BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 54 von 113 ErsteErste ... 44450515253545556575864104 ... LetzteLetzte
Ergebnis 531 bis 540 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.496 Aufrufe

 1. #531
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Shkarravitet tabela e sapovendosur nė hyrje tė fshatit Vrane

  01/10/2010 00:47:00


  Sot morėm lajmin se nisi vendosja e tabelave me emėrtimet e vendbanimeve nė Malėsi edhe nė gjuhėn shqipe. Njė ndėr to edhe nė fshatin Vrane e cila u shkarravit vetėm disa orė mbasi qė u vendos.
  Saktėsisht, siē mund ta shihni nė fotografi, emėrtimi nė gjuhėn shqipe u “pėrmirsua“ (shtohet germa “J“) dhe tani mė po ta lexosh tabelėn, mungon emėrtimi nė shqip.
  Fshati Vrane nė gjuhėn malazeze shkruhet Vranj. /Malesia.Org/


  Jau hangshin mutin ton Shqiptarve kta qena te kēi!

 2. #532
  Bloody
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Topi niset pėr nė Kinė

  Presidenti i Republikės, Bamir Topi, i shoqėruar nga Zonja e Parė, Teuta Topi, nė krye tė njė delegacioni zyrtar, nė pėrbėrje tė tė cilit ėshtė edhe njė grup biznesmenėsh dhe investitorėsh tė njohur shqiptarė, u nis dje drejt Kinės pėr tė vizituar ekspozitėn “Ekspo Shangai 2010”.


  Presidenca nė njoftimin zyrtar bėn tė ditur se “Ekspo Shangai 2010” ėshtė ndėr mė tė mėdha nė traditėn e ekspozitave dhe panaireve ndėrkombėtare.

  Nė tė marrin pjesė mė shumė se 190 vende tė botės, pėrfshi kėtu edhe Shqipėrinė, dhe mė shumė se 50 organizata ndėrkombėtare. Nė kuadėr tė kėsaj ekspozite, Kryetari i Shtetit shqiptar do tė marrė pjesė nė ceremoninė zyrtare tė Ditės sė Kinės nė “Ekspo Shangai 2010”, mė pas do tė vizitojė pavionin shqiptar nė kėtė ekspozitė, si dhe do tė jetė i pranishėm nė darkėn zyrtare dhėnė nga Komiteti Organizativ i “Ekspo Shangai 2010”.

  Nė axhendėn e Presidentit Topi parashikohet njė vizitė nė kompaninė prestigjioze kineze “HUAWEI Shanghai”, ndėrkohė qė pritet edhe nėnshkrimi i njė marrėveshjeje bashkėpunimi mes kėsaj kompanie dhe “Albtelekomit”. Gjatė qėndrimit nė Kinė, Presidenti i Republikės do tė pritet nga Kryetari i Komitetit tė Pėrhershėm tė Asamblesė Popullore tė Republikės sė Kinės, Wu Bangguo.  Gazeta Start: Topi niset pėr nė Kinė

  China's top legislator meets Albanian president
  Top Chinese legislator Wu Bangguo met with Albanian President Bamir Topi on Friday, pledging to promote friendly cooperation between the two countries. Ahead of their meeting, the two leaders attended celebrations marking the China National Pavilion Day at the Shanghai World Expo.


  Topi expressed congratulations to Wu on the 61st anniversary of the founding of New China and the success of the Shanghai Expo and the China National Pavilion Day.


  Wu, chairman of China's National People's Congress (NPC) Standing Committee, said Topi's presence at the China National Pavilion Day showed the importance Albania attached to the Shanghai Expo and the goodwill the Albanian people towards the Chinese people.


  Albania was among the first countries to establish diplomatic relations with China in 1949. "The two countries should cherish the deeply-rooted friendship," said Wu.


  Hailing the smooth bilateral ties and new progress achieved in recent years, Wu said the relationship was entering a period of "comprehensive development" and "unprecedented opportunities."


  "China is willing to expand exchanges with Albania between governments, parliaments, political parties and the young people so as to explore new means of partnership," said Wu.


  "The increased cooperation has brought real benefits to the two peoples. There is no obstacle down the road," said Topi.


  The Albanian President said he expected more cooperation with China in hydropower and telecommunication, welcomed more Chinese businesses to invest in his country.


  "We welcome Chinese enterprises to engage in Albanian economic development and the government will provide a good environment for them," said Topi.

  China's top legislator meets Albanian president

 3. #533
  Bloody
  Albania's Berisha says intelligence law compatible with NATO standards
  Prime Minister Sali Berisha has confirmed the government's determination to adopt an intelligence law that respects NATO standards. Berisha met on Thursday (September 30th) with NATO Supreme Allied Commander for Europe James Stavridis, in Tirana. NATO countries had criticised the draft law on the State Information Service for stripping the institution of its independence and giving the executive branch more control over it. Stavridis meanwhile praised the role of Albanian troops deployed in Afghanistan, who are training Afghan forces. He also discussed NATO's continuing engagement in Kosovo, noting that the improving situation has allowed the Alliance to reduce its number of troops there.  Albania's Berisha says intelligence law compatible with NATO standards (SETimes.com)

 4. #534
  Bloody
  Albania approves draft law on reimbursement of business cash registers  The Council of Ministers in Albania approved, on Wednesday, the draft law on reimbursement of the value of the cash registers for the businesses. The prime minister reiterated that by approval of this law the installment of the cash registers won't cost a penny to the Albanian business. “By this government act, which still needs Parliament approval, the cash registers won't cost a penny to the Albanian business. As a matter of fact it was the same even in the previous procedure, but it required a far more complicated process and in order to simplify that, to make it crystal clear in daylight, we decided that the price of the cash registers will be subtracted from the taxes. The Prime Μinister of Albania said it doesn’t imply any reduction of the budget for the local authority and that the government is determined that the budget for local government experience a progressive increase. “Naturally, the local authority should be compensated for the cash registers’ money, because we do not target to reduce the budget for the local government; quite the contrary, we are determined that the local budgets experience progressive increase; we want them double or redouble and this will happen irrespective of the political color; nothing can hamper the government to work in partnership with the local government of whatever political spectrum of the country.” According to this law Albanian businesses which have already paid for the cash registers, will also be reimbursed through calculating their tax paid. Also the law requires the taxi-drivers use the taxi meter. The Prime Minister emphasized among other things that this is an important step toward modernity and European standards and it gives a response to all speculation on the issue.  Balkans.com Business News : Albania approves draft law on reimbursement of business cash registers

 5. #535
  Bloody
  Kukan: Askush s’mund t’i bllokojė vizat


  Asnjė vend evropian nuk mund tė bllokojė procesin e liberalizimit tė vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn.


  Siguria vjen nga Eduard Kukan, kryetari i delegacionit te Parlamentit Evropian pėr Evropėn Juglindore.

  Deklarata vjen nė njė kohė qė flitet se Franca dhe Holanda mund tė bllokojnė kėtė proces. “Besoj se PE do ta votojė me vendosmėri dhe me njė shumicė tė madhe. Pastaj do ta nxisė Komisionin pėr t'ia kaluar vendimin Kėshillit Evropian pėr tė vendosur pėr heqjen e vizave, dhe Kėshilli vendos kėtė vit. Kėshtu, mendoj se qytetarėt e Shqipėrisė dhe tė Bosnjės e Hercegovinės sė shpejti do tė kenė mundėsi tė udhėtojnė pa viza nė zonėn Shengen tė vendeve tė BE-sė”, tha Kukan pėr tv Alsat.

  Sipas tij, situata politike nė Shqipėri nuk ėshtė shumė e favorshme pėr proceset integruese, megjithėse kriteret teknike janė plotėsuar tashmė.

  “Pėr sa i pėrket problemit tė anėtarėsimit nė BE-sė, Shqipėria ka ecur me reformat qė janė pėrcaktuar nga Komisioni Evropian dhe ėshtė pranuar se ato janė realizuar deri tani. Shqipėria, pra, u ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė Komisionit Evropian dhe ne jemi duke pritur opinionin. Votimi politik tani pėr tani ėshtė i bllokuar sepse opozita merr pjese ne parlament, por nganjėherė jo. Nėse kjo situate nuk rregullohet, dhe unė jam shumė pesimist pėr kėtė, atėherė do tė jetė shume e vėshtire pėr Shqipėrinė qe ajo tė lėvizė shpejt drejt BE-se”, tha mė tej ai.

  Brenda disa ditėsh Parlamenti Evropian do tė vendosė pėr heqjen e vizave afatshkurtra pėr dy vendet e Ballkanit, Shqipėrisė dhe Bosnjės. E nėse votimi i radhės do tė jetė pro, atėherė nė nėntor merret votimi pėrfundimtar nga ministrat e Brendshėm tė Bashkimit Evropian dhe diku nga fundi i nėntorit vendimi hyn nė fuqi. Kėtė vendim, Kukan e quajti si shembje e murit tė vogėl tė Berlinit.  Gazeta Start: Kukan: Askush s’mund t’i bllokojė vizat

 6. #536
  Bloody
  Durrės, shkatėrrohet grupi i falsifikimit tė eurove


  Dy persona u arrestuan nga policia e Durrėsit, pasi akuzohen pėr falsifikim.


  Personat e arrestuar merreshin me falsifikimin e parave. Operacioni i koduar “Vollga”, pėrfundoi me arrestimin e shtetasve Romeo Cuka dhe Rigels Maksuti.

  Gjatė aksionit janė sekuestruar dy mijė euro false nė prerjen 20 eurosh si dhe ėshtė sekuestruar edhe njė pistoletė.

  Ndėrkohė, policia ka shpallur nė kėrkim edhe drejtuesin e kėtij grupi falsifikatorėsh, shtetasin E.Greca. Policia lokale sqaroi se paratė e falsifikuara kishin njė cilėsi tė lartė.


  Gazeta Start: Durrės, shkatėrrohet grupi i falsifikimit tė eurove

 7. #537
  Bloody
  Haxhinasto- Montobbios: Spanja tė njohė Kosovėn

  Ministri i Punėve tė Jashtme, Edmond Haxhinasto, i kėrkoi ambasadorit tė Spanjės nė Tiranė, Manuel Montobbio, njohjen e Kosovės nga Madridi, si njė kontribut pėr paqen, stabilitetin dhe pėr integrimin e rajonit nė Bashkimin Evropian.


  Gjatė takimit tė zhvilluar dje, kryediplomati shqiptar vlerėsoi bashkėpunimin mes Shqipėrisė dhe Spanjės dhe shprehu mirėnjohjen pėr mbėshtetjen qė Spanja i jep procesit tė liberalizimit tė vizave dhe integrimit evropian tė Shqipėrisė.

  Bashkėfolėsit vlerėsuan bashkėpunimin nė kuadėr tė nismave tė tilla si One UN, Aleanca e Qytetėrimeve, Bashkimi pėr Mesdheun, Procesi i Barcelonės, etj.

  Ministri Haxhinasto ēmoi bashkėpunimin nė fushėn e diplomacisė kulturore dhe nėnvizoi domosdoshmėrinė e thellimit tė bashkėpunimit nė fushėn ekonomike. Ai mirėpriti propozimet e palės spanjolle qė, gjatė shkėmbimit tė vizitave tė krerėve tė dy qeverive nė muajt e ardhshėm, tė pėrfshihen edhe forume biznesi.  Gazeta Start: Haxhinasto- Montobbios: Spanja tė njohė Kosovėn

 8. #538
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Shqiptarėt populli mė intelegjent, sipas testit tė Unionit Europian
  Sipas statistikave botėrore nė Ueb faqen e Unionit Evropian: IQ Test EU – Europäische Statistiken

  Albania

  • Average IQ: 115.46


  Spain
  • Average IQ: 111.80


  Hong Kong
  • Average IQ: 111.36


  Cyprus
  • Average IQ: 111.27


  Germany
  • Average IQ: 110.71


  Slovenia
  • Average IQ: 110.69


  Russia
  • Average IQ: 110.52


  Austria
  • Average IQ: 110.21


  Italy
  • Average IQ: 109.85


  Hungary
  • Average IQ: 109.64


  Singapore
  • Average IQ: 109.40


  The Netherlands
  • Average IQ: 108.53


  Portugal
  • Average IQ: 108.33


  Belgium
  • Average IQ: 107.75


  Malta
  • Average IQ: 107.26


  Czech republic
  • Average IQ: 107.18


  Switzerland
  • Average IQ: 107.17


  Finland
  • Average IQ: 107.14


  Poland
  • Average IQ: 106.78


  Sweden
  • Average IQ: 106.29


  France
  • Average IQ: 105.76


  Ireland
  • Average IQ: 105.42


  Croatia
  • Average IQ: 105.14


  Slovakia
  • Average IQ: 105.06


  Montenegro
  • Average IQ: 105.06


  Peru
  • Average IQ: 104.80


  United Kingdom
  • Average IQ: 104.78


  Norway
  • Average IQ: 104.70


  Denmark
  • Average IQ: 104.70


  South Africa
  • Average IQ: 104.27


  Latvia
  • Average IQ: 104.09


  Serbia
  • Average IQ: 103.83


  Colombia
  • Average IQ: 103.81


  Greece
  • Average IQ: 103.80


  Luxembourg
  • Average IQ: 103.77


  Turkey
  • Average IQ: 103.48


  United States
  • Average IQ: 103.44


  Australia
  • Average IQ: 103.38


  Lithuania
  • Average IQ: 103.37


  Malaysia
  • Average IQ: 102.81


  Romania
  • Average IQ: 102.79


  Mexico
  • Average IQ: 102.62


  Argentine
  • Average IQ: 102.61


  Chile
  • Average IQ: 102.50


  Estonia
  • Average IQ: 102.49


  Bulgaria
  • Average IQ: 101.99


  Canada
  • Average IQ: 92.00


  Kyrgyzstan
  • Average IQ: 85.25


  Kazakhstan
  • Average IQ: 77.00


  Moldova 9. #539

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Shqiptarėt populli mė intelegjent, sipas testit tė Unionit Europian
  Sipas statistikave botėrore nė Ueb faqen e Unionit Evropian: IQ Test EU – Europäische Statistiken

  Albania

  • Average IQ: 115.46


  Spain
  • Average IQ: 111.80


  Hong Kong
  • Average IQ: 111.36


  Cyprus
  • Average IQ: 111.27


  Germany
  • Average IQ: 110.71


  Slovenia
  • Average IQ: 110.69


  Russia
  • Average IQ: 110.52


  Austria
  • Average IQ: 110.21


  Italy
  • Average IQ: 109.85


  Hungary
  • Average IQ: 109.64


  Singapore
  • Average IQ: 109.40


  The Netherlands
  • Average IQ: 108.53


  Portugal
  • Average IQ: 108.33


  Belgium
  • Average IQ: 107.75


  Malta
  • Average IQ: 107.26


  Czech republic
  • Average IQ: 107.18


  Switzerland
  • Average IQ: 107.17


  Finland
  • Average IQ: 107.14


  Poland
  • Average IQ: 106.78


  Sweden
  • Average IQ: 106.29


  France
  • Average IQ: 105.76


  Ireland
  • Average IQ: 105.42


  Croatia
  • Average IQ: 105.14


  Slovakia
  • Average IQ: 105.06


  Montenegro
  • Average IQ: 105.06


  Peru
  • Average IQ: 104.80


  United Kingdom
  • Average IQ: 104.78


  Norway
  • Average IQ: 104.70


  Denmark
  • Average IQ: 104.70


  South Africa
  • Average IQ: 104.27


  Latvia
  • Average IQ: 104.09


  Serbia
  • Average IQ: 103.83


  Colombia
  • Average IQ: 103.81


  Greece
  • Average IQ: 103.80


  Luxembourg
  • Average IQ: 103.77


  Turkey
  • Average IQ: 103.48


  United States
  • Average IQ: 103.44


  Australia
  • Average IQ: 103.38


  Lithuania
  • Average IQ: 103.37


  Malaysia
  • Average IQ: 102.81


  Romania
  • Average IQ: 102.79


  Mexico
  • Average IQ: 102.62


  Argentine
  • Average IQ: 102.61


  Chile
  • Average IQ: 102.50


  Estonia
  • Average IQ: 102.49


  Bulgaria
  • Average IQ: 101.99


  Canada
  • Average IQ: 92.00


  Kyrgyzstan
  • Average IQ: 85.25


  Kazakhstan
  • Average IQ: 77.00


  Moldova


  war doch klar

 10. #540
  Bloody
  Shkodėr, diskutime pėr linjėn 400 kV Tiranė-Prishtinė


  Shkodėr – Ndėrtimi i linjės sė interkonjeksionit 400 kV Tiranė-Prishtinė, ėshtė diskutuar nė Shkodėr mbi impaktin qė do tė ketė nė mjedis ndėrtimi i kėsaj linje.


  Drejtori i OST, Sokol Ramadani tha se ndėrtimi i linjės sė interkonjeksionit 400 kv Tiranė-Prishtinė ėshtė pjesė e projekteve strategjike mes dy vendeve nė fushėn energjetike. Sipas tij, linja nuk jep ndikim negativ nė mjedis, ndėrsa do tė duhet tė shpronėsohen tre shtėpi pėrgjatė trasesė sė ndėrtimit nga hidrocentarali i Vaut tė Dejes, deri tek Termocentrali "Kosova B".

  Parashikohet qė tė pėrfundojnė procedurat e debatit publik, tė merren lejet e ndėrtimit, nisja e punės pėr ndėrtimin e linjės sė interkonjeksionit, financimi i sė cilės arrin nė rreth 70 milion euro, investim i Bankės Gjermane pėr Zhvillim, KfW. Linja e interkonjeksionit do tė ketė gjatėsi rreth 238 km, ku pėr 85 km janė nė territorin e Kosovės ndėrsa pėr pjesėn shqiptare do tė pėrshkohen 14 komuna nė territoret e qarqeve tė Shkodrės dhe Kukėsit.

  Specialistėt e OST-sė theksuan se zbatimi i Strategjisė Kombėtare tė Energjisė sė Shqipėrisė ėshtė domosdoshmėri pėr tė plotėsuar detyrimet e vendit kundrejt Tregut Rajonal tė Energjisė Elektrike nė vendet e Evropės Jug-Lindore, gjithė detyrimet ndėrkombėtare qė lidhen me mbrojtjen e mjedisit, harmonizimin e zhvillimit tė sektorit energjetik nė pėrputhje me direktivat e BE, kusht pėr asociimin e Shqipėrisė nė familjen Europiane.
  Gazeta Start: Shkodėr, diskutime pėr linjėn 400 kV Tiranė-Prishtinė

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: Heute, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16