BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 69 von 113 ErsteErste ... 195965666768697071727379 ... LetzteLetzte
Ergebnis 681 bis 690 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.637 Aufrufe

 1. #681
  Bloody
  Equadrat hilft beim Ausbau der Wasserkraft


  Das Umwelt-Engineering-Unternehmen Equadrat verstärkt seine Aktivitäten in Albanien. Dort steht ein massiver Ausbau der Wasserkraft unmittelbar bevor.


  Unternehmen Equadrat Group baut seine Aktivitäten im Ausland aus: In der albanischen Hauptstadt Tirana wurde eine Niederlassung gegründet, die das Potenzial zur Beratung und Umsetzung beim Ausbau der albanischen Energieversorgung abschöpfen soll.

  "Derzeit machen wir in Albanien das Engineering für ein 30-MW-Wasserkraftwerk, außerdem betreuen wir den Bau eines 8, 6-MW-Kraftwerks", freut sich Equadrat-Chef Bernhard Hammer. Er erwartet vom Einstieg in Albanien eine deutliche Steigerung des Geschäfts: "Derzeit wird in dem Land nur ein Drittel des Wasserkraftpotenzials genutzt, dieser Bereich soll in den nächsten Jahren massiv ausgebaut werden."

  Wachstum bei Energie

  Equadrat will bis 2015 den Kompetenzbereich Erneuerbare Energien ausbauen. Neben Wasserkraft bringen die Steirer auch Engineering-Leistungen für Biomasse- oder Solaranlagen. Derzeit macht der Anteil dieses Bereichs am Gesamtumsatz von zuletzt fünf Millionen€ rund 20 Prozent aus. Je 40 Prozent kommen aus dem Geschäftsfeld Wasserver- und -entsorgung sowie dem ursprünglichen Tätigkeitsbereich von Equadrat, der Gebäudetechnik. Das Unternehmen mit Hauptsitz in Seiersberg beschäftigt 60 Mitarbeiter, durch den Ausbau der Wasserkraftsparte sollen nächstes Jahr rund zehn Mitarbeiter dazu kommen. 60 Prozent des Geschäfts werden in Österreich erzielt, der Rest in Polen, Rumänien, Bulgarien, Albanien und der Türkei.
  Equadrat hilft beim Ausbau der Wasserkraft

 2. #682
  Bloody
  Aksident tragjik nė Krujė, vdesin tre fėmijė


  Njė aksident i rėndė tragjikė ndodhi gjatė orėve tė natės nė afėrsi tė fshatit Borizanė tė Krujės. Pėr pasojė, tre fėmijė tė njė familjeje kanė humbur jetėn, kur dy makina u pėrplasėn fort midis tyre, duke shkaktuar ngjarjen e rėndė.

  Fėmijėt po udhėtonin sė bashku me babanė e tyre nė njė makinė teksa janė pėrfshirė nė njė aksident. Viktimat janė Viola Kola 6 vjeē, Griselda Kola 12 vjel dhe Gerald Kola 9 vjeē, kurse babai i tyre Anton Kola, rreth 40 vjeē, ndodhet nė gjendje tepėr tė rėndė nė spital ushtarak nė Tiranė. Familja po kthehej nga njė darkė ku kanė festuar festėn e Krishtlindjeve nė fshatin Borizanė.

  Policia shkoi menjėherė nė vendin e ngjarjes, ndėrkohė qė nuk dihet ende nėse personi i automjetit tjetėr ka pėsuar lėndime nga pėrplasja. Ai ėshtė dėrguar nė komisariatin e policisė pėr tė dhėnė shpjegime pėr ngjarjen.  Gazeta Start: Aksident tragjik nė Krujė, vdesin tre fėmijė

  R.I.P

 3. #683
  Bloody
  Vazhdon solidarizimi i Kosovės me banorėt e Shkodrės


  Republika e Kosovės vazhdon solidarizimin me banorėt e prekur nga pėrmbytjet nė zonėn e Shkodrės me dėrgimin e njė kontingjenti tjetėr ndihmash. Shoqata e Prodhuesve tė Qumėshtit nė Kosovė ka dėrguar nė bazėn e Gjadrit 40 ton ndihma bazė ushqimore pėr bagėtitė, konkretisht 30 ton barė tė thatė, si dhe 10 ton koncentrat.

  Pėrfaqėsuesi i kėsaj shoqate, Behlul Behluli, deklaron se kėto ndihma janė njė detyrim i qytetarėve dhe bizneseve tė Kosovės ndaj popullit shqiptar. Ai premton se ky ėshtė vetėm fillimi i kėsaj ndihme tė rėndėsishme pėr banorėt e prekur nga pėrmbytjet nė zonėn e Shkodrės.

  Kontingjenti i ndihmave tė mbėrritura nga Republika e Kosovės ka pėr destinacion zonėn e Dajcit dhe tė Bėrdicės.  Gazeta Start: Vazhdon solidarizimi i Kosovės me banorėt e Shkodrės

 4. #684
  Bloody
  Komuna e Ferizajt dėrgon ndihma nė Shkodėr


  Komuna e Ferizajt nė Kosovė solli sot nė Shkodėr tre kamionė me ndihma ushqimore, veshmbathje dhe bazė ushqimore pėr blegtorinė. Ndihmat u dorėzuan pranė depove tė rezervave tė shtetit. Ndihma u shoqėruan edhe nga kryetari i komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajli, i cili ka zhvilluar njė takim nė mjediset e shtabit tė emergjencės.

  Prefekti i Shkodrės Mexhit Cungu, tha se "komuna e Ferizajt ėshtė tashmė mjaft e pranishme nė qytetin e Shkodrės, kjo edhe falė njė binjakėzimi qė ajo ka vendosur me bashkinė e Shkodrės, ndėrkohė qė sot ka sjellė ndihma tė konsiderueshme, sidomos pėr blegtorinė".

  Ndėrsa, kreu i komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajli, tha se "krahas ndihmave qė kemi sjellė sot, pėr tė qėnė sa mė konkret nė mbėshtetjen ndaj komunitetit tė Shkodrės, nė pėrbėrje tė grupit tonė janė edhe 6 drejtorė tė sektorėve tė ndryshėm pėr tė parė nga afėr situatėn, dhe pėr tė marrė informacionin se ku janė nevojat mė tė mėdha, nė mėnyrė qė ditėt e ardhshme tė vijmė edhe me ndihma tė tjera".

  Kryekomunari i Ferizajt theksoi se Kosova i ka borxh Shkodrės, por edhe Shqipėrisė, t’i gjendet pranė pėr kėtė fatkeqėsi natyrore, pasi edhe kosovarėt kanė gjetur ndihmė dhe mbėshtetje nė Shkodėr dhe Shqipėri nė ditėt e vėshtira qė kaluan nė vitet e kaluara.
  Gazeta Start: Komuna e Ferizajt dėrgon ndihma nė Shkodėr

 5. #685
  Bloody
  Shkodėr, uji tėrhiqet nga qindra ha tokė  Pavarėsisht reshjeve tė ditėve tė fundit, situata nė Shkodėr po shkon drejt pėrmirėsimit. Njė ditė mė parė pati reshje tė dendura shiu nė shumė zona, duke sjellė prurje tė mėdha nė lumin Drin si dhe duke fryrė liqenin e Shkodrės.

  Por, sot vihet re njė pėrmirėsim i situatės. Burime nga Shtabi i Emergjencės nė Shkodėr, thonė se deri mė tani pėrfaqja nėn ujė ėshtė nė 5 170 ha nga 5820 qė ishte ditėn e djeshme. Kjo tregon se uji po tėrhiqet me shpejtėsi, duke ēliruar tokat.

  Komuna e Dajēit, ku gjendja ėshtė mė e rėnduar, sipėrfaqja e tokės sė pėrmbytur ėshtė 1900 hektarė nga 2000 hektarė qė ishte dje. Pėrmirėsime tė ndjeshme ka edhe nė komunat e tjera tė zonės sė Nėnshkodrės, nė komunėn Rrethina, si dhe lagjet periferike tė qytetit.

  Nė tėrheqjen e ujėrave ka ndikuar edhe ulja e shkarkimeve nga hidrocentrali i Vaut tė Dejės, ku nga 830 metėr kub pėr sekondė qė ishte dje, sot shkarkimet janė ulur nė 680 metėr kub pėr sekondė, duke ndikuar drejtpėrdrejt nė njė ulje prej 17 centimetrash tė nivelit tė ujit nė shtratin e lumit Drin.
  Gazeta Start: Shkodėr, uji tėrhiqet nga qindra ha tokė

 6. #686
  Bloody
  Gjirokastėr, sekuestrohen 70 kg drogė, pranga tė riut  Rreth 70 kilogramė drogė e llojit mariuanė ėshtė sekuestruar sot nga policia e Gjirokastrės. Mėsohet se droga u sekuestrua nė afėrsi tė kufirit me Greqinė, ku po tentohej tė kalohej pėr t’u trafikuar atje.

  Policia ka arrestuar shtetasin Adil Peshku, 24-vjeē nga Librazhdi. Policia sqaroi se droga po transportohej edhe nga dy persona tė tjerė, tė cilėt kanė mundur t’i shpėtojnė forcave tė policisė.

  “Nga kėqyrja qė iu bė ēantave rezultoi se nė tre ēantat kishte 60 pako me peshė tė ndryshme, tė mbėshtjella me letėr natriban ku brenda tyre ndodhej lėndė narkotike e dyshuar si Mariuanė, gjithsej rreth 70 kilogramė. Lėnda narkotike u sekuestrua nė cilėsinė e provės materiale", informon policia e Gjirokastrės.


  Po zhvillohen mė tej hetime pėr tė zbuluar prejardhjen dhe destinacionin e lėndės narkotike.


  Gazeta Start: Gjirokastėr, sekuestrohen 70 kg drogė, pranga tė riut

 7. #687
  Bloody
  CNN: Shqipėria, ndėr destinacionet kryesore turistike nė 2011


  Ku do ta gjeni veten nė Tokė gjatė vitit 2011? Koha pėr tė planifikuar udhėtimin ėshtė tani, teksa viti i ri sjell dėshirėn e zjarrtė zakonore pėr njė fillim tė ri dhe premtimin pėr njerėz dhe vende tė reja.
  Pėr pėrcaktimin e itinerarit tuaj, CNN jep rekomandimet e tre ekspertėve tė udhėtimit; Robert Ried, editor udhėtimesh pėr “Lonely Planet”; Pauline Frommer krijuesi i guidave “Pauline Frommer's guidebooks”; dhe Martin Rapp, zėvendėspresident i shitjeve pėr kohėn e lirė nė “Altor”.

  “Renditja e Shqipėrisė nė vendin e parė tė 10 destinacioneve kryesore turistike tė vitit 2011 sipas listės sė ‘Lonely Planet’ mund tė jetė surprizė pėr shumė persona, -shkruan CNN tek citon Robert Riedin-, por Shqipėria i jep turistėve njė shije tė Mesdheut pa zhurma dhe ēmime tė shtrenjta”.

  Destinacioni i vėrtetė nė rritje ėshtė Gjirokastra, qendra historike e sė cilės ėshtė nė vendet e Trashėgimisė Botėrore tė UNESCO-s.

  “Gjirokastra ėshtė qytet me kalldrėme dhe me pallate tė kohės Osmane”, theksoi Reid duke shtuar se “ėshtė njė vend me atmosferė qė ka shumė histori”.

  Me plazhet piktoreske, ushqimet e shijshme dhe mė njė numėr vendesh tė trashėgimnisė kulturore, Shqipėria nuk do tė jetė jashtė udhėve mė tė rrahura pėr njė kohė tė gjatė, thotė “Lonely Planet” nė intervistėn pėr CNN.

  Pasi rekomandojnė Nju Jorkun, Zelandėn e Re, Amazonėn peruane, Barcelonėn e Spanjės dhe Norvegjinė, ekspertėt e CNN-it vėnė theksin tek Shqipėria e cila lė pas vende si Japonia, Guatemala, Bullgaria, Italia, Brazili etj.
  Gazeta Start: CNN: Shqipėria, ndėr destinacionet kryesore turistike nė 2011

 8. #688
  Bloody
  Kroacia heq vizat pėr qytetarėt shqiptarė


  Qytetarėt e Shqipėrisė tashmė do tė udhėtojnė pa viza edhe nė Kroaci.


  Zagrebi zyrtar vendosi qė duke filluar nga 1 janari i vitit 2011, qytetarėt e Shqipėrisė do tė mund tė udhėtojnė vetėm me pasaporta drejt kėtij vendi ballkanik, i cili nuk ėshtė nė zonėn Shengen.

  Me kėtė vendim tė Kroacisė, i cili pritet tė bėhet anėtar i Bashkimit Evropian, shqiptarėt udhėtojnė pa viza nė tė gjitha vendet ballkanike, pasi pak kohė mė parė njė vendim tė tillė e mori edhe Serbia. Shqiptarėt mund tė qėndrojnė 90 ditė pa pasur nevojė pėr njė vizė si dhe mund tė kalojnė transit pėrmes Kroacisė vetėm mė pasaportat e tyre.

  “Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Shqipėrisė pėrshėndet kėtė vendim tė Qeverisė sė Republikės sė Kroacisė, e bindur se ky veprim do t’i shėrbejė intensifikimit tė shkėmbimeve njerėzore, kulturore, ekonomiko-tregtare, etj. dhe do tė sjellė dy popujt tanė mė pranė njėri-tjetrit”, thuhet nė njoftimin e Ministrisė sė Jashtme.  Gazeta Start: Kroacia heq vizat pėr qytetarėt shqiptarė

 9. #689
  Avatar von Deqo

  Registriert seit
  22.04.2009
  Beiträge
  667

 10. #690
  Bloody
  Pėrfundon edhe segmenti i fundit i rrugės Durrės-Kukės


  Ka pėrfunduar edhe segmenti i fundit i rrugės Durrės-Kukės, pjesė qė ndodhet nė dalje tė tunelit nė drejtim tė Kosovės.
  Njė nga pjesėt mė tė vėshtira tė kėtij segmenti, ka pėrfunduar tashmė duke i dhėnė fund ndėrtimit tė kėsaj rruge.

  Nė segmentin Fushė Dukagjin- Kolsh janė ndėrtuar 1.300 m linear ura, ose 10 tė tilla mes tė cilave mė e gjata e gjithė autostradės Durrės-Kukės me njė gjatėsi 440 metėr dhe lartėsi 75 metėr.

  Pėrfundimi i punimeve ėshtė shtyrė disa herė pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė nė kėtė zonė. Pėrfundimi i punimeve i jep fund vėshtirėsive tė udhėtimit nga rruga e vjetėr, ēka e bėnte tejet tė vėshtirė lėvizjen e automjeteve, veēanėrisht tė autobusėve.

  Gazeta Start: Pėrfundon edhe segmenti i fundit i rrugės Durrės-Kukės

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6644
  Letzter Beitrag: Heute, 16:55
 2. Antworten: 4403
  Letzter Beitrag: Heute, 09:06
 3. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16