BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 63 von 113 ErsteErste ... 135359606162636465666773 ... LetzteLetzte
Ergebnis 621 bis 630 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 20:23 Uhr · 1.129 Antworten · 140.229 Aufrufe

 1. #621
  Bloody
  Meta nė Londėr: Shqipėria, vendi i mundėsive tė mėdha


  Zv/kryeministri dhe ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Ilir Meta mori pjesė nė sesionin e dytė tė Forumit tė Investimeve Mbretėri e Bashkuar-Shqipėri, i cili u zhvillua nė Londėr. Meta kryesonte delegacionin e Shqipėrisė nė kėtė Forum, nė pėrbėrje tė sė cilit ėshtė dhe njė grup biznesmenėsh shqiptarė qė pėrfaqėsojnė rreth 50 kompani tė vendit tonė.

  Nė fjalėn e tij, Meta theksoi faktin se ka njė interes tė veēantė tė investitorėve britanikė nė Shqipėri dhe u shpreh se klima e biznesit nė vendin tonė ėshtė atraktive falė reformave qė ka ndėrmarrė qeveria shqiptare.

  “Vetėm nė pak vite Shqipėria ka transformuar dhe modernizuar infrastrukturėn rrugore nga Veriu nė Jug. Vitin e kaluar, ne inauguruam njė nga autostradat mė tė rėndėsishme nė rajonin e Ballkanit (Durrės-Kukės), e cila nuk do tė shėrbejė vetėm pėr tė lidhur mė shpejt dhe lehtė Shqipėrinė me Kosovėn, por mė e rėndėsishmja pėr tė aktivizuar shkėmbimet ekonomike, duke e kthyer Portin e Durrėsit nė njė port tė mundshėm rajonal pėr tregti dhe transportin e mallrave nė drejtim tė Evropės Perėndimore dhe anasjelltas.” tha gjatė fjalės sė tij z. Meta.

  Mė tej zv.Kryeministri bėri njė panoramė tė mundėsive qė ofron Shqipėria pėr investime nė fushėn e energjisė sė rinovueshme dhe mundėsinė e pafund tė shfrytėzimit tė mineraleve nė vendin tonė.

  “Unė do tė doja ta mbyll fjalėn time duke iu drejtuar njė apel miqėsor, nė veēanti pėr investitorėt britanikė, tė mendojnė seriozisht pėr tė investuar nė Shqipėri, nė kėtė vend tė vogėl ku potenciali i tij energjik nė energjinė e ripėrtėritshme, mundėsitė e jashtėzakonshme tė saj tė turizmit, pasurimin e saj tė burimeve natyrore dhe minerale, barrėn mė tė ulėt tė saj fiskale nė kontinent, dhe punės tė aftė tė tė rinjve - tė gjitha kėto, - unė besoj se krijojnė njė natyre tė veēantė tė tregut tė biznesit e gatshme pėr t'u eksploruar nga secili nga ju”, pėrfundoi ekspozenė e tij Meta.

  Nė Forumin e Investimeve Mbretėri e Bashkuar-Shqipėri morėn pjesė anėtarė tė kabinetit tė qeverive tė tė dy vendeve, ndėrsa tė ftuar ishin personalitete tė huaj tė politikės, tė botės sė biznesit ndėrkombėtar, tė institucioneve ndėrkombėtare financiare, etj. Gjithashtu nė takim kishte pėrfaqėsues tė rreth 100 kompanive tė huaja tė interesuara pėr investime nė fusha tė ndryshme tė ekonomisė nė vendin tonė.

  Gjatė zhvillimit tė Forumit tė Investimeve Mbretėri e Bashkuar-Shqipėri, Zv. Kryeministri Meta pati njė bisedė me Zv. Presidentin e BERZH-it, Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, Jan Fisher. Fisher shprehu vlerėsimet pėr performancėn e ekonomisė shqiptare dhe mbėshtetjen e BERZH pėr investimet nė Shqipėri.

  Gazeta Start: Meta nė Londėr: Shqipėria, vendi i mundėsive tė mėdha

 2. #622
  Bloody
  Tiranė, mbi 10 tė arrestuar pėr falsifikim dokumentash


  Policia e Tiranės ka arrestuar tė paktėn 10 persona, tė akuzuar pėr falsifikim tė dokumentave zyrtarė. Operacioni ėshtė ndėrmarrė nga Zyra e Antikrimit Ekonomik pranė Drejtorisė sė Policisė sė Tiranės. Burime nga policia bėjnė tė ditur se personat e arrestuar pėrfitonin shuma nga 100 mijė deri nė 700 mijė lekė pėr dokument.

  Deri mė tani emrat e tė arrestuarve nuk janė publikuar ende, pėr shkak tė vazhdimit tė operacionit.
  Gazeta Start: Tiranė, mbi 10 tė arrestuar pėr falsifikim dokumentash

 3. #623
  Bloody
  Brenda vitit 2010 do tė eliminohen 20 mijė ton municione


  Ministria e Mbrojtjes synon qė brenda vitit 2010 tė eliminojė rreth 20 mijė ton municione tė tepėrta. Burime nga kjo ministri njoftojnė se deri nė fund tė muajit shtator janė eliminuar mbi 14 mijė ton municione, dhe synohet qė brenda vitit 2010 tė eliminohen rreth 20 mijė ton, nga 19 400 ton qė ishte plani.

  Nė zbatim tė plan-veprimit tė Ministrisė sė Mbrojtjes pėr asgjėsimin e kėtyre municioneve, procesi i eliminimit tė tyre nė Forcat e Armatosura ka vazhduar me ritme tė kėnaqshme nėpėrmjet demontimit industrial, qė kryhet nė tre uzina ushtarake: atė tė Poliēanit, Mjekėsit dhe Gramshit, si dhe nė 9 poligone tė miratuara me ligj tė veēantė nė Kuvend.

  Gjatė periudhės janar-shtator 2010 janė ngritur dhe vėnė nė punė 4 linja tė reja industriale dhe 5 poligone asgjėsimi me detonim. Ndėrkohė, qė nė vitin 2011, procesi i demilitarizimit tė municioneve futet nė njė fazė intensive dhe vendimtare pėr realizimin e objektivit pėr eliminimin e gjithė sasisė sė municioneve tė tepėrta brenda vitit 2013.

  Sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Mbrojtjes, municionet e tepėrta, qė nė vitin 1992 llogariteshin nė rreth 194 mijė ton, janė kryesisht prodhim ushtarak kinez, por dhe armatim rus dhe shqiptar, pa pėrjashtuar kėtu dhe municionet e mbetura nga Lufta II Botėrore.

  Gazeta Start: Brenda vitit 2010 do tė eliminohen 20 mijė ton municione

 4. #624
  Bloody
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Ēelet tuneli i dytė, tani lėvizjet lirshėm drejt Kukėsit


  Qė prej ditės sė sotme tė gjithė udhėtarėt nė drejtim tė Kukėsit dhe anasjelltas do tė lėvizin lirshėm, pasi ėshtė hapur edhe tuneli i dytė i Kalimashit. Ashtu sikurse edhe nė dy rastet e tjera, edhe gjatė ditės sė sotme ėshtė bėrė njė ceremoni inaugurimi, ku tė pranishėm ishin Sokol Olldashi dhe Lulzim Basha, pėrkatėsisht ministėr i Transporteve dhe ministri i Brendshėm.

  "Ēelja e kėtij tuneli do tė mundėsojė afrimin mė tė madh tė shqiptarėve mes tyre", tha Olldashi. Ministri i Transporteve, shtoi se tė tjera investimet nė infrastrukturė do tė realizohen nė veri dhe jug tė vendit. "Ndėrtimi i kėsaj autostrade mundėson edhe njė kontroll mė tė mirė dhe eliminim tė rasteve tė kundraligjshme dhe ndihmesė mė efikase ndaj personave qė kėrkojnė ndihmėn e policisė", tha nga ana e tij Basha.

  Tuneli i dytė ka njė gjatėsi prej mbi 5,6 kilometrash. Edhe ky tunel ka sistemin e kontrollit qė pėrfshin 26 ventilatorė tė mėdhenj ajrimi, 71 kamera CCTV, sistemin kundėr zjarrit, sistemin telefonik, sistemin e alarmit nė rast emergjence etj.
  Gazeta Start: Ēelet tuneli i dytė, tani lėvizjet lirshėm drejt Kukėsit  Thirra, second tunnel opened  The opening of the northern tunnel in the Durres-Kukes motorway signs the official end of the biggest project in the Albanian infrastructure. Starting from Friday, October 22, vehicles can easily move in this motorway starting from Tirana or Durres until the border checkpoint of Morina. Now Bechtel-ENKA Construction Company is continuing the project in the territory of Kosovo.

  “The construction of this road was finished in the best possible way, within the defined deadline, with the right quality and it will help in avoiding traffic between Albania and Kosovo or between different parts of Albania,” said Albanian Minister of Transport Sokol Olldashi.

  “The value of this project is bigger than its commercial effect; it increases the faith of Albania in its capacities, and it increases the contribution that Albania and Kosovo are giving to the region through this motorway,” said Albanian Interior Minister Lulzim Basha.

  “The project would have never started in Kosovo if it had not ended in the Albanian part. We are starting work where the Albanian government left it, by concluding in this way a dream project of both Kosovo and Albania,” said Kosovo Minister of Transport Fatmir Limaj.

  The most debated project in Albania, which has also been defined as a project that economically joins Albania and Kosovo, is now more than functional. This project has been perceived in different ways by different people.

  “Normally I should say I am really happy, but in fact, I am sad because this is the end of a wonderful project,” said Olldashi.

  “Sokol should not feel sad because he can always see the continuance of his work in the territory of Kosovo. You are welcomed to inspect and monitor the construction work for the nation’s road,” said Limaj. “Sokol, you will soon feel happy again with the beginning of the construction work for Elbasan’s tunnel and for Tirana-Elbasan road,” said Basha.

  The 60 kilometers of this road from Rreshen until the end of the Kalimash’s tunnel, which is 6 kilometers long, are the most difficult part of the road. This road segment has been constructed by Bechtel

  Thirra, second tunnel opened :: EMG :: SEE news

 5. #625
  Bloody
  Pollo inauguron disa vepra publike nė Berat- financime tė buxhetit tė shtetit


  Ministri i Inovacionit dhe Teknologjisė premton investime nė infrastrukturė


  Inagurohet ujėsjellėsi nė fshatin Hinkė tė Beratit njė investim qė kap njė vlerė prej 380 milion lekėsh.

  Nė inagurim ka qenė ministri i inovacionit, teknologjisė, informacionit e komunikimit Genc Polloi i cili u ka premtuar banorėve dhe njė tjetėr investim pėr aksin rrugor Berat –Lushnje qė pritet tė nisė vitin e ardhshėm.

  Gjithashtu ministri Pollo ka inaguruar edhe njė rrugė nė fshatin Kudret tė po kėtij qyteti ku deklaroi se ky investim ėshtė mbajtja e njė premtimi pavarėsisht pikpamjeve politike tė zonės.

  Nė kėto inagurime ministri i teknologjisė ėshtė shoqėruar edhe nga deputetėt e qarkut Mehmet Xheka dhe prefekti Bujar Hoxhaj. Ndėr tė tjera ministri Pollo u premtoi banorėve se sė shpejti do tė realizohen edhe investime tė tjera.


  Gazeta 55 Online || E prditshme e pavarur - Tani dhe me lajmet m t fundit online.

 6. #626
  Bloody
  Pėrditesimi i fundit : 12:06:55 25.10.2010

  Lekė pėr njėsi tė monedhės sė huaj:

  Dollari Amerikan USD 98.61 -0.77
  EURO EUR 138.40 +0.08
  Poundi Britanik GBP 155.13 -0.94
  Franga Zviceriane CHF 101.78 -0.28
  Jeni Japonez (100) JPY 122.36 -0.07
  Dollari Australian AUD 98.22 +0.90
  Dollari Kanadez CAD 96.89 +0.22
  Korona Suedeze SEK 15.05 +0.15
  Korona Norvegjeze NOK 17.15 +0.17
  Korona Daneze DKK 18.57 +0.01
  SDR SDR 154.88 -1.79
  Ari(OZ 1) XAU 132596.78 +1,436.69
  Argjend(OZ 1) XAG 2336.09 +47.48  Kursi i Kembimit

 7. #627
  Bloody
  Fullani: Rritja ekonomike e qėndrueshme


  Rritja ekonomike e vendit ėshtė pėrshpejtuar gjatė muajve tė fundit, ndonėse qėndrueshmėria e kėsaj rritjes mbetet e brishtė nė kushtet zhvillimit ekonomik botėror. Kėshtu ka theksuar sot Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė Ardian Fullani.

  Duke folur pėr inflacionin, Fullani tha se ēmimet e konsumit janė afėr objektivit tė synuar nga Banka e Shqipėrisė, ndėrkohė qė ėshtė vėnė re edhe njė rėnie tė normės sė interesit pėr kredinė nė lekė. Ai shtoi se rritja e ekonomisė ėshtė e kushtėzuar nga sektori privat duke theksuar se inflacioni ka arritur shifrėn prej 3.4 pėr qind.

  "Nė kėto kushte optimiste pėr ekonominė shqiptare, BSH-ja ka ndjekur njė politikė monetare stimuluese duke e mbajtur normėn bazė tė interesit nė nivelet mė tė ulėta,- tha Fullani- duke vlerėsuar se njė pėrmirėsim gradual i ekonomisė, ka sjellė dhe njė kurs kėmbimi tė stabilizuar dhe konsolidim tė stabilitetit makro-ekonomik".
  Gazeta Start: Fullani: Rritja ekonomike e qėndrueshme

 8. #628
  Bloody
  TIA: Shqipėria rritet me 8 shkallė pėr korrupsionin


  Organizata ndėrkombėtare Transparence International ka publikuar sot raportin global pėr perceptimin e korrupsion. Raporti bazohet mbi anketat nė tė gjitha vendet se si qytetarėt perceptojnė nėse korrupsioni ėshtė rritur apo ėshtė ulur.

  Pėr sa i pėrket Shqipėrisė, vendi ynė ėshtė ngjitur me 8 shkallė, duke qėndruar nė vendin e 87-tė. Transparence International Albania bėn me dije se Shqipėria shėnon njė rritje prej 3.3.

  Pėrfaqėsuesi i Transparency International Albania, Endri Shabani, theksoi nė kėtė indeks bėhet i ditur se korrupsioni kėrcėnon rimėkėmbjen ekonomike.

  Pėr sa i pėrket renditjes nė Ballkan, vendi ynė pozicionohet nė vendin e 6-tė, duke lėnė pas Bosnjėn e Hercegovinė si dhe Kosovėn.

  Nė rastin kur shtetet perceptohen pa korrupsion ato vlerėsohen me 10 pikė, ndėrsa kur perceptohen si shtete me nivel shumė tė lartė korrupsioni vlerėsohen me 0 pikė. Vendi i parė pėr mė pak korrupsion, ėshtė Danimarka, e ndjekur nga Zelanda e Re, Singapori si dhe Finlanda.
  Gazeta Start: TIA: Shqipėria rritet me 8 shkallė pėr korrupsionin

 9. #629
  Bloody
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Tiranė, mbi 10 tė arrestuar pėr falsifikim dokumentash


  Policia e Tiranės ka arrestuar tė paktėn 10 persona, tė akuzuar pėr falsifikim tė dokumentave zyrtarė. Operacioni ėshtė ndėrmarrė nga Zyra e Antikrimit Ekonomik pranė Drejtorisė sė Policisė sė Tiranės. Burime nga policia bėjnė tė ditur se personat e arrestuar pėrfitonin shuma nga 100 mijė deri nė 700 mijė lekė pėr dokument.

  Deri mė tani emrat e tė arrestuarve nuk janė publikuar ende, pėr shkak tė vazhdimit tė operacionit.
  Gazeta Start: Tiranė, mbi 10 tė arrestuar pėr falsifikim dokumentash

  Albania: 10 arrested for falsification of documents

  10 persons were arrested for falsification of official documents. Investigations carried by the economic anti-crime office close to the Police Directorate in Tirana proved that the people implied in this criminal activity gained from Lek 100,000 to Lek 700,000 for every false document.
  Through the “Card” coded operation, police arrested all the people who were implied in this activity, whose age varies from 40 to 50 years old.

  “They were arrested thanks to 8 months of investigation, time during which we applied special investigation methods. We also have gathered the necessary information about this tendentious criminal activity know as ‘Falsification of documents’. During the investigation process we gathered enough evidence to prove that the above mentioned citizens, in cooperation with each other, created false documents. Then, they sold them for sums that varied from Euro 100 to Lek 700,000. We have also come to the conclusion that these citizens helped other people to illegally cross the border,” said Director of the Police Directorate of Tirana, Tonin Vocaj.

  According to Vocaj, the false documents were mainly used for illegal emigration. During several months of investigation, the police found five falsification bases, where they seized 6 scanners for documents, 6 central units, an equipment for creating stamps, 8 Schengen visas, 250 national and international driver’s licenses, 2000 stay permissions uncompleted, 5 USB devices with programs for creating false documents and 2 false passports.
  Albania: 10 arrested for falsification of documents :: EMG :: SEE news

 10. #630
  Bloody
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Brenda vitit 2010 do tė eliminohen 20 mijė ton municione


  Ministria e Mbrojtjes synon qė brenda vitit 2010 tė eliminojė rreth 20 mijė ton municione tė tepėrta. Burime nga kjo ministri njoftojnė se deri nė fund tė muajit shtator janė eliminuar mbi 14 mijė ton municione, dhe synohet qė brenda vitit 2010 tė eliminohen rreth 20 mijė ton, nga 19 400 ton qė ishte plani.

  Nė zbatim tė plan-veprimit tė Ministrisė sė Mbrojtjes pėr asgjėsimin e kėtyre municioneve, procesi i eliminimit tė tyre nė Forcat e Armatosura ka vazhduar me ritme tė kėnaqshme nėpėrmjet demontimit industrial, qė kryhet nė tre uzina ushtarake: atė tė Poliēanit, Mjekėsit dhe Gramshit, si dhe nė 9 poligone tė miratuara me ligj tė veēantė nė Kuvend.

  Gjatė periudhės janar-shtator 2010 janė ngritur dhe vėnė nė punė 4 linja tė reja industriale dhe 5 poligone asgjėsimi me detonim. Ndėrkohė, qė nė vitin 2011, procesi i demilitarizimit tė municioneve futet nė njė fazė intensive dhe vendimtare pėr realizimin e objektivit pėr eliminimin e gjithė sasisė sė municioneve tė tepėrta brenda vitit 2013.

  Sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Mbrojtjes, municionet e tepėrta, qė nė vitin 1992 llogariteshin nė rreth 194 mijė ton, janė kryesisht prodhim ushtarak kinez, por dhe armatim rus dhe shqiptar, pa pėrjashtuar kėtu dhe municionet e mbetura nga Lufta II Botėrore.

  Gazeta Start: Brenda vitit 2010 do tė eliminohen 20 mijė ton municione


  Albania to destroy 20,000 tonnes of ammunition

  The defence ministry plans to destroy 20,000 tonnes of old ammunition by the end of the year, local media reported on Saturday (October 23rd). The dismantling process, under the guidelines of an action plan, is being conducted at three official locations. Starting next year, the process will be ramped up, to destroy all old ammunition by 2013. In March 2008, 26 people died and hundreds were injured as a result of an explosion in an unsecured ammunition depot just outside Tirana.#
  Albania to destroy 20,000 tonnes of ammunition (SETimes.com)

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6492
  Letzter Beitrag: Gestern, 14:08
 2. Antworten: 4091
  Letzter Beitrag: 09.03.2018, 07:04
 3. Antworten: 309
  Letzter Beitrag: 06.03.2018, 00:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 11:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 14:16