BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 71 von 113 ErsteErste ... 216167686970717273747581 ... LetzteLetzte
Ergebnis 701 bis 710 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.530 Aufrufe

 1. #701

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  mit albanien gehts die ganze zeit voran und kosovo ist seit jahren im ruhezustand oder es geht berg ab woran liegts wohl ?


  RESPEKT ALBANIEN RESPEKT

 2. #702

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Meta: Ekspertiza tregon se videoja ėshtė e montuar


  Kryetari i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta, gjatė njė konference shtypi, bėri tė ditur se videoja ndaj tij ėshtė e manipuluar, duke pėrmendur kėtu edhe njė ekspertizė.
  Sipas Metės, ekspertiza ndėrkombėtare sipas standardeve tregon se videoja ka montime tė shumta, si probleme me zėrin dhe mospėrputhshmėri me titrat.

  “Ekspertiza e cila ėshtė e certifikuar sipas standardeve ndėrkombėtare tregoi shumė thjeshtė edhe shumė qartė ishte njė masakėr nga pikėpamja profesionale. Duke bėrė manipulime pėr sa i takon zėrit. Ka mospėrputhje midis dėgjimit dhe titrave tė paraqitura”, tha Meta.

  Ai shtoi se mbetet i hapur pėr hetimet e Prokurorisė, duke kėrkuar edhe pėrshpejtimin e tyre.
  http://www.gazetastart.com/lajme/Politike/31700/

 3. #703

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Gjirokastėr, sekuestrohen sasi rekord droge prej 1 ton


  Policia e Gjirokastrės ka sekuestruar sot njė sasi rekord droge.
  Operacioni i koduar “Koordinatat”, ka ēuar nė sekuestrimin e njė sasie prej 1 ton drogė e llojit marijuanė.

  Pėr posedimin e lėndės narkotike, njė person ka pėrfunduar nė pranga, shtetas Artan Bresha 35-vjeē, dhe tre tė tjerė janė shpallur nė kėrkim. Bllokimi i drogės u bė nė aksin rrugor Gjirokastėr-Kakavijė.

  Operacioni ėshtė kryer nė dy faza dhe fillimisht ėshtė sekuestruar njė sasi prej 820 kg kanabis ndėrsa nė fazėn e dytė ėshtė bllokuar 180 kg drogė. Automjeti tip furgon ishte nisur nė drejtim tė Kakavijės.

  "Policia u vu nė ndjekje tė trafikantėve, duke bėrė tė mundur arrestimin e njėrit prej tyre, Artan Bresha, 35 vjeē, nga Tepelena, ndėrsa tre personat e tjerė u larguan dhe janė shpallur nė kėrkim", tha Emri Vata, drejtori i policisė sė qarkut tė Gjirokastrės.

  Ai sqaroi se nga kėqyrja qė iu bė furgonit rezultoi se nė to ishin vendosur 400 pako me pesha tė ndryshme, tė mbėshtjella me letėr natriban, ndėrsa e gjithė sasia e lėndės narkotike arrinte 1 ton.
  http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/31660/

 4. #704

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Albanische Regierungspartei feiert Ende des Kommunismus


  Zehntausende Anhänger der albanischen Regierungspartei haben am Sonntag das Ende des Kommunismus vor 20 Jahren gefeiert. Auf einer großen Leinwand war "20 Jahre Freiheit – 20 Jahre Demokratie" sowie "Albanien in der NATO" zu lesen.

  Beobachter gingen jedoch davon aus, dass die Demokratische Partei von Ministerpräsident Sali Berisha mit der Kundgebung vor allem ihre Stärke gegenüber der Opposition demonstrieren wollte. "Ihr könnt nicht mit Gewalt an die Macht kommen", sagte Berisha bei der Kundgebung.

  Nach Korruptionsvorwürfen hatte die Opposition mehrfach den Rücktritt der Regierung gefordert. Im vergangenen Monat hatte die Regierungspartei eine Demonstration abgesagt, nachdem bei Protesten der Opposition vier Menschen erschossen worden waren.  Albanien: Albanische Regierungspartei feiert Ende des Kommunismus 5. #705
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Robert de Niro : Kam gjak Shqiptar

  min.3;50  E' interessante ciņ che Robert De Niro ha detto durante la partecipazione al festival di Sanremo di quest'anno!
  Una lezione per molte persone che "si vergognano di essere albanesi"!!!
  Non penso che uno deve essere grande per non vergognarsi di ciņ che č, della cultura di provenienza, e tutto ciņ deve essere una base forte da arricchire con il lavoro personale.

  BalkanWeb » Faqja Kryesore

 6. #706

  Registriert seit
  26.12.2010
  Beiträge
  2.419
  krass

 7. #707

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Nis shpėrndarja e targave tė reja


  Qė prej ditės sė sotme ka nisur shpėrndarja e targave tė reja.

  Ministria e Punėve Publike dhe Transportit, njoftoi tė shtunėn tė gjithė poseduesit e mjeteve motorike, se pranė drejtorive Rajonale tė Shėrbimit tė Transportit Rrugorė ka filluar targimi i mjeteve me modelin e ri tė targave, targė kjo e ideuar sipas direktivave dhe standardeve tė Komunitetit Evropian.

  Ky shėrbim, do te kryet nė rastin e targimit tė parė tė mjetit, apo dėmtimit tė targave ekzistuese, me tė njėjtat tarifa qė kanė ekzistuar edhe mė parė. ”Risi tjetėr e kėtij procesi ėshtė se pėr herė tė pare pajisen me targa tė veēanta edhe makineritė bujqėsore, makineritė e ndėrtimit si dhe rimorkiot, kėshtu qė ftojmė tė gjithė poseduesit e kėtyre mjeteve tė paraqiten pranė drejtorive te transportit rrugor pėr tė kryer targimin e kėtyre mjeteve”, thuhet nė njoftim.

  Gjithashtu, MPPT-ja thotė se pėr sa i pėrket procedues sė aplikimit pėr pajisje me targė ajo mbetet e njėjtė si mė pare ndėrsa afati i kryerjes sė kėtij shėrbimi ėshtė brenda ditės. “Gjithashtu njoftojmė se zėvendėsimi i targave tė vjetra, me targat e reja ,do tė bėhet nė mėnyrė graduale. Me pėrfundimin e kėtij procesi do tė kemi njė regjistėr real tė mjeteve qė qarkullojnė nė territorin e Shqipėrisė”, thuhet mė tej.
  http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/32293/

 8. #708

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Albania and Japan plan to sign sign economic cooperation agreements


  Albania’s Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, Mr. Edmond Haxhinasto received the Ambassador of Japan, Hiroyasu Ando, resident in Rome, who is in Tirana on the occasion of the Japanese Cultural Week. Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, Mr. Haxhinasto thanked Ambassador Ando for the Japanese support for Albania and expressed the will of the Albanian Government to step up the cooperation between the two countries further. He commended the interest by Japanese companies to invest in Albania and encouraged the boost of their presence in our country. Japanese Ambassador, Mr. Ando praised the level of relations between the two countries and expressed his commitment to strengthen them both through exchanges in the field of culture and visits by senior Japanese officials in Albania. During the meeting, Albania's Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, Mr. Haxhinasto asked for the further facilitation of the movement of Albanian citizens to Japan and the conclusion of some agreements in the area of economic cooperation between the two countries.
  Balkans.com Business News : Albania and Japan plan to sign sign economic cooperation agreements

 9. #709

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Albanian parliament adopts law to help returnees from Europe


  Parliament adopted a law Monday (February 21st) for repatriated Albanians from Europe, excluding them from customs tax in order to assist their reintegration. The returnees, be they volunteer or returned by force, will be able to bring personal and business equipment without taxes to start a new career in their homeland, as required by the EU. They will also be offered consultations regarding investments, loans and accommodations. Furthermore, their children will receive specialised coursework and curriculum. The opposition supported the measure, but said the government should have provided cost analysis.


  Albanian parliament adopts law to help returnees from Europe (SETimes.com) 10. #710

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Miratohet strategjia kombėtare pėr sigurinė rrugore


  Qeveria miratoi dje "Strategjinė kombėtare tė sigurisė rrugore 2011 – 2020" dhe "Planin e veprimit pėr sigurinė rrugore 2011 – 2015", qė synon tė pėrmirėsojė sigurinė rrugore dhe tė ulė numrin e aksidenteve rrugore.  Kėshilli i Ministrave ngarkon ministritė e linjės tė hartojnė programet e punės pėr ndjekjen dhe zbatimin e Strategjisė dhe Planit tė veprimit, mbėshtetur nė buxhetin e tyre.

  Ndėrkohė, ēdo gjashtė muaj grupet pėrkatėse tė punės duhet tė dėrgojnė informacion nė sekretarinė teknike tė Komitetit Ndėrministror tė Sigurisė Rrugore (KNSRr) pėr zbatimin e planit tė veprimit tė periudhės respektive.
  http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/32503/

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16