BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 67 von 113 ErsteErste ... 175763646566676869707177 ... LetzteLetzte
Ergebnis 661 bis 670 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.357 Aufrufe

 1. #661
  Bloody
  Thellim bashkėpunim me Arabinė Saudite


  Nė vijim tė vizitės nė Tiranė, kryetari i Parlamentit tė Mbretėrisė sė Arabisė Saudite, Abdullah Bin Mohammad Al AL –Shaikh zhvilloi njė takim me kryeministrin Sali Berisha.
  Gjatė takimit, kryeparlamentari arab falėnderoi kryeministrin Berisha pėr pritjen miqėsore dhe e uroi edhe nė emėr tė parlamentit saudit, pėr ngjarjen historike pėr liberalizimin e vizave, pėr qytetarėt shqiptarė nė zonėn shengen.

  Delegacioni parlamentarė saudit, vlerėsoi arritjet historike dhe rezultatet e jashtėzakonshme, qė qeveria shqiptare ka shėnuar gjatė kėtyre viteve dhe i uruan kryeministrit Berisha pėr suksese tė mėtejshme nė shėrbim tė tė mirės sė vendit dhe popullit mik tė Shqipėrisė.

  Mė tej nė takim u vlerėsuan marrėdhėniet shumė tė mira tradicionale miqėsore midis dy vendeve dhe kombeve. Kryeministri Berisha i falėnderoi parlamentarėt saudit pėr mbėshtetjen dhe ndihmėn e madhe e bujare, qė madhėria e tij kujdestari i dy xhamive mbreti Abdulla, qeveria dhe populli mik i Arabisė Saudite, i ka dhėnė gjatė gjithė kėsaj periudhe Shqipėrisė dhe shqiptarėve. Nė veēanti kryeministri Berisha falėnderoi me mirėnjohje tė pėrzemėrt, pėr kontributin e jashtėzakonshėm, qė ky vend mik ka dhėnė dhe jep ndaj shqiptarėve nė Kosovė dhe pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

  Tė dy palėt rikonfirmuan angazhimin dhe vendosmėrinė e dy vendeve dhe qeverive pėr thellimin dhe zgjerimin e bashkėpunimit nė tė gjitha fushat, nė veēanti nė fushėn ekonomike dhe investimeve tė investitorėve saudit nė Shqipėri, duke u angazhuar pėr tė plotėsuar gjithė kuadrin ligjor tė nevojshėm pėr mbarėvajtjen e kėtyre marrėdhėnieve dhe shkėmbimeve ekonomike, tregtare dhe mbrojtjen e investimeve tė ndėrsjella nė dobi tė interesit mė tė mirė tė ekonomive tė dy vendeve dhe prosperitetit tė qytetarėve.

  Fusha si infrastruktura, turizmi, industria minerale, ajo e naftės dhe e gazit, apo projekte tė tjera ekonomike financiare, u vlerėsuan si fushat me interes pėr zgjerimin e bashkėpunimit dy palėsh. Nė kėtė kontekst, u vlerėsua ndihma e jashtėzakonshme financiare tė Fondit Saudit dhe Bankės Islamike pėr projekte tė rėndėsishme nė Shqipėri.
  Gazeta Start: Thellim bashkėpunim me Arabinė Saudite

 2. #662
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Shqipėri - Malėsi e Madhe, vėrshojnė pėrrenjtė

  10/11/2010 23:26:00


  Situata nė zonėn e Mbishkodrės, pas bllokimit tė rrugės nacionale qė e lidh me Hanin e Hotit dhe Dukagjinin, vazhdon tė jetė shqetėsuese dhe me segmentet tė pakalueshme pėr shkak tė prurjeve tė furishme tė pėrrenjve.

  Gjendja vazhdon tė mbetet kritike, sidomos nė Malėsi tė Madhe nė fshatrat Kamicė dhe Flakė, ku pėrroi i thatė po rrezikon tė dalė jashtė kontrollit.

  Dhjetra familje gjatė pasdites nisėn tė evakuohen vullnetarisht, ndėrsa me pjesėn tjetėr tė tyre policia po negocion pėr tė lėnė shtėpitė e tyre.

  Banorėt thonė se pėrroi i thatė nė Malėsi tė Madhe, si nė dimėr dhe nė verė qendron pothuajse i tharė, por kur fryhet bėhet tepėr i rrezikshėm.

  Aktualisht pėrroi ka pėrmbytur rreth 150 hektarė tokė, ndėrsa me dhjetra shtėpi rrezikojnė tė shemben nga forca e rrjedhės sė tij.

  Banorėt e zonės ndihen tė revoltuar me mungesėn e investimeve nė argjinaturat mbrojtėse. “Sonte nuk do tė flemė pasi do ruhemi nga uji. Kemi merak pėr fėmijėt”, ka deklaruar njė banor.

  “Duhet tė evakuohemi, tė gjithė njerėzit e mi kanė ikur. Njerėzit nėse kanė mend duhet tė ikin”, ka thėnė njė tjetėr.

  “Vetėm kur duan votat vijnė kėtu. Ne s’kemi besim tek asnjė qeveri”, ėshtė shprehur mė tej njė tjetėr.

  Nėnprefekti i Malsisė sė Madhe, Sytki Ndrecaj thotė se nė kėtė zonė janė pėrfshirė nga pėrmbytjet e pėrrenjve 250 shtėpi nė pesė komuna, Kastrat, Shkrel, Kelmed dhe Qendėr, ndėrsa vazhdojnė tė jenė tė pakalueshme rruga nacionale Shkodėr-Hani i Hotit dhe ajo qė e lidh me tre komunat e Dukagjinit. /TCH/

 3. #663
  Bloody
  Kompania Bechtel shpreh interes pėr rrugėt e Jugut


  Kompania qė ndėrtoi rrugėn Durrės-Kukės, Bechtel ka shprehur interesimit pėr ndėrtime infrastrukturore edhe nė jug tė Shqipėrisė.
  Interesimi ėshtė bėrė nga presidenti dhe drejtuesi i Bechtel Riley Bechtel, gjatė njė takimi me kryeministrin Sali Berisha tė shtunėn.

  Z. Bechtel nė emėr tė Kompanisė i shprehu kryeministrit Berisha pėrgėzimet dhe mirėnjohjen pėr bashkėpunimin e shkėlqyer nė projektin madhor tė rrugės Durrės - Kukės. Ai i shprehu kryeministrit se projekti qė ata realizuan nė Shqipėri ishte njė ndėr projektet mė tė rėndėsishme qė ai ka realizuar nė karrierėn e tij 21- vjeēare.

  Nisur nga kjo, zoti Bechtel shprehu interesin e tij dhe tė Kompanisė pėr tė marrė pjesė nė gara tė tjera pėr tė ndėrtuar vepra tė tjera infrastrukturore si hekurudha apo segmente si ai i Korridorit tė Tetė Tiranė - Elbasan apo Berat - Tepelenė etj. Ai u shpreh se kompania e tij e konsideron gjithmonė prioritet dhe kėnaqėsi realizimin e veprave me impakt kaq tė madh si nė Shqipėri.

  Bechtel u shpreh se nė Shqipėri gjeti specialist dhe njė fuqi punėtore, tė cilėt u pėrshtatėn shumė shpejtė me standardet e kompanisė sė tij si dhe njė bashkėpunim profesional me qeverinė shqiptare nė realizimin e kėtij projekti sa tė vėshtirė aq edhe intrersant pėr kompaninė e tij. Ai u shpreh i impresionuar me ndryshimet e ndodhura nė Shqipėri kėto 3- 4 vitet e fundit.

  Nga ana tij, kryeministri Berisha e falėnderoi zotin Bechetel pėr cilėsinė e projektit mė madhor pėr Shqipėrinė dhe rajonin qė kjo kompani realizoi. Rruga Durės - Kukės ėshtė njė arritje historike, politike dhe ekonomike pėr tė gjithe shqiptarėt dhe rajonin. Ajo jo vetėm bashkoi shqiptarėt por i dha njė zhvillim tė paparė dhe tė paparashikuar ekonomisė, turizmit dhe bashkėpunimit tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve me rajonin.

  Gazeta Start: Kompania Bechtel shpreh interes pėr rrugėt e Jugut

 4. #664
  Bloody
  U pėrkujtua 66-vjetori i ēlirimit tė Tiranės


  Ėshtė pėrkujtuar sot 66-vjetori i ēlirimit tė Tiranės. Mė 17 nėntor 1944 kryeqyteti i Shqipėrisė u ēlirua nga pushtuesit nazi-fashist. Me rastin e kėsaj dite, u zhvilluan homazhe pranė bustit tė ' Ushtarit tė Panjohur'', pėr nder tė tė gjithė dėshmorėve qė dhanė jetėn pėr ēlirimin e Kryeqytetit.

  Gjatė ceremonisė, Kryetari i Bashkisė, Edi Rama, tha se, “sot ky vend ėshtė krenar pėr tė gjithė ju veteranė dhe veterane tė njė lufte qė e renditi Shqipėrinė nė krahun e sė drejtės, kundėr tė keqes dhe sot ėshtė dita tė kujtojmė ata, qė nuk e mbėrritėn dot kėtė dite dhe njėkohėsisht pėr tė nderuar tė gjithė ata qė nė mėngjesin kryeqytetas tė 66 viteve me parė, ēliruan Tiranėn, nga njė natė e gjatė pushtimi nazi-fashist’’.

  “Ata njerėz qė jetuan me ideale dhe dhanė jetėn,- tha Rama, -na kanė lėnė njė amanet ne brezave tė tjerė, qė tė punojmė shumė, qė aspiratat e tyre pėr njė Kryeqytet krenar, ndėrmjet kryeqyteteve tė tjerė evropianė, tė plotėsohen’’.


  Gazeta Start: U pėrkujtua 66-vjetori i ēlirimit tė Tiranės

 5. #665
  Bloody
  Pėrkujtohet sot 102-vjetori i Kongresit tė Manastirit


  Sot pėrkujtohet 102-vjetori i Kongresit tė Manastirit, nė tė cilin u themelua alfabeti i gjuhės shqipe. Kongresi i Manastirit u mbajt mė 14-22 nėntor 1908, me pjesėmarrjen e mbi 150 dijetarėve tė ardhur nga tė gjitha viset shqiptare, si dhe nga komunitetet shqiptare nė Rumani, Itali, Greqi, Turqi, Egjipt, Amerikė, etj.

  Gjatė zhvillimit tė punimeve, unanimisht u ra dakord se njė alfabet i njėsuar do tė ishte fillimi i letėrsisė mbarėshqiptare. Aty u pėrfolėn disa alfabete, por mendimi mbizotėrues ishte se shkronjat latine ishin mė tė pėrshtatshme pėr bashkimin gjuhėsor kombėtar.

  Kryetar i Kongresit u zgjodh Mit’hat Frashėri, i biri i atdhetarit Abdyl Frashėri. Mit’hati ishte nė atė kohė redaktor i dy revistave qė botoheshin nė Selanik, “Liria” dhe “Dituria”. Sekretare e komisionit u zgjodh Parashqevi Qiriazi, mėsuese e shkollės sė vashave nė Korēė. Nėnkryetar u zgjodh Grigori Cilka, nga Korēa, si dhe 11 anėtarė tė tjerė.

  Nė atė Kongres merrnin pjesė pėrfaqėsues myslimanė, katolikė, ortodoksė, dhe tė gjithė erdhėn sė bashku pėr arritjen e njė qėllimi tė madh kombėtar.

  Kongresi i Manastirit vendosi me votė unanime tė lėrė mėnjanė alfabetin e “Stambollit”, dhe ta shkruanin gjuhėn shqipe vetėm me alfabetin latin me 36 shkronja, i cili pėrdoret edhe nė ditėt tona.
  Gazeta Start: Pėrkujtohet sot 102-vjetori i Kongresit tė Manastirit

 6. #666
  Bloody
  Albania: Finmin expects economic growth to accelerate to 5.5% in 2011
  On Thursday, Albania's Finance Ministry said it expects economic growth to accelerate to 5.5% next year from the 4.1% forecast for 2010.


  Albania, one of Europe's poorest countries, posted an 8.0% increase in economic activity in 2008 and a 3.3% growth last year.


  The average inflation is seen at 3.0% in 2011, stable from this year's projection. The country had an annual average inflation rate of 2.2% last year, the ministry said in a statement, quoting the 2011 budget bill draft.


  In 2011, the government in Tirana will target a budget gap of 3.5% of the projected gross domestic product (GDP), or 46.8 billion leks ($458 million/336 million euro) in nominal terms, up from 3.1%, or 38.1 billion leks, this year.


  The 2011 budget revenue is expected to be 8.6% higher on the year at 362.223 billion leks, including 332.8 billion leks in tax revenue. Outlays are projected to rise 10% to 409 billion leks.


  "Consolidation of public finances, stabilisation of overall price levels, as well as the reduction of the current account deficit represent the key goals of the country's coordinated fiscal and monetary policies," the ministry said in a statement.
  Albania's government will aim to cut public debt to 59% of GDP next year from the 59.5% of GDP projected for 2010. Its main medium-term goal is to cut it to 54% of GDP by 2013.


  Infrastructure, education and health care will be priority areas for public spending next year, the ministry said.


  The ministry projects a 12.5% jobless rate in 2011 compared to an estimated 13.6% for this year.

  Earlier this month, the International Monetary Fund said it expected Albania's economy to expand by 3.0% in 2010 and by 3.5% next year but warned that high public debt is threatening macroeconomic stability.

  Balkans.com Business News : Albania: Finmin expects economic growth to accelerate to 5.5% in 2011

 7. #667
  Bloody
  Droga nga Panamaja, tre nė pranga pėr 1 kg kokainė

  Prokuroria e Krimeve tė Rėnda ka dhėnė detaje mbi goditjen e trafikut ndėrkombėtar tė drogės, me itinerar Panama-Shqipėri.
  Fillimisht u tha se ishin arrestuar pesė persona, por mė vonė u sqarua se nė pranga kishin rėnė tre shtetas, pėrkatėsisht Ilia Xoxe 37 vjeē, Arben Uku, 38 vjeē, Ervin Tushe, 30 vjeē.

  Operacioni i koduar “Motorino” pėrfundoi me sekuestrimin e njė kilogramėve drogė e llojit kokainė, sasi e cila ėshtė sekuestruar nė Tiranės, ndėrkohė qė tre personat ishin pritės tė pakos me lėndė narkotike qė vinte nga Amerika Latine.

  Prokuroria bėri tė ditur se droga ishte fshehur nė njė motorino pėrmes postės sė shpejtė drejtuar njė adrese tė rreme nė Tiranė. Organet pėrkatėse po zhvillojnė hetimet pėr tė zbuluar edhe persona tė tjerė tė pėrfshirė nė kėtė rrjet trafiku.
  Gazeta Start: Droga nga Panamaja, tre nė pranga pėr 1 kg kokainė

 8. #668
  Bloody
  Albanian troops to leave Afghanistan when NATO does


  Prime Minister Sali Berisha returned from the NATO summit in Lisbon saying Albanian troops will stay in Afghanistan as long is required. "Our stance supports the strategic concept," Berisha told journalists Sunday (November 21st). That concept, he added, requires reforms in military structures; therefore the trend of raising defence budgets will continue in order to support modernisation. The Lisbon summit was the first that Albania attended as a full member.
  Albanian troops to leave Afghanistan when NATO does (SETimes.com)

 9. #669
  Bloody
  Europa mal anders - willkommen in Tirana
  20 Jahre nach Ende des Kommunismus erwacht Albaniens Metropole zu neuem Leben


  Der Ritterschlag ist gerade mal drei Wochen alt. Anfang November war es, als der "Lonely Planet" die zehn besten Reiseziele für das kommende Jahr kürte. Auf dem ersten Platz: Albanien! Albanien? Die Überraschung hätte kaum größer sein können. Die Shkiptaren-Republik, die in vier Jahrzehnten unter der kommunistischen Herrschaft von Enver Hoxha praktisch zur europäischen Bedeutungslosigkeit verkommen war? So ist es! Wer sich vom neuen Zauber des meist unterschätzten und wohl gastfreundlichsten Staats Südosteuropas überzeugen will, beginnt seine Reise naheliegenderweise in der Hauptstadt selbst - Tirana.
  Noch sind alle Chancen da: In der pulsierenden Balkanmetropole werden in diesen Tagen bis zu 20 Grad gemessen. Der Aufbruch ins Abenteuer beginnt am komplett modernisierten Flughafen Nėnė Tereza in Rinas, der uns gleich mit der berühmtesten Albanerin vertraut macht: Tatsächlich, Mutter Teresa war Bürgerin Albaniens und wuchs in der früheren Hauptstadt Shkodra auf. Heute ist der unangefochtene Dreh- und Angelpunkt allen gesellschaftlichen und politischen Lebens das zentral gelegene Tirana. Offiziell 650 000 Albaner leben hier - inoffiziell dürfte die Millionengrenze schon erreicht sein. Geordnetes Chaos ist der erste Eindruck, der hängen bleibt - und das ist ja meist der bleibende. Konstant verstopft erscheinen die arg verbesserungswürdigen Straßen an den Knotenpunkten der Innenstadt - verstopft von deutschen Auto-Typen, die man eine lange Zeit nicht gesehen hat. Wie in einer Zeitreise quälen sich BMWs und Benz' aus den frühen 90er-Jahren um den Kreiselverkehr, in dem es keine Regeln zu geben scheint.

  Tatsächlich, Mutter Teresa war Bürgerin Albaniens und wuchs in der früheren

  Hauptstadt Shkodra auf


  Damit ist dann auch die größte Gefahrenquelle eines Albanien-Urlaubs genannt: Weil Autos erst nach dem Fall des kommunistischen Regimes von Hoxha für die Normalbevölkerung zugelassen worden sind, ist das Fahrverhalten entsprechend - der Nachholbedarf verleitet den Albaner schon zu manch waghalsigem Geschwindigkeitsrausch und Überholmanöver.


  Wer sich von den Schrecksekunden nicht aus der Ruhe bringen lässt, wird von einer der wildesten Städte Europas belohnt: Tirana ist alles - und das auf einmal. Angenehm mediterran am Morgen, stickig zu Mittag und süßlich am Abend, bunt an den bemalten Häuserfassaden und dreckig in Einfahrten, eingehüllt vom Dajti-Gebirge und nach allen Seiten offen - nach Montenegro im Norden, Mazedonien im Osten, Griechenland im Süden und Italien an der Küste. Um seine Eindrücke zu ordnen, empfiehlt sich ein Blick vom Sky Tower kurz vor Sonnenuntergang: Die Kruja-Kette mit dem Hausberg Dajti, der sich mit seinem Nationalpark, in dem es noch Bären und Wölfe geben soll, bis zu 1800 Meter in die Höhe zieht, auf der einen Seite des Horizonts, das Zentrum mit der Statue des Nationalhelden Skanderbeg, der einst die Türken ein Vierteljahrhundert von der Landesgrenze fernhielt, der Oper und dem Historischen Nationalmuseum, das in Blau erstrahlt, auf der anderen.
  Damit ist die Note für den Abend gesetzt: Tirana kann auch glamourös sein, wenn man ins pulsierende Nachtleben eintaucht, das sich rund um das angesagte Blloku-Viertel unweit der Universität und des Parlaments abspielt - dem Schanzenviertel Tiranas. Während ich in der Villa Vogue an der Flaniermeile Dėshmorėt e 4 Shkurtit sitze und an einem Cuba Libre ohne Eiswürfel nippe - Leitungswasser meiden ist für empfindliche nordeuropäische Mägen ein Muss -, wird mir eines schnell klar: Tirana ist die beste beider Welten, der südlichen und östlichen. Und wie in beiden Welten üblich, gibt es ein unschlagbares Argument, das dafür spricht, Albanien kennenzulernen, zumindest als Mann - die albanischen Frauen, die unlängst der Premierminister auf der anderen Seite der Adria auf seine ganz eigene Art hofiert hat, während er den Rest ihrer Landsleute draußen lassen möchte: Die attraktiven Albanerinnen wären immer in Italien willkommen, erklärte Silvio Berlusconi vor ein paar Monaten.  Für ihre Schönheit bekannt waren die albanischen Frauen schon immer - heute machen sie auch Karriere. Es ist die erste Generation, die nach dem Fall des Kommunismus profitiert und die Chancen der Globalisierung ergriffen hat: Die Generation Facebook, vernetzt in aller Welt, zu Hause in Tirana.
  Ich spreche mit Armela, die in Washington studiert hat und heute Sales Managerin in einem griechischen Rohstoffkonzern ist, über die Schuldenkrise, die in Griechenland wütet, aber Albanien bisher weitgehend verschont hat, über Champions-League-Ergebnisse vom Vorabend und über Reisepläne. Dann gesellen sich ihre Freundinnen Odeta und Darina, die an der Tiranaer European University Politik unterrichten, zu uns. Keine Frage: Es hat sich viel getan in den letzten zehn Jahren, zumindest Tirana ist sehr europäisch geworden - Englisch wird so selbstverständlich gesprochen wie in Rom, Paris oder Madrid. Schließlich stößt auch Bledi, der sich als Softrocker in Tiranas Bars einen Namen gemacht hat, zu uns und schlägt vor, im nächsten Frühjahr nach Thethi zu fahren, um im wilden, ursprünglichen Norden zu wandern. Dort gibt es Routen, die es nicht gibt - in keinem "Lonely Planet", nirgendwo zu buchen, Routen in völlig abgelegene Dörfer. Die Mädels bestehen unterdessen auf den Süden.
  Im ursprünglichen Norden gibt es Wander-Routen, die es nicht gibt – in keinem „Lonely Planet“, nirgendwo zu buchen


  Drei Stunden sind es bis nach Vlora, wo 1912 die Unabhängigkeit nach fast 500 Jahren Türkenherrschaft verkündet wurde, sechs Stunden nach Saranda, dem wohl größten Schatz des albanischen Tourismus, der noch vor seiner Entdeckung steht, was nicht zuletzt am rückständigen Straßenbau liegt. Saranda liegt an der griechischen Grenze, ist günstiger und schöner alles, was der deutsche Durchschnittstourist im hellenischen Nachbarstaat geboten bekommt. Wem das zu weit ist, der hat immer noch Durrės, die Hafenstadt, die nur eine Stunde von Tirana entfernt ist und an deren Strand es jeden Sommer die halbe Stadt zieht. Und so schwelgen wir zwischen Sommererinnerungen und der Aufbruchsstimmung des nächstens Frühjahrs, während uns die milde Novemberluft umhüllt. 15 Grad sind es immer noch, wir sitzen noch draußen und könnten morgen aufbrechen. Ach, was - heute Nacht! "Living Room oder Mummie?", unterbricht Armela dann meinen Gedankenstrom mit der Wahl zwischen den beiden angesagtesten Klubs der Stadt: Party geht immer!


  Europa mal anders - willkommen in Tirana - Reise - Hamburger Abendblatt

 10. #670
  Bloody
  Protocol of Economic Cooperation between Albania and Poland signed
  On Friday, Albania and Poland Signingby the Protocol of the Albanian – Polish Inter-Governmental Trade and Economic Protocol with Albania’s Minister Haxhinasto and Deputy Minister of Economy of Poland,Mr. Marcin Korolec. Minister Xaxhinasto at a press conference said “The event today is a clear and concrete expression of the very good relations existing between Albania and Poland. We have a brilliant climate of relations in the economic, political and bilateral level and we also like to extend them to the framework of multilateral relations. Certainly, a very important element of these our cooperation are the economic relations. The signing of today’s agreement gave a new dynamics to this cooperation and I wish that trade exchanges between Albania and Poland witness new developments.” Polands Miniser Korolec responded by saying “Now we have already established very good economic relations. I think that we should continue to build on this very good level of bilateral cooperation.
  Balkans.com Business News : Protocol of Economic Cooperation between Albania and Poland signed

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16