BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 113 ErsteErste ... 345678910111757107 ... LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.405 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Ich denke das passt hier rein...
  Ēfarė turpi!


 2. #62
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Albanian Chrome, ACR, pėruron Furrėn e Re nė Elbasan

  50 punėtorė i shtohen Uzinės, ndėrsa Elbasani bėhet furnitori i pestė nė botė pėr Ferrokrom me karbon tė ulėt.

  "Rohtraut Skatsche Depisch, nė emėr tė pronarėve, deklaroi se me kėtė investim tė fundit, Shqipėria ka hyrė nė tregun ndėrkombėtar nė mėnyrėn mė dinjitoze me njė prej produkteve mė tė kėrkuar dhe mė tė vlerėsuar nė tregun e metaleve. Sipas gazetės mė tė madhe ekonomike austriake, "Wirtschaftsblatt", furra e re e shkrirjes qė ėshtė ndėrtuar nė Elbasan, ėshtė mė e madhja nė botė nė llojin e vet.

  Skatsche Depisch deklaroi se ky investim e bėn Elbasanin njė prej pesė furnitorėve mė tė rėndėsishėm tė tregut botėror me ferrokrom me karbon tė ulėt.

  "Kjo ėshtė njė furrė shumė e madhe dhe shumė moderne. Ne do tė furnizojmė ferrokrom me karbon tė ulėt dhe aliazhe tė tij nė tė gjithė botėn, nė Amerikėn e Veriut dhe Europė. Jemi shumė krenarė tė themi se Elbasani do tė jetė njė furnitor ndėrkombėtar i ferrokromit me karbon tė ulėt. Kemi aplikuar ndėrkohė disa aliazhe tė kromit mbi ēeliqe dhe rezultatet janė shumė tė kėnaqshme. DCM ėshtė pronarja e tė dyja ndėrmarrjeve nė Bulqizė dhe nė Elbasan.

  Ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ne si pronarė qė tė kujdesemi pėr sigurinė, si nė minierė ashtu edhe nė uzinė.

  Ne sot festojmė suksesin e pėrbashkėt tė ekipit tonė ndėrkombėtar kėtu nė Shqipėri. Ne i urojmė Elbasanit njė fat tė mbarė dhe shumė suksese nė tė ardhmen", tha nė fjalėn e saj znj. Skatsche Depisch, pėrfaqėsuese e pronarėve tė Albanian Chrome, ACR.

  Uzina e ferrokromit nė Elbasan rifilloi nė ditėt e para tė gushtit prodhimin e ferrokromit me karbon tė lartė, ndėrsa DCM DECOmetal investoi nė total mbi 11,5 milionė euro nė kėtė uzinė pėr tė futur nė prodhim gjithashtu edhe njė furrė e re pėr prodhimin e ferrokromit me karbon tė ulėt.

  Montimin e furrės sė re pėr prodhimin e ferrokromit me karbon tė ulėt e zbatoi njė ekip specialistėsh rusė pėrkrah ekipit tė inxhinierėve shqiptarė.

  Uzina e Elbasanit po prodhon aktualisht rreth 3 mijė tonė ferrokrom nė muaj, gjysma e tė cilit me karbon tė ulėt.

  Drejtori teknik i uzinės, Vasil Tolstoguzov, vlerėsoi se uzina ka njohur njė zhvillim tė rėndėsishėm nga laboratorėt e prodhimit deri te furrat dhe teknologjia mė e re.

  Alfred Vangjeli, drejtor i prodhimit nė Elbasan, deklaroi nė fjalėn e tij se pėrpjekjet pėr realizimin e cilėsisė sė produktit kanė qenė tė mėdha dhe angazhimi i punonjėsve ka qenė vendimtar.

  Albanian Chrome, ACR, ka mbėshtetur gjithmonė objektivin qė t‘i kthejė Shqipėrisė shkėlqimin e dikurshėm nė tregun e kromit dhe ferrokromit.

  "Ne duam qė Shqipėria tė mos eksportojė vetėm lėndė tė parė, por produkt final, tė renditet ndėr vendet e zhvilluara qė ofrojnė jo thjesht pasuri natyrore, por njė industri realisht tė pėrparuar dhe me standarde europiane tė besueshme", tha Heinz Mueller, president i shoqėrisė qė mban kontratėn koncencionare.

  Nė takim merrnin pjesė edhe pėrfaqėsues tė sindikatės sė uzinės. Kryetari i Sindikatės sė Punėtorėve nė Elbasan, Ismet Dauti, deklaroi se ishte i kėnaqur pėr pėrgjigjen qė kishte gjetur te kompania e huaj nė lidhje me kėrkesat e punonjėsve.

  "Unė e deklaroj pa dyshim se DCM DECOmetal ėshtė kompania mė e mirė e huaj qė ka ardhur ndonjėherė nė Shqipėri", thotė Dauti. Ai nėnvizon nivelin e kėnaqshėm tė pagave qė e vendosin Elbasanin nė krye tė industrisė sė rėndė nė Shqipėri. Gjithashtu, sipas tij, edhe masat e sigurisė dhe kujdesi ndaj punonjėsve ėshtė pėrmirėsuar. "Rifillimi i punės ishte festė pėr punėtorėt tanė", thotė Dauti, duke shtuar se 50 punėtorė tė rinj janė shtuar nė uzinė me fillimin nga puna tė furrės sė re.

  Albanian Chrome, ACR, po vlerėson ndėrkohė edhe tė ardhmen e uzinės sė ferrokromit nė Burrel, ndėrsa 140 punonjėsit e kėsaj uzine kanė shumė muaj qė paguhen me 50% tė pagės, pavarėsisht mbylljes sė uzinės.

  Sipas gazetės austriake "Wirtschaftsblatt", pronarėt austriakė tė Albanian Chrome, ACR, e kanė pėrdorur kohėn e krizės botėrore pėr tė investuar nė sektorin e minierave.

  "Kompania nga FĆ¼rstenfeld pėrveē kontrollit 100% tė qendrės mė tė madhe prodhuese tė kromit nė Shqipėri, ka rritur edhe pronėsinė nė njė minierė zirkoni nė Australi. DCM mban gjithashtu 63% tė aksioneve nė njė minierė tė manganit nė Afrikėn e Jugut", shkruan gazeta mė e madhe ekonomike e Austrisė, "Wirtschaftsblatt".

  Drejtori i pėrgjithshėm i Albanian Chrome, Elton Beqi, tha nė takim se investimi i nisur nė Bulqizė pėr thellimin e pusit 7 do tė fuqizojė ndjeshėm aftėsinė prodhuese tė kompanisė, edhe nė uzinat e ferrokromit. "Ato 20 milionė euro qė do tė investohen nė 4 vitet e ardhshme do tė fillojnė tė ndjehen qė vitin tjetėr nė rendimentin e prodhimit, nė tė ardhurat e punonjėsve dhe nė tėrėsi nė fuqizimin e njė sektori qė mbetet mė i rėndėsishmi nė ekonominė tonė kombėtare", tha Beqi.

  Prej dy vitesh, Albanian Chrome, ACR, zbaton nė Shqipėri njė kontratė koncensionare, e cila pėrshin rezervėn mė tė pasur nė vend tė kromit nė Bulqizė, dy uzina ferrokromi nė Elbasan dhe Burrel, njė fabrikė pasurimi nė Klos dhe disa njėsi tė tjera industriale.

  Albanian Chrome, ACR, pėruron Furrėn e Re nė Elbasan Ekonomi - Telegrafi

  31.10.2009

 3. #63
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Erdogan: Shqipėria mund tė bėhet transit i “Nabucco”

  Kryeministri i Turqisė, Recep Tayyip Erdogan konfirmoi idenė se Shqipėria mund tė marrė rolin e furnizuesit transit tė gazsjellėsit mė tė rėndėsishėm tė kontinentit, “Nabucco”. Deklarata e Erdoganit erdhi gjatė njė samiti qė po zhvillohet nė Romė pėr sigurinė botėrore dhe ushqimeve, organizuar nga OKB. Ai theksoi se po punohet pėr zgjerimin e rrjetit tė gazit natyror Nabucco drejt Greqisė, Shqipėrisė dhe Italisė.

  “Nabucco ėshtė njė nga projektet mė tė rėndėsishme tė BE-sė. Ky projekt ka tre partnerė. Ju e dini se ne furnizojmė me gaz Greqinė, dhe aktualisht po pėrpiqemi ta zgjasim atė drejt Shqipėrisė dhe Italisė. Kėtė projekt ne e konsiderojmė si njė alternativė ndaj ‘Rrymės sė Jugut’. Nėse 'Rryma e Jugut' nuk i plotėson kėrkesat e BE-sė pėr energji, Nabucco do tė jetė njė opsion i rėndėsishėm”, deklaroi kryeministri turk.

  Bashkimi Evropian synon tė ndėrtojė gazsjellėsin prej 3.300 kilometrash tė gjatė pėr tė lidhur rajonin e detit Kaspik, Lindjen e Mesme dhe Egjiptin, me Evropėn Qendrore e Perėndimore pėrmes Turqisė, Bullgarisė, Rumanisė dhe Hungarisė. Ideja e BE-sė ėshtė qė tė ndėrtojė njė tubacion tė madh me shumė pika furnizimi dhe shumė degėzime shpėrndarėse.

  Nė vendin tonė mund tė ndėrtohet njė regazifikator nė Seman, si dhe njė gazsjellės qė do tė lidhė bregdetin shqiptar me Bullgarinė.

  Ndėrkohė, qeveria shqiptare ka hyrė sakaq nė bisedime me Katarin pėr tė siguruar furnizime me gaz tė lėngshėm. Projekti i pėrgatitur nga ASG Power synon tė ndėrtojė njė regazifikator me madhėsi 30 miliardė metėr kub. /start/
  Postuar: 11:26 / 21 Nentor 2009 | RSS

  Erdogan: Shqipėria mund tė bėhet transit i ?Nabucco? Ekonomi - Telegrafi

 4. #64
  Bloody
  Bronx Albanians celebrate independence
  Albanian pride can be seen fluttering high above the streets of the Bronx in honor of Albanian Independence Day on Saturday, November 28.

  Through the Albanian American Community Association (AACA), with approval and cooperation from community boards and City Council members, Albanian flags can be admired on Morris Park Avenue from White Plains Road to Williamsbridge Road, on Williamsbridge Road from Morris Park Avenue to Pelham Parkway, on Lydig, Arthur and Crescent avenues, and on E. 187th Street.

  More than 200 flags bearing the bold two-headed black eagle on a red background were installed between Friday, November 20 and Monday, November 23.

  “It gives the Albanian community a sense of recognition and pride to see these flags up,” said Mark Gjonaj, co-founder of the AACA. “This is the first time something like this has been done.”

  In honor of the Albania’s independence from the Ottoman Empire on November 28, 1912, numerous celebrations will be held this Saturday.

  A commemorative flag raising will take place at E. 187th Street and Crescent Avenue at 10 a.m., and a mass will be held at 1:30 p.m. at Our Lady of Shkodra Church in Hartsdale.

  A dinner celebration, open to the general public, will be held at Maestro’s Caterers at 7 p.m. and hosted by Vatra, an Albanian organization. Dukagjini Production will host a dinner at Eastwood Manor.

  “We are all encouraged to attend more than one event on this day of festivities,” Gjonaj said. “Albanian Americans and non-Albanians alike are invited to attend the day of celebration of our independence as well as our shared ideals of freedom and liberty.”

  According to Gjonaj, there are over 250,000 Albanians citywide and roughly 100,000 in the Bronx. It’s important for people to continue to celebrate their culture and heritage Gjonaj declared.

  “It was spirit and desire and self-determination that led the Albanians to declare independence nearly 100 years ago from the Ottoman Empire,” he said. “On that day the Albanian flag was raised and over 500 years of foreign rule ended.”
  Bronx Albanians celebrate independence > YourNabe.com > Bronx

 5. #65
  Bloody
  Albania's Jan-Oct insurance premiums surge 11.82% on the year  Gross written premiums posted by Albania’s insurers in January-October jumped by 11.82% to 6.6 billion leke (48.2 million euros/USD 72.8 million) on the year, the financial supervisory authority reported.

  Overall claims paid out totaled 1.3 billion leke (10 million euros/USD 15.1 million), up 10.08% from the same period a year earlier, the authority (AMF :: Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare) said in a statement.

  A total of 641,513 insurance policies were signed, marking a 12.33% increase.

  The main insurers in Albania are Sigal with a 30.83% market share, followed by Sigma at 14.86%, and Insig at 11.57%, the statement added.  Balkans.com Business News : Albania's Jan-Oct insurance premiums surge 11.82% on the year

 6. #66
  Bloody
  Albania completes project to supply schools with internet
  Albania has announced completion of a project to provide schools with internet connections through domestic Albtelecom.

  "Today, teaching online is a reality in Albania. Equipped with computers and connected to the internet are 2,107 schools at an investment of $15.45 million,” Education and Science Minister Myqerem Tafaj (MASH) said in a statement.

  The project was financed through the Excellence and Equity in Education Programme co-financed by the government, the World Bank, the European Investment Bank, and the Council of Europe Development Bank.

  The Balkan country's master e-school program was backed by the United Nations Development Program (UNDP), the statement added.

  Privatized in 2007, Albtelecom Sh.A. (Albtelecom Web) is majority owned by a Turkish consortium comprising Calik Enerji and Turk Telekom with a 76% stake.  Balkans.com Business News : Albania completes project to supply schools with internet

 7. #67
  Bloody
  EBRD may lend Albania 50mln euros for road rebuilding  The European Bank for Reconstruction and Development will decide on February 9 whether to award a loan of up to 50 million euros for the rehabilitation of up to 500km of Albanian regional and local roads.

  The project is part of a wider 137-million-euro program of highway rehabilitation for the Balkan country, financed in parallel by the World Bank, Council of Europe Development Bank, and OPEC Fund for International Development to improve access to markets and essential services, supporting the economic development of rural areas and their integration into the national economy.

  The European lender (EBRD - investing in countries from central Europe to central Asia) is the largest institutional investor in Albania, having placed more than 400 million euros in infrastructure, the financial sector, and private corporate sector.  Balkans.com Business News : EBRD may lend Albania 50mln euros for road rebuilding

 8. #68
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Eurostat: 1 milion shqiptarė jetojnė nė BE


  Instituti Europian i Statistikave, Eurostat, bėri tė ditur dje se rreth 1 milion shqiptarė jetojnė nė njė nga 27 vendet anėtare tė Bashkimit Europian. Nė njė raport mbi tė huajt qė jetojnė nė BE, Eurostat vėrejti se shqiptarėt pėrbėjnė 5 pėr qind tė numrit tė pėrgjithshėm tė tė huajve. Shqiptarėt pėrbėjnė 64 pėr qind tė qytetarėve tė huaj qė jetojnė nė Greqi, rreth 640 mijė vetė, ndėrkohė qė pjesa tjetėr jetojnė nė Itali e nė Europėn Veriore. Kėto tė dhėna janė tė vlefshme pėr vitin 2008 dhe bazohen nė vlerėsime tė instituteve tė statistikave tė vendeve anėtare.

  Shifra prej 1 milion vetėsh rezulton mė e lartė nga sa vlerėsohej mė parė numri i shqiptarėve emigrantė. Kjo shifėr indikon se ndoshta numri i popullatės shqiptare qė jeton ende nė atdhe ėshtė mė i ulėt nga sa vlerėsohet zyrtarisht. Nė vitin 2001, kur u krye Regjistrimi i Pėrgjithshėm i Popullatės (REPOBA) dhe Banesave, rezultoi se nė vend kishte 3 milionė banorė ndėrsa nga krahasimi i regjistrimit tė pranisė faktike me regjistrin e popullatės ku shėnohen lindjet dhe vdekjet, nė atė kohė mungonin nė "apel" rreth 600-800 mijė vetė. Sot, bazuar nė tė dhėnat e REPOBA-s dhe tė dhėnat e lindjeve dhe vdekjeve, Shqipėria ka 3.2 milionė banorė dhe popullata po rritet me mesatarisht 1 pėr qind nė vit. Por kjo statistikė nuk e merr parasysh numrin e shqiptarėve qė mund tė jenė larguar nga vendi qė pas vitit 2001. Tė dhėnat e hyrje-daljeve nė pikat kufitare indikojnė se mė shumė shqiptarė largohen nga vendi se sa kthehen nė atdhe. Tė dhėnat e fundit tė Eurostat indikojnė se popullata e pranishme nė Shqipėri mund tė jetė 200-400 mijė vetė mė e vogėl se sa statistikat zyrtare.

  Regjistrimi i ardhshėm i popullatės faktike pritet tė kryhet nė vitin 2011. Nė rast se popullata del mė e vogėl, tė gjitha statistikat kombėtare mund tė ndryshojnė. Sot, Prodhimi i Brendshėm Bruto pėr frymė i Shqipėrisė ėshtė sa 26 pėr qind e mesatares sė Bashkimit Europian, gjė qė e rendit vendin tonė nė fund tė listės. Por pas regjistrimit tė popullatės nė vitin 2011, shqiptarėt ndoshta do tė kapėrcejnė statistikisht statusin e vendit mė tė varfėr tė kontinentit.

  Damit sind nur die Al-Albaner gemeint die noch einen Albanischen Pass/Albanische Staatsbürgerschaft haben.

 9. #69
  Bloody
  CH/Bundesrat und EFTA unterschreiben Freihandelsabkommen mit Albanien u. Serbien  Bundesrätin Doris Leuthard hat am Donnerstag zusammen mit ihren Amtskollegen der EFTA-Staaten Island, Liechtenstein und Norwegen ein Freinhandels-Abkommen unterschrieben mit Albanien und Serbien.  Das Abkommen tritt voraussichtlich in der ersten Hälfte 2010 in Kraft, wie das Eidgenössische Volkswirtschaftsdepartement (EDV) am Donnerstag mitteilte. Es regelt unter anderem den Zollabbau auf Industrieprodukten, Meeresprodukten und Fisch. Auch der Handel mit landwirtschaftlichen Verarbeitungsprodukten ist abgedeckt.

  Die beiden Freihandelsabkommen würden die Wettbewerbsfähigkeit der Schweizer Wirtschaft auf den Märkten von Albanien und Serbien verbessern - vor allem auch im Vergleich zu den Konkurrenten in der EU, schreibt das EVD weiter.  Handelszeitung - CH/Bundesrat und EFTA unterschreiben Freihandelsabkommen mit Albanien u. Serbien

 10. #70
  Bloody
  Albania is the best place to invest in 2010
  Albania’s economic growth over the last four years has been higher than any time in the last 100 years - with projected growth for 2009 the highest in the Europe – due to a series of government initiatives in recent years that have helped Albania to cope with the impact of the world recession.

  Albanian economy has been able to progress despite a number of significant shocks in the world's economy
  Albanian GDP growth has averaged 10% percent annually. Projected GDP growth for 2009 is the highest in the Europe and follows its peak growth rate in 2007-2008.

  The Albanian economy has done very well under Prime Minister Sali Berisha, and government policy has been key. These economic gains are a big part of the reason he win re-election in 2009. Billions of dollars are currently being invested in all sectors.

  Mr Berisha has doubled the budget, raised salaries, lifted Albanians from the poverty line and done an amazing job on the education system. Albanian tourism and investments is flourishing. Albania recently witnessed an impressive growth in tourism this year.

  The government of Albania announced that there was a 42 percent increase in the number of tourists visiting the country compared to last year. With new hotels, resorts, bars and restaurants. The Albanian private sector in tourism has been growing an average of 30 percent for five years.

  The Albanian economy had the best growth in Europe last year, and this trend is expected to continue this year as well. Foreign investments in Albania have increased 59 percent in 2009.

  The Albanian government under Prime Minister Berisha, has created an excellent environment to attract investors to Albania. Special emphasis was paid on constructions of roads and improving infrastructure. The efforts on improving the legal system to protect investors also proved significant. Also that many Western European companies have chosen to escape the high taxes in Europe by investing in Albania as the latter offers the best tax system in Europe with a 10 percent flat tax.
  Albania is one of the wealthiest lands in natural resources per square mile in the world. With amazing mountains, beaches, lakes, rivers, forests, and rich soil. Underneath this land lies billions of prooven barrels of oil, trillions of square yards of natural gas, gold, platinum, copper, the largest chrome reserves in Europe, bauxite, nickel, cobalt, magnesium, ores, marbel, granite,coal and much more. Albania is rapidly building its infrastructure.

  Albania In the near future it will be the only country in the world to produce 100% of its energy from Hydropower, Windpower and Solar Power. Billions of dollars are being invested there presently. This almost free enviermently friendly energy will create opportunities to mine and process billions of tons of minerals. Albania was one of the countries in the Europe with economic growth and real estate appreciation in 2009

  Albanian economie could grow more rapidly if they increased their inputs. In addition, increased efficiency might allow an economy to produce more output from the same quantity of inputs. Then and now, economists have envisioned increases in efficiency as products of technological advances.

  The most advanced economies would have to develop better technology through research and development, but less-developed economies like Albania may be able to grow simply by adopting the technology of developed economies.
  Albania is the best place to invest in 2010

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6563
  Letzter Beitrag: Heute, 13:00
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16