BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 62 von 113 ErsteErste ... 125258596061626364656672112 ... LetzteLetzte
Ergebnis 611 bis 620 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.528 Aufrufe

 1. #611
  Bloody
  Erwerb der Interalbanian mit einem Prämienvolumen von zuletzt 6,1 Mio. Euro


  Die Vienna Insurance Group (im Bild: CEO Günter Geyer) kauft in Albanien zu: Am 21. Oktober wurde in Tirana der Vertrag über den Erwerb der albanischen Versicherungsgesellschaft Interalbanian SHA (Interalbanian) unterzeichnet, teilt die VIG am Donnerstag mit.

  Im Zuge der Transaktion übernimmt die VIG 75% der Anteile plus eine Aktie der Gesellschaft. Die Vienna Insurance Group ist mit der Nichtlebensversicherung Sigma bereits seit dem Jahr 2007 in Albanien aktiv. Durch den Erwerb der Interalbanian erhöht der Konzern seinen Marktanteil auf rund 25% und nimmt den zweiten Marktrang ein. Details zum Kaufpreis werden in der Aussendung nicht genannt.

  Die Interalbanian wurde im Jahr 2004 gegründet und ist als Nummer 3 auf dem Nichtlebensversicherungsmarkt vor allem im Segment Kfz-Versicherungsmarkt tätig. Mit einem Gesamtmarktanteil von rund 10% hält die Interalbanian insgesamt die vierte Position auf dem albanischen Markt. Im Geschäftsjahr 2009 betrug das Prämienvolumen rund 6,1 Mio. Euro, das Ergebnis vor Steuern belief sich auf rund 0,6 Mio. Euro. Die Interalbanian unterhält 34 Vertriebsbüros in den grösseren Städten des Landes und beschäftigt 132 Mitarbeiter.
  Börse NewsVienna Insurance Group kauft in Albanien zu | boerse-express.com

 2. #612
  Bloody
  Katari tėrheq investimin nga Greqia pėr nė Shqipėri  Athinė, 20 tetor - Katari ka shokuar Greqinė kur ka vendosur tė tėrheqė njė investim prej 1.5 miliardė eurosh pėr ndėrtimin e njė termocentrali.

  E veēanta e kėsaj tėrheqje ėshtė qė qeveria e Katarit do ta dėrgojė investimin nė Shqipėri, raporton gazeta Start.

  Sipas ekspertėve tė kompanisė ndėrtuese, Shqipėria ėshtė njė vend mė i pėrshtatshėm, duke qenė mė afėr Italisė, ndėrkohė qė tregu italian shihet si tregua mė i mirė pėr eksportin e energjisė.

  Ndėrtimi i TEC-it do tė bėhet nė Malin e Robit nė Vlorė dhe pėr kėtė studimi i fizibilitetit ėshtė i gatshėm nga pala shqiptare, ēka pėr kompaninė ėshtė njė plus i madh.

  Qeveria shqiptare sipas firmės ndėrtuese tė cituar nga mediat greke, ka krijuar lehtėsira dhe hapėsira tė mėdha pėr kėtė investim.
  Katari tėrheq investimin nga Greqia pėr nė Shqipėri - Ekonomi - Koha Net

 3. #613
  Bloody
  Wechselkurse des Albanischen LEK.

  € EUR

  138.37
  -0


  $ USD
  100.07
  0.5


  £ GBP
  157.41
  -0.9  Quelle:
  Banka e Shqiperisė, 22/10/2010

 4. #614
  Bloody
  Ēelet tuneli i dytė, tani lėvizjet lirshėm drejt Kukėsit


  Qė prej ditės sė sotme tė gjithė udhėtarėt nė drejtim tė Kukėsit dhe anasjelltas do tė lėvizin lirshėm, pasi ėshtė hapur edhe tuneli i dytė i Kalimashit. Ashtu sikurse edhe nė dy rastet e tjera, edhe gjatė ditės sė sotme ėshtė bėrė njė ceremoni inaugurimi, ku tė pranishėm ishin Sokol Olldashi dhe Lulzim Basha, pėrkatėsisht ministėr i Transporteve dhe ministri i Brendshėm.

  "Ēelja e kėtij tuneli do tė mundėsojė afrimin mė tė madh tė shqiptarėve mes tyre", tha Olldashi. Ministri i Transporteve, shtoi se tė tjera investimet nė infrastrukturė do tė realizohen nė veri dhe jug tė vendit. "Ndėrtimi i kėsaj autostrade mundėson edhe njė kontroll mė tė mirė dhe eliminim tė rasteve tė kundraligjshme dhe ndihmesė mė efikase ndaj personave qė kėrkojnė ndihmėn e policisė", tha nga ana e tij Basha.

  Tuneli i dytė ka njė gjatėsi prej mbi 5,6 kilometrash. Edhe ky tunel ka sistemin e kontrollit qė pėrfshin 26 ventilatorė tė mėdhenj ajrimi, 71 kamera CCTV, sistemin kundėr zjarrit, sistemin telefonik, sistemin e alarmit nė rast emergjence etj.
  Gazeta Start: Ēelet tuneli i dytė, tani lėvizjet lirshėm drejt Kukėsit

 5. #615
  Bloody
  Kabllo me fibra optike nėndetare Shqipėri-Itali


  Midis Italisė dhe Shqipėrisė do tė shtrihet njė kabllo me fibra optike qė do tė kalojė pėrmes detit. Qeveria ka miratuar mbrėmė vendimin pėr kalimin nė ujėrat tona territoriale tė kabllos nėndetar ndėrkombėtar me fibėr optike Bari (Itali) - Gjiri i Lalzit (Shqipėri), projekt i “Balkans-Italy Network”.

  Studimi do tė kryhet nga shoqėria UNIFI Holdings Inc, e cila mė pas do tė shtrijė edhe linjėn optike. Afati i ndėrtimit tė kėsaj linje nėndetare do tė jetė 12 muaj, periudhė e cila nis qė nga hyrja nė fuqi e vendimit.

  Autorizohen Ministria e Punėve Publike dhe Transportit, Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave pėr dhėnien e lejeve e tė informacioneve pėrkatėse pėr pikėn hyrėse, nė Gjirin e Lalzit, tė Kabulit nėndetar ndėrkombėtar sipas rregullave nė fuqi.

  Ndėrkohė, ngarkohen ministri pėr Inovacionin dhe Teknologjinė e Informacionit e tė Komunikimit dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare pėr ndjekjen e zbatimit tė kėtij vendimi.
  Gazeta Start: Kabllo me fibra optike nėndetare Shqipėri-Itali

 6. #616
  Avatar von Deqo

  Registriert seit
  22.04.2009
  Beiträge
  667
  Autostrada e re Tiranė - Elbasan, starton tenderi pėr kilometrat e para

  Shkruan: Blerina Hoxha
  Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve ka hapur tenderin pėr ndėrtimin e dy kilometrave tė para tė Autostradės sė re Tiranė-Elbasan me njė vlerė 12 milionė euro. Nė buxhetin 2011 janė programuar 70 milionė euro tė tjera. Ja tė gjitha detajet e projektit

  Njė nga projektet infrastrukturore tė dekadės, autostrada Tiranė- Elbasan, ėshtė futur nė proces tenderimi pėr dy kilometrat e para. Burimet nė Ministrinė e Transportit bėnė tė ditur pėr MAPO-n se nė dispozicion janė 12 milionė euro, tė vlefshme pėr dy kilometra, pėr tė cilat kanė shprehur interes firmat mė tė mėdha tė infrastrukturės rrugore nė vend. Tė njėjtat burime njoftojnė se, me kėtė ecuri, punimet nė segmentin e parė tė aksit tė ri do tė nisin nė fundin e kėtij viti ose nė fillim tė vitit qė vjen. Ndėrkohė qė nė buxhetin e vitit 2011 Ministria e Financave ka akorduar 9 miliardė lekė ose 70 milionė euro pėr ndėrtimin e kėsaj vepre, nga mė tė rėndėsishmet nė infrastrukturėn rrugore, e cilėsuar edhe si sfida e mandatit tė dytė tė qeverisė Berisha.

  Tė njėjtat burime, sqaruan se duke qenė se autostrada e re do tė shtrihet nė njė pjesė fushore dhe pa ndėrlikime, mėsohet se prioritet nė gara do tė kenė firmat shqiptare, pėrveēse pjesės sė tunelit, gjatėsia e tė cilit ėshtė 4.3 kilometėr pėr tė dy tubat, e cila do tė ndėrtohet nga njė kompani e huaj. Ndryshe nga rruga e re Durrės-Kukės, e cila kaloi nė njė proces tė gjatė debatesh dhe akuzash nė organet e Prokurorisė, pėr shkak se punimet nisėn pa patur njė projekt zbatimi, pėr rrugėn e Elbasanit projekti tashmė ėshtė gati qysh nė fillim tė kėtij viti. Kostoja e rrugės ėshtė 260 milionė euro dhe do tė jetė njė investim total i buxhetit tė shtetit, sqaruan burimet nė Ministrinė e Transportit. Mė shumė se njė e treta e punimeve do tė mbulohet me fondet qė do tė akordojė buxheti i shtetit gjatė 2011-s. Edhe pse ky do tė jetė njė investim tepėr i kushtueshėm i qeverisė, leverdishmėria ekonomike e kėsaj rruge pėr banorėt e Tiranės, Elbasanit dhe tė zonave ku do tė kalojė kjo rrugė, do e justifikojė kėtė ēmim. Fakti qė kjo rrugė do tė kalojė nė mė shumė se gjysmėn e sipėrfaqes sė saj nė zonė urbane, do sjellė mundėsi pėr zhvillim aktiviteti pėr banorėt e zonave. Segmenti i parė prej 2,3 km, i cili ėshtė pėrfshirė nė tender kalon nė zonė urbane, duke qenė kėshtu njė impuls zhvillimi ekonomik pėr zonėn. Autostrada Tiranė - Elbasan, e zgjedhur nė trajektoren mė tė shkurtėr tė saj, ka njė rėndėsi kapitale pėr zhvillimin dhe fuqizimin ekonomik jo vetėm tė Elbasanit, por tė vendit nė tėrėsi. Kjo autostradė e shndėrron Elbasanin nė qytetin mė tė afėrt, ose pothuaj nė njė pjesė integrale tė metropolit shqiptar, Tiranės. Kjo autostradė shkurton ose u kursen sė paku 40 minuta kohė jo vetėm qytetarėve tė Elbasanit, por edhe tė gjithė qytetarėve tė Shqipėrisė juglindore dhe jugore, sepse me ndėrtimin e Boshtit tė Jugut, segmenti i parė i tė cilit ėshtė autostrada Tiranė-Elbasan, rruga kryesore drejt kryeqytetit pėr qytetarėt e Sarandės, Konispolit, Delvinės, Gjirokastrės, Tepelenės, Pėrmetit, Skraparit, Beratit, Gramshit do tė jetė kjo autostradė. Po e tillė do tė jetė ajo pėr Kolonjėn, Korēėn, Pogradecin, Librazhdin. Projekti pėr kėtė rrugė ka nisur prej mė shumė sesa njė viti dhe ėshtė kryer nga studio italiane “Bonifika”, njė ka studiot mė tė mira tė vendit fqinjė.

  Autostrada, tė dhėnat teknike:

  Shpejtėsia e projektimit ėshtė 100-120 km/h
  Gjerėsia e njė vije kalimi ėshtė 3.75 m
  Gjatėsia e rrugės nė mbushje 18.5 km
  Gjatėsia e rrugės nė gėrmim 17.4 km
  Gjatėsia totale e viadukteve 4.65 km
  Gjatėsia totale e tunelit pėr tė dy tubat 4.3 km
  Numri i mbikalimeve 7
  Numri i nėnkalimeve 4
  Numri i viadukteve 21
  Numri i kryqėzimeve nė disnivel 3

  http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&...ometrat-e-para

 7. #617
  Bloody
  Freihandelsabkommen mit Albanien tritt in Kraft  Im Handel zwischen der Schweiz und Albanien fallen zahlreiche Schranken weg. Ab dem 1. November treten sowohl ein Freihandelsabkommen der EFTA als auch ein bilaterales Landwirtschaftsabkommen mit dem Balkanstaat in Kraft.

  Mit dem Freihandelsabkommen zwischen den EFTA-Staaten und Albanien werden Zölle auf Industrieprodukte sowie auf Fisch und Meeresfrüchte aufgehoben.  Der Wegfall der albanischen Zölle lasse Schweizer Exporteure mit ihren Hauptkonkurrenten aus der EU gleichziehen, hält das Staatssekretariat für Wirtschaft (SECO) fest. Bislang gewährte die Schweiz Albanien wegen dessen Status als Entwicklungsland Zollvorteile, die umgekehrt nicht galten.


  Das bilaterale Landwirtschaftsabkommen bringt der Schweiz zudem Zollkonzessionen auf gewisse unverarbeitete Landwirtschaftsprodukte. Unter anderem können künftig mehrere Käsesorten zollfrei nach Albanien eingeführt werden.

  Öl und Würste für die Schweiz


  Im Gegenzug gewährt die Schweiz präferenziellen Marktzugang für Landwirtschaftsprodukte, die für Albanien von besonderem Interesse sind, namentlich Olivenöl und Trockenwürste. Ansonsten wird der Schweizer Agrarmarkt aber weiterhin durch Zölle geschützt.


  Der Handel mit dem Balkanland ist bescheiden. 2009 beliefen sich die Schweizer Ausfuhren auf 39,7 Millionen Franken. Eingeführt wurden Waren im Wert von 1,6 Millionen Franken.
  Freihandelsabkommen mit Albanien tritt in Kraft - Schweiz - Tagesschau - Schweizer Fernsehen

 8. #618
  Bloody
  Russia might include Albania in gas pipeline project that rivals US and EU-backed one

  Russia's deputy foreign minister says Moscow might include Albania in the South Stream gas pipeline, which will carry Russian gas to southeastern Europe .

  Vladimir Titov says Russia will consider extending the planned pipeline to the small Balkan country, according to an Albanian government statement. Albania is not currently linked to any international gas pipelines.
  Titov spoke after talks Friday with Prime Minister Sali Berisha.


  South Stream will deal a blow to the rival Nabucco pipeline, which is supported by the U.S. and the European Union.


  Austria, Serbia, Hungary, Slovenia, Greece, Italy, Bulgaria and Croatia have signed onto South Stream, which will lead under the Black Sea to Bulgaria. The joint venture between Russia's Gazprom and Italy's Eni will open in 2015.  Russia might include Albania in gas pipeline project that rivals US and EU-backed one - Winnipeg Free Press

 9. #619
  Bloody
  Albania's Berisha defends waste imports' policies  Prime Minister Sali Berisha is defending the government's controversial new decision to import waste from EU countries for domestic processing and recycling. From a long list of 166 suggested products, the government has accepted only 55 for import, Berisha told a cabinet meeting Thursday (October 21st). Environmentalists and members of the opposition have called for the decision on waste to be annulled. But Berisha says Albania's European integration requires a law on waste, and he urged all parties involved to participate in the process.


  Environment Minister Fatmir Mediu says that none of the waste categories is considered dangerous, after criticism from the opposition that the policy opens the door to imports of toxic waste too.


  Albania's Berisha defends waste imports' policies (SETimes.com)

 10. #620
  Bloody
  Meta nė Londėr: Shqipėria, vendi i mundėsive tė mėdha


  Zv/kryeministri dhe ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Ilir Meta mori pjesė nė sesionin e dytė tė Forumit tė Investimeve Mbretėri e Bashkuar-Shqipėri, i cili u zhvillua nė Londėr. Meta kryesonte delegacionin e Shqipėrisė nė kėtė Forum, nė pėrbėrje tė sė cilit ėshtė dhe njė grup biznesmenėsh shqiptarė qė pėrfaqėsojnė rreth 50 kompani tė vendit tonė.

  Nė fjalėn e tij, Meta theksoi faktin se ka njė interes tė veēantė tė investitorėve britanikė nė Shqipėri dhe u shpreh se klima e biznesit nė vendin tonė ėshtė atraktive falė reformave qė ka ndėrmarrė qeveria shqiptare.

  “Vetėm nė pak vite Shqipėria ka transformuar dhe modernizuar infrastrukturėn rrugore nga Veriu nė Jug. Vitin e kaluar, ne inauguruam njė nga autostradat mė tė rėndėsishme nė rajonin e Ballkanit (Durrės-Kukės), e cila nuk do tė shėrbejė vetėm pėr tė lidhur mė shpejt dhe lehtė Shqipėrinė me Kosovėn, por mė e rėndėsishmja pėr tė aktivizuar shkėmbimet ekonomike, duke e kthyer Portin e Durrėsit nė njė port tė mundshėm rajonal pėr tregti dhe transportin e mallrave nė drejtim tė Evropės Perėndimore dhe anasjelltas.” tha gjatė fjalės sė tij z. Meta.

  Mė tej zv.Kryeministri bėri njė panoramė tė mundėsive qė ofron Shqipėria pėr investime nė fushėn e energjisė sė rinovueshme dhe mundėsinė e pafund tė shfrytėzimit tė mineraleve nė vendin tonė.

  “Unė do tė doja ta mbyll fjalėn time duke iu drejtuar njė apel miqėsor, nė veēanti pėr investitorėt britanikė, tė mendojnė seriozisht pėr tė investuar nė Shqipėri, nė kėtė vend tė vogėl ku potenciali i tij energjik nė energjinė e ripėrtėritshme, mundėsitė e jashtėzakonshme tė saj tė turizmit, pasurimin e saj tė burimeve natyrore dhe minerale, barrėn mė tė ulėt tė saj fiskale nė kontinent, dhe punės tė aftė tė tė rinjve - tė gjitha kėto, - unė besoj se krijojnė njė natyre tė veēantė tė tregut tė biznesit e gatshme pėr t'u eksploruar nga secili nga ju”, pėrfundoi ekspozenė e tij Meta.

  Nė Forumin e Investimeve Mbretėri e Bashkuar-Shqipėri morėn pjesė anėtarė tė kabinetit tė qeverive tė tė dy vendeve, ndėrsa tė ftuar ishin personalitete tė huaj tė politikės, tė botės sė biznesit ndėrkombėtar, tė institucioneve ndėrkombėtare financiare, etj. Gjithashtu nė takim kishte pėrfaqėsues tė rreth 100 kompanive tė huaja tė interesuara pėr investime nė fusha tė ndryshme tė ekonomisė nė vendin tonė.

  Gjatė zhvillimit tė Forumit tė Investimeve Mbretėri e Bashkuar-Shqipėri, Zv. Kryeministri Meta pati njė bisedė me Zv. Presidentin e BERZH-it, Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, Jan Fisher. Fisher shprehu vlerėsimet pėr performancėn e ekonomisė shqiptare dhe mbėshtetjen e BERZH pėr investimet nė Shqipėri.

  Gazeta Start: Meta nė Londėr: Shqipėria, vendi i mundėsive tė mėdha

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16