BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 68 von 113 ErsteErste ... 185864656667686970717278 ... LetzteLetzte
Ergebnis 671 bis 680 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.347 Aufrufe

 1. #671
  Bloody
  Njė lajm i mirė nga Shkodra


  Tashmė kur reshjet kanė pushuar, situata nė Shkodėr nuk ka pėrmirėsime, por tė paktėn nuk ka mė zgjerim tė pėrmbytjeve. Sipas tė dhėnave mė tė fundit, mėsohet se shkarkimet nga hidrocentralet janė ulur disi, duke sjell gjithashtu edhe uljen e prurjeve nė zonat e nėn Shkodrės.

  Nė disa zona, si tek Harku i Bėrdicės, niveli i ujit ka rėnė disi duke e lehtėsuar gjithashtu edhe lėvizjen e automjeteve.

  Edhe nė lagjet e qytetit tė Shkodrės, uji pėsuar rėnie duke sjellė shpresė se situata mund tė pėrmirėsohet, por megjithatė nuk pritet ndonjė tėrheqje e shpejtė e ujit pėr shkak se rrjedhja e Bunės ėshtė e dobėt krahasuar me lumin Drin qė e pengon atė.
  Gazeta Start: Njė lajm i mirė nga Shkodra

 2. #672
  Bloody
  Albania gets first ever chief rabbi


  Albania appointed its first ever chief rabbi on Monday in a ceremony attended by Albanian Prime Minister Sali Barisha and Israel's Chief Rabbi Shlomo Amar, held at a synagogue in the capital city of Tirana.

  Rabbi Joel Kaplan assumed the newly created position becoming the official head of the tiny local Jewish community in Tirana which has had a presence in the Balkan country for 1,300 years but now numbers only 150 people. The position was created by the local government at the request of the Rabbinical Centre of Europe (RCE), a Jewish organization based in Brussles, during a meeting it held with Barisha.

  “The Rabbinical Centre of Europe’s mission is to assist any European Jewish communities, whether they are large of small, affiliated or non-affiliated,” Rabbi Aryeh Goldberg, RCE deputy head, said. “Albanian Jewry has a long and illustrious history and the current community needs a spiritual leader to ensure its vitality and continuity.”
  Albania gets first ever chief rabbi

 3. #673

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Paga mesatare nė Serbi sa nė Shqipėri


  Paga mesatare pėr shtator tė kėtij viti nė Serbi ka qenė 296 euro, dhe me ketė ėshtė barazuar me rrogėn mesatare nė Shqipėri - 295 euro, kanė njoftuar tė hėnėn pėrfaqėsues tė Unionit tė Punėdhėnėsve tė Serbisė (UPS).

  Sipas UPS-sė, ekonomia e Serbisė nė muaj paguar 65 taksa shtetėrore, qė ėshtė shumė herė mė shumė sesa nė vendet e rajonit. Pasoja e drejtpėrdrejtė e kėtyre taksave janė rrogat mė tė ulėta nė ekonominė e Serbisė nė krahasim me kėto shtete.
  Drejtues tė UPS-sė kanė dhėnė se taksat e shtetit vazhdimisht po rriten, ndėrsa vetėm kėtė vit numri i tyre ėshtė mė i madh pėr 17 herė, ndėrsa ekonomia e Serbisė ėshtė nė gjendje tė rėndė. /Telegrafi/

 4. #674
  Bloody
  Kosova dėrgon ndihma shtesė pėr Shkodrėn

  Republika e Kosovės do tė dėrgojė ndihma shtesė pėr pėrballimin e situatės sė krijuar nga pėrmbytjet nė zonėn e Shkodrės. Ministria e Forcės sė Sigurisė mori vendim qė tė dėrgojė sot njė personel dhe teknikė shtesė: 15 kamionė, 2 autoambulanca tė FSK-sė dhe 3 autoambulanca tė Federatės sė Sindikatės sė Shėndetėsisė sė Kosovės.

  Para katėr ditėsh FSK-ja dėrgoi nė zonėn e Shkodrės njėsinė e kėrkim-shpėtimit, e pėrbėrė prej 59 pjesėtarėsh.
  Gazeta Start: Kosova dėrgon ndihma shtesė pėr Shkodrėn

 5. #675
  Bloody
  Shkodėr, temp. nėn zero, uji vazhdon tė tėrhiqet

  Uji ka vijuar sėrish tėrheqjen nga zonat e Shkodrės dhe lagjet e qytetit tashmė pothuajse janė tė zbrazura, megjithėse varkat duken ende nėpėr qytet. Lagjia “Xhabije” e cila ėshtė hyrja e qytetit nga ku del rruga pėr nė Tiranė, niveli i ujit ka rėnė ndjeshėm.

  Edhe nė lagjen “Tophanė” dhe “Kiras” niveli i ujit ka rėnė nė mė shumė se 10 centimetra. Tashmė kur reshjet e shiut kanė pushuar, i ftohti ka pėrfshirė tė gjithė vendin.

  Nė zonat e Shkodrės temperaturat janė dy gradė nėn zero. Shifrat e fundit tė Shtabit tė Emergjencave raportojnė pėr rreth 11 mijė ha tokė e pėrmbytur, ndėrkohė qė tre ditė mė parė kjo sipėrfaqe llogaritej 13 mijė ha. 14 210 banorė tė evakuuar dhe 4660 banesa tė pėrmbytura.

  Pakėsimi i reshjeve dhe ulja e “tėrbimit” tė Drinit ka bėrė qė lumi Buna tė vijojė rrjedhjen e tij nė drejtim tė detit, duke marrė edhe ujin e shpėrndarė nėpėr lagjet e qytetit. Rėnie tė nivelit tė ujit ka pasur edhe nė fshatrat e tjera tė zonave tė pėrmbytura. Gjatė ditės sė djeshme u ndėrprenė evakuimet e banorėve, teksa vazhdojnė tė shpėrndahen ndihmat pėr tė gjithė banorėt e tjerė tė shpėrngulur nga banesat e tyre.
  Gazeta Start: Shkodėr, temp. nėn zero, uji vazhdon tė tėrhiqet

 6. #676
  Bloody
  Elbasan, arrestohet autori i shumė vjedhjesh


  Gjatė njė operacioni tė koduar “Lupeni”, policia e Elbasanit ka ēuar nė pranga shtetasin Nermin Venemin Ranxha, 27 vjeē, lindur dhe banues nė Elbasan. Arrestimi i tij u krye gjatė orėve tė vona tė mbrėmjes sė shkuar, pasi dyshohet tė jetė autor tė shumė vjedhjeve tė dyqaneve, lokaleve, banesave tė ndodhura nė qytetin e Elbasanit.

  Gjatė kontrollit tė ushtruar, nga ana e policisė, banesės sė shtetasit te mėsipėrm, u gjenden dhe u sekuestrua nė cilėsinė e provės materiale disa oriendi shtėpiake, aparate telefonike celulare, njė shumė parash, disa bizhuteri, etj.

  Materialet hetimore pėr kėtė ēėshtje penale i kanė kaluar tashmė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Elbasan pėr veprime tė mėtejshme pėr veprėn penale “Vjedhje”.
  Gazeta Start: Elbasan, arrestohet autori i shumė vjedhjesh

 7. #677
  Bloody
  Vazhdon pėrmirėsimi i situatės nė Shkodėr


  Situata nė qytetin e Shkodrės dhe zonat pėrreth ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm si pasojė e ndaljes sė reshjeve tė shiut dhe uljes sė prurjeve nga lumenjtė e Drinit dhe Bunės. Burime zyrtare nga shtabi i emergjencės civile bėjnė tė ditur se zonat mė shumė tė pėrmirėsuara janė ato tė lagjeve tė qytetit tė Shkodrės, ku tėrheqja e ndjeshme e nivelit tė ujit, ka bėrė tė mundur tė lirohen njė pjesė e mirė e akseve rrugore.

  Po kėshtu, njė pjesė e mirė e shesheve mes pallateve, ku si rezultat i nivelit tė lartė tė e ujit hyrjet dhe katet e para kanė qenė tėrėsisht tė bllokuara, tashmė janė liruar plotėsisht nga pushtimi i ujit duke mundėsuar rikthimin e banorėve nė shtėpitė e tyre.

  Zona mė problematike e qytetit vazhdon tė mbetet ajo e aksit rrugor tė lagjes “Xhabiaj”, ku prezenca e ujit nė nivele tė larta nuk mundėson qarkullimin normal tė tė gjitha automjeteve. Nė kėtė segment rrugor, nga qendra e lagjes “Xhabiaj” dhe deri nė lagjen “Liria”, nė afėrsi tė urės sė Bunės, qarkullimi vazhdon tė bėhet me mjete lundruese, ndėrkohė njė ulja e nivelit tė ujit ka mundėsuar edhe qarkullimin me mjete ushtarake, si dhe automjete tė larta.

  Strukturat e policisė rrugore po mbajnė nėn kontroll njė aks tė dytė rrugor, atė qė kalon nga pas kalasė “Rozafa”, duke i dhėnė mundėsi automjeteve tė vogla qė kalojnė nė pjesėn tjetėr tė aksit rrugor Shkodėr-Tiranė, nė afėrti tė urės sė Bahēallėkut.

  Nė banesat e tyre janė rikthyer edhe disa banorė tė fshatrave tė komunės Gur i Zi, tė cilėt prej disa ditėsh kanė qenė tė evakuuar nė konviktet dhe hotelet e qytetit tė Shkodrės. Nga informacionet e marra pranė shtabit tė emergjencės, rikthim tė banorėve nė shtėpitė e tyre ka edhe nė disa fshatra tė komunės sė Bushatit, pasi edhe aty niveli i ujit ka pėsuar rėnie tė ndjeshme.

  Ndėrsa, problematike pėr komunat e Nėnshkodrės, mbeten akset rrugore qė lidhin komunat Dajē dhe Velipojė me qytetin e Shkodrės, ku si rezultat i nivelit tė lartė tė ujit, komunikimi me bėhet vetėm me mjete lundruese dhe nga ajri.

  Gazeta Start: Vazhdon pėrmirėsimi i situatės nė Shkodėr

 8. #678
  Bloody
  Laē, arrestohet 32-vjeēari i kėrkuar nė disa shtete
  Gazeta Start: Laē, arrestohet 32-vjeēari i kėrkuar nė disa shtete

 9. #679
  Bloody
  Shkodėr, firmoset pakti me Malin e Zi pėr thellimin e liqenit


  Shqipėria dhe Mali i Zi kanė nėnshkruar sot marrėveshjen e pėrbashkėt pėr thellimin e liqenit tė Shkodrės, ēka do tė minimizojė pėrmbytjet nė tė dyja vendet. Marrėveshja u nėnshkrua sot nė qytetin e Shkodrės, nga ministrat pėrkatės tė Mjedisit.

  Ministri shqiptar, Fatmir Mediu tha se projekti ėshtė ambicioz dhe do tė ulė ndjeshėm pasojat e pėrmbytjeve. Ai sqaroi mė tej se projekti pritet tė konkretizohet brenda muajit mars tė vitit tė ardhshėm, teksa shtoi se qeveria malazeze do tė mbėshtesė nė realizimin e kėtij projekti.

  Gazeta Start: Shkodėr, firmoset pakti me Malin e Zi pėr thellimin e liqenit

 10. #680
  Bloody
  "Visafreies Reisen - ein Traum aller Albaner"
  Morgen, am 15. Dezember, fällt die Visapflicht bei Reisen in die EU für die Bürger Bosnien-Herzegowinas und Albaniens. Der albanische Außenminister Edmond Haxhinasto spricht im Interview mit EurActiv.de über die Bedeutung der Visafreiheit und über Albaniens Beitrag für die EU-Integration des Westbalkans.


  EurActiv.de: Mitte Dezember fällt die Visapflicht für Albaner, die in die EU reisen wollen. Was bedeutet die Visafreiheit für Ihr Land?

  HAXHINASTO: Das bedeutet den Albanern sehr viel. Unser Land war in der Vergangenheit isoliert. Es war ein Traum aller Albaner, sich frei in Europa zu bewegen. Visa waren die letzte psychologische Hürde für die Albaner. Zweitens bekommen die Albaner jetzt die Gelegenheit, Europa besser kennenzulernen. Auch können sie jetzt die Werte und das Wissen mit den Europäern austauschen.

  Drittens: Es ist eine sehr gute Gelegenheit für die Unternehmen, Geschäftskontakte zu etablieren und mehr Investoren anzuziehen. Die Wirtschaft unseres Landes wächst und wir verbessern unseren Binnenmarkt, um ihn für Auslandsinvestoren attraktiver zu machen. Viertens ist es eine Gelegenheit für Albaner, Europa voranzubringen. Die Reisefreiheit ermöglicht es den Albanern, Europa unser wertvolles kulturelles Erbe und unsere Bräuche zu zeigen. Fünftens ist es eine Chance für die Jugend: Sie wollen sehen, wofür Europa steht und sie wollen die Bildungsmöglichkeiten Europas nutzen.

  EurActiv.de: Welche EU-Länder unterstützen Albanien am stärksten auf seinem Weg in die EU?

  HAXHINASTO: Deutschland und Österreich haben Albanien im europäischen Integrationsprozess und bei der Visaliberalisierung sehr stark unterstützt. Aber ich möchte auch Italien, Griechenland und Frankreich erwähnen. Kurz, fast alle haben versucht, die Westbalkan-Region und Albanien näher an die EU zu führen.

  EurActiv.de:
  Welche Rolle spielt Albanien im EU-Erweiterungsprozess des Westlichen Balkans?

  HAXHINASTO: Zunächst wird Albanien seine eigenen Hausaufgaben machen. Das bedeutet, wir werden alle Verpflichtungen für den EU-Beitrittsprozess erfüllen. Albanien hat den EU-Kandidatenstatus beantragt und ist in einem fortgeschrittenen Stadium des EU-Beitrittsprozesses. In ihrem letzten Fortschrittsbericht hat die Kommission die Kriterien und Benchmarks aufgeführt, die Albanien erfüllen muss. Natürlich werden wir daran arbeiten.

  Der europäische Beitrittsprozess hat aber auch eine andere Dimension: Wir können in der Region sehr viel dafür tun, diesen europäischen Integrationsprozess voranzubringen. Wir können die Integration und die Kooperation in der Region verstärken und ein Klima des Vertrauens und der Kooperation in der gesamten Region schaffen – einschließlich Serbiens und des Kosovo. Wir können dazu beitragen, dass sich Serbien und Kosovo an einen Tisch setzen und über praktische Dinge verhandeln. Diese Dinge des Alltags werden das Leben der Serben und der Albaner im Kosovo verbessern.

  EurActiv.de:
  Ungelöste Probleme zwischen Regierung und Opposition blockieren Albaniens Bemühung, weitere Reformen umzusetzen. Wie wollen sie diesen Stillstand überwinden?

  HAXHINASTO: Es hat seine besonderen Gründe, weshalb die EU-Kommission den politischen Dialog in Albanien in ihrem jüngsten Fortschrittsbericht kritisch beurteilt hat. Wir werden eine Lösung für diese Probleme finden, um bald das Tempo im europäischen Integrationsprozess zu erhöhen.

  Euractiv.de: Sind Sie enttäuscht darüber, dass Serbien bei der Balkankonferenz in Berlin (10./11. Dezember 2010) nicht mit einem Minister vertreten war, sondern nur mit dem Botschafter?

  HAXHINASTO: Die Erwartung war, einen politischen Vertreter Serbiens hier zu sehen. Ich kenne die Gründe für die Abwesenheit nicht. Dennoch ist jede Vertretung Serbiens bei einer solchen Veranstaltung willkommen, denn es ist gut, sich zusammenzusetzen, zu reden und die Meinungen auszutauschen. Wir sollten gemeinsame Projekte identifizieren, um unsere bilateralen und regionalen Beziehungen und damit den europäischen Integrationsprozess zu verbessern.
  "Visafreies Reisen - ein Traum aller Albaner" | Erweiterung & Nachbarschaft | Europäische Union Information Website (EU und Europe) | Euractiv.de


  Glückwunsch..

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16