BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 66 von 113 ErsteErste ... 165662636465666768697076 ... LetzteLetzte
Ergebnis 651 bis 660 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.666 Aufrufe

 1. #651
  Bloody
  Albania seizes property of terrorists, mafia bosses


  Property and bank accounts of suspected terrorists and mafia bosses operating in Albania have been blocked by the police, following court orders supported by the finance ministry. The total value of property seized since 2008 is about 22m euros, local media report on Monday (November 1st). Some of the owners are on the black lists of the UN and the United States. The rest are accused of participating in criminal gangs or have been convicted of trafficking and other crimes.

  In other news Monday, the Tirana Appeals Court backed the extradition of former Albanian government official Almir Rrapo to the United States to stand trial for murder, kidnapping and racketeering. The court upheld a lower court's decision, rejecting Rrapo's defence arguments that he could be sentenced to death if convicted in the US. Rrapo, 28, was arrested in July based on a request from authorities in Washington.
  Albania seizes property of terrorists, mafia bosses (SETimes.com)

 2. #652
  Bloody
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Fibra optike Shqipėri-Itali, interneti mė lirė


  Ėshtė nėnshkruar sot marrėveshja pėr ndėrtimin e Rrjetit Ballkan-Itali (BIN), nga UNIFI Communications dhe Alcatel-Lucent. Me realizimin e kėtij projekti, qytetarėt shqiptarė mund tė pėrfitojnė sė shpejti internet mė tė shpejtė dhe me ēmim mė tė lirė.

  Nė bazė tė marrėveshjes, Alcatel-Lucent do tė zbatojė lidhjen me fibra optike nėnujore ndėrmjet Italisė dhe qendrės sė sapokrijuar nė Tiranė pėr Shkėmbimin e Internetit nė Ballkan (Balkans Internet eXchange (BIX). BIX po krijohet nėn kujdesin e UNIFI pėr tė shėrbyer si qendra e parė me fibra optike pėr shkėmbimin e tė dhėnave mes Shqipėrisė dhe qendrave mė tė mėdha tė telekomunikacionit nė Evropė, pėrfshirė Milanon, Frankfurtin, Amsterdamin dhe Londrėn. Rrjeti pritet tė jetė operativ rreth fundit tė vitit 2011.

  Gjatė njė deklarate pėr mediat, Ministri Pollo vlerėsoi se "ky projekt i mundėson Shqipėrisė hyrjen nė tė gjitha burimet e pasura tė internetit global dhe pėr kėtė arsye ėshtė me interes tė madh pėr shqiptarėt". Lidhja kabllore mes Shqipėrisė dhe Italisė, sipas tij, "ėshtė njė kontribut mė shumė nė lidhjen ndėrkombėtare tė Shqipėrisė dhe nė ofrimin e internetit me shpejtėsi mė tė lartė dhe me ēmim mė tė ulėt".

  Ndėrsa, Enrico Banfi, zv.president i Alcatel-Lucent Submarine Networks SAS, u shpreh se "ky ėshtė njė hap domethėnės dixhital pėr Shqipėrinė, qė do tė krijojė kushtet pėr zhvillimin e shėrbimeve IP nė rajon". Kapaciteti i lartė, shpejtėsia deri nė 40 Gb dhe fleksibiliteti i ofruar nga ky kabėll i ri do tė ndihmojė bizneset dhe nxisė investimet nė rajon dhe mė gjerė.

  Gazeta Start: Fibra optike Shqipėri-Itali, interneti mė lirė


  Albania's first private undersea cable system will be complete in 2011  UNIFI Communications, a U.S.-based international wholesale service provider that sells service to Latin America, Eastern and Western Europe, Asia and Africa-base service providers, is employing Alcatel-Lucent (NYSE: ALU) for the first phase of its Balkans-Italy Network (BIN).  Alcatel-Lucent will provide both turnkey services to Albania's first private undersea cable system that will connect Tirana (Albania) to Bari (Italy), which will be ready for service at the end of 2011.
  Balkans.com Business News : Albania's first private undersea cable system will be complete in 2011

 3. #653
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Nėse qeveria malazeze vazhdon me injorimin e shqiptarėve, mund tė rriten rrymat radikale – Vasel Sinishtaj

  02/11/2010 21:44:00


  Nė pyetjen se ēka mendon pėr promovimin e Listės pėr Shqipėrinė Natyrale dhe platformės sė sajė pėr bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare nė njė shtet shqiptarė, funksionari i lartė i Iniciativės Qytetare, Vasel Sinishtaj pėr gazetėn malazeze Vijesti thotė se, shqiptarėt nė Mal tė Zi kanė tjera probleme me tė cilat ballafaqohen.
  “Nuk besoj se platforma e Koēo Danaj momentalisht ka ndonjė tė ardhme nė Mal tė Zi. “ tha Sinishtaj. Ai megjithatė shtoi se, nėse qeveria vazhdon me injorimin e kėrkesave tė shqiptarėve tė cilat janė nė harmoni me standardet ndėrkombėtare, mund tė krijohet ambienti i cili hapė rrugė rrymave radikale.

  Platforma e “Listės pėr Shqipėrinė Natyrale“ pėrpiqet pėr krijimin e Shqipėrisė Natyrale nė mėnyre demokratike, pėrmes marrėveshjeve me shtetet ku jetojnė shqiptarėt, pėrkatėsisht me Malin e Zi, Serbinė, Maqedoninė dhe Greqinė dhe referendumit tė shqiptarėve nė ato shtete.

  Sipas themeluesve tė Listės, 28 Nėntori 2012 do tė jenė data e krijimit tė konfederatės nė mes Kosovės dhe Shqipėrisė.

  Lideri i lėvizjes “Vetėvendosje“ Albin Kurti, kryetari i Komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa dhe kryetari i Kuvendit Komunal tė Bujanocit, Jonuz Musliu janė momentalisht tė vetmit politikanė nė rajon tė cilėt haptas e pėrkrahėn promovimin e “Listės pėr Shqipėrinė Natyrale“ me 30 tetor nė Tiranė.

  Nė promovimin e Listės nuk mori pjesė asnjė pėrfaqėsues i shqiptarėve nga Mal tė Zi. /Vijesti - Malesia.Org/

 4. #654
  Bloody
  Albanian police seize shipment of cocaine, arrest 2 suspected traffickers  Albanian police say they have seized 8 kilograms (17.6 pounds) of cocaine, the biggest amount ever confiscated in the tiny Balkan country, and arrested 2 suspected traffickers.

  The cocaine, valued at €500,000 ($700,000), was found Tuesday afternoon at the port of Durres, 33 kilometres (20 miles) west of Tirana, the capital, police said. It was on a truck carrying rice that had originated in Santa Cruz, Bolivia, and had been transited through Rotterdam, Netherlands, and La Valetta, Malta.


  The operation followed a month of investigation and co-operation with Dutch and Maltese authorities, a police statement said Wednesday.


  Albania is a transit point for heroin coming from southwest Asia, and cannabis production in the country is rife.
  Albanian police seize shipment of cocaine, arrest 2 suspected traffickers - Winnipeg Free Press

 5. #655
  Bloody
  Linjė ajrore direkte Tiranė-Dubai


  Emiratet e Bashkuara Arabe shprehin gatishmėrinė pėr tė marrė nė konsideratė investimet nė portet detare dhe nė fushėn e energjisė si dhe nė vendosjen e njė linje direkte ajrore Tiranė-Dubai.
  Premtimi u bė nga zėvendėsministri ministri i Jashtėm pėr ēėshtjet ekonomike tė Emirateve tė Bashkuara Arabe, Khaled Ganem Al Geith gjatė njė takimin me zv/kryeministrit dhe ministrit tė Ekonomisė, Ilir Meta.

  Gjatė takimit, numri dy i qeverisė shqiptare shprehu dėshirėn pėr forcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve mes Shqipėrisė dhe Emirateve tė Bashkuara Arabe. Meta e falėnderoi z. Khaled Ganem Al Geith pėr financimin e plotė tė qeverisė sė Emirateve tė Bashkuara Arabe pėr ndėrtimin e aeroportit tė Kukėsit dhe bėri njė prezantim tė mundėsive qė Shqipėria ofron pėr investime. Zv.kryeministri ftoi investitorėt e Emirateve tė Bashkuara Arabe tė investojnė nė ndėrtimin e dy rrugėve tė reja nė vendin tonė, rruga e Arbrit dhe Boshti i Jugut, si dhe nė procesin transparent tė privatizimit tė Albpetrolit.

  Ai e quajti fazėn aktuale tė zhvillimit ekonomik tė Shqipėrisė si momentin mė tė mirė pėr kryerjen e investimeve. Ndėrsa Asistenti i ministrit tė Jashtėm arab theksoi se nėnshkrimi i Memorandumit tė Mirėkuptimit pėr krijimin e njė Komiteti tė Pėrbashkėt Ndėrqeveritar ėshtė njė hap i rėndėsishėm nė konkretizimin e raporteve ekonomike dhe tė investimeve ndėrmjet dy vendeve.
  Gazeta Start: Linjė ajrore direkte Tiranė-Dubai

 6. #656
  Bloody
  Author promotes Albania's heroic, little-known role rescuing Jews in WWII


  TORONTO - Vera Held was astonished when she first heard about Albania, a tiny country in southeastern Europe where the number of Jews was ten times higher than it had been before the Second World War.

  The Toronto author had grown up hearing chilling stories from her father, a Holocaust survivor, who told of how more than 35,000 Jews in his hometown in Hungary — his parents among them — were rounded up and sent to the infamous Auschwitz concentration camp, where nearly all perished.

  He also told her about the doctors and nurses who saved his life by keeping him in the hospital, even though they knew he was faking his illness in an effort to remain alive.

  So, when an Albanian-Canadian gym instructor she met eight years ago told her that not a single Jew had been killed by the Nazis in his native country, Held was puzzled, and decided to do her own research.

  What she learned has made her a woman with a mission.

  "I want more people to hear about this story," said Held, who recently returned from 11 days in Albania — a country half the size of Nova Scotia that's struggling to overcome 50 years of a Stalinist regime.

  "I want to put Albania’s role in the Holocaust on the map."

  There were only about 200 Jews in Albania before the war. More than 70 per cent of the population of about 900,000 was Muslim. By the end of the war, it was home to more than 2,200 Jews who had come from neighbouring Italy, Macedonia, and Serbia, and even from as far as Austria and Poland, to escape Nazi persecution.

  It wasn’t just the Albanian farmers and villagers who shielded the Jews from the Nazi occupiers. The government at the time also issued them Albanian passports to help them blend in with the local population and offered them employment.

  To some historians, it’s a rare and remarkable story of Muslims saving Jews. To Albanians, a people known for being pragmatic and tolerant about their religion, it’s about keeping the "Besa" — an ancient Albanian code of honour that means keeping the promise.

  "It was Besa that helped save Jews in Albania," said Held. "That's because if you practice Besa and tolerance, who cares what everybody’s religion is?"

  Michael Shani of Mississauga, Ont., knows all about Besa.

  His Catholic grandfather Agostin Ciftia offered it to a Jewish family from Macedonia that he picked up on the way back from a trip to Belgrade.

  "He was driving his truck loaded with Philips radios for his family store when he noticed a man standing on a bridge, waving his hands in the air and looking frightened," Shani recalled.

  The man, Shalon Adishes, had been hiding under the bridge with his wife Nina and daughter Sonia. They asked for a ride to Albania and offered to pay, handing Ciftia a small wooden box with jewelry and gold coins.

  It was September 1943. Ciftia didn't know at the time that by keeping the promise he made on that bridge near the Albanian-Macedonian border, he was joining the ranks of what history now calls the relative few who helped Jews endure their darkest hour.

  With the Adishes family hiding in his truck, the Albanian father of four crossed the border into Albania and invited them to stay in his house, where they were treated as honoured guests for nine months. Six of them were spent under the nose of the enemy: armed Nazi soldiers stood guard across the street, where a high-ranking Nazi officer was renting an apartment.

  In June 1944, fearing for the safety of his guests, Ciftia moved them to a village outside the city and into the custody of a trusted friend. He visited them once a week, bringing them food, clothes and eventually fake Albanian passports that they would use to leave the country.

  But it was Ciftia's final gesture that made Shani most proud.

  "Before he said goodbye, my grandfather gave them back the box with jewelry and gold coins, and said, ‘You’re going to need this.' He risked his life and the life of his four children to save theirs. He didn’t do it for money."

  It's this little-known piece of history, brought to life with touching stories like Ciftia’s, that Held wants other Canadians to know about.

  She is behind one of the events taking place Sunday in Toronto as part of Holocaust Education Week, "Besa: The Albanian Rescue of Jews," that brings together members of the Jewish families who were rescued and members of the Albanian families who saved them – all of them now living in Canada. The event is scheduled for 7 p.m. Sunday at the Villa Colombo in Toronto.

  Nearly all of the Jewish population left Albania after the war and before the Communists established a Stalinist regime, one of the harshest and most isolated in Eastern Europe.

  Albanians were not allowed to travel abroad, make international phone calls or receive letters from foreigners, which meant Jews who were rescued during the war were unable to stay in touch with the their rescuers.

  For more than 50 years, Mesut Salillari wondered if he would ever see little Cuci again.

  Cuci is the Albanian nickname his parents gave Bina Hajon, the three-year-old daughter of a Jewish couple from Belgrade who arrived in the capital of Tirana in 1941, just after Adolf Hitler launched the invasion of Yugoslavia.

  Her parents, Schmuel and Dorica, spent several months staying with the Salillari’s, a Muslim family of four. When they decided to move again for safety reasons, Mesut’s parents, Kadri and Bejixhe, offered to look after Bina.

  "She stayed with my father’s family for three-and-a-half years," said Mesut’s son, Admir, an electronics engineer with the Toronto District School Board.

  "My grandmother taught her Albanian. She bought her toys and gave her an Albanian name. Cuci played outside with the neighbourhood kids and no one could tell she was a foreigner."

  When the wait was over, the Hejons picked up their daughter and moved back to Belgrade. They later moved to Israel and the two families lost contact.

  It was only after the collapse of Communism in 1991 that Admir and his father travelled to Belgrade to look for Cuci and her family. They didn’t find them.

  "One day, the phone rang. My dad picked it up and I saw his hand start shaking, tears rolling down his face," Admir recalled.

  "It was Schmuel Hajon calling from Israel to say, 'Thank you.'"

  The State of Israel has granted dozens of Albanians the title of Righteous Among Nations, the highest honour awarded to "the few who helped Jews in the darkest time in their history." Their names are inscribed on the Righteous Honour Wall at Yad Vashem, Israel’s Holocaust memorial museum in Jerusalem.

  Held calls Albania "the little country that could, and the little country that did."

  "I wish my grandparents had gone that way," she said. "I wish more Jews had gone that way."

  Author promotes Albania's heroic, little-known role rescuing Jews in WWII - Winnipeg Free Press

 7. #657
  Bloody
  Albanian minister receives UAE official


  The Albanian Minister of the Interior Lulzim Basha received on Sunday, Khalid Ghanim Al Ghaith Assistant to UAE Foreign Minister for economic affairs and the delegation accompanying him.

  During the meeting, they discussed ways for strengthening relations between UAE and Albania in various avenues and reviewed a number of issues of common concern.  http://www.wam.org.ae/servlet/Satell...T-LEN-FullNews

 8. #658
  Bloody
  EU hebt Visapflicht für Albaner und Bosnier auf
  Freie Fahrt für freie Bürger, nun auch für Reisende aus Albanien und Bosnien-Herzegowina. Allerdings unter einer Bedingung.


  Albanien jubelt über Visafreiheit  Die Bürger Albaniens und Bosnien-Herzegowinas dürfen künftig ohne Visa in die Europäische Union einreisen. Die EU-Innenminister warnten in Brüssel jedoch, die gerade beschlossene visafreie Einreise sofort wieder zu stoppen, falls Albaner oder Bosnier massenweise Asylanträge in der EU stellen sollten.
  „Wir müssen alles tun, damit es keinen Missbrauch gibt“, sagte der belgische Staatssekretär für Einwanderung, Melchior Wathelet, als EU-Ratsvorsitzender zur Grenzöffnung „auf Bewährung“.  Die visafreie Einreise von Albanern und Bosniern ist möglich, wenn diese nicht länger als 90 Tage in der EU bleiben und einen biometrischen Pass haben. Die Grenzöffnung soll bereits vor Weihnachten in Kraft treten.


  Die Visafreiheit gilt für 25 EU-Staaten (ohne Großbritannien und Irland) sowie die „Schengen“-Länder Island, Norwegen und Schweiz. Die einstimmige Entscheidung der Minister war nur möglich, weil zugleich ein Mechanismus beschlossen wurde, mit dem die Einhaltung von Verpflichtungen kontrolliert werden soll, die Albanien sowie Bosnien-Herzegowina übernommen haben.  Europäische Union: EU hebt Visapflicht für Albaner und Bosnier auf - Nachrichten Politik - Ausland - WELT ONLINE

 9. #659
  Bloody
  Albanien muss man 2011 gesehen haben
  Wer noch keine Urlaubspläne für 2011 hat, kann sich vom „Lonely Planet“ inspirieren lassen. Jedes Jahr stellt die „Bibel für Rucksackreisende“ Städte und Länder vor, die man unbedingt sehen sollte. Der jetzige Überraschungssieger: Albanien. Der Lonely-Planet-Reiseführer ist immer für Überraschungen gut. Jährlich erscheint sein Ranking der Reiseziele, die im kommenden Urlaubsjahr im Trend liegen.

  In der sechsten Auflage sind nun ein paar faustdicke Überraschungen dabei. Während bei der Städtewertung mit New York eine alte Bekannte das Ranking anführt, heißt der Sieger der Länderwertung bemerkenswerterweise Albanien.  Gewinner des Länder-Rankings: Albanien

  Es ist nicht allzu lange her, da waren die Balkanländer nur etwas für „mutige Touristen“ und nur die Mutigsten von ihnen trauten sich nach Albanien. Seit den Neunzigerjahren verbreiteten Rucksacktouristen hinter vorgehaltener Hand aber immer wieder Erzählungen von wunderschönen Stränden, fantastischer Küche, bezahlbaren Abenteuern und Einheimischen, die die Reisenden mit offenen Armen empfangen.

  Auch das Fremdenverkehrsamt hatte die Nase voll vom Negativ-Image und erstellte die Kampagne „Eine neue südländische Liebe“. Das Konzept scheint aufzugehen: Albanien wird wohl nicht mehr lange abseits vom Touristenrummel stehen.
  Albanien muss man 2011 gesehen haben - mz-web.de

 10. #660
  Bloody
  Prodhimi industrial rritet me 31.8 % nė 3-mujorin e dytė
  Nė tremujorin e dytė tė vitit 2010, prodhimi nė degėn e industrisė u rrit me 31.8 pėr qind mė shumė kundrejt tė njėjtės periudhė tė vitit tė kaluar. Banka e Shqipėrisė, nė raportin e fundit tė saj mbi treguesit ekonomikė, vlerėson se ecuria pozitive e kėtij sektori ka qenė njė nga pėrcaktuesit kryesorė tė rritjes sė PBB-sė nė dy tremujorėt e parė tė kėtij viti. Ekspertėt e bankės e lidhin kėtė rritje me pėrmirėsimin e kėrkesės sė huaj dhe rritjes sė ēmimeve tė kėtyre produkteve nė tregjet ndėrkombėtare.

  Duke parė zhvillimet sipas nėndegėve kryesore, rritja mė e theksuar ėshtė regjistruar nė sektorin e industrisė nxjerrėse dhe nė atė tė energjisė elektrike, gazit dhe ujit. Prirja rritėse e porosive tė reja nė degėn e industrisė, sipas vrojtimit tė besimit nė kėtė degė, sinjalizon pėr vijim tė rritjes sė prodhimit industrial nė tremujorin e tretė tė vitit 2010.

  Gjithashtu, treguesi i besimit pėr degėn e industrisė vijoi tė pėrmirėsohet edhe nė tremujorin e dytė tė vitit 2010, pas njė rritjeje graduale tė nisur prej gjysmės sė dytė tė vitit 2009. Indeksi i prodhimit nė nėndegėn e energjisė elektrike, ujit dhe gazit shėnoi njė rritje vjetore prej 40 pėr qind nė tremujorin e dytė tė vitit 2010.

  Situata e favorshme hidrike nė vend ka bėrė qė prodhimi i brendshėm tė plotėsojė jo vetėm nevojat e brendshme me energji elektrike, por edhe tė eksportohet jashtė vendit. Prodhimi i energjisė elektrike gjatė periudhės janar-gusht 2010 u rrit me 41.4 pėr qind krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė vitit mė parė.
  Gazeta Start: Prodhimi industrial rritet me 31.8 % nė 3-mujorin e dytė

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6645
  Letzter Beitrag: Heute, 12:51
 2. Antworten: 4405
  Letzter Beitrag: Heute, 12:21
 3. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16