė mė Parlamentin shqiptar, Drejtues i departamentit tė Koordinimit nė Kryeministri, Kėshilltar diplomatik i Kryeministrit, i ngarkuar me Punė i Pėrhershėm i Republikės sė Shqipėrisė nė Beograd, Shef Kabineti nė Ministrinė e Jashtme, dhe sė fundmi, zėvendėsministėr i Punėve Publike dhe Transporteve.

  Nė angazhimin e tij politik nė LSI, Edmond Haxhinasto ka qenė Sekretar pėr Marrėdhėniet me Jashtė, Kryetar i Komitetit tė Pėrgjithshėm Drejtues dhe Zėvendės-Kryetar I LSI-sė.

  Edmond Haxhinasto, kush ėshtė kreu i ri i diplomacisė shqiptare

 8. #468
  Bloody
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Berisha dėrgon nė presidencė ndryshimet nė qeveri


  Menjėherė pas vendimit tė LSI-sė pėr ndryshime nė ministritė e drejtuara prej saj, Kryeministri Sali Berisha, ka dėrguar nė presidencė ndryshime pėr tė marrė dekretimin e kreut tė shtetit.


  Nė deklaratėn e qeverisė thuhet: Kryeministri Sali Berisha, nė pėrputhje me propozimet zyrtare tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, i propozoi Presidentit tė Republikės:

  1) Lirimin nga detyra tė Ministrit tė Jashtėm, zotit Ilir Meta dhe emėrimin e zotit Meta nė detyrėn e Zėvendėskryeministrit dhe Ministrit tė Ekonomisė Tregtisė dhe Energjetikės nė qeveri.

  2) Lirimin e zotit Edmond Haxhinasto nga detyra e Zėvendėsministrit tė Punėve Publike dhe Transportit dhe emėrimin e tij nė detyrėn e Ministrit tė Jashtėm.

  3) Lirimin nga detyra tė Ministrit tė Ekonomisė Tregtisė dhe Energjetikės, zotit Dritan Prifti.

  “Kryeministri Berisha falėnderon zotin Meta pėr kontributin e tij tė vyer, nė drejtimin e suksesshėm tė Ministrisė sė Jashtme dhe diplomacisė shqiptare, si dhe falėnderon zotin Prifti pėr kontributin e tij tė ēmuar, nė udhėheqjen e Ministrisė sė Ekonomisė Tregtisė dhe Energjetikės dhe reformave tė rėndėsishme tė ndėrmarra nė kėtė fushė”, thuhet nė reagimin e qeverisė.
  Gazeta Start: Berisha dėrgon nė presidencė ndryshimet nė qeveri

  Albanian government poised for reshuffle
  The government is expected to undergo changes in at least three ministerial posts, given a request Prime Minister Sali Berisha sent to the president's office Monday (September 13th). Triggering it was a request filed six months ago by junior government coalition partner, the Socialist Movement for Integration (SMI). Berisha had refused to act any earlier, citing the government's busy schedule. President Bamir Topi will now have to sign a decree giving Deputy Prime Minister and Foreign Minister Ilir Meta the post of economy ministry, taking over for Dritan Prifti, described by the opposition as the most corrupt member of government. Edmond Haxhinasto, also a member of SMI, will replace Meta as foreign minister. The presidential decree will be sent on to parliament for approval.
  Albanian government poised for reshuffle (SETimes.com)

 9. #469
  Bloody
  Albania will start a lot of infrastructure projects

  In the next year's budget there will be a lot of funds for construction of new roads  According to the Albanian prime minister Sali Berisha, the country’s budget for 2011 will be finalized this month and will be voted in October, AENews reported, cited by NEWEUROPE.

  A big part of the budget will be focused of infrastructure - construction of new Albanian roads, road Arber, TiranaElbasan highway, the completion of highway LevanVlore, Levan Tepelene Konispol South , KardhiqDelvina, Boge Theth, start working on a new road, LezheVelipojė, which runs on top of the hills separating the sea from Torovica and other areas.

  There are hundreds of secondary rural roads, which will be built during the coming year, water supply, sanitation, schools, health centres.  News - Albania will start a lot of infrastructure projects

 10. #470
  Bloody
  Vizat, KE: Kriteret janė plotėsuar

  Tre kriteret e fundit tė lėna pėr Shqipėrinė pėr t’u plotėsuar janė arritur.


  Raporti pėrfundimtar i Komisionit Evropian tregon se vendi ynė i ka plotėsuar kėto kritere dhe se ėshtė gati pėr t’i liberalizuar vizat.

  "Ėshtė bėrė progres i mirė. Strategjia pėr integrimin e qytetarėve shqiptarė tė riatdhesuar 2010-2015 u miratua nė qershor dhe shoqėrohet nga njė plan aksioni pėr zbatimin ė tij efikas. Stratėgjia aplikohet ndaj gjithė tė kthyerve, pėrfshirė dhe rastet ė kthimit vullnetar, dhe nė fokus tė veēantė ėshtė kthimi i shqiptarėve sipas marrėveshjes sė riatdhesimit BE-Shqipėri. Strategjia ka njė mekanizėm pėr promovimin e integrimit tė tė riatdhesuarve qė mbulon nevojat kryesore tė tyre, tė tilla si regjistrimi, banesa, edukimi dhe punėsimi”, thuhet nė dokumentin pėrfundimtar, pėr tė cilin flet tv TCH.

  Kriteri i mėsipėrm ėshtė kriteri i parė i plotėsuar nga Shqipėri nė kriteret e fundit tė mbetura, ndėrsa vihet re njė angazhim pozitiv tė autoriteteve shqiptare pėr zbatimin efikas tė strategjisė pėr personat e riatdhesuar.

  Kriteri i dytė ka tė bėjė me luftėn kundėr krimit dhe korrupsionit, ku gjithashtu sipas dokumentit, Shqipėria ka bėrė progres. “Numri i rasteve ku njė vendim gjyqėsor ėshtė marre mbetet ende i ulėt, por ndjekja dhe hetimi i kryer muajt e fundit pritet tė reflektohet nė statistikat e gjyqėsorit me njėfarė vonese”, thuhet pėr kėtė kriter. Kriteri i tretė ka tė bėjė me konfiskimin e aseteve kriminale, ku vlerėsohet se edhe nė kėtė drejtim ėshtė bėrė progres.

  "Nė mėnyre qė tė arrihet zbatimi efikas i ligjit tė Dhjetorit 2009 mbi konfiskimin e tė ardhurave nga krimi, i ashtuquajturi ligji "antimafia", burimet njerėzore tė njėsisė qė merret me hetimin e aseteve tė krimit te organizuar, nė nivel qendror e lokal, janė shtuar nė mėnyrė thelbėsore. Duhet tė garantohet interpretimi i bashkuar pėr zbatimin e legjislacionit nga tė gjithė prokuroret. Ėshtė planifikuar njė rritje e stafit tė agjencisė pėr administrimin e aseteve kriminale", thuhet nė dokument.

  Shqyrtimi i kėtij dokumenti tė rėndėsishėm do tė bėhet mė 8-9 nėntor nga ministrat e Brendshėm tė tė gjitha vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian. Dhe nėse merret njė vendim pozitiv, atėherė shqiptarėt do tė lėvizin pa viza nė shumicėn prej vendeve tė BE-sė, duke filluar nga dhjetori i kėtij viti.
  Gazeta Start: Vizat, KE: Kriteret janė plotėsuar

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16