BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 51 von 113 ErsteErste ... 4147484950515253545561101 ... LetzteLetzte
Ergebnis 501 bis 510 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.335 Aufrufe

 1. #501
  Bloody
  Albania is is one of the countries with the largest capacity for organic and sustainable agricultural farming  Albania is is one of the countries with the largest capacity for organic and sustainable agricultural farming. Currently in Albania there are about 100 farms that apply the methods of organic production.
  About 30 of them have access to farmers markets and retail sellers. The main organic products are vegetables, fruits, olive oil, spices, medicinal plants, mushrooms. The president of the Albanian Organic Agriculture Association, Lavdosh Feruni, said that "in recent years there has been a network of organic stores increasingly important in Albania, in Tirana, Durrazo, Vlora etc. Some of them also launched on the market their own logos, opening the way to exports".  Balkans.com Business News : Albania is is one of the countries with the largest capacity for organic and sustainable agricultural farming

 2. #502
  Bloody
  Fajon: Nuk ka mė vonesa pėr liberalizimin e vizave


  Bashkimi Evropian duhet tė heqė regjimin e vizave pėr qytetarėt shqiptarė dhe boshnjakė brenda kėtij viti, duke i afruar kėto dy vende mė tepėr me bllokun evropian, deklaron raportuesja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon.


  Nė njė intervistė pėr agjencinė “Reuters”, eurodeputetja Fajon thotė se nuk ėshtė mė e nevojshme qė njė proces i tillė tė zgjatet akoma. “Reuters” citon edhe diplomatė tė tjerė evropianė, sipas tė cilėve regjimi i vizave do tė hiqet brenda vitit, nė pėrputhje me rekomandimin qė Komisioni Evropian bėri nė maj tė kėtij viti.

  Agjencia prestigjioze raporton se tė dyja vendet, si Shqipėria ashtu edhe Bosnja, kanė vullnetin pėr t’iu bashkuar bllokut evropian, por vonesat nė realizimin e reformave demokratike kanė penguar deri tani fillimin e negociatave. Ndėrkohė, disa vende tė ish- Jugosllavisė po bėjnė progres mė tė shpejtė.

  Liberalizimi i vizave mund tė jetė njė ndėr instrumentet e BE-sė pėr tė promovuar stabilitetin nė njė pjesė tė Evropės e dėrrmuar nga pėrplasjet etnike, shkruan "Reuters".  Gazeta Start: Fajon: Nuk ka mė vonesa pėr liberalizimin e vizave

 3. #503
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Gjuha serbe mėsim edhe nė Shkodėr

  25/09/2010 23:49:00

  Falė njė bashkėpunimi tė ngushtė mes Qeverisė Shqiptare dhe asaj tė Serbisė ėshtė bėrė i mundur hapja e kurseve nė gjuhėn serbe ne qytetin e Shkodres, me nje kontribut te vecantė tė Ministrisė sė Diasprės nė qeverinė serbe dhe drejtorisė sė pakicave pranė kryeministrisė.

  Per profesorin e gjuhės serbe Svetozar Cirakovic, mėsimi kėtu ėshtė njė prvilegj, sepse ai deri para tre vitesh ka lexuar nėpėr libra dhe nė lajme pėr shqipėrinė, kurse sot shprehet ai kam fatin qė jam kėtu dy herė nė javė dhe jap mėsim gjuhe:

  "Para tre vitesh hapėm kėtė kurs tė gjuhės serbe, kėtu ka njė interesim tė madh sidomos tė pjestarėve tė komunitetit serb dhe malazez pėr mėsimin nė gjuhėn serbe. Nė marrėdhėniet e mira tė ndėrtuara vitete fundit shihen qartė edhe synimet dhe pse duhet tė jetė ndryshe qė Mali i Zi dhe Shqipėria sot dhe nė tė ardhmen tė jetojnė si vėllezer. Unė kam studiuar nė njė kohė tjetėr kur sistemi totalitar edhe nė Mal tė Zi diktonte ēdo qelizė tė jetės, aso kohe ishim tė detyruar tė mėsonim vetem rusisht, unė kam shumė dėshirė tė flas anglisht e sidomos gjuhėn shqipe sepse jemi edhe fqinjė"

  Kursi i gjuhės Serbe funksionon qė disa vite nė kuader tė bashkėpunimit tė mirė tė Shoqatės “Rozafa-Moraēa”, Ministrisė sė Diasporės nė Qevrinė Serbe dhe Qeverisė Shqiptare, falė kėtij bashkėpunimi ėshtė hapur edhe shkolla e gjuhės serbe edhe nė qytetin e Fierit. Qellimi i bashkėpunimit ėshtė edhe ēelja e kurseve edhe nė qytetet tjera si Tiranė, Durrės, Lezhė etj. /TV1 CH/

 4. #504
  Bloody
  Dėshmitari rrėfen pėr masakrėn e Tivarit


  Janė tė rrallė dėshmitarėt e masakrės sė Tivarit tė mė shumė se 50 vite mė parė.


  Njėri prej tyre, 83-vjeēar, ėshtė edhe Ahmet Bajraktari nga fshati Kishnareka e Prizrenit.

  Ai ka rrėfyer pėr medias mbi masakrėn ky mbetėn tė vrarė mbi dy mijė burra nga Kosova, e ku nė kėtė histori u pėrfshinė edhe komunistėt shqiptarė. Siē rrėfen Bajraktari, moshėn 17 vjeē luftoi si partizan kundėr gjermanėve nė Togir tė Kroacisė, ndihet i lumtur qė ka pėrjetuar pavarėsinė. Duke folur pėr masakrėn e Tivarit, ai kujton se ishte 17-vjeē kur u mor nga ushtria serbe bashkė me shtatė burra tė tjerė tė fshatit tė tij. Nė njė moshė tė madhe, ai ka deklaruar se , "nuk po du me vdek e me marr me veti njė pjesė tė historisė qė i duhet pasardhėsve tanė".

  "Mu edhe tė tjerėt nga fshatrat pėrreth na kanė nis pėr Prishtinė. Aty kemi qėndru disa ditė, derisa ēetnikėt i kanė mbledh gjithsej 4 mijė kosovarė, pėr t’u nis pastaj pėr nė qytetin e Shtimes", tregon ai. Pėrveē rrugėtimit nėpėr qytete, mban mend detaje tė tjera mė tė hollėsishme, pavarėsisht moshės sė shtyrė. "Kolona e njerėzve ka qenė afėrsisht 4 kilometra e gjatė dhe nė tė ka pas pleq, por edhe shumė tė rinj. Atė natė kemi fjet nė Shtime, por gjithmonė i kam pas ēetnikėt e armatosur prapa duke na pėrcjellė", rrėfen Ahmet Bajraktari.

  "Njė natė e kemi kalu nė Shtime, kurse tė nesėrmen jemi nis pėr nė Prizren, pėr t'u nis drejt Kukėsit. Aty na kanė vdek 6 tė moshuar, sepse gjithė kėtė rrugė e kemi bėrė pa ngrėnė asgjė", kujton Ahmeti, qė kujton se ka qenė dėshmitar edhe kur i kanė mbyt dhe i kanė hedh nė lumin e Drinit pleqtė, tė cilėt lodheshin dhe nuk mund tė ecnin. Ahmet Bajraktari nuk ndalet sė pėrshkruari rrugėtimin e tij tė gjatė, kur me turmėn kishin hyrė nė shtetin shqiptar, nė Shqipėri, gjithnjė pa ngrėnė e pa pirė asgjė.

  "Nė hyrje tė Shkodrės, ishte njė djalė i vogėl qė shiste njė gotė 5 lekė. Njė bashkudhėtar m'i huazoi lekėt dhe bleva ujin", tregon Ahmeti. Prej Shkodrės, turma e kosovarėve u nis drejt qytetit tė Tivarit vetėm disa ditė pas masakrės sė madhe nė prill 1945. "Kur kemi mbėrri afėr Tivarit, i kemi parė tė gjitha gjurmėt e masakrės sė Tivarit, e cila ishte bėrė 5 ditė para se ne tė mbėrrinim. Kemi parė plisa, tirq e shumė copa tė rrobave tė shqiptarėve, tė cilėt i kishin masakru. Madje, as gjakun nuk e kishin pastru ende", tregon Bajraktari.

  Ai thotė se gjatė qėndrimit njėditor nė qytetin e masakrės, nuk ka takur asnjė nga shqiptarėt, qė i kishin shpėtuar asaj masakre. "Po, jam dėshmitar qė me sytė e mi i kam parė tė gjitha kėto", thotė i bindur ish-partizani Ahmet Bajraktari. Ahmeti tregon se ėshtė kthyer nė Kosovė dhe nė vitin 1950 pasi pėrfundoi shkollėn, pėr 40 vite punoi nė Prizren si arsimtar i gjeografisė dhe historisė derisa doli nė pension.  Gazeta Start: Dėshmitari rrėfen pėr masakrėn e Tivarit

 5. #505
  Bloody
  Zitat Zitat von Gjergj Fishta Beitrag anzeigen
  Gjuha serbe mėsim edhe nė Shkodėr

  25/09/2010 23:49:00

  Falė njė bashkėpunimi tė ngushtė mes Qeverisė Shqiptare dhe asaj tė Serbisė ėshtė bėrė i mundur hapja e kurseve nė gjuhėn serbe ne qytetin e Shkodres, me nje kontribut te vecantė tė Ministrisė sė Diasprės nė qeverinė serbe dhe drejtorisė sė pakicave pranė kryeministrisė.

  Per profesorin e gjuhės serbe Svetozar Cirakovic, mėsimi kėtu ėshtė njė prvilegj, sepse ai deri para tre vitesh ka lexuar nėpėr libra dhe nė lajme pėr shqipėrinė, kurse sot shprehet ai kam fatin qė jam kėtu dy herė nė javė dhe jap mėsim gjuhe:

  "Para tre vitesh hapėm kėtė kurs tė gjuhės serbe, kėtu ka njė interesim tė madh sidomos tė pjestarėve tė komunitetit serb dhe malazez pėr mėsimin nė gjuhėn serbe. Nė marrėdhėniet e mira tė ndėrtuara vitete fundit shihen qartė edhe synimet dhe pse duhet tė jetė ndryshe qė Mali i Zi dhe Shqipėria sot dhe nė tė ardhmen tė jetojnė si vėllezer. Unė kam studiuar nė njė kohė tjetėr kur sistemi totalitar edhe nė Mal tė Zi diktonte ēdo qelizė tė jetės, aso kohe ishim tė detyruar tė mėsonim vetem rusisht, unė kam shumė dėshirė tė flas anglisht e sidomos gjuhėn shqipe sepse jemi edhe fqinjė"

  Kursi i gjuhės Serbe funksionon qė disa vite nė kuader tė bashkėpunimit tė mirė tė Shoqatės “Rozafa-Moraēa”, Ministrisė sė Diasporės nė Qevrinė Serbe dhe Qeverisė Shqiptare, falė kėtij bashkėpunimi ėshtė hapur edhe shkolla e gjuhės serbe edhe nė qytetin e Fierit. Qellimi i bashkėpunimit ėshtė edhe ēelja e kurseve edhe nė qytetet tjera si Tiranė, Durrės, Lezhė etj. /TV1 CH/
  Qa na kan ba neve (siehe Artikel oben), dhe na apet jav jepum gjitha lirit..

 6. #506

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Qa na kan ba neve (siehe Artikel oben), dhe na apet jav jepum gjitha lirit..
  Albanien hat bald mehr Freiheiten als jedes andere Land

 7. #507
  Bloody
  Zitat Zitat von Ksamili Beitrag anzeigen
  Albanien hat bald mehr Freiheiten als jedes andere Land
  Wie meinst du das ?

 8. #508

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Wie meinst du das ?
  Sie verkaufen fast ihr Hintern um in die EU/Visa zu be/kommen. Zu viele Freiheiten nein danke.
  In Griechenland ist es ja verboten albanisch zu unterrichten wie ich gelesen habe.

  Das soll nicht nationalistisch rüberkommen, aber warum sollen wir jemanden Freiheiten geben, wenn sie uns sie nicht geben.

  Außerdem auch wegen ganz was anderes, aber wenn ich das scheiben würde, würde ich eine Verwarnung bekommen.

  (Hat nichts mit der Überschrift oder dass, was ich hier meinte zu tun.)

 9. #509
  Bloody
  Zitat Zitat von Ksamili Beitrag anzeigen
  Sie verkaufen fast ihr Hintern um in die EU/Visa zu be/kommen. Zu viele Freiheiten nein danke.
  In Griechenland ist es ja verboten albanisch zu unterrichten wie ich gelesen habe.

  Das soll nicht nationalistisch rüberkommen, aber warum sollen wir jemanden Freiheiten geben, wenn sie uns sie nicht geben.

  Außerdem auch wegen ganz was anderes, aber wenn ich das scheiben würde, würde ich eine Verwarnung bekommen.

  (Hat nichts mit der Überschrift oder dass, was ich hier meinte zu tun.)
  Da geb ich dir vollkommen recht ..

 10. #510
  Bloody
  Haxhinasto: Vizita nė OKB e suksesshme


  Ministri i Punėve tė Jashtme, Edmon Haxhinasto pas kthimit nga Nju Jorku, u shpreh se vizita e delegacionit shqiptar nė OKB ishte e suksesshme.


  "Them me bindje se objektivat e kėsaj axhende patėn arritje konkrete, qė u reflektua edhe nė reagimin ndaj kontributeve qė u bėnė nga Presidenti, Kryeministri Berisha dhe tė gjitha takimet dy e shumėpalėshe gjatė punimeve tė kėtij sesioni", tha Haxhinasto.

  Mė tej, ai theksoi rritjen e rolit ndėrkombėtar tė Shqipėrisė nė funksion tė paqes, stabilitetit dhe pėrballimit tė sfidave tė pėrbashkėta ndėrkombėtare si vėnd anėtar i OKB-sė, i organizatave rajonale si NATO dhe OSBE.

  "Nga vlerėsimi i deritanishėm, konkludohet se krahas axhendės kryesore tė integrimit evropian, do tė ecim me prioritet drejt forcimit tė rolit tė Shqipėrisė nė kuadėr tė organizatave ndėrkombėtare dhe rivitalizmit tė marrėdhėnieve dypalėshe qė kemi me vendet e tjera", nėnvizoi kreu i diplomacisė shqiptare.

  Haxhinasto u shpreh dhe pėr vlerėsimin qė pritet tė japė LIBE paraditen e sė martės pėr liberalizmin e vizave me Shqipėrinė. "Ka njė vlerėsim krejtėsisht pozitiv nga tė gjithė anėtarėt pėr sa i takon dhėnies sė mendimit pėr liberalizmin e vizave", tha Haxhinasto.  Gazeta Start: Haxhinasto: Vizita nė OKB e suksesshme

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: Gestern, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16