BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 59 von 113 ErsteErste ... 94955565758596061626369109 ... LetzteLetzte
Ergebnis 581 bis 590 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.441 Aufrufe

 1. #581
  Bloody
  Kosovo and Albania to increase trade exchange


  Business communities of Kosovo and Albania have agreed in Tirana to deepen cooperation and create better conditions to increase trade exchanges.

  Trade exchange between Kosovo and Albania currently amounts to 65 million euros per year.

  President of Kosovo Chamber of Commerce (KCC), Safet Gerxhaliu proposed that the Economic Chamber of Kosovo and Albania begin work on creating a strategy for economic cooperation for the medium and long term.

  Albanian President of Union of Chambers of Commerce and Industry, Ilir Zhila, said that two countries are harmonized legal infrastructure to EU standards.  ECIKS News: Kosovo and Albania to increase trade exchange

 2. #582
  Mal
  Avatar von Mal

  Registriert seit
  28.07.2010
  Beiträge
  4.073

 3. #583
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Kromi shqiptar drejt Japonisė


  Kromi shqiptar do tė eksportohet drejt Japonisė. Lajmi u bė publik sot nga ministri i Ekonomisė, Ilir Meta gjatė njė takimi tė zhvilluar me kompanitė ACR Holding dhe Marubenit, njė nga kompanitė mė tė vjetra dhe tė mėdha tregtare nė Japoni.

  "Eksporti i kromit ėshtė njė tjetėr arritje e produkteve tashmė "Made in Albania" edhe nė tregjet mė tė rėndėsishme dhe cilėsore aziatike", tha Meta, i cili shtoi se kjo tregon se ekonomia shqiptare po bėhet gjithnjė e me shumė atraktive pėr investitorėt e huaj. Metu shprehu mbėshtetjen e qeverisė shqiptare pėr kompanitė e mėdha qė synojnė tė nxjerrin krom nga Shqipėria dhe ta pėrpunojnė atė.

  "Shpreh mbėshtetjen pėr planet ambicioze tė kėtij grupimi pėr tė hapur edhe njė fabrikė ferrokromi nė Burrel duke realizuar objektivat e saj te biznesit ne vendin tonė, por duke hapur edhe vende te reja pune nė njė zonė qė ka nevojė mė shumė pėr investitorė dhe investime", tha ai.

  Gjatė vitit 2010, DCM DECO Metal, si kompani ndėrkombėtare pėr tregtimin e kromit, ka eksportuar kromin e Elbasanit nė fabrikat evropiane dhe amerikano-veriore/jugore tė ēelikut nėpėrmjet filialeve tė kompanisė nė tregun rajonal.
  Gazeta Start: Kromi shqiptar drejt Japonisė


  Albanien war einst das 3 grösste Land das Chrom produzierte

  Es gab mal eine Sendung bei ZDF Sportreportage wo man u.a. auch Foto Strakosha (sonst wäre es nicht in der Sendung) befragte. Er hat früher auch Chrom abgfebaut

 4. #584
  Bloody
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  Albanien war einst das 3 grösste Land das Chrom produzierte

  Es gab mal eine Sendung bei ZDF Sportreportage wo man u.a. auch Foto Strakosha (sonst wäre es nicht in der Sendung) befragte. Er hat früher auch Chrom abgfebaut
  Ja kann durchaus stimmen..


  Albanien hat ja das Glück, viele Bodenschätze im Land zu haben..

 5. #585
  Bloody
  Business: Albania to focus on new roads


  The Albanian government announced on Wednesday (October 13th) that a large share of capital investments planned for 2011 will be spent on building new roads. Prime Minister Sali Berisha promised a fast connection between Tirana and about 90 municipalities across the country -- which would mean the construction of 2,000km of new roads.  Business: Albania to focus on new roads (SETimes.com)

 6. #586
  Bloody
  Fier, nė fillim tė vitit 2011 nis ndėrtimi i By-passit


  Ėshtė prezantuar sot projekti i By-passit tė Fierit, pjesė e Korridorit Veri-Jug, ndėrtimi i sė cilit pritet tė filloj shumė shpejt, sipas Ministrisė sė Transporteve.  By-passi i Fierit ka njė rėndėsi tė madhe pasi kalon pranė parkut tė Apollonisė, por jashtė zonės tė pėrcaktuar si tė mbrojtur nga institucionet shtetėrore pėrkatėse.

  Fakti qė kjo rrugė kalon pranė parkut tė Apollonisė, i cili nė saj tė kėtij projekti do tė ketė dy hyrje, i jep kėsaj zone tė pasur me vlera historike dhe arkeologjike njė frymėmarrje tė munguar.

  Gjatė fjalės sė tij ministri Olldashi theksoi rėndėsinė e kėtij projekti, i cili do tė bėjė tė mundur vazhdimėsinė e korridorit Veri–Jug. Brenda muajve tė parė te vitit 2011 fillon dhe zbatimi i kėtij projekti tė rėndėsishėm pėr rrjetin rrugor kombėtar. Nė saj tė kėtij projekti, koha e pėrshkimit tė distancės (Mbrostar, Levan) reduktohet nė 15 min kundrejt 50 min tė nevojshėm sot.

  Segmenti ka njė gjatėsi 22 km, gjerėsi 22m, 4-korėsi dhe shpejtėsia e lėvizjes parashikohet tė jetė 120 km /h.Projekt ėshtė financuar nga qeveria Italiane nėpėrmjet Kooperacionit Italian dhe ėshtė pėrgatitur nga firma Sintagma & SWS. Aktualisht po bisedohet pėr financimin e zbatimit tė kėtij projekti me BEI dhe BERZH.
  Gazeta Start: Fier, nė fillim tė vitit 2011 nis ndėrtimi i By-passit

 7. #587
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Ja kann durchaus stimmen..


  Albanien hat ja das Glück, viele Bodenschätze im Land zu haben..

  frage mich nur wo diese milliarden sind.

 8. #588
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  frage mich nur wo diese milliarden sind.

  Bodenschätze zu besitzen ist eine Sache, diese zu fördern ist eine andere.

 9. #589
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  LDK-ja del nga koalicioni me PDK-nė

  16/10/2010 15:36:00


  Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) ka marrė vendim qė tė dalė nga koalicioni me Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK).

  Lajmi u bė publik nga LDK-ja, pėrmes njė komunikate pėr media, e nėnshkruar nga kryetari i saj, Fatmir Sejdiu.

  Nė vendimin e kryesisė sė LDK-sė thuhet se qė nga data 18 tetor, ministrat dhe zėvendės kryeministri i qeverisė nga kjo parti, pėrfundimisht duhet ta dorėzojnė detyrėn.

  Nė fund tė komunikatės, kjo thuhet se LDK-ja mbetet e pėrkushtuar tė jetė kontribuese e fuqishme nė tė gjitha proceset demokratike e shtetėrore nė interes tė Kosovės. /KNN/

 10. #590

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  ldk und pdk sind beide scheiße

  wo ist da der unterschied ?

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6563
  Letzter Beitrag: Gestern, 13:00
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16