BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 53 von 113 ErsteErste ... 34349505152535455565763103 ... LetzteLetzte
Ergebnis 521 bis 530 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.818 Aufrufe

 1. #521
  Bloody
  Spanish company seeks to invest 12 mln Eur in Albania's supervision and control of maritime borders  Prime Berisha received on Tuesday, representatives of the Spanish company Indra headed by Mr. Jose Manuel Moreno Dehita, accompanied by Spanish Ambassador, Mr. Manuel Montobbio.

  Representative The company presented the Prime Minister a project concerning the supervision and control of maritime borders, which consists change and modernization of control and surveillance system in entire marine coastline of the country.

  Project prepared by this large international company guarantees the highest European standards, control and protection of all the Albanian coast.

  The system enables communication of all maritime surveillance from north to south and operation without stopping the system, in any case. The value of this investment is 12 million euros and the term of its implementation takes about a year.

  Premier Berisha thanked the representatives of the firm Indra for their proposal and assured them that the government would examine the proposal that priority to improving and ensuring water border of Albania.

  Prime said it is very important that at this stage of development, Albania to operate the control systems of border protection, just as countries other European countries


  http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=72642

 2. #522
  Bloody
  Vlorė, pranga italianit, kreu i mafies sė drogės

  Policia e Vlorės ka arrestuar sot njė shtetas italian, pas njė urdhėrarresti tė lėshuar nga Gjykata e Leēes.


  Nė pranga ra shtetasi Albino Prudentino, qė sipas Prokurorisė sė Pėrgjithshme, arrestimi kryhet nė kuadrin e njė operacioni tė gjerė ndėrkombėtar tė emėrtuar “Kalipso” pėr vėnien para drejtėsisė tė pjesėtarėve tė njė organizate me karakter mafioz, “Sacra Corona Unitta”, qė operon nė zonėn e Brindisit.

  Gjykata e Leēes ka lėshuar urdhrin pėr arrest ndaj 11 personave dhe arrestimi i 9 prej tyre ėshtė bėrė nė mėnyrė tė njėkohshėm nė tre shtete. Nė Itali janė arrestuar 7 persona, nė Shqipėri shtetasi italian Prudentino, ndėrsa njė shtetas tjetėr ėshtė arrestuar nė Tailandė.

  Dy persona tė tjerė janė ende nė kėrkim. Nga hetimet rezulton se Albino Prudentino, i arrestuar sot nė Vlorė, ėshtė njė nga krerėt kryesorė tė kėsaj organizate mafioze.

  Hetimet pėr kėtė organizatė kanė nisur qė nė vitin 2008 nga Prokuroria e Antimafies nė Leēe nė bashkėpunim dhe me skuadrėn ROS tė karabinierisė, e cila ėshtė e specializuar nė ēėshtjet e trafikut. Kėta shtetas akuzohen pėr veprat “ Bashkėpunim kriminal tė tipit mafioz”, “Trafik droge”, “Grabitje nė rrethana rėnduese”.  Gazeta Start: Vlorė, pranga italianit, kreu i mafies sė drogės

 3. #523
  Bloody
  Qeveria vendos rimbursimin e kasave fiskale


  Qeveria ka vendosur sot zyrtarisht tė rimbursojė kasat fiskale pėr tė gjitha bizneset e vogla.


  Kryeministri Sali Berisha theksoi gjatė mbledhjes sė qeverisė, se me pr/ligjin e ri qė do t’i paraqitet Parlamentit, kasat fiskale do tė kushtojnė zero pėr tė gjitha bizneset, sepse ēmimi i blerjes do tė rimbursohet me anė tė taksave.

  Nga ky ligj do tė pėrfitojnė tė gjithė ata qė i kanė blerė kėto kasa, ndėrkohė qė ēmimi do tė rimbursohet edhe pėr tė gjithė taksistėt qė kanė blerė taksimetėr ose ata qė do tė blejnė.

  “Me kėtė ligj, kasat do t’i kushtojnė zero biznesin shqiptar. Edhe nė procedurėn e mėparshme ishin parashikuar nė zero po pėr biznesin e vogėl pėrllogaritja ishte mė e komplikuar. Pėr tė bėrė tė qartė ne vendosėm qė ēmimi i kasave tė ulej nga taksat”, theksoi kryeministri Berisha.

  Ai shtoi se ligji shtrihet edhe pėr taksistėt pasi janė detyruar tė blejnė taksimetrin pa memorien elektronike dhe transmetim online me 450 mijė lekė.

  “Ligji parashikon kėtė edhe pėr ata qė kanė paguar kasat. Ndaj do t’iu garantoj se atyre njėlloj si ata qė do t’i vendosin do t’iu rimbursohen duke ua njohur taksė tė paguar. Kjo reformė ėshtė njė reformė nė tė vėrtetė jashtėzakonisht e rėndėsishme, siē ėshtė reforma e gjendjes civile. Ky ėshtė hapi tjetėr i rėndėsishėm drejt modernizimin dhe standardeve tė rėndėsishme ndėrkombėtare”, theksoi kryeministri.

  Ai shtoi se pa kėto “standarde nuk kemi tė ardhme atje ku duam tė shkojmė. Imagjinoni ju se ēfarė pėrshtypje krijon tek njė qytetar evropian qė futet nė magazinat tona dhe nuk merr faturat. Si mund tė rimbursojmė TVSH-nė”.

  Mė tej, ai nuk la pa ironizuar edhe kundėrshtarin e tij politik, ēka sipas kryeministrit, po vuan shpirtėrisht pėr shkak tė kasave.

  “Ky pr-ligj i jep pėrgjigje ēdo spekulimi dhe uroj qė ta nxjerr nga kasa edhe rivalin tim se po vuan shpirtėrisht shumė pėr shkak tė kasave. Lepri ėshtė tjetėr punė, por deklaroi se po fus duart nė arkėn e pushtetit vendor. Jo zotėri qė tė gjitha do t’i kompensojmė. Do tė dalė shumė shpejt se kusht janė lidhjet dhe kush ėshtė lepri. Ėshtė luftė midis klaneve, tė atyre qė pėrplasen ēdo ditė pėr kasat”, u shpreh ai mė tej.
  Gazeta Start: Qeveria vendos rimbursimin e kasave fiskale

 4. #524
  Bloody
  Topi niset pėr nė Kinė

  Presidenti i Republikės, Bamir Topi, i shoqėruar nga Zonja e Parė, Teuta Topi, nė krye tė njė delegacioni zyrtar, nė pėrbėrje tė tė cilit ėshtė edhe njė grup biznesmenėsh dhe investitorėsh tė njohur shqiptarė, u nis dje drejt Kinės pėr tė vizituar ekspozitėn “Ekspo Shangai 2010”.


  Presidenca nė njoftimin zyrtar bėn tė ditur se “Ekspo Shangai 2010” ėshtė ndėr mė tė mėdha nė traditėn e ekspozitave dhe panaireve ndėrkombėtare.

  Nė tė marrin pjesė mė shumė se 190 vende tė botės, pėrfshi kėtu edhe Shqipėrinė, dhe mė shumė se 50 organizata ndėrkombėtare. Nė kuadėr tė kėsaj ekspozite, Kryetari i Shtetit shqiptar do tė marrė pjesė nė ceremoninė zyrtare tė Ditės sė Kinės nė “Ekspo Shangai 2010”, mė pas do tė vizitojė pavionin shqiptar nė kėtė ekspozitė, si dhe do tė jetė i pranishėm nė darkėn zyrtare dhėnė nga Komiteti Organizativ i “Ekspo Shangai 2010”.

  Nė axhendėn e Presidentit Topi parashikohet njė vizitė nė kompaninė prestigjioze kineze “HUAWEI Shanghai”, ndėrkohė qė pritet edhe nėnshkrimi i njė marrėveshjeje bashkėpunimi mes kėsaj kompanie dhe “Albtelekomit”. Gjatė qėndrimit nė Kinė, Presidenti i Republikės do tė pritet nga Kryetari i Komitetit tė Pėrhershėm tė Asamblesė Popullore tė Republikės sė Kinės, Wu Bangguo.  Gazeta Start: Topi niset pėr nė Kinė

 5. #525
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Topi niset pėr nė Kinė

  Presidenti i Republikės, Bamir Topi, i shoqėruar nga Zonja e Parė, Teuta Topi, nė krye tė njė delegacioni zyrtar, nė pėrbėrje tė tė cilit ėshtė edhe njė grup biznesmenėsh dhe investitorėsh tė njohur shqiptarė, u nis dje drejt Kinės pėr tė vizituar ekspozitėn “Ekspo Shangai 2010”.


  Presidenca nė njoftimin zyrtar bėn tė ditur se “Ekspo Shangai 2010” ėshtė ndėr mė tė mėdha nė traditėn e ekspozitave dhe panaireve ndėrkombėtare.

  Nė tė marrin pjesė mė shumė se 190 vende tė botės, pėrfshi kėtu edhe Shqipėrinė, dhe mė shumė se 50 organizata ndėrkombėtare. Nė kuadėr tė kėsaj ekspozite, Kryetari i Shtetit shqiptar do tė marrė pjesė nė ceremoninė zyrtare tė Ditės sė Kinės nė “Ekspo Shangai 2010”, mė pas do tė vizitojė pavionin shqiptar nė kėtė ekspozitė, si dhe do tė jetė i pranishėm nė darkėn zyrtare dhėnė nga Komiteti Organizativ i “Ekspo Shangai 2010”.

  Nė axhendėn e Presidentit Topi parashikohet njė vizitė nė kompaninė prestigjioze kineze “HUAWEI Shanghai”, ndėrkohė qė pritet edhe nėnshkrimi i njė marrėveshjeje bashkėpunimi mes kėsaj kompanie dhe “Albtelekomit”. Gjatė qėndrimit nė Kinė, Presidenti i Republikės do tė pritet nga Kryetari i Komitetit tė Pėrhershėm tė Asamblesė Popullore tė Republikės sė Kinės, Wu Bangguo.  Gazeta Start: Topi niset pėr nė Kinė
  Udha mar Zoti President

 6. #526
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Emėrtimet e vendbanimeve janė duke u shėnuar edhe nė gjuhėn shqipe

  30/09/2010 15:23:00


  Kumtes pėr opinion - Komuna Urbane e Tuzit
  Tė nderuar qytetar, siē e keni vu re edhe ju, duke kaluar rrugėve tė Malėsisė, se emėrtimet e vendbanimeve janė duke u shėnuar edhe nė gjuhėn shqipe.
  Kjo paraqet njė ngjarje tė rėndėsishme dhe tė gėzuar pėr trevėn tonė, me ē’rast kamė vendos qė tė ju pėrgėzoj dhe qė sė bashku me Ju tė ndajmė kėtė lajm.
  Kjo gjė paraqet suksesin e angazhimit tonė qė tė respektohen aktet mė tė larta tė kėtij shteti kur ka tė bėjė me tė drejtat e pakicave e nė veēanti fletė pėr punėn e mirė qė kryejnė organet gjegjėse tė Kryeqytetit nė bashkėpunim me kreun e ri tė Komunės urbane.
  Emėrtimet e vendbanimeve, toponimet dhe emėrtimet e Lumenjve, nė trevėn e Komunės urbane tė Tuzit, tani mė shkruhen edhe nė gjuhėn shqipe dhe paraqesin njė rėndėsi tė veēantė pėr Malėsinė dhe popullin e sajė, nėse dihet se ky standard ishte i shumėpritur.
  Kjo ngjarje shėnohet si njė sukses dhe arritje pėr sa u pėrket tė drejtave tė pakicave nė Mal tė Zi e nė veēanti pėr banorėt e kėtyre anėve. Avancimi i tė drejtave tė pakicave dhe qeverisjes lokale do tė jetė gjithherė prioritet i yni gjithnjė nė tė mirė tė popullatės sė kėsaj treve.
  Veēorit gjuhėsore pėr mesė vendosjes sė kėtyre tabelave vejnė nė pah pasurit shpirtėrore me tė cilat disponon kjo trevė.

  KRYETARI i KU Tuz, Nikollė Gegaj

 7. #527
  Bloody
  Die österreichischen Stromkonzerne Verbund und EVN errichten im von Netzausfällen geplagten Albanien ein Wasserkraftwerk. Schon in zwei Jahren sollen 100.000 Kunden mit Energie aus der aufgestauten Drin in den wilden Schluchten der nordalbanischen Alpen versorgt werden. Für ein Großprojekt, ebenfalls in Albanien, hat sich die EVN mit einem norwegischen Partner zusammengetan: Gemeinsam mit Statkraft, Europas größtem Produzenten von Strom aus Wasserkraft, arbeiten die Niederösterreicher an einer Kette von Speicherwerken am Fluss Devoll. Die Größenordnung entspricht dabei mit 400 Megawatt alpinen Vorzeigeprojekten wie Kaprun in den Salzburger Hohen Tauern. Ein Speicherwerk dieser Art hat viele Vorteile. Nicht nur schließt es einen Teil der albanischen Stromlücke. Auch die Qualität der dort erzeugten Elektrizität trägt positiv zu der albanischen Energiebilanz bei: Spitzenlast, die unmittelbar abgerufen werden kann. Das heißt, wenn im Netz ein Spannungsabfall droht oder wenn gleichzeitig viele Verbraucher Energie beziehen wollen, steht diese sofort zur Verfügung. Diese Energiequelle wäre damit auch komplementär zu möglichen Windparks, die ebenfalls in Albanien zur Diskussion stehen. Denn so umweltfreundlich diese auch arbeiten, bei Flaute fehlt manchmal schlagartig der Strom. Dafür muss dann schneller Ersatz bereitgehalten werden.


  Energie: Energie mit gutem Gewissen | Wirtschaft | ZEIT ONLINE

 8. #528
  Bloody
  Der Batteriehersteller iQ Power will noch im laufenden Jahr seinen Vertrieb in Südosteuropa beginnen. Man habe neben Bulgarien und Albanien die Länder Ex-Jugoslwaiens im Visier, teilen die Schweizer mit.

  Aktien - Chartchecks - IPO - Nachrichten | www.4investors.de

 9. #529
  Bloody
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Vlorė, pranga italianit, kreu i mafies sė drogės

  Policia e Vlorės ka arrestuar sot njė shtetas italian, pas njė urdhėrarresti tė lėshuar nga Gjykata e Leēes.


  Nė pranga ra shtetasi Albino Prudentino, qė sipas Prokurorisė sė Pėrgjithshme, arrestimi kryhet nė kuadrin e njė operacioni tė gjerė ndėrkombėtar tė emėrtuar “Kalipso” pėr vėnien para drejtėsisė tė pjesėtarėve tė njė organizate me karakter mafioz, “Sacra Corona Unitta”, qė operon nė zonėn e Brindisit.

  Gjykata e Leēes ka lėshuar urdhrin pėr arrest ndaj 11 personave dhe arrestimi i 9 prej tyre ėshtė bėrė nė mėnyrė tė njėkohshėm nė tre shtete. Nė Itali janė arrestuar 7 persona, nė Shqipėri shtetasi italian Prudentino, ndėrsa njė shtetas tjetėr ėshtė arrestuar nė Tailandė.

  Dy persona tė tjerė janė ende nė kėrkim. Nga hetimet rezulton se Albino Prudentino, i arrestuar sot nė Vlorė, ėshtė njė nga krerėt kryesorė tė kėsaj organizate mafioze.

  Hetimet pėr kėtė organizatė kanė nisur qė nė vitin 2008 nga Prokuroria e Antimafies nė Leēe nė bashkėpunim dhe me skuadrėn ROS tė karabinierisė, e cila ėshtė e specializuar nė ēėshtjet e trafikut. Kėta shtetas akuzohen pėr veprat “ Bashkėpunim kriminal tė tipit mafioz”, “Trafik droge”, “Grabitje nė rrethana rėnduese”.  Gazeta Start: Vlorė, pranga italianit, kreu i mafies sė drogės

  Head of Sacra Corona Unita arrested in Albania
  A special operation organized by the Italian anti-mafia and the Albanian General Prosecutor’s Office enabled the arrest of 9 members of the Sacra Corona Unita, which is a Mafia-like criminal organization.


  A special operation organized by the Italian anti-mafia and the Albanian General Prosecutor’s Office enabled the arrest of 9 members of the Sacra Corona Unita, which is a Mafia-like criminal organization.


  One of the leaders of this organization, Albino Prudentino, was arrested in the city of Vlora. The “Kalipso” coded operation operates in three different states: Albania, Italy and Thailand. 7 members of this organization were arrested in Italy and one in Thailand.


  The Prosecutor’s Office of Lecce in Italy had declared all the persons who were arrested as wanted. Meanwhile, two other members of the organization have not been found yet. For the Albanian party, this operation was entrusted to the General Prosecutor’s Office, which, of course, had the support of the State Police and of the Albanian Intelligence Service.


  Investigation for the arrest of Sacra Corona Unita’s members had started since 2008. They are charged for international narcotics trafficking, kidnapping and robbery. The Mafia-like criminal organization exercises its activity in the area of Brindisi in Italy.
  Head of Sacra Corona Unita arrested in Albania :: EMG :: SEE news

 10. #530
  Bloody
  Bulqiza:

  1948 wurde in Bulqiza Chrom entdeckt. Schon zwei Jahre später begann man mit sowjetischer Hilfe mit dem Abbau. Erst dadurch entstand aus einem kleinen Dorf die eine Stadt, in der auch eine Fabrik zur Zerkleinerung des Erzes errichtet wurde. Das Bergwerk von Bulqiza gilt als größtes Albaniens. Trotzdem mussten seit dem Ende des kommunistischen Regimes 1991 ein Großteil der Beschäftigten entlassen werden. Ende August 2007 wurde die Mine von den Behörden vorübergehend geschlossen, nachdem innerhalb von zwei Monaten vier Arbeiter ihr Leben bei der Arbeit verloren hatten. Ab 2011 wird ein kanadisches Bergbauunternehmen in Bulqiza Chrom abbauen.
  Bulqiza


  Before the collapse of communism in the late 1980's, Albania was the world's third largest producer of chromite, the majority of which was produced from the Orebody.
  Empire Mining Corporation: Bulqiza Chromite Project-Progress Report - MarketWatch

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6649
  Letzter Beitrag: Heute, 12:33
 2. Antworten: 4405
  Letzter Beitrag: 23.06.2018, 12:21
 3. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16