BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 52 von 113 ErsteErste ... 24248495051525354555662102 ... LetzteLetzte
Ergebnis 511 bis 520 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.410 Aufrufe

 1. #511
  Bloody
  Rriten pagat pėr 20 mijė punonjės tė shėndetėsisė


  Pagat pėr mjekėt e familjes do tė rriten, ku mesatarisht rritja do tė jetė 50.000 mijė lekė nė zonat qendrore, deri nė 80.000 lekė tė reja nė zonat e thella.


  Vendimi ėshtė marrė nga Instituti i Sigurimit dhe Kujdesit Shėndetėsor (ISKSH), sipas tė cilit nga kjo rritje e pagės pėrfitojnė rreth 20.000 punonjės.

  “Ne zbatim te politikave te Qeverise pėr stimulimin financiar te personelit shėndetėsor, Kėshilli Administrativ i ISKSH-sė ka miratuar tė hėnėn vendimin pėr rritjen deri ne rreth 9% te pagave tė punonjėsve tė qendrave shėndetėsore nga skema e sigurimeve te kujdesit shėndetėsor si dhe nga 6% pėr spitalet e rretheve e deri ne 10% pėr Qendrėn Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” Tirane”, u shpreh drejtoresha e ISKSH-se, Elvana Hana, e cila bėri tė ditur vendimin.

  Pėrveē mjekėve tė sistemit parėsor, rritje pagash janė bėrė edhe pėr mjekėt specialistė, ku pėrfitojnė rreth 300 mjekė nė Tiranė. Gjithashtu pagat janė rritur edhe pėr infermierėt. “Kjo rritje pagash ėshtė domethėnėse, aq me tepėr po tė shohim kushtet e rajonit ku jo vetėm nuk ka patur rritje pagash, por madje ka patur kufizime”, tha Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili. Zonja Hana tha se rritja nis qė nga data 1 Korrik i kėtij viti.  Gazeta Start: Rriten pagat pėr 20 mijė punonjės tė shėndetėsisė

 2. #512
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  warum news nur aus albanien

  du hättes besser schreiben sollen kosovo albanien mazedonien news

  dann wäre ein erfolg threade

 3. #513
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von Albion Beitrag anzeigen
  warum news nur aus albanien

  du hättes besser schreiben sollen kosovo albanien mazedonien news

  dann wäre ein erfolg threade
  Kosova, Malsia, Presheva, Cameria, Ilirida = Shqiperia

 4. #514
  Bloody
  Zitat Zitat von Albion Beitrag anzeigen
  warum news nur aus albanien

  du hättes besser schreiben sollen kosovo albanien mazedonien news

  dann wäre ein erfolg threade
  Ich hab unter anderem auch eins über den Kosovo.. Dann trag doch etwas bei, damit der Thread erfolgreich wird, du bist herzlichst dazu eingeladen..

 5. #515
  Bloody
  Itali, pranga 22 shqiptarėve, u kapėn me 21 mln € drogė


  Peruxha - Njė bandė shqiptare e drogės ėshtė goditur nga policia italiane, duke pėrfunduar operacionin me arrestimin e 22 shtetasve shqiptarė.


  Arrestimi i tyre i krye pas njė hetimi dy vjeēar ndaj bandės, e cila merrej me shpėrndarjen e drogės qė vinte nga Shqipėria dhe Belgjika me destinacion Italinė.

  Arrestimi i shqiptarėve u bė nė Peruxha dhe identiteti i tyre nuk bėhet ende i ditur. Nga operacioni, policia sekuestroi 22 kg kokainė dhe 48 kg heroinė, vlera e sė cilės ishte 21 milion euro.

  Hetimet vijojnė pėr tė arrestuar edhe persona tė tjerė tė pėrfshirė nė kėtė bandė.  Gazeta Start: Itali, pranga 22 shqiptarėve, u kapėn me 21 mln € drogė

 6. #516
  Bloody
  MPPT: Arritje nė pėrmirėsimin e ujėsjellėsve

  Ministria e Punėve Publike bėri tė ditur sot sukseset e saj nė gati dy vite, por foli rreth problemeve tė shumta tė furnizimit me ujė tė pijshėm apo tė problemit tė kanalizimeve.  Drejtori i Ujėsjellės Kanalizimeve, Taulant Zeneli bėri tė ditur se plani pėr dhėnien e kompetencave tė pushtetit vendor pėr ujėsjellėsit dhe kanalizimet, ka ecur normalisht dhe mund tė quhet i suksesshėm.

  “Investimet ne vitin 2009 kapin njė shifėr rreth 60 mil Euro ku mbėshtetja nga buxheti i shtetit ishte me rreth 48% (viti 2010 ėshtė pothuajse nė tė njėjtin nivel). Gjatė kėsaj periudhe disa prej zonave turistike i ėshtė dhėnė zgjidhje pėrfundimtare problemit te furnizimit me ujė (Velipojė, Shėngjin, Ksamil etj) dhe pėr pjesėn tjetėr ka patur njė pėrmirėsim tė ndjeshėm. Pėr kėto zona janė ne proces zbatimi i projekteve qė do tė sigurojnė furnizimin me ujė”, theksoi Zeneli.

  Ai shtoi se ėshtė bėrė punė e madhe edhe nė largimin dhe trajtimin e ujrave te ndotura per zonat turistike dhe ato urbane. “Strategjia kombėtare e Furnizimit me Ujė, largimit te Ujėrave te Ndotura dhe Trajtimi i tyre do te jete njė dokument mbi bazėn e tė cilit qeveria do te vendose objektiva te qarta ne lidhje me prioritetet e kėtij dokumenti si dhe me mbėshtetjen me financime te sektorit”, theksoi mė tej zyrtari i MPPT-s.
  Gazeta Start: MPPT: Arritje nė pėrmirėsimin e ujėsjellėsve

 7. #517
  Bloody
  EU parliament vote brings Bosnia, Albania nearer EU visa-free goal


  Brussels -Bosnia-Hercegovina and Albania edged closer to visa-free travel to the European Union's Schengen area, a key EU parliamentarian said Tuesday, as her report in favour of the concession was overwhelmingly approved at committee level.


  Visa liberalization is one of the most prized goals for EU neighbouring states. Bosnia and Albania are the last nations in the Western Balkans who are excluded from the privilege, apart from Kosovo, whose contested status means that it is a special case.
  'We sent a very strong and positive signal today to the citizens of (Bosnia-Hercegovina) and Albania that the EU is ready to lift the visa requirements,' said Slovenian EU lawmaker Tanja Fajon after a 49-2 vote, with no abstentions in the parliament's civil liberties committee.


  Diplomats hope that concessions such as visa-free travel - in return for which the two countries had to significantly step up their border controls - could strengthen pro-EU reformers, especially in Bosnia where elections are due to take place on October 3.
  Fajon's report is expected to be endorsed by the entire EU parliament on October 8, leaving the EU's interior ministers to take the final decision on the scrapping of visas in early November.


  If agreed, the visa-exemption should start being applied towards the end of the year, officials said.


  EU parliament vote brings Bosnia, Albania nearer EU visa-free goal - Monsters and Critics

 8. #518

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  Zitat Zitat von Albion Beitrag anzeigen
  warum news nur aus albanien

  du hättes besser schreiben sollen kosovo albanien mazedonien news

  dann wäre ein erfolg threade

  in ein paar jahren wird das egal sein


  und wenn er es ändern sollte dann NEWS von den ALBANERN

  und sicher nicht von fyrom oder montenegro

 9. #519

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  Zitat Zitat von Gjergj Fishta Beitrag anzeigen
  Kosova, Malsia, Presheva, Cameria, Ilirida = Shqiperia


 10. #520
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Shqiptarėt dhe autonomia e Sanxhakut


  Hamdi Nuhiju

  Ideja e myftiut Muamer efendi Zukorliq pėr autonominė e Sanxhakut nė formėn e Tirolit Jugor nė Itali po gjen njė pėrkrahje tė madhe nė mesin e qytetarėve boshnjak nė Sanxhak, po edhe nė Bosnje dhe Hercegovinė. Ai shprehet: “Mė mirė pesė minuta tė jesh luan sesa tėrė jetėn qen”. Dhe e vėrteta e kėsaj thėnie po shihet nė kėto ditė tė nxehta. Pesė minutat e myftiut Muamer Zukorliq dhanė fryte sa e tėrė jeta e njerėzve besnik ndaj pushteteve dhe regjimeve tė ndryshme.
  Sulejman Ugljanin ministėr nė qeverinė e Boris Tadiqit arsyetohet me fjalėt se ai ka pėrgatitur njė dokument pėr pavarėsinė e Sanxhakut, dhe jo pėr autonomi. Nė anėn tjetėr del nė pah njė marrėveshje midis Filip Vujanoviē, kryeministėr i Malit tė Zi me sanxhaklinjtė pėr autonominė e Sanxhakut nėse ata e mbėshtesin pavarėsinė e Malit tė Zi nga Serbia. Nė rolin e misionarit tė jashtėm pėr idenė e autonomisė sė Sanxhakut po paraqitet edhe Reis Ulemaja i Bosnjės dhe Hercegovinės, Mustafa Ceriq, i cili aktualizoi ēėshtjen nė njė konferencė nė Aman. Pėr tė marrė frymė institucionale ideja e myftiut Zukorliq, kėto ditė u kristalizua me daljen nė pah tė njė partie tė re, opsion i tretė nė Sanxhak BDS, Partia Demokratike e Boshnjakėve, e cila fitoi legjitimitetin e saj.
  Nė gjithė kėtė lojė diplomatike, mendoj se shqiptarėt mund tė pėrfitojnė shumė politikisht po qe se janė mė aktiv nė diplomaci. Ata nė kėto momente duhet tė mbėshtetin autonominė e Sanxhakut nga Serbia dhe Mali i Zi, duke aktualizuar nė anėn tjetėr ēėshtjen e Luginės sė Preshevės. Pėrderisa nė diplomacinė serbe haptas flitet pėr veriun e Kosovės si njė pjesė qė mund t’i merret shtetit tė ri, atėherė diplomacia shqiptare e Shqipėrisė dhe Kosovės duhet ujin ta bėj mė tė turbullt duke i shtuar probleme tė brendshme Serbisė pėrmes Luginės sė Preshevės, por edhe duke e mbėshtetur autonominė e Sanxhakut.
  E shoh qė e gjithė diplomacia shqiptare ėshtė e fokusuar nė njohjet e reja pėr Kosovėn. Nuk ėshtė gjė e keqe, por kjo diplomaci duhet hapur nė mė shumė fronte dhe jo tė gjitha forcat t’i fokusoj vetėm nė kėtė drejtim. Pėrderisa Kosova ka njė bazė institucionale dhe kushtetuese pėrmes njohjeve tė deritanishme, atėherė ajo duhet tė shikoj nė oborrin e Serbisė. Nga Kosova dhe Shqipėria haptas duhet mbėshtetur autonomia e Sanxhakut, me kusht qė sanxhaklinjtė tė mbėshtesin njė zgjidhje tė qėndrueshme pėr Luginėn e Preshevės. Nė anėn tjetėr duhet nxitur referendum nė Luginėn e Preshevės, se si dėshirojnė qė ta kenė statusin kėta njerėz, tė bashkohen me Kosovėn, apo tė shpallin autonomi. Opsion tė tretė nė kėtė lojė nuk duhet tė ketė.
  Vizita e ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Ilir Meta, nė Luginėn e Preshevės ishte e njė rėndėsie historike. Por, ai nė vend qė tė pėrdor kushtėzime nė diplomaci, u paraqit nė rrugėn e besnikut dhe tė njė politikani moderator, rrugė kjo e keqpėrdorur pėrherė nga forcat ortodokse-sllave nė Ballkan. Se si veprohet nė diplomaci mund tė mėsojmė nga prezenca e kryetarit tė Parlamentit tė Maqedonisė Veljanovski nė Stamboll. Ai u takua me kreun e qendrės sė Kishės Ortodokse Botėrore, por edhe me kreun e shtetit turk Abdullah Gyl.
  Nga Abdullah Gyl mori mesazhe se do tė mbėshtesė deri nė fund Maqedoninė nė proceset e saja integruese evropiane, ndėrsa nga kreu ortodoks mori premtimin se shumė shpejt do tė zgjidhet problemi midis Kishės Ortodokse serbe me Kishėn Ortodokse maqedonase. Nė aspektin e diplomacisė, presidenti Gyl pėrzihet nė njė problem lokal siē ėshtė problemi midis Kishės Ortodokse serbe me Kishėn Ortodokse maqedonase vetėm pėr ta defokusuar politikėn serbe nė disa sfera tjera dhe pėr t’i dalė nė krah Bosnjės dhe Hercegovinės, Sanxhakut, po edhe Kosovės. Ndėrsa vet diplomatėt shqiptarė nė vend qė t’i pėrdorin tė gjitha mjetet e mundshme nė diplomaci pėr t`i minimizuar apetitet e Serbisė nė Kosovė, duke mbėshtetur autonominė e Sanxhakut dhe pėr gjetjen e njė zgjidhjeje pėr Luginėn e Preshevės, ata fokusohen vetėm tek njohjet e reja.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 2. Antworten: 4398
  Letzter Beitrag: 12.06.2018, 10:28
 3. Antworten: 6641
  Letzter Beitrag: 08.06.2018, 13:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16