BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 48 von 113 ErsteErste ... 384445464748495051525898 ... LetzteLetzte
Ergebnis 471 bis 480 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.569 Aufrufe

 1. #471
  Bloody
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Vizat, KE: Kriteret janė plotėsuar

  Tre kriteret e fundit tė lėna pėr Shqipėrinė pėr t’u plotėsuar janė arritur.


  Raporti pėrfundimtar i Komisionit Evropian tregon se vendi ynė i ka plotėsuar kėto kritere dhe se ėshtė gati pėr t’i liberalizuar vizat.

  "Ėshtė bėrė progres i mirė. Strategjia pėr integrimin e qytetarėve shqiptarė tė riatdhesuar 2010-2015 u miratua nė qershor dhe shoqėrohet nga njė plan aksioni pėr zbatimin ė tij efikas. Stratėgjia aplikohet ndaj gjithė tė kthyerve, pėrfshirė dhe rastet ė kthimit vullnetar, dhe nė fokus tė veēantė ėshtė kthimi i shqiptarėve sipas marrėveshjes sė riatdhesimit BE-Shqipėri. Strategjia ka njė mekanizėm pėr promovimin e integrimit tė tė riatdhesuarve qė mbulon nevojat kryesore tė tyre, tė tilla si regjistrimi, banesa, edukimi dhe punėsimi”, thuhet nė dokumentin pėrfundimtar, pėr tė cilin flet tv TCH.

  Kriteri i mėsipėrm ėshtė kriteri i parė i plotėsuar nga Shqipėri nė kriteret e fundit tė mbetura, ndėrsa vihet re njė angazhim pozitiv tė autoriteteve shqiptare pėr zbatimin efikas tė strategjisė pėr personat e riatdhesuar.

  Kriteri i dytė ka tė bėjė me luftėn kundėr krimit dhe korrupsionit, ku gjithashtu sipas dokumentit, Shqipėria ka bėrė progres. “Numri i rasteve ku njė vendim gjyqėsor ėshtė marre mbetet ende i ulėt, por ndjekja dhe hetimi i kryer muajt e fundit pritet tė reflektohet nė statistikat e gjyqėsorit me njėfarė vonese”, thuhet pėr kėtė kriter. Kriteri i tretė ka tė bėjė me konfiskimin e aseteve kriminale, ku vlerėsohet se edhe nė kėtė drejtim ėshtė bėrė progres.

  "Nė mėnyre qė tė arrihet zbatimi efikas i ligjit tė Dhjetorit 2009 mbi konfiskimin e tė ardhurave nga krimi, i ashtuquajturi ligji "antimafia", burimet njerėzore tė njėsisė qė merret me hetimin e aseteve tė krimit te organizuar, nė nivel qendror e lokal, janė shtuar nė mėnyrė thelbėsore. Duhet tė garantohet interpretimi i bashkuar pėr zbatimin e legjislacionit nga tė gjithė prokuroret. Ėshtė planifikuar njė rritje e stafit tė agjencisė pėr administrimin e aseteve kriminale", thuhet nė dokument.

  Shqyrtimi i kėtij dokumenti tė rėndėsishėm do tė bėhet mė 8-9 nėntor nga ministrat e Brendshėm tė tė gjitha vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian. Dhe nėse merret njė vendim pozitiv, atėherė shqiptarėt do tė lėvizin pa viza nė shumicėn prej vendeve tė BE-sė, duke filluar nga dhjetori i kėtij viti.
  Gazeta Start: Vizat, KE: Kriteret janė plotėsuar

  EC says Albania, BiH closer to visa liberalisation

  The European Commission (EC) believes that Albania and Bosnia and Herzegovina (BiH) have made considerable progress regarding the EU visa liberalisation process. EU Commissioner for Home Affairs Cecilia Malmstrom said on Monday (September 13th) that the EC has evaluated a report by experts who visited Tirana and Sarajevo in July. The document is sent next to the European Parliament (EP). Full liberalisation will likely be discussed at the Council of Europe by the end of autumn. Malmstrom was reporting to the EP's Home Affairs Committee.
  EC says Albania, BiH closer to visa liberalisation (SETimes.com)

 2. #472
  Bloody
  Miratohen ambasadorėt pėr nė Kuvajt dhe Katar


  Komisioni parlamentar i Politikės sė Jashtme nė Kuvend miratoi sot dy kandidaturat pėr ambasadorė tė Republikės sė Shqipėrisė nė Kuvajt dhe Katar, Kujtim Morina dhe Ridi Kurtezi.  Ministria e Punėve tė Jashtme sjell pėr herė tė parė kandidaturat pėr diplomatė nė kėto dy vende tė Gjirit Persik.

  Nė prezantimin e karrierės sė tyre nė fushėn e diplomacisė, kandidatėt shprehėn prioritetet e punės sė ardhshme si ambasadorė, ku drejtim kryesor do tė jetė bashkėpunimi ndėrparlamentar, ekonomik, si dhe lobimi pėr njohjen e Kosovės.

  Gjatė seancės dėgjimore zhvilluar pėr deputetėt e komisionit tė Jashtėm, dy kandidatėt theksuan se marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe vendeve ku ata pritet tė emėrohen, synojnė tė arrijnė nivele akoma mė tė mira bashkėpunimi nė fushėn e investimeve, turizmit, kulturės, energjetikės etj.
  Gazeta Start: Miratohen ambasadorėt pėr nė Kuvajt dhe Katar

 3. #473
  Bloody
  Miratohet ligji, aplikim pėr pasaporta nė Itali e Greqi


  Tė gjithė emigrantėt do tė aplikojnė pėr pasaporta biometrike dhe pėr karta nė konsullatat shqiptare ku ata ndodhen.


  Komisioni parlamentar i Ligjeve miratoi sot ligjin pėr pasaportat jashtė vendit.

  Nė bazė tė vendit, dy pika aplikimi pėr karta do tė hapen nė Greqi, pėrkatėsisht nė Athinė dhe Selanik, ndėrsa dy pika tė tjera nė Itali, pėrkatėsisht nė Romė dhe Milano.

  Nė kėto dy vende ndodhen shumica prej emigrantėve shqiptarė. Edhe ky pr-ligj ka kaluar vetėm me votat e maxhorancės, ndėrsa opozita abstenoi.

  Deputeti socialist, Fatmir Xhafaj, kėrkoi nga maxhoranca qė tė jepen shpjegime pėr koston e ngritjes sė kėtyre katėr pikave tė aplikimit. Sipas Xhafajt, kostoja e njė pasaporte jashtė vendit do tė jetė 85 euro.  Gazeta Start: Miratohet ligji, aplikim pėr pasaporta nė Itali e Greqi

 4. #474
  Bloody
  Pr/ligji, qeveria tė “mbrojė” edhe biznesin vendas


  Teksa nė komisionin parlamentar tė Ligjeve po diskutohet pr/ligji pėr “mbrojtjen e investitorėve tė huaj”, biznesi ka kėrkuar qė qeveria tė pėrfshijė nė kėtė ligj edhe biznesin vendas.


  Konfindustria ka deklaruar se i kishte bėrė kėrkesė kryeministrit Berisha dhe ministrit tė Ekonimisė, Priftit, qė drafti i PL tė paraqitur tė pėrmirėsohet nė drejtimin, qė mbėshtetja shtetėrore tė pėrfshinte jo vetėm tė ashtuquajturit “investitorė tė huaj”, por tė gjithė llojet e investimeve pa dallim vendit tė origjinės sė kapitalit.

  Konfindustria kėrkon, qė nė ligj tė parashikohet, qė pėrzgjedhja e investitorėve pėr dhėnien e mbėshtetjes shtetėrore tė kryhet si vijon: a - tė mos ketė dallim nė origjinėn e kapitalit dhe tė mbėshtetet vetėm nė b- rėndėsinė strategjike tė projekteve dhe/ose c - vlerėn e investimit tė parashikuar.

  Sipas Konfederatės sė Industrisė, nėse do tė jepej mbrojtje tė veēantė ligjore vetėm pėr “investitorėt e huaj” nė raport me vendoret do tė krijonim:- prishje tė konkurrencės tregtare, -largim tė kapitaleve jashtė vendit, - pengim tė nismave investuese nė vend. Konfindustria nė tė njėjtėn kohė kėrkon nga politika shqiptare nė pėrgjithėsi dhe me theks tė veēantė nga opozita, qė tė bashkėpunojnė pėr tė ndėrmarr masat e nevojshme pėr pėrmirėsimin sa mė tė shpejtė tė gjendjes krejtėsisht tė papranueshme nė sistemin gjyqėsor nė Shqipėri, qė ėshtė edhe njė nga pengesat kryesore te zhvillimit ekonomik tė vendit.

  Krijimi i Gjykatės Administrative tė kėrkuar me kohė nga Konfindustria do tė ishte njė shembull i mirė pėr sa mė sipėr.
  Gazeta Start: Pr/ligji, qeveria tė “mbrojė” edhe biznesin vendas

 5. #475
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Incidenti nė Himarė Berisha: Greqia s’mund tė bllokojė integrimin

  BRUKSEL- Nga Brukseli kryeministri Berisha i jep pėrgjigje deklaratave tė homologut tė tij grek Jorgos Papandreu, nė lidhje me incidentin nė Himarė.

  Berisha u shpreh se nuk mendon qė Greqia mund tė bllokojė proceset itegruese tė Shqipėrisė, pasi sipas tij, shteti helen ka qėnė njė factor qė nxiste proceset integruese nė Ballkan.

  “Nuk mendoj se Greqia do tė bllokojė dhe do tė mbajė qėllime bllokuese ndaj proceseve integruese. Me Greqinė ka njė problem jo recent, ka njė problem qė ka mbetur qė nga koha e marrėveshjeve qė janė bėrė shumė vite pėrpara. Por nė tėrėsi Greqia ka qenė njė faktor qė ka nxitur proceset integruese rajonale.”,- thekson kryeministri Berisha.

  Nė pėrgjigjen e tij Berisha i kujton Papandreut se fryma bllokuese nuk ėshtė mėnyra mė e mirė pėr zgjidhjen e problemeve.
  “Mos harrojmė qė deklarata mė mbėshtetėse pėr gjithė Ballkanin ėshtė bėrė nė Selanik , kėshtu qė unė nuk mendoj se problemet mund tė zgjidhen nė kėtė frymė dhe se kjo frymė ekziston nė qeverinė greke”,- shprehet kryeministri.

  Mė herėt kryeministri grek, kishte deklaruar se ngjarja nė Himarė ku shtetasi Aristotel Gumi humbi jetėn ishte njė shpėrthim nacionalizmi, prandaj i kėrkone shtetit shqiptar tė mbronte minoritetin grek,pėr ndryshe Greqia do tė bllokonte proceset e saj integruese.
  (m.a/BalkanWeb)
  Balkanweb | Incidenti nė Himarė Berisha: Greqia s’mund tė bllokojė integrimin - Shqiperi

 6. #476
  Bloody
  Albania develops national program for cultivation of fruit trees


  Albanian Prime Minister Sali Berisha convened the working group meeting on developing project in the field of agriculture about cultivation of the fruit trees of hazelnut, nuts, chestnut, almond and pomegranate.

  This second most major national program for cultivation of the fruit trees targets to increase the areas planted with these trees as well as to open new opportunities for the Albanian farmers through exploiting these potentials.

  Following the olive project, the fruit-tree project is very important because as the prime minister put it no other way is safer for an efficient fight against poverty than exploiting the existing local potentials. “The fruit trees offer greater potentials as compared even to the olive so that to positively influence the life of the farmers through increase of their incomes and production,” said the prime minister.

  The prime minister pointed to Albania favorable geographical position for growing of hazelnut tree and thus influencing the increase of the planted areas countrywide.

  In this context, the prime minister suggested a scientific approach on this fruit tree, similar to the olive project and based on the study of the national genetic fund to bring to evidence the most suitable varieties of trees.

  The fruit tree project is supported by state budget and IPA funds.  Balkans.com Business News : Albania develops national program for cultivation of fruit trees

 7. #477
  Bloody
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Incidenti nė Himarė Berisha: Greqia s’mund tė bllokojė integrimin

  BRUKSEL- Nga Brukseli kryeministri Berisha i jep pėrgjigje deklaratave tė homologut tė tij grek Jorgos Papandreu, nė lidhje me incidentin nė Himarė.

  Berisha u shpreh se nuk mendon qė Greqia mund tė bllokojė proceset itegruese tė Shqipėrisė, pasi sipas tij, shteti helen ka qėnė njė factor qė nxiste proceset integruese nė Ballkan.

  “Nuk mendoj se Greqia do tė bllokojė dhe do tė mbajė qėllime bllokuese ndaj proceseve integruese. Me Greqinė ka njė problem jo recent, ka njė problem qė ka mbetur qė nga koha e marrėveshjeve qė janė bėrė shumė vite pėrpara. Por nė tėrėsi Greqia ka qenė njė faktor qė ka nxitur proceset integruese rajonale.”,- thekson kryeministri Berisha.

  Nė pėrgjigjen e tij Berisha i kujton Papandreut se fryma bllokuese nuk ėshtė mėnyra mė e mirė pėr zgjidhjen e problemeve.
  “Mos harrojmė qė deklarata mė mbėshtetėse pėr gjithė Ballkanin ėshtė bėrė nė Selanik , kėshtu qė unė nuk mendoj se problemet mund tė zgjidhen nė kėtė frymė dhe se kjo frymė ekziston nė qeverinė greke”,- shprehet kryeministri.

  Mė herėt kryeministri grek, kishte deklaruar se ngjarja nė Himarė ku shtetasi Aristotel Gumi humbi jetėn ishte njė shpėrthim nacionalizmi, prandaj i kėrkone shtetit shqiptar tė mbronte minoritetin grek,pėr ndryshe Greqia do tė bllokonte proceset e saj integruese.
  (m.a/BalkanWeb)
  Balkanweb | Incidenti nė Himarė Berisha: Greqia s’mund tė bllokojė integrimin - Shqiperi

  Berisha says Greece can't stop Albania's EU integration
  Prime Minister Sali Berisha responded on Thursday (September 16th) to a comment by Greek counterpart George Papandreou, regarding protecting the Greek minority in Albania. Following some incidents by nationalists, Papandreou suggested such acts may create serious problems in relations between the two countries, even support for Albania's EU integration. In response, Berisha said on Thursday "I don't think Greece could take a position to block integration, as it has supported all integration processes in the region." He was in Brussels attending a summit of the European People's Party.
  Berisha says Greece can't stop Albania's EU integration (SETimes.com)

 8. #478
  Bloody
  President of ALBANIA to Visit Detroit Community  DETROIT, Sept. 17 /PRNewswire/ -- On Wednesday, September 22, 2010, the President of the Republic of Albania, his Excellency Mr. Bamir Topi, will be visiting the significant Albanian-American community in the Detroit Metropolitan area, estimated at 150,000. This is the first visit of President Topi to Michigan, who will be accompanied by his wife, two daughters and advisors. The days' program will begin by visiting the Mother Teresa statue at St. Paul's Albanian Catholic Church in Rochester Hills. A ceremony will take place to honor, celebrate and remember the ethnic Albanian, Anjeze Gonxhe Bojaxhi, known to the world as Mother Teresa, on the 100th Anniversary of her birth. The President will also visit the Skenderbeg monument at the Church. Skenderbeg is the Albanian National Hero.
  Following this ceremony there will be a luncheon at the Fortesa Restaurant in Rochester, where Albanian Religious and community leaders as well as special guests such as the Mayors of Detroit, Rochester and Rochester Hills will be present. The President of Albania will be giving four Presidential decorations to outstanding individuals who have served the Albanian people and humanity. Each are religious leaders: two Catholic priests, two Islamic Imams. This underlines Albania's proud tradition of religious tolerance and harmony.
  President Bamir Topi is a member of the Democratic Party of Albania formed just after the fall of the strict communist regime in Albania in 1991. Topi has been distinguished and widely hailed as a politician of a moderated profile, as active in resolving the crisis between the ruling majority and opposition and as a protagonist of political agreements and various parliamentary initiatives.


  President of ALBANIA to Visit Detroit Community -- DETROIT, Sept. 17 /PRNewswire/ --

 9. #479
  Bloody
  Empire Mining to start mining in Albanian chrome area in 2011
  Reuters reported that Canada's Empire Mining will start mining in 2011 what appear to be viable reserves of rich chrome ore at the Bulqiza mine northeast of Albania's capital Tirana.

  Empire Mining had examined Albanian government data and found there were potentially very significant extensions to the Bulqiza chrome ore body, which has historically produced more than 20 million tonnes of chromite.

  Until Albania's Communist regime fell in 1990, the Bulqiza and Batra mines accounted for the bulk of the chrome output when Albania was the world's third largest chrome exporter.

  Mr David Cliff president & CEO of Empire Mining said that the reserves were at accessible depth and close to some existing underground infrastructure, which amounted to quite an important breakthrough. He added that "We believe there is going to be enough there to support a mining operation in the future."

  He said that but the complication of the structure meant Empire will skip conventional mining operations and instead drill from existing underground structures to understand the best way of mining the chromite. He added that "We can explore, develop and mine as part of an integrated process that is the way we intend to go. We want to explore the whole body. There is no doubt now that the fundamental geological interpretation we came to a year ago is correct. That is very exciting for the potential of the area."

  He said Empire believed the maximum cost will be USD 10 million before they recovered some of the costs from chromite sales. Around USD 4 million had been secured for a 3% royalty from Anglo Pacific Group PLC.

  Mr Cliff said that Empire plans to raise money by finding a partner either to help develop the mine or buy the product on a long term basis, perhaps from China, which has now turned into a key investor in the mineral industry. He added that "If you talk to people in the business in China they know this chromite very well because they all bought chromite from Bulqiza in the past."

  After Communist Albania broke with the Soviet Union in the early 1960s, China became Tirana's main political and trade partner. Elsewhere in the Balkans, Empire has had some encouraging drill results in a copper project in Turkey with Anatolia Minerals since 2008, but had not done any work there last year.

  In Serbia, it is at very early exploration stage of copper and gold projects in southern Serbia, in Kursumlija and Zuta Reka close to the town of Nis and Nevlje close to Bulgaria.

  Steel Guru : Empire Mining to start mining in Albanian chrome area in 2011 - 165772 - 2010-09-17

 10. #480
  Bloody
  Tropoje, Albania is a natural travel wonders of the world.  Sahit Muja: Tropoje, Albania is a natural travel wonders of the world.
  Tropoje, Albania have the cleanest air in the world.
  With its crisp, clean air and snow-capped mountains, Tropoje Albania is a vision for the soul. Tropoje, Albania is the best place with one of the cleanest air in the world.

  Sahit Muja said "With more and more travelers looking
  to take a breather from pollution, it’s no surprise that destinations are starting to boast about having the world’s cleanest air. In Tropoje, Albania you’ll find number of interesting villages from one end of the country to the other, each with its own special charm".

  Sahit Muja said "Tropoje, Albania have one of the most beautiful and striking mountain chains in the world, which rise above the surrounding land like islands of rock in a sea of green. Each of the major gruppos stands alone, each to be enjoyed like a sculpture from all angles, set apart from one other by deep channels of river Valbona, and Drini valleys and connected by some of the most breathtaking passes in the world.

  The rock soars near vertical, forming towers, spires, castles, and battlements, the pockmarked cliffs and frequent shrouds of mist lending a tattered medieval atmosphere.Nature has definitely smiled upon this remote spot on Earth and that so much of it remains untouched by human habitation is, perhaps, Tropoje’s biggest attraction".

  It can’t be appreciated through the window of a tour bus, one must get out to explore the National Parks, stand on one of those spectacular mountains peaks and breathe some of the cleanest air in the world or, deep in the forest in place call Sylbica, Doberdol , sit by a waterfall and watch the fine mist settle on those magnificent giant trees.

  Sahit Muja said "If you love food, you’ll be in heaven here. Taste the local wild honey, it’s the best anywhere in the world, or dip your fresh bread in olive oil and ‘bush dust’, a delicious concoction of various herbs and spices. Although tourism to Albania has increased tremendously in recent times, Tropoja has yet to find its place on the travel list for Americans.
  Visit Tropoje, Albania, learn about the fascinating history, and take away some truly incredible experiences".
  By Sahit Muja
  New York
  USA  Tropoje, Albania is a natural travel wonders of the world.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16