BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 50 von 113 ErsteErste ... 4046474849505152535460100 ... LetzteLetzte
Ergebnis 491 bis 500 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 20:23 Uhr · 1.129 Antworten · 139.940 Aufrufe

 1. #491
  Bloody
  6 spitale rajone me skaner modern


  Gjashtė spitale rajonale nė vendin tonė do tė pajisen me CT-scaner dhe aparat rezonance manjetike.  Marrėveshja prej 6 milion eurosh me Unicredit Bank Austria AG, Gerd Rose, ėshtė miratuar sot nga komisioni parlamentar i Ekonomisė dhe Financave.

  Relatori i projektligjit, deputeti i Partisė Demokratike, Sybi Hida tha se ministria e Financave nė zbatim tė marrėveshjes kuadėr me qeverinė austriake pėr kredinė 25 milionė euro kėrkoi pėrdorimin e njė pjese tė fondeve pėr pėrmirėsimin e pajisjeve imazherike pėr modernizimin e 6 spitaleve rajonale kryesore.

  "Sigurimi dhe pėrmirėsimi i vazhdueshėm i kujdesit shėndetėsor pėr popullatėn ėshtė objektiv parėsor i qeverisė, ndaj vėmendje e veēantė po i kushtohet aksesit ndaj shėrbimeve, cilėsisė, qėndrueshmėrisė financiare si dhe efiēencės tė ofruesve tė shėrbimit", tha Hida.
  Gazeta Start: 6 spitale rajone me skaner modern

 2. #492
  IbishKajtazi
  Na knaqe lajme Sadik!

 3. #493
  Bloody
  Gjatė shtatorit janė prodhuar 5.3 miliardė kwh energji


  Gjatė muajit shtator prodhimi vendas i energjisė arriti nė 5.3 miliardė kwh, pjesa mė e madhe ka kaluar pėr konsum.


  Ndėrkohė, rreth 2 miliardė kwh janė eksportuar, ndėrsa njė pjesė e vogėl pėr mbulimin e humbjeve nga OST.

  Drejtori i pėrgjithshėm i KESH-it, Engjėll Zeqo theksoi sot se niveli i Fierzės, aktualisht ėshtė 284.5 m, gjė qė sipas tij, garanton njė furnizim tė sigurt me energji edhe pėr kėtė pjesė tė vitit ku priten tė shtohen edhe reshjet. Duke bėrė tė ditur masat pėr remontet nė tė gjithė agregatet prodhues,

  Zeqo tha se "remonte janė kryer nė portat e shkarkimit, ku vjet pati njė defekt nė portėn nr. 4 tė shkarkimit nė HEC-in e Fierzės, ē'ka shkaktoi edhe probleme. Janė marrė tė gjitha masat pėr sigurinė e digave dhe me Komitetin e Digave kemi kontaktuar pėr tė bėrė tė mundur njė ndėrhyrje nė pjesėn e poshtme tė HEC-it tė Fierzės pėr tė rritur shkarkimin dhe sigurinė e punės".

  Drejtori i KESH-it prezantoi edhe situatėn financiare tė kompanisė. "Kėtė vit, si pasojė e eksportit dhe pagesave nga OSSH, kemi mbyllur njė vlerė rreth 70 milionė eurosh tė over-drafteve dhe kredive tė mara nga ministria e Financave. Nga 150 milionė euro qė ishte nė fillim tė vitit kredia e marrė nga KESH, sot jemi nė njė vlerė prej 80 milionė eurosh, borxh", tha Zeqo. Sipas tij, po importohen rreth 1-3 milionė kwh energji elektrike nė ditė nga Kosova, sasi qė ishte depozituar qė nė fillim tė viti.  Gazeta Start: Gjatė shtatorit janė prodhuar 5.3 miliardė kwh energji

 4. #494

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Na knaqe lajme Sadik!
  Er bringt nur gute News,ich liebe ihn dafür.^^

 5. #495
  Bloody
  Ngrihet komisioni pėr hetimin e masakrės sė Tivarit


  Ka nisur sot punėn komisioni parlamentar i ngritur pėr tė hetuar masakrėn e Tivarit tė vitit 1945, ku u vranė mijėra civilė nga Kosova teksa po shkonin nė drejtim tė Malit tė Zi.  objekt i kėtij hetimi parlamentar ėshtė njė prej pikave mė tė errėta tė historisė sė Shqipėrisė, tragjike jo vetėm pėr nga humbjet e mėdha njerėzore tė tė rinjve shqiptarė, por njėkohėsisht nga mė makabret pėr skenarin e inskenuar nė realizimin e saj”, tha kryetari i komisionit, Fatos Beja.

  Opozita e ka braktisur kėtė komision me pretendimin se kjo masakėr duhet tė hetohet nga historianėt e nė fakt lidhet edhe me tė kaluarėn komuniste tė Shqipėrisė, pasi pjesėmarrės nė kėtė masakėr ishte edhe Enver Hoxha dhe Ramiz Ali.

  Komisioni do tė asistohet nga dy ekspertė, publicisti Uran Butka dhe historiani Romeo Gurakuqi. Ky komision, i iniciuar nga grupi parlamentar i Partisė Demokratike, pritet tė hetojė mbi vrasjen e rreth 4300 shqiptarėve tė rekrutuar nė Kosovė pėr tė luftuar kundėr gjermanėve nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore.

  Sipas tė dhėnave historike, ata marshuan nga Prizreni nėpėr Shqipėri, pėr t'u ekzekutuar nė Tivar tė Malit tė Zi. Kryeministri Berisha, nismėtar i ngritjes sė kėtij komisioni, ka akuzuar si tė implikuar nė kėtė histori edhe figura tė shtetit shqiptar tė asaj kohe, e posaēėrisht Ramiz Alinė.
  Gazeta Start: Ngrihet komisioni pėr hetimin e masakrės sė Tivarit

 6. #496
  Bloody
  Kroacia zgjat regjimin pa viza pėr Shqipėrinė


  Kroacia do tė zgjasė vendimin pėr hyrje pa viza pėr qytetarėt shqiptarė deri nė fund tė kėtij viti.  Premtimi ėshtė bėrė nga ministri i Punėve tė Jashtme tė Kroacisė, Gordan Jadrokovic gjatė njė takimi me ministrin shqiptar tė Jashtėm, Edmond Haxhinasto nė Nju Jork.

  Nė kėtė kontekst, dy ministrat theksuan se liberalizimi i vizave pėr popujt e Ballkanit me Bashkimin Evropian duhet tė ecė paralelisht edhe me liberalizimin e vizave mes vendeve tė kėtij rajoni. Kryediplomatėt ranė dakord se kėto marrėdhėnie duhet tė konkretizohen mė tej nė fushėn e bashkėpunimit ekonomik.

  Nė kėtė drejtim u pėrmendėn edhe projektet me interes tė pėrbashkėt si vazhdimi i ndėrtimit tė autostradės sė Adriatikut e cila do mund tė krijojė njė urė lidhjeje mė tė ngushtė mes vendeve dhe popujve tė rajonit, qė nga Sllovenia deri nė Greqi. Tė dy homologėt shkėmbyen gjithashtu mendime lidhur me zhvillimet nė rajon kryesisht nė Bosnje-Hercegovinė dhe nė Kosovė.

  Me kėtė rast Haxhinasto e falenderoi z.Jadrokovic pėr mbėshtetjen qė Kroacia ka dhėnė pėr ēėshtjen e Kosovės si dhe pėr vazhdimin e mėtejshėm tė kėsaj mbėshtetjeje nė kuadėr tė nismave dhe angazhimeve rajonale. Nė pėrfundim, Ministri Jadrokovic e ftoi Ministrin Haxhinasto pėr njė vizitė zyrtare nė Kroaci.  Gazeta Start: Kroacia zgjat regjimin pa viza pėr Shqipėrinė

 7. #497
  Bloody
  Die drei Erschließungsblöcke Vier, Fünf und Dumre werden zwischen einer und 3 Milliarden US-Dollar bewertet

  Sky Petroleum veröffentlicht McKinsey-Bewertung zu albanischen Erschließungsblöcken | Business Wire

 8. #498

 9. #499
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Nis punėn komisioni hetimor pėr masakrėn e Tivarit nė parlamentin e Shqipėrisė

  24/09/2010 19:40:00


  Nė iniciativėn qė kohė mė parė nisi kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, sot filloi punėn komisioni hetimor nė parlamentin e Shqipėrisė pėr masakrėn e Tivarit.
  Ky komision do tė hetojė mbi vrasjen e 1700 deri nė 4300 shqiptarėve nga Kosova, tė cilėt ishin rekrutuar pėr tė luftuar kundėr gjermanėve kah fundi i luftės sė dytė botėrore.
  Ata marshuan nga Prizreni pėr nė Shqipėri, e tė cilėn u ekzekutuan pabesisht nė Tivar.
  Komisioni parlamentarė miratoi programin hetimor, i cili parashikon shqyrtimin e burimeve arkivore dhe ēdo dokumentacion tjetėr qė do tė ndihmonte nė zbardhjen e ngjarjes.
  Top Channel lajmėron se komisioni do tė ndihmohet nga dy ekspertė, ish-deputeti demokrat Uran Butka dhe historiani Romeo Gurakuqi.
  Berisha mė herėt kishte thėnė se kishte edhe zyrtarė shtetėrorė tė Shqipėrisė tė asaj kohė qė ishin nė dijeni pėr planet e masakrės.
  Opozita nė parlamentin e Shqipėrisė nuk merr pjesė nė kėtė komision hetimorė me arsyetim qė kėto ngjarje i takojnė historianėve pėr ti zbardhur. /Malesia.Org/

 10. #500
  Bloody
  Leute, Ihr seid natürlich auch aufgefordert hier in den Thread zu posten, so bald Ihr was wissenswertes über Albanien herausgefunden habt.


  Pershendetje.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6484
  Letzter Beitrag: Heute, 17:10
 2. Antworten: 4091
  Letzter Beitrag: 09.03.2018, 07:04
 3. Antworten: 309
  Letzter Beitrag: 06.03.2018, 00:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 11:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 14:16