BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 58 von 113 ErsteErste ... 84854555657585960616268108 ... LetzteLetzte
Ergebnis 571 bis 580 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.394 Aufrufe

 1. #571
  Bloody
  “Forbes”: Shqipėria njė shembull pėr t’u marrė
  Revista amerikane “Forbes”, ka publikuar njė shkrim sė fundi pėr Shqipėrinė, duke nėnvizuar zhvillimin ekonomik tė vendit. Nė shkrimin e botuar nga kryeredaktori i kėsaj reviste, Steve Forbes, theksohet se Shqipėria gjatė vitit 2009, ishte i vetmi vend nė Evropė me rritje ekonomike. Nė shkrim pėrmenden shumė sukseset e qeverisė dhe kryeministrit Sali Berisha.

  Mė poshtė po japin tė plotė shkrimin e revistės “Forbes”

  SHBA, vendi kapitalist i fuqishėm, mund tė marrė disa leksione ekonomie nga vendi i vogėl i Ballkanit, Shqipėria, e cila pėr dekada tė tėra u pėrpėlit nen regjimin mizor tė diktaturės staliniste. Sot, Shqipėria ka ekonominė mė energjike nė Evrope. Ajo ishte virtualisht vendi i vetėm nė Evrope me rritje ne vitin 2009. Vendi, i mbyllur hermetikisht me pare, ka shėnuar rritje edhe nė kėtė vit. Eksportet janė rritur ne 85%.

  Investimet e huaja direkte po vėrshojnė. Buxheti i shtetit ėshtė reduktuar, me njė deficit 3.1 % te PBB, kundrejt 10% te Uashingtonit. Deficiti i Shqipėrisė ėshtė nė mėnyrė proporcionale me pak se njė e treta e deficitit tone.

  Shkalla amerikane e varfėrisė po rritet, ndėrkohė qė ajo e Shqipėrisė po ulet ne mėnyrė tė ndjeshme. Ndėrkohe qė administrata e Obamės po vė nė rrezik te drejtat e pronėsisė dhe ligjin e kontratave, Shqipėria po bėn tė kundėrtėn: Ajo po hedh hapa pėr tė fuqizuar pavarėsinė e sistemit te saj gjyqėsor, dhe qeveria sapo ka kaluar njė ligj pėr tė drejtat e pronėsisė nė Parlament.

  Arkitekti i mrekullisė ekonomike shqiptare, Kryeministri Sali Berisha vizitoi zyrat tona kohet e fundit dhe me krenari tregoi atė qė kishte arritur vendi i tij. Ne 1992, te ardhurat pėr frymė nė Shqipėri nuk arrinin as ne 200$ ne vit, ndėrsa sot, tė ardhurat arrijnė mbi 3, 500 $.

  Por, si ja doli mbanė Shqipėria? Duke ndjekur parimet e tregut te lire qe administrata aktuale e Shtėpisė se Bardhė dhe Kongresi i kane harruar. Tre vite me pare Berisha vendosi njė takse te sheshte prej 10 % pėr tė ardhurat personale dhe te biznesit, ndėrkohė qė taksa mbi pagėn dhe shpėrblimin u ul nga 32 ne 15 pėr qind.

  Qeveria po lehtėson procedurat ndaj investitorėve tė huaj, si edhe pėr qytetaret e saj, tė cilėt kėrkojnė tė fillojnė bizneset e tyre. Irlanda, e cila me pare ka qene etalon pėr tėrheqjen e kompanive te huaja, nuk e ka me kėtė kurore dafinash mbi kokė: Qeveria shqiptare ka ndėrmarre iniciativėn e ashtuquajtur "Shqipėria njė euro", ku toka mund tė jepet me qira, virtualisht pa asnjė kosto, pėr kompanitė qė hapin biznese tė reja.

  Berisha thotė se u frymėzua duke studiuar Ronald Reganin. Shqipėria, njė komb mysliman qė toleron lehtėsisht tė gjitha besimet e tjera, mbetet njė aleate krenare e patundur e SHBA-sė. Falė mbėshtetjes sė fuqishme amerikane, Shqipėria ėshtė bere pjese e NATO-s. Vendi po ecen i vendosur drejt anėtarėsimit nė BE. Sa keq qė shkenca nuk ka ecur kaq shumė pėrpara sa tė na mundėsonte tė klononim Berishėn qe te zėvendėsonim sot te gjithė ekspertet ekonomike nė qeveritė tona.
  Gazeta Start: “Forbes”: Shqipėria njė shembull pėr t’u marrė

 2. #572
  Bloody
  Berisha: Shqipėria do tė rrisė praninė nė misionet e NATO


  Kryeministri Sali Berisha, gjatė njė mbledhje tė ministrave tė Mbrojtjes sė vendeve tė Evropės Juglindore, ka theksuar se Shqipėria ka ndėrmarrė reforma tė thella nė forcat e saj tė armatosura. Gjatė fjalės sė tij, Berisha u shpreh se vendi ynė do tė rrisė praninė e saj nė misionet e NATO-s.

  “Shqipėria ėshtė e vendosur tė luajė rolin e saj nė tė gjitha iniciativat e Ministerialit. Shqipėria ka ndėrmarrė reforma tė thella nė forcat e armatosura, tė cilat kanė bėrė tė mundur qė vendi ynė tė pėrfaqėsohet me dinjitet nė misione ndėrkombėtare si nė Cad, Afganistan e Irak. Shqipėria do tė rrisė rolin e vetė nė tė gjitha misionet e Aleancės”, ka theksuar Berisha, pėr tė shtuar se qeveria e drejtuar prej tij ėshtė e angazhuar nė rrugėn drejt integrimit.

  Mė tej, ai foli pėr reformat qė janė ndėrmarrė pėr integrimin e vendit. “Jemi tė angazhuar pėr njė sėrė reformash pėr tė arritur standardet e vendeve tė Bashkimit Evropian. Dhe kėto reforma mundėsuan anėtarėsimin nė NATO. Shqipėria ka bėrė njė luftė tė madhe kundėr krimit tė organizuar”, tha mė tej kryeministri.
  Gazeta Start: Berisha: Shqipėria do tė rrisė praninė nė misionet e NATO

 3. #573
  Bloody
  KE: Rritja ekonomike e Shqipėrisė 3%


  Ministria e Ekonomisė, duke publikuar njė raport tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Ekonomi-Financės pranė Komisionit Evropian mbi ekonominė shqiptare, theksohet se ekonomia shqiptare ka pėsuar rritje edhe gjatė tre mujorit tė dytė tė vitit 2010. “Do tė thoja qė, edhe nė dallim me vendet e tjera tė rajonit, raporti certifikon dhe njėherė rrugėn e mbarė tė rritjes sė ekonomisė shqiptare, duke cilėsuar faktin qė edhe nė tre mujorin e dytė tė vitit 2010 ekonomia shqiptare vazhdon tė rritet, shifėr kjo qė ėshtė konfirmuar edhe nga INSTAT, pra njė rritje e ekonomisė shqiptare me 3 pėr qind”, tha zėvendėsministri i Ekonomisė, Eno Bozdo.

  Ai shtoi se raporti thekson gjithashtu qė nė gjashtė mujorin e parė tė vitit 2010 tė ardhurat fiskale u rritėn me 5.7 pėr qind, ndėrsa nė mėnyrėn se si ėshtė hartuar dhe projektuar buxheti i shtetit, ėshtė planifikuar qė nė fund tė vitit deficiti buxhetor tė reduktohet nė masėn 3.1 pėr qind.

  “Raporti cilėson se inflacioni ėshtė nėn kontroll, brenda kufijve tė shpallur si target tė Bankės sė Shqipėrisė dhe qė monedha vendase vazhdon tė jetė nė njė kurs stabėl kundrejt Euros, dhe qė ka fituar 9 pikė kundrejt monedhės tjetėr, dollarit amerikan. Do tė thoja gjithashtu se raporti konfirmon njė fakt tjetėr shumė tė rėndėsishėm, qė ėshtė rritja e depozitave bankare, e verifikuar nė gjashtė mujorin e parė tė vitit 2010 kundrejt gjashtė mujorit tė parė tė vitit 2009, me 17 pėr qind, ku veēanėrisht depozitat nė valutė tė huaj dhe nė euro kanė njohur njė rritje tė jashtėzakonshme, me afėrsisht 25 pėr qind”, vijoi ai mė tej.  Gazeta Start: KE: Rritja ekonomike e Shqipėrisė 3%

 4. #574
  Bloody
  Selbst einer der ältesten und wichtigsten Sozialisten im Land behauptet, dass die heutige Sozialistische Partei mit Ihren Protesten den falschen Weg geht, denn so wird Sie nichts zum besseren wenden können.. Servet Pellumbi


  Gazeta Start: Pėllumbi: Qeveria nuk rrėzohet me protesta

 5. #575
  Bloody
  Albania Will Be A Big Asset For Europeean Union.  Albania is one of the wealthiest land's in natural resources per square mile in the Europe.


  Albania is excellent candidate for European Union membership.
  According to the latest figures economic growth in Albania is around 4% this year, and strong growth is expected in 2011 as well. Albaniaian economic development in recent years and the state of the reforms already carried out, particularly in infrastructure, energy, taxes and the banking sector have made Albania the fastest growing economy in Europe. Albanian economy is developing very satisfactorily, compared with the development in the most EU member states. The European Parliament voted on to approve visa liberalization for Albania.

  Albania is one of the wealthiest land's in natural resources per square mile in the Europe. With amazing mountains, beaches, lakes, rivers, forests, and rich soil. Underneath this land lies billions of proven barrels of oil, natural gas, gold, platinum, copper, the largest chrome reserves in Europe, bauxite, nickel, cobalt, magnesium, ores, marble, granite, and much more. Albania is rapidly building its infrastructure and in the near future it will produce most of its energy from Hydro-power, Wind-power and Solar Power.

  Billions of dollars are being invested in Albania in infrastructure, energy , mining, agriculture and tourism . Albania have a huge potential to produce green energy presently most of the energy production in Albania is from Hydro-power.This green energy will create opportunities in all sectors of Albanian economy . The Albanian government is dedicated to support investors, businesses , building infrastructure, and keeping taxes low, only 10% flat taxes.

  Albania is doing very well under leadership of Prime Minister Berisha and his strongest supporter Deputy Prime Minister and Minister of Economy Ilir Meta.
  Mr Meta is best regarded in Albania as intelligent, hard-working, honest, trustworthy, and visionary.
  "The Albanian government will do anything it takes to support businesses and investors" said Etleva Kondi adviser of Deputy PM and minister of Economy Mr Ilir Meta".
  Albania will be a big asset to Europe Union.  Albania Will Be A Big Asset For Europeean Union.

 6. #576
  Bloody
  Albania's PM announces that second largest project for the cultivation of fruit trees will start soon  Prime Minister met with farmers of the municipality and the municipality Aliko Xarrė and guaranteed that the government will support them in their projects for crops and fruit trees. Visiting Sarande, Prime Minister Sali Berisha inaugurated the completion of reconstruction of road connecting the municipalities Soromesė Xarrė Aliko and the national road, funded by the Albanian Development Fund, worth 291 million leks. The new road with a length of 18.5 kilometers, gives this area a new infrastructure that will facilitate the movement and reach the market soon for around 11 thousand inhabitants and its farmers. Premier Berisha met with farmers of the municipality and the municipality Aliko Xarrė who wished for the new road and guaranteed that the government will make any investment that improves their lives. This area, said the prime minister, is known not only for its stunning landscapes, but also as one of the most productive areas of the country. The premier announced that soon farmers will start one of the second largest project for the cultivation of fruit trees, along with olive project will create huge new opportunities for farmers, through the use of these potentials. Inviting benefit from this project, the prime minister assured the farmers that the government will subsidize any olive or citrus root they will plant. "This, - said the Prime Minister in conversation with farmers - is one of the most productive areas of the country. Only in the municipality of Xarrės were produced this year 25 thousand tons of watermelon, will be produced about 350 tons of tangerines klementina and different types of citrus. Potentials are enormous and the government is determined to subsidize any olive or citrus root. In fact the farmers of these areas have shown and show a great willingness to work and is making this area more prosperous.  Balkans.com Business News : Albania's PM announces that second largest project for the cultivation of fruit trees will start soon

 7. #577
  Bloody
  KESH shet energji drejt vendeve tė rajonit


  Shqipėria do tė eksportojė gjatė kėtij muaji 79.200 MWh energji elektrike.


  Burime nga Korporata Energjetike Shqiptare bėjnė tė ditur se energjia do tė eksportohet drejt Malit tė Zi, Serbisė dhe Greqisė me anė tė katėr kompanive fituse, mes tė cilave, njė shqiptare.

  Pas vlerėsimit dhe kualifikimit tė ofertave qė bėnė disa kompani tė huaja dhe nė pėrfundim tė negocimit, KESH ka shpallur fitues shoqėritė "EFT" dhe "ALPIQ", dy kompani nga Zvicra, "GEN-I" sh.p.k Tiranė dhe "Energy Supply" LTD nga Bullgaria.

  Energjia do tė shitet deri nė fund tė kėtij muaji dhe mė pas KESH do tė vendosė nėse do tė shes sėrish energji ose jo, varur edhe nga kushtet atmosferike.  Gazeta Start: KESH shet energji drejt vendeve tė rajonit

 8. #578
  Bloody
  Kromi shqiptar drejt Japonisė


  Kromi shqiptar do tė eksportohet drejt Japonisė. Lajmi u bė publik sot nga ministri i Ekonomisė, Ilir Meta gjatė njė takimi tė zhvilluar me kompanitė ACR Holding dhe Marubenit, njė nga kompanitė mė tė vjetra dhe tė mėdha tregtare nė Japoni.

  "Eksporti i kromit ėshtė njė tjetėr arritje e produkteve tashmė "Made in Albania" edhe nė tregjet mė tė rėndėsishme dhe cilėsore aziatike", tha Meta, i cili shtoi se kjo tregon se ekonomia shqiptare po bėhet gjithnjė e me shumė atraktive pėr investitorėt e huaj. Metu shprehu mbėshtetjen e qeverisė shqiptare pėr kompanitė e mėdha qė synojnė tė nxjerrin krom nga Shqipėria dhe ta pėrpunojnė atė.

  "Shpreh mbėshtetjen pėr planet ambicioze tė kėtij grupimi pėr tė hapur edhe njė fabrikė ferrokromi nė Burrel duke realizuar objektivat e saj te biznesit ne vendin tonė, por duke hapur edhe vende te reja pune nė njė zonė qė ka nevojė mė shumė pėr investitorė dhe investime", tha ai.

  Gjatė vitit 2010, DCM DECO Metal, si kompani ndėrkombėtare pėr tregtimin e kromit, ka eksportuar kromin e Elbasanit nė fabrikat evropiane dhe amerikano-veriore/jugore tė ēelikut nėpėrmjet filialeve tė kompanisė nė tregun rajonal.
  Gazeta Start: Kromi shqiptar drejt Japonisė

 9. #579
  Bloody
  Buxheti 2011, Berisha: Do tė ndėrtohen 2 mijė km rrugė


  Kryeministri Sali Berisha, duke folur pėr buxhetin e vitit 2011, theksoi se investimet nė projektet pėr ndėrtimin e akseve rrugore do tė zėnė pjesėn mė tė rėndėsishme tė kėtij buxheti. Pėr kėtė arsye, kryeministri u shpreh gjatė mbledhjes sė qeverisė, se orientimi kryesor i buxhetit do tė jetė lidhja e komunave me akset kombėtare.

  Sipas kryeministrit, 91 komuna nė vend nuk kanė lidhje me kėto akse, dhe pėr kėtė rreth 500 milionė dollarė do tė shkojnė investime pėr ndėrtimin e rrugėve, qė sipas shefit tė qeverisė, kėto projekte do tė jenė mė tė kushtueshme nė vend.

  “Me kėtė investim ne garantojmė shqiptarėt qė nė fund tė kėtij mandati ēdo qytetar shqiptar do tė kap kryeqytetin e vendit pėr njė kohė dy herė mė tė shkurtėr. Ne garantojmė shqiptarėt se vlera tė mėdha do tė zbulohen pas ndėrtimit tė tyre”, tha kryeministri para anėtarėve tė kabinetit.

  Ai shtoi mė tej se nevojiten 2 mijė kilometra rrugė tė reja dhe pėrparėsi fillimisht do tė kenė rrugėt e fshatrave pranė bregdetit. “Sėrish pėrparėsi infrastrukturės sė fshatrave qė janė pranė bregdetit. Pak kanė mbetur, por do t’ia arrijmė, si respekt ndaj turistėve qė vijnė nė kėto zona”, vijoi Berisha.
  Gazeta Start: Buxheti 2011, Berisha: Do tė ndėrtohen 2 mijė km rrugė

 10. #580
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Incidenti nė Itali, FSHF: Ngjarja ka fyer rėndė dinjitetin tonė

  Federata Shqiptare e Futbollit reagon pėr incidentin e mbrėmjes sė djeshme nė Itali, ku ultrasit serbė dogjėn flamurin shqiptar nė sytė e gjithė botės.

  FSHF dėnon veprimet e dhunshme tė sėrbėve ndėrsa konsideron fyerje tė rėndė tė identitetit tė shqiptarėve djegien e flamurit kuq e zi nė stadiumin e Xhenovas.

  “ Shprehim shqetėsim pėr ngjarjen e djeshme nė Itali ku huliganėt serbė, kryen akte tė dhunshme. Djegia e flamurit shqiptar ėshtė e dėnueshme. Ngjarja ka fyer rėndė dinjitetin tonė” thuhet tė reagimin e Federatės ku pėrshendetet qėndrimi i Federatės Serbe tė Futbollit nė lidhje me ngjarjen e rėndė. /BalkanWeb/

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16