BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 55 von 113 ErsteErste ... 54551525354555657585965105 ... LetzteLetzte
Ergebnis 541 bis 550 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.378 Aufrufe

 1. #541
  Bloody
  Berisha: Vizat do tė hiqen pavarėsisht krizės sė PS


  Kryeministri Berisha ishte i pranishėm sot nė pėrurimin e fillimit tė punimeve tė rrugės Shkallė – Shėngjergj, nė komunėn e Shėngjergjit.


  Gjatė fjalės sė tij, pėrveē akuzave kundėr opozitės, Berisha theksoi se qeveria ka prioritet rritjen e rrogave dhe pensioneve.

  “Ēdo ditė krerėt e Partisė Socialiste u bien sirenave tė krizės. Kriza ekziston vetėm nė mendjet e tyre. Kriza ekziston vetėm nė shpirtin e tyre, sepse ata besojnė se vetėm me krizė mund tė vijnė nė pushtet. E keqja juaj, e mira e tyre! Kėta zotėrinj qė kanė shndėrruar partinė e tyre nė njė sipėrmarrje ndėrtimi, kėta dasmojnė dhe hedhin napolonin me leje ndėrtimi, kėta zotėrinj gjobisin me 20 pėr qind ēdo ndėrtues nė Tiranė, kėta zotėrinj nuk lejojnė njė tė huaj tė investojė nė kryeqytet, vetėm e vetėm se tė huajt nuk pranojnė tė japin 20 pėrqindėshat”, ka theksuar kreu i qeverisė.

  Ai foli edhe pėr procesin e liberalizimit tė vizave, ēka sipas kryeministrit heqja e barrierave pėr tė lėvizur lirshėm do tė ndodhė shumė shpejt. “Unė ju garantoj ju se me reformat qė kemi ndėrmarrė, me luftėn me zero tolerancė ndaj krimit dhe korrupsionit, gjatė kėtij viti ju do tė lėvizni tė lirė nė mbarė Evropėn. Vizat do tė hiqen. Ne po bėjmė ēdo pėrpjekje pėr tė luftuar varfėrinė”, theksoi Berisha.

  Rruga e pėruruar sot ėshtė 17 kilometra e gjatė, ėshtė investim i Fondit Shqiptar tė Zhvillimit, me njė vlerė prej 560 milionė lekė. Po sot, nė Komunėn e Shėngjergjit, Kryeministri Berisha inauguroi edhe pėrfundimin e rikonstruksionit tė sheshit qendror tė kėsaj komune, njė investim i buxhetit tė shtetit, me vlerė 130 milionė lekė.

  Gazeta Start: Berisha: Vizat do tė hiqen pavarėsisht krizės sė PS

 2. #542

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Crazy_Kosovar Beitrag anzeigen
  war doch klar
  Besohet, man legt dort sehr viel Wert auf Bildung.

 3. #543
  Bloody
  Haxhinasto: Brenda dy muajsh shqiptarėt pa viza


  Elbasan – “Brenda dy muajsh shqiptarėt do tė udhėtojnė pa viza drejt BE-sė", deklaroi sot nė Elbasan ministri i Jashtėm, njėherėsh nėnkryetar i LSI-sė, Edmond Haxhinasto.  Ai ishte i pranishėm atje nė takimin me strukturat vendore tė kėsaj force politike, ku ka theksuar se LSI-ja tashmė ka rezultate konkrete nė qeverisjen e vendit.

  “Asnjė forcė politike nuk mund ta mbajė peng Shqipėrinė, zhvillimin e saj, nuk mund tė pengojė lėvizjen e lirė nė Evropė tė qytetarėve tanė", ka theksuar ai.

  Duke i bėrė thirrje PS-sė tė vijė nė racionalitet dhe tė bėhet njė forcė e pėrgjegjshme ndaj Kushtetutės dhe qytetarėve qė i kanė votuar, Haxhinasto nėnvizoi se "ne nuk mundet tė biem viktimė e kėsaj force politike, tė prishemi me ndėrkombėtarėt dhe SHBA qė na kanė ndihmuar me Kosovėn si dhe nuk mundet tė lejojmė tė shkatėrrojmė kėtė partneritet".
  Gazeta Start: Haxhinasto: Brenda dy muajsh shqiptarėt pa viza

 4. #544
  Bloody
  Gjirokastra turistike, sė shpejti me hartė elektronike


  Qyteti muze i Gjirokastrės, pasuri botėrore e UNESCO-s, pritet tė ketė sė shpejti hartėn e tij turistike elektronike, e para e kėtij lloji nė vendin tonė.  Studioja e njohur italiane GEO-SERVIS ka nisur punėn pėr realizimin e kėtij projekti. Sipas specialistve qė po ndėrtojnė hartėn turistike, varianti elektronik ėshtė mė bashkėkohori, por edhe mė i thjeshti. Pas pėrfundimit tė projektit, kushdo qė ėshtė i ineresuar tė njohė detaje rreth asaj ē’ka ofron qyteti muze i Gjirokastrės mund tė klikojė nė adresėn e internetit qė do tė hapet posaēėrisht pėr kėtė qėllim.

  Aty do tė marrė informacionin e kėrkuar mbi hotelet, shtėpitė karakteristike tė kategorisė sė parė, muzeumet, objektet historike, shkollat institucionet, qendrat shėndetėsore etj. Specialistėt thonė se harta turistike elektronike e Gjirokastrės do tė ndikojė ndjeshėm edhe nė rritjen e numrit tė turistėve nė kėtė qytet. Studioja GEO-SERVIS ka realizuar edhe restaurimin e qendrės historike tė Gjiroksatrės.
  Gazeta Start: Gjirokastra turistike, sė shpejti me hartė elektronike

 5. #545

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612
  Zitat Zitat von Ksamili Beitrag anzeigen
  Besohet, man legt dort sehr viel Wert auf Bildung.
  das sind die illirischen gene bruder awas ne freut mich das man dort viel wert auf bildung legt

 6. #546

  Registriert seit
  28.10.2009
  Beiträge
  4.327
  Zitat Zitat von Crazy_Kosovar Beitrag anzeigen
  das sind die illirischen gene bruder awas ne freut mich das man dort viel wert auf bildung legt
  Das muss es sein

 7. #547
  Bloody
  One millionth biometric passport issued in Albania  Prime Minister Sali Berisha visited on Monday the e-passports centre at the venues of Tirana Police Department. During a symbolic ceremony the prime minister handed over in person the e-passport to citizen Esmerilda Begati, which is the one millionth produced by the “Sagem” Co.

  While congratulating Ms. Begati as she got the document and wished her to enjoy the free movement during the current year over the Schengen area, the prime minister emphasized that without these high-tech passports, the 27 EU member countries might have not considered visa liberalization for Albania.

  This process, emphasized the prime minister, which influenced the decisions taken for the freedom and lifting of the visa regime for the Albanian citizens, also serves to the total modernization of the administration and services to the citizens. Also he expressed gratitude and positive assessment of the French-American Consortium Aleat, the “Segam” Co., and Albanian-American Fund for the excellent and successful cooperation in this substantial reform not only for our country, but for every country. PM Berisha said that it will be a step by step progress toward one stop shop for the Albanian citizens. Prime Minister Sali Berisha said "In Albania, this reform enabled the Albanian citizens get the most modern biometric passports of the time. Let them travel worldwide with the most secure documents. In the framework of all this effort and great success of the Aleat Consortium, in the course of cooperation with the Ministry of Public Order and the Registry Office there are overcome major and serious difficulties, but this success got transformed into one of the main levers of the decisions taken for the freedom and lifting of the visa regime for the Albanian citizens"

  The Prime Minister further added that "Without the biometric passports of this high technology, without the biometric passports already issued massively, the 27 EU member countries could not consider Albania for the visa liberalization. This process constantly serves to the total modernization of the administration and services to the citizens.


  Balkans.com Business News : One millionth biometric passport issued in Albania

 8. #548
  Bloody
  "Auto City' vehicle complex opens in Albania  Premier Berisha attended the inauguration ceremony of the Complex Commercial vehicle "Auto City", which was an investment valued at 10 million euros. Premier Berisha said that "Auto City" was conceived on the most modern principles of exposure to the vehicle market and is worthy of any metropolis in Europe. We, - said the Premier- feel proud that this shopping complex is added to Albanian and Albanian metropolis as a whole.

  During his speech, Prime Minister Berisha assured the investors that the government is determined that other deep reforms to improve and further consolidate the improvements achieved in the business environment. "This policy is confirmed as one of the most political rights. It is this policy and these principles, that make Albania at the time of the most serious crisis from falling into recession, not to fall into crisis, pass by investing in investment, from inauguration to inauguration, "said Prime Minister Sali Berisha.

  In a period of one month - said the Prime Minister - we inauguratef in Tirana and its surroundings as a whole works performed valued at around 300 million euros, which employed hundreds and thousands of workers
  Balkans.com Business News : "Auto City' vehicle complex opens in Albania

 9. #549
  Bloody
  Albanian opposition SP lawmaker leaves party
  Opposition Socialist Party (SP) lawmaker Vangjel Tavo announced on Sunday (October 3rd) that he is leaving the party, citing "lack of democracy". He says thousands of other socialist supporters are disappointed and feel they are not part of the political organisation due to the lack of transparency in decision-making, organising structure and internal democracy. Tavo did not reveal whether he will join another political party or work as an independent member of parliament. The SP numbers in the 140-seated parliament have now dropped to 65.


  In other news, an inmate from the Lezha Prison escaped on Sunday, causing a series of arrests among the police service and the dismissal of prison Director Mark Lleshi. Admir Tafili was escorted from the prison for a family visit in Shkodra on Saturday, but managed to escape. Eight members of the escort team and prison chief Nazmi Demirxhiu are being investigated on charges of aiding Tafili's escape. Tafili was serving a 16-year sentence for wounding a former police chief in the Shkodra region. He was arrested in 2001.  Albanian opposition SP lawmaker leaves party (SETimes.com)

 10. #550
  Bloody
  Albania plans important developments will be made even in the oil and gas industries-Meta  The main objective of the Albanian Minister of Economy, Trade and Energy, Ilir Meta, is to review the energetic strategy and increase of priority over concessions and investments in the energetic sector. Together with his main priorities, Meta also presented his deputy ministers according to Alsat. Further reports say that according to Meta, important developments will be made even in the oil and gas industries. The national gas policy will be intertwined with the privatization of the oil industry.

  “The privatization process of Albpetrol, which has started several months ago, is another important priority; the well-functioning of the Cerrik refinery is another important element, which will help market liberalization in this respect,” said Meta.  http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=73414


LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16