BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 49 von 113 ErsteErste ... 394546474849505152535999 ... LetzteLetzte
Ergebnis 481 bis 490 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.407 Aufrufe

 1. #481
  Bloody
  Nė fund tė muajit mbyllen remontet nė Fierzė dhe Koman


  Nė fund tė muajit shtator pritet tė pėrfundojnė remontet nė hidrocentralet e Fierzės dhe Komanit, mbi kaskaden e lumit Drin.


  Burime nga KESH thonė se remontet do tė garantojnė sigurinė e digave dhe HEC-eve pėr periudhėn e dimrit, kohė kur prurjet janė tė shumta dhe mund tė arrijnė mbi nivelin maksimal tė kapacitetit mbajtės sė liqeneve tė kėtyre HEC-ve.

  Nė hidrocentralin e Fierzės po pastrohen mbetjet drusore, qė kanė bllokuar dy prej tuneleve qė ēojnė ujin nė hidrocentral, ndėrsa nė Koman po pastrohen agregatėt 3 dhe 4, pasi ka njė mbushje me anė tė mbeturinave drusore nė njė lartėsi prej 10 metrash.

  "Heqja e kėtyre mbetjeve do tė rrisė nivelin e thithjes sė ujit dhe si rezultat do tė rrisė edhe prodhimin e energjisė", theksoi drejtori i KESH-it, Engjell Zeqo.
  Gazeta Start: Nė fund tė muajit mbyllen remontet nė Fierzė dhe Koman

 2. #482
  Bloody
  Arrestohet vėllai i njė pedagogu, u mori studentėve para


  Njė 51-vjeēar nga Fieri ėshtė arrestuar sot nga policia, pasi akuzohet pėr korrupsion.


  Nė pranga ra shtetasi Pandeli Tegu, 51 vjeē, nga Fieri, i cili dyshohet se i ka marrė njė qytetari 3 mijė euro nė kėmbim tė dhėnies sė provimit, thanė burimet.

  “Policia kishte kohė qė e vėzhgonte veprimtarinė e Tegut. Policia mendon se Tegu rregullonte pazaret me studentėt, nė shėrbim tė vėllait tė tij pedagog nė Universitetin e Tiranės. "Policia ka nisur hetimin nė gjendje tė lirė dhe ndaj pedagogut Sotiraq Tegu," thanė burimet.
  Gazeta Start: Arrestohet vėllai i njė pedagogu, u mori studentėve para

 3. #483
  Bloody
  Meta i jep detyrėn Haxhinastos


  Nė ambientet e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, u zhvillua sot ceremonia ku Ilir Meta i ka dorėzuar detyrėn e ministrit tė Jashtėm, Edmond Haxhinasto, i cili vjen nga radhėt e LSI-sė.  Gjatė ceremonisė, Haxhinasto dhe Meta zhvilluan njė takim me stafin e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme dhe njė Konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp.

  “Nuk mund tė them qė ėshtė njė kėnaqėsi tė largohem nga Ministria e Punėve tė Jashtme aq mė tepėr qė unė kam pasur kėnaqėsinė dhe pėrgjegjėsinė qė tė jem nė njė funksion drejtues pėr herė tė tretė nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme, por pėr shkak edhe tė angazhimeve tė tjera qė unė kam, ėshtė bėrė e pamundur pėr tė vazhduar mė tej, pėr shkak tė intensitetit shumė tė lartė qė ka detyra e Ministrit tė Punėve tė Jashtme”, u shpreh meta.

  Ai tha gjithashtu se 135 ditė kishte qėndruar jashtė vendin nė detyrėn zyrtare si ministėr i Jashtėm. Ai nuk ka harroi tė vlerėsonte edhe ish-kreun e kėsaj ministrie, Lulzim Basha, i cili u largua njė vit mė parė nga kjo detyrė. Por, duket se Metės i ka mbetur njė brengė nga ikja e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, sepse sipas tij, nuk ka arritur tė pėrmirėsojė kushtet e diplomatėve shqiptarė brenda dhe jashtė vendit.

  “Sigurisht qė unė gjej njė bilanc suksesesh nė kėtė Ministri. Keni bėrė njė punė jashtėzakonisht tė lavdėrueshme pėr sa i takon procesit tė liberalizimit tė vizave, tė avancimit tė axhendės sė integrimit evropian dhe tė tė gjithė sfidave tė tjera qė ka pasur diplomacia jonė”, tha nga ana e tij, ministri i ri i Punėve tė Jashtme, Edmond Haxhinasto. Gazeta Start: Meta i jep detyrėn Haxhinastos

 4. #484
  Bloody
  Greqia i kėrkon Shqipėrisė marrėveshjen pėr detin


  Greqia ka kėrkuar sėrish nga Shqipėria qė tė nėnshkruajė me kėtė vend, marrėveshjen pėr detin.


  Gjatė ditės sė shtunė, sekretari i Pėrgjithshėm i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Greqisė, ambasadorin Yannis-Alexios Zepos ka zhvilluar njė takim me kryeministrin Sali Berisha nė Tiranė.

  Ambasadori Zepos i shprehu Kryeministrit Berisha edhe njė herė shqetėsimin e qeverise greke pėr marrėveshjen e ujėrave territoriale, duke e vlerėsuar kėtė si njė marrėveshje shumė tė mirė e rigoroze dhe se pala greke shpreson qė edhe pėr kėtė ēėshtje tė arrihet nė njė zgjidhje sa mė tė shpejtė.

  Mė tej, Sekretari i Pėrgjithshėm i MPJ-sė greke i bėri me dije Kryeministrit Berisha pėr shqetėsimin qė ka shkaktuar ngjarja tragjike e vrasjes sė tė riut Aristotel Guma nė rrethet politike greke, si njė akt individėsh tė frymėzuar nga ndjenja nacionaliste.

  Duke e dėnuar kėtė si njė akt barbar, Kryeministri Berisha i rikonfirmoi ambasadorit Zepos qėndrimin e palėkundur tė qeverisė shqiptare pėr arritjen nė Shqipėri tė standardeve mė tė larta tė mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut dhe minoriteteve. Nė kėtė kontekst, Kryeministri Berisha e garantoi ambasadorin Zepos se akte tė izoluara nuk pėrfaqėsojnė ndjenjat e miqėsisė dhe tė vlerėsimit qė qytetarėt shqiptarė, kombi shqiptar ruan ndaj popullit fqinj grek dhe ndaj kontributit dhe ndihmės qė Greqia i ka dhėnė Shqipėrisė nė vazhdimėsi.

  Ambasadori Zepos i rishprehu Kryeministrit Berisha qėndrimin e qeverisė greke nė mbėshtetje tė plotė tė integrimit sa mė tė shpejtė tė Shqipėrisė nė BE. Greqia, u shpreh ai, mbėshtet fuqishėm heqjen sa mė shpejt tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė, e cila do tė mundėsojė lėvizjen e tyre tė lirė nė hapėsirėn evropiane, si tė barabartė me qytetarėt e tjerė tė BE-sė. Ne jemi shumė tė lumtur pėr marrėdhėnien e ngushtė qė ekziston midis dy vendeve dhe ndjenjat e miqėsisė qė ruajnė tė dy popujt fqinj e miq.

  Nė takim u vlerėsuan Axhenda e Selanikut si platforma me e shkėlqyer e solide pėr integrimin e Ballkanit Perėndimor nė BE. Kryeministri Berisha shfrytėzoi rastin pėr t’i pėrcjelle edhe njė herė Kryeministrit Papandreu mirėnjohjen pėr iniciativėn e tij pėr pėrshpejtimin e procesit tė integrimit tė Shqipėrisė dhe vendeve tė Ballkanit Perėndimor, duke pėrcaktuar vitin 2014 si vit pėrfundimtar i kėtij procesi.
  Gazeta Start: Greqia i kėrkon Shqipėrisė marrėveshjen pėr detin

 5. #485
  Bloody
  Njė shqiptar kandidat nė zgjedhjet parlamentare nė Suedi


  Stokholm – Nė zgjedhjet parlamentare nė Suedi, po kandidon edhe njė shqiptarė nga Kosova. Avni Dervishi, i cili kandidon nė radhėt e Partisė sė Popullit Liberal.


  Dervishi ka emigruar nga Kosova pėr nė Suedi nė 1992 dhe prej atėherė ėshtė angazhuar nė komitetin shqiptaro-suedez.

  Dervishi shpreson se nė rast zgjedhjeje tė kontribuojė pėr shqiptarėt jo vetėm nė Suedi por edhe nė Evropė, pasi mund tė zgjidhet anėtarė i Parlamentit Evropian. Qeveria katėr partiake e kryeministrit Frederik Reinfeldt pritet tė bėhet e para e qendrės sė djathtė qė fiton njė mandat tė dytė nė gati njė shekull.
  Gazeta Start: Njė shqiptar kandidat nė zgjedhjet parlamentare nė Suedi

  ēkepni videon ēkepni..

 6. #486
  Bloody
  Albanian town halts construction after finding 1,500-year-old tomb


  Albania’s archeologists hail delay as landmark decision, after previous projects destroyed archeological sites.


  A redevelopment project in this Albanian town has been halted after construction work discovered a sixth-century tomb.

  Officials hailed the delay as a landmark decision in this impoverished Balkan country, where rampant construction often obliterates cultural heritage such as archeological sites.

  Vangjel Stamo of Albania's archeological service said Tuesday that recent development in Durres has “damaged so much of the archeology.”

  Two years ago, Albania created a state archeological service, but laws meant to ensure that potential archaeological sites were excavated ahead of development were regularly ignored. Officials say they don't know how many sites may have been lost to construction.

  Archeologists now intend to build a shelter over the tomb discovered in Durres last weekend, which contained bones but no artifacts, and to dig around it in the hope of finding an entire cemetery.

  Work will then proceed on the planned municipal shopping complex and coffee bar.

  Durres, which was first inhabited some 3,000 years ago, is 33 kilometres from the capital, Tirana.

  “Durres is flooded with such tombs,” said Skender Bushi, an archeologist monitoring work at the site in the city centre. “They are typical of the Byzantine period when people began to abandon this area due to the attacks from Avars, Goths and later Slavs,” referring to people that invaded the Balkans in successive waves.

  But he added that the tomb discovery provides a good indication of archeological remains that could lie beneath. The grave was uncovered less than four meters deep, near the retaining wall of a previously excavated second-century amphitheatre.

  Artan, a middle-aged passer-by who stopped to have a look at the excavation, said he was glad authorities were taking care of Albania's heritage.

  “We have seen so many times that old tiles, stones and parts of ancient statues come out when excavators dig the foundations of new buildings,” he said.  Albanian town halts construction after finding 1,500-year-old tomb - The Globe and Mail

 7. #487
  Bloody
  Construction of Albania's main highway, Tirana-Elbasan and Tirana ring road is under way


  Construction of one of Albania's main highways,Tirana-Elbasan, is beginning. In addition, the Albania government will also start, during these months, the construction of the Tirana ring.

  Premier Berisha inaugurated end of the road-way Mjull Bathore Elbasan municipality Farka on Saturday night. The new road, with comprehensive network of sewerage, pavements, lighting, telephone line and decorative trees, is the state investment budget, worth 105 million

  In his greeting, Premier Berisha focused not only on the investments made in this municipality, which only last four years are 20 times more than the eight years of Socialist government, but also in new projects for this area. A special place in his speech, Prime Minister of the national project devoted to development of olive, also announcing that the government would soon initiate the new project, that of planting fruit trees  Balkans.com Business News : Construction of Albania's main highway, Tirana-Elbasan and Tirana ring road is under way

 8. #488
  Bloody
  Albania: Korēa Begins Reconstruction Projects


  The Municipality of Korēa, with support of USAID’s Local Governance Program in Albania (LGPA), celebrated today the ground breaking of a local infrastructure project financed with funds from a municipal loan. The Mayor of Korēa, Niko Peleshi, and the USAID Mission Director, Joseph Williams, were present to mark the beginning of work on the project.

  The loan will fund the reconstruction of Korca’s main city square; infrastructure improvements on the main “Republica” Boulevard, at the intersections on the Fan Noli road, and in Neighborhood no. 15. All the improvements will enhance traffic circulation and safety, and increase business activity in the area.

  On March 31, 2010, Korēa signed a commercial loan agreement with ProCredit Bank, for a total of ALL 100 million. An initial disbursement of ALL 45 million was made in August, and the balance of the loan will be disbursed in early 2011. All of the loan proceeds will be used to fund improvements to local streets and other public areas of the city.

  USAID/LGPA provided technical assistance to the Municipality of Korēa throughout the borrowing procedures, assisting with the financial analyses, negotiations with commercial banks, presentations to and approvals by the Municipal Council and Ministry of Finance, the drafting of the loan agreement with ProCredit Bank. Offers were made by six banks and were carefully considered by an evaluation commission set up by the Muncipality. The 100 million Lek, 10-year loan has a variable interest rate based on the annual Treasury bond rate plus 0.5 points.

  USAID’s Local Governance Program in Albania (LGPA) works with ten partner municipalities to foster local economic growth, improve local governance, and strengthen civic and private sector engagement in local development. In addition to Korēa, USAID’s local governance program has provided assistance to borrow in Elbasan, Fier, Fushė-Krujė, Gramsh, Lezhė, Librazhd, Kukės, Pogradec and Shkoder.  Balkans.com Business News : Albania: Korēa Begins Reconstruction Projects

 9. #489
  Bloody
  Policia parandaloi njė vjedhje spektakolare me tunel


  Policia e Tiranės ka parandaluar njė vjedhje spektakolare qė mund tė kryhej me anė tė njė tuneli, nėpėrmjet tė cilit tentohej hyrja nė filialin e bankės “Intesa San Paolo”.  Policia zbuloi nė orėt e mesditės identitetin e autorėve qė tentuan tė vjedhin njė bankė nė afėrsi tė zonės sė 9-katsheve nė Tiranė.

  Sipas policisė, autorėt e arrestuar janė shtetasit Tahir Ismail Beleku, 50 vjeē, lindur e banues nė Tiranė, me precedentė tė mėparshėm penal si dhe Taulant Xhelal Troplini, 36 vjeē, lindur e banues nė Tiranė, i proceduar mė parė pėr veprėn penale tė “Vjedhjes me armė”.

  Deklarata ėshtė bėrė nga vetė drejtori i Policisė sė Tiranės, Tonin Vocaj, i cili ka sqaruar se dy personat mbanin prej 4 muajsh lokalin me qira e qė prej atėherė kishin nisur punėn pėr hapjen e tunelit.

  Nė vendin e ngjarjes nė cilėsinė e provės materiale u sekuestruan: njė pako me doreza me synim moslėnien e gjurmėve, kamera me fibra optike, video rregjitrues, radio komunikimi nė distancė, pajisje oksigjeni pėr prerjen e metaleve, automjeti tip benz, gėrshėrė metal prerėse, mjete dhe vegla pune tė ndryshme mė bateri dhe energji elektrike si dhe mjete prej gome etj, mjete tė cilat autorėt i pėrdornin pėr hapjen e tunelit pa krijuar zhurmė.

  Banorėt e zonės duke ndjerė zhurmat e pėrnatshme tė matrapikėve, kanė lajmėruar policinė, e cili nisi menjėherė hetimet duke bėrė qė tė dėshtonte plani pėr grabitjen e bankės.

  Sipas Vocajt, tuneli ishte gati nė pėrfundim ēka mund tė kishte pėrfunduar me grabitjen e bankės. Autorėt janė arrestuar nė flagrancė dhe tashmė pritet tė merret masa e dėnimit ndaj tyre.  Gazeta Start: Policia parandaloi njė vjedhje spektakolare me tunel

 10. #490
  Bloody
  Berisha pritet tė takojė Papandreun nė Nju Jork


  Kryeministri Sali Berisha gjatė mbrėmjen sė sotme pritet tė zhvillojė njė takim me kryeministrin e Greqisė, Jorgo Papandreu.


  Takimi do tė zhvillohet nė Nju Jork, ku kryeministrat ndodhen nė sesionin e Asamblesė sė Kombeve tė Bashkuara.

  Nuk dihet ende se cilat do tė jenė temat qė do tė diskutohen nė kėtė takim, por me shumė gjasa marrėveshja pėr ujėrat detare do tė diskutohet sėrish pasi qeveria helene tashmė ka kėrkuar nga qeveria shqiptare qė tė arrihet njė marrėveshje e tillė.

  Lajmi bėhet i ditur nga mediat greke, tė cilat nuk bėjnė tė ditur se ēfarė do tė diskutohet gjatė takimit. Gjithashtu, Papandreu do tė zhvillojė njė takim edhe me presidentin e Turqisė, Abdulla Gyl.  Gazeta Start: Berisha pritet tė takojė Papandreun nė Nju Jork


  Die Chance, um Griechenland wegen einer Anerkennung des Kosovos unter Druck zu setzen ..

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6563
  Letzter Beitrag: Heute, 13:00
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16