BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 56 von 113 ErsteErste ... 64652535455565758596066106 ... LetzteLetzte
Ergebnis 551 bis 560 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.637 Aufrufe

 1. #551
  Bloody
  “Gazprom” sytė nga Shqipėria pėr nxjerrje gazi


  Moskė – Kompanitė ruse tė gazit do tė fusin nė hartėn e tyre edhe Shqipėrinė pėr shpėrndarjen e lėndė djegėse.


  Mėsohet se kompani ruse do tė zhvillojnė kėrkime nė liqenin e Shkodrės, pėr tė nxjerrė gaz natyror.

  Kompania e fuqishme ruse “Gazprom”, ka kryer studime mbi pasuritė e naftės dhe gazit nė Malin e Zi si dhe nė shtetet fqinje, si Shqipėri. Pėr kėtė arsye, zėvendėsministri i Jashtėm rus, mund tė vizitojė Shqipėrinė gjatė kėtij muaji ku pritet tė nėnshkruhen edhe marrėveshjet. Megjithatė, lajmi ende nuk ėshtė zyrtar.




  Gazeta Start: “Gazprom” sytė nga Shqipėria pėr nxjerrje gazi

 2. #552
  Bloody
  "Shqipėria e Kosova me rritjen mė tė madhe tė GDP-sė"


  Agjencia “Reuters” i kushton njė raport tė veēantė rimėkėmbjes ekonomike tė vendeve ish-jugosllave dhe Shqipėrisė.



  Sipas kėtij raporti, Kroacia ėshtė i vetmi vend nė rajon qė nuk ka shėnuar rritje tė GDP-sė gjatė kėtij viti. Shtetet e Ballkanit Perėndimor ngadalė po dalin nga recesioni, dhe mund tė fillojnė tė zhvillohen mė shpejt se shtetet e Evropės Perėndimore, nėse i zbatojnė reformat dhe heqin dorė nga bagazhi i tyre komunist, thekson Reuters.

  Analiza e hartuar nga disa ekspertė vė nė dukje se Serbia, Bosnja-Hercegovina dhe Maqedonia, kanė shėnuar rritje tė GDP-sė nė ēerekun e dytė tė kėtij viti. Edhe vendet e varfra, siē janė Shqipėria e Kosova, po pėrjetojnė rritje edhe mė tė madhe se vendet e tjera nė rajon.

  Ndėrkohė, Kroacia dhe Mali i Zi mund tė vazhdojnė tė shėnojnė trende negative, ndėrsa vendet e tjera mund tė pėrmirėsohen tė paktėn njė pėr qind.

  Sipas raportit tė “Reuters”, vendet e rajonit pritet tė shėnojnė njė zhvillim mė tė madh nė vitin 2011.



  Gazeta Start: "Shqipėria e Kosova me rritjen mė tė madhe tė GDP-sė"

 3. #553
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von Gjergj Fishta Beitrag anzeigen
  Emėrtimet e vendbanimeve janė duke u shėnuar edhe nė gjuhėn shqipe


  Kumtes pėr opinion - Komuna Urbane e Tuzit
  Tė nderuar qytetar, siē e keni vu re edhe ju, duke kaluar rrugėve tė Malėsisė, se emėrtimet e vendbanimeve janė duke u shėnuar edhe nė gjuhėn shqipe.
  Kjo paraqet njė ngjarje tė rėndėsishme dhe tė gėzuar pėr trevėn tonė, me ē’rast kamė vendos qė tė ju pėrgėzoj dhe qė sė bashku me Ju tė ndajmė kėtė lajm.
  Kjo gjė paraqet suksesin e angazhimit tonė qė tė respektohen aktet mė tė larta tė kėtij shteti kur ka tė bėjė me tė drejtat e pakicave e nė veēanti fletė pėr punėn e mirė qė kryejnė organet gjegjėse tė Kryeqytetit nė bashkėpunim me kreun e ri tė Komunės urbane.
  Emėrtimet e vendbanimeve, toponimet dhe emėrtimet e Lumenjve, nė trevėn e Komunės urbane tė Tuzit, tani mė shkruhen edhe nė gjuhėn shqipe dhe paraqesin njė rėndėsi tė veēantė pėr Malėsinė dhe popullin e sajė, nėse dihet se ky standard ishte i shumėpritur.
  Kjo ngjarje shėnohet si njė sukses dhe arritje pėr sa u pėrket tė drejtave tė pakicave nė Mal tė Zi e nė veēanti pėr banorėt e kėtyre anėve. Avancimi i tė drejtave tė pakicave dhe qeverisjes lokale do tė jetė gjithherė prioritet i yni gjithnjė nė tė mirė tė popullatės sė kėsaj treve.
  Veēorit gjuhėsore pėr mesė vendosjes sė kėtyre tabelave vejnė nė pah pasurit shpirtėrore me tė cilat disponon kjo trevė.

  KRYETARI i KU Tuz, Nikollė Gegaj
  Gerade als die albanisch bewohnten Gebiete neue Ortsschilder mit dem albanischen als auch serbischen Ortsnamen bekamen, wurden sie beschmiert, der albanische Name komplett übermalt. Wer es war, ist klar.


  Fshihet emėrtimi shqip nė tabelėn nė hyrje tė fshatit Vrane

  02/10/2010 22:52:00




  Malėsi - Dy ditė mbas vendosjes sė tabelės nė gjuhėn shqipe (krahas me atė nė gjuhen malazeze), emėrtimi nė gjuhėn shqipe fshihet krejtėsisht dhe nė tė tani qėndron e shkruar “srbija“ nė alfabetin cirilik. Kjo ėshtė tabela nė hyrje tė fshatit Vrane, rruga Dushiq-Lekaj-Vrane, e sipas informatave qė kemi edhe nė tabelėn tjetėr nė fshatin Vrane, rruga Mataguzh-Vrane, gjithashtu emėrtimi shqip u fshi. /Malesia.Org/

 4. #554
  Bloody
  Prosecutors seize Italian mafia boss's property in Albania



  Prosecutors in the southern town of Vlora seized the property of Albino Prudentino, one of the top mafia bosses in southern Italy, on Monday (October 4th). Acting on instructions from across the Adriatic, authorities seized the Artur resort, just outside Tirana, and a restaurant in Vlora. Prudentino was arrested there last week in a joint crack down on organised crime, with Italian authorities. Last month, a court in the southern Italian town of Lecce issued a warrant on charges of criminal mafia-style collaboration, drug trafficking and kidnapping. Albanian police said seven other members of the Sacra Corona Unita mafia organisation were also arrested. Prudentino allegedly established a base in Vlora, renting two shops and a casino as a cover. His property was seized based on Albania's anti-mafia law. Investigators are looking at companies in which shareholders include relatives of Albanian government officials.




  Prosecutors seize Italian mafia boss's property in Albania (SETimes.com)

 5. #555
  Bloody
  Albania Declares Impressive Growth in Tourism



  6 October 2010 | Over 1,8 million foreign tourists have visited Albania in the first eight months of 2010, local media reported. This makes about 30 percent increase compared to the same period of the previous year, 2009, announced the tourism ministry of the country, quoted by the press.

  Albania is a relative newcomer on the tourist market – more than any other country in the Balkans. It's political past of isolation have resulted in bad infrastructure, lack of knowledge on the country abroad, and recently – in rapid and sad over development of the coastline. But it also provided an excellent basis for adventurous tourism.

  In the recent years the country, which inspired Lord Byron and the female traveller Edith Durham at the turn of the last century, experiences steady increase in tourism. Judging by the tourism ministry's announcement, the positive trend continues in spite of the global economic crisis.


  Balkan Travellers - Albania Declares Impressive Growth in Tourism



 6. #556
  Bloody
  Krujė, arrestohen disa zyrtarė tė gjykatės


  Disa zyrtarė tė Gjykatės sė Krujės u arrestuan sot me akuzėn pėr korrupsion.


  Njė kancelar gjykate, dy specialistė tė shėrbimit tė provės, si dhe njė avokat, kanė pėrfunduar nė prangat e policisė. Operacioni u ndėrmor sot nga Task-Force e Prokurorisė nė Gjykatės e Krujės.

  Sipas akuzės, shtetasja Flutura Meēo me detyrė kancelare nė Gjykatėn e Rrethit Gjyqėsor Krujė, nė bashkėpunim me shtesasin Almir Meēo, bashkėshorti i saj dhe avokat i licencuar, si dhe me shtetasen Adriana Xeba, kanė marrė para nga persona tė dėnuar pėr pranimin e kėrkesave tė tyre nė gjykatė. Kėto para janė marrė me qėllim qė tė influenconin nė dhėnien e vendimit nga gjyqtarėt.

  Rasti mė i dokumentuar ėshtė ai me shtetasin Edison Harizaj, tė cilit Almir Meēo i ka marrė 9.5 milionė lekė tė vjetra. Njė pjesė e kėtyre parave i ėshtė dhėnė nga shtetasja Adriana Xeba, ndėrsa pjesa tjetėr, nga tė afėrm tė Edison Harizajt.

  Lidhjet me Edison Harizajn janė mbajtur nga shtetasja Adriana Xeba deri nė fillim tė muajit korrik. Pas kėtij momenti, Almiri ka hyrė nė lidhje tė drejtpėrdrejtė me Edison Harizajn dhe tė afėrm tė tij. Shtetasja Adriana Xeba, duke qenė punonjėse nė I.E.V.P ka patur kontakte me shumė persona tė dėnuar tė cilėt janė tė interesuar pėr pranimin e kėrkesave tė bėra prej tyre. Nga tė afėrm tė shtetasit Edison Harizaj ėshtė marrė shuma prej 11 milion lekėsh te vjetra.

  Ky i fundit, pėr t’a kamufluar kėtė aktivitet ka lidhur Adrianėn me tė shoqin, shtetasin Almir Meēo, i cili ėshtė avokat i licensuar. Shtetasi Edmond Kalaja ka marrė paratė pėr ryshfetin nga Fatmir Harizaj, i ati i Edison Harizajt. Gjithashtu ka mbajtur dhe paratė e sjella nga tė afėrm tė shtetasve Saltino Basha dhe Enton Nika, njė pjesė e tė cilave i janė dhėnė mė pas shtetases Adriana Xeba. Lokali i shtetasit Kalaja ka qene si nje lloj “agjencie” ku silleshin lekėt tė cilat mė pas shpėrndaheshin.



  Gazeta Start: Krujė, arrestohen disa zyrtarė tė gjykatės

 7. #557

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Albania Declares Impressive Growth in Tourism


  Ich war diesen Sommer in Durres (Hochsaison). Und ich musste feststellen, dass es viel weniger Touristen in Durres gab. Wenn ich diese Meldung lese, dann muss es in anderen Städten eine riesige Zunahme von Touristen gegeben haben.

 8. #558
  Bloody
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Ich war diesen Sommer in Durres (Hochsaison). Und ich musste feststellen, dass es viel weniger Touristen in Durres gab. Wenn ich diese Meldung lese, dann muss es in anderen Städten eine riesige Zunahme von Touristen gegeben haben.
  Naja, ich war letztes Jahr und vorletztes Jahr in Durres und da war schon ordentlich was los.. Dieses Jahr konnte ich leider nicht, aber Albanien ist ja nicht nur Durres..

  I kom postu ktu disa lajme per turizmin e disa qyteteve ne shqiperi, per shembull Gjirokastra.

 9. #559
  Bloody
  Zitat Zitat von Sadik Beitrag anzeigen
  Gjirokastėr, mbi 10 mijė turistė nė 5 muajt e fundit



  Mbi 10 mijė turistė vendas e tė huaj kanė vizituar nė 5-mujorin e fundit Kalanė e Gjirokastrės, pjesėn muzeale dhe Qafėn e Pazarit. Fluksi i turistėve pritet tė rritet nė muajt nė vijim, pasi agjencitė turistike flasin pėr njė destinacion tė sigurt tė tureve.



  Drejtoresha e Zyrės sė Administrimit dhe Koordinimit tė Qytetit Muzet tė Gjirokastrės (ZAKQMGJ), Ermira Ēuberi konfirmoi sot se fluksi mė i madh i turistėve ėshtė regjistruar nė Maj, kohė kur u ēel dhe ekspozita me shpikjet e gjeniut italian, Leonardo Da Vinēi nė Kala.

  "Gjatė ekspozitės 10-ditore, kalaja u vizitua nga 6 mijė turistė, shifra mė e lartė e regjistruar ndonjėherė gjatė 20 viteve tė fundit. Parashikohet qė ky numėr tė rritet gjithmonė e mė shumė. Ne jemi vazhdimisht nė kontakt me agjenci tė ndryshme turistike vendase dhe tė huaja qė na kanė konfirmuar se njė numėr i lartė turistėsh e kanė pėrzgjedhur Gjirokastrėn si njė destinacion turistik", shprehet Ēuberi.

  Ēuberi thekson se investimet e kryera nė Kala si dhe aktivitetet e rėndėsishme janė ēelėsi i suksesit tė rritjes sė numrit tė turistėve. Gjatė vitit 2009, qė u cilėsua si viti mė i suksesshėm turistik, qyteti i gurtė u vizitua nga rreth 20 mijė turistė.



  Gazeta Start: Gjirokastr, mbi 10 mij turist n 5 muajt e fundit

  Qe per ty "Benutzername"

  Die Meldung war noch ausm Juni..

 10. #560
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Parlamenti Europian miratoi heqjen e vizave pėr Shqipėrinė

  07/10/2010 13:24:00






  Strasburg, 7 tetor - – Parlamenti Evropian ka hedhur sot nė votim dokumentin e eurodeputetes Tanja Fajon, pėr heqjen e vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn.
  Rezoluta e Fajon ėshtė miratuar me shumicė votash nga eurodeputetėt e PE-sė.

  Rezoluta ėshtė miratuar me 538 vota pro, 47 kundėr dhe 41 abstenim, ēka pėrmbyll kėshtu edhe njė votim tjetėr tė rėndėsishėm pėr dy vendet ballkanike pėr heqjen pėrfundimtare tė vizave afatshkurtra.

  Pas miratimit tė rezolutės, Fajon ka duartrokitur sė bashku me shumė eurodeputetė tė tjerė qė kanė qenė mbėshtetės tė kėsaj nisme. Votimi i radhės dhe i fundit ėshtė ai i 8 nėntorit nga ministrat e Brendshėm tė Bashkimit Evropian.

  Raporti i raportueses sllovene Fajon thekson se dy vendet i kanė pėrmbushur kriteret pėr liberalizimin e vizave, ndėrkohė qė po bėhet progres pėr pjesėt e mbetura tė kritereve.

  Dokumenti i pėrpiluar nga Fajon shkruan se Shqipėria ka bėrė progres pėr arritjen e kėtij qėllimi. Me gjithė kundėrshtitė e disa eurodeputetėve, raporti kaloi pa ndonjė problem ashtu sikurse ishte paralajmėruar nga krerėt kryesor tė grupimeve politike nė kėtė Parlament. /NEWS24/

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6644
  Letzter Beitrag: Heute, 16:55
 2. Antworten: 4403
  Letzter Beitrag: Heute, 09:06
 3. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16