BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 72 von 113 ErsteErste ... 226268697071727374757682 ... LetzteLetzte
Ergebnis 711 bis 720 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.637 Aufrufe

 1. #711

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Investimet nė Shqipėri, Kooperacioni Italian: Po shtohet interesi


  Zhvillimi ekonomik nė Shqipėri dhe krijimi i njė klime tė pėrshtatshme pėr investime vlerėsohet vazhdimisht nga qeveria italiane.

  Drejtori i programit tė Kooperacionit Italian pėr Zhvillim nė vendin tonė, thekson se ėshtė rritur interesi i investitorėve italianė pėr tė investuar kapitalin e tyre nė Shqipėri.

  Asistenca e programit Italian nė Shqipėri jepet pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme dhe ka njė vlerė prej 45 milionė euro.
  Investimet nė Shqipėri, Kooperacioni Italian: Po shtohet interesi | ABC News

 2. #712
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  “Pravda”: Maqedonia do tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės
  28-02-2011 19:55 CET
  Gazeta ruse “Pravda”, nė njė koment tė saj tė titulluar “Nė prag tė shpėrthimit sllavo-shqiptar”, shkruan se nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen Maqedonia tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa komuniteti maqedonas tė jetė pakicė nė kėto dy vende.

  “Pika e ardhshme ndezėse nė botė mund tė jetė ish-republika jugosllave e Maqedonisė. Nuk pėrjashtohet qė ky vend shumė shpejt tė shndėrrohet nė njė arenė pėr qėrim tė hesapeve midis sllavėve dhe shqiptarėve”, komenton nė edicionin e sotėm gazeta ruse “Pravda”, transmeton agjencia e lajmeve INA.

  Historiani rus pėr Ballkanin, Vladimir Putjatin vlerėson se shtetėsia e Maqedonisė varet nga njė kėrcėnim serioz.

  “Shumė maqedonas kanė pėrfituar pasaportėn bullgare. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen territori i Maqedonisė tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa maqedonasit tė mbeten pakica kombėtare nė tė dyja vendet. Rol kryesor nė mbijetesėn e Maqedonisė sė pavarur do tė mund tė luaj Serbia, por pozicioni kompleks politiko-ekonomik i kėtij vendi, nuk i lejon qė tė jetė faktor stabilizues nė Ballkan”, vlerėson historiani Putjatin.

  Nė shkrimin e gazetės nėnvizohet edhe incidenti nė Kalanė e Shkupit midis maqedonasve dhe shqiptarėve.

  “Shqiptarėve nuk i pėlqen ajo qė nė qendėr tė qytetit tė paraqitet njė muze, ndėrsa e tė cilit i ngjan njė kishe ortodokse”, thuhet nė tekst.

  Gazeta ruse “Pravda” shkruan edhe pėr konfliktin e vitit 2001 dhe situatėn mė pas.

  “Nė shkurt tė vitit 2001, shqiptarėt nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia tė bashkuar nė tė ashtuquajturėn UĒK filluan luftėn e armatosur me armatėn dhe ushtrinė maqedonase. Vetėm gjashtė muaj pas kėtyre luftimeve tė armatosura, nėn presionin e NATO-s dhe BE-sė, palėt nė konflikt u ulėn nė tryezėn e negociatave, duke nėnshkruar Marrėveshjen e Ohrit. Kjo marrėveshje mundėsoi qė gjuha shqipe ku shqiptarėt janė mbi 20 pėr qind tė jetė zyrtare”, shkruan “Pravda”.

  Mė tej nė artikull theksohet fakti qė politikanėt shqiptarė u pėrfshinė nė Qeverinė e Maqedonisė, ndėrsa filloi emetimi i njė kanali nė gjuhėn shqipe nė televizionin shtetėror. Sipas gazetės nė fjalė, kjo nėnkupton se bėhet fjalė pėr federalizmin e Maqedonisė.

  “Por, megjithatė kjo nuk i ndaloi nacionalistėt shqiptarė, tė cilėt vazhduan me presionet ndaj pushteteve lokale dhe nė vitin 2005 pėrfituan tė drejtėn e valėvitjes sė flamurit nė territoret e Maqedonisė, ku shumica e popullsisė ėshtė shqiptare. Disa nga politikanėt nuk hezituan tė theksojnė hapur se territoret shqiptare nė Maqedoni patjetėr duhet tė bashkohen me Kosovėn, ndėrsa mė vonė edhe me Shqipėrinė”, shkruan nė fund gazeta ruse “Pravda”.

  Zėri • INFO - Ditari - Ballkan&Bot - Pravda: Maqedonia do t ndahet midis Bullgaris dhe Kosovs

 3. #713

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Albania is officially free from the threat of mines says UNDP

  Balkans.com Business News : Albania is officially free from the threat of mines says UNDP

  Albanien nun offiziel komplett Minenfrei.

 4. #714

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Albania to open highway Tirana-Elbasan bids on March 3rd


  On March 3 opened bids for Albania's highway Tirana-Elbasan. The news was given by Prime Minister Sali Berisha, who announced that the fund is fully insured. According to Berisha, the tunnel and this highway segment is the most important factors of the two major corridors, the corridor 8 and other national corridor as the axis of the south. "The companies involved are among the largest and best in Europe and the World, the construction time will be 18 months, that will be inaugurated in early 2013, there will of course invite the anti-tunnel group to participate the inauguration, for and they will then go to Elbasan tunnel "- Albania's Prime Minister Berisha said, adding that its construction significantly reduces the distance by Albania in Tirana and gives a completely new configuration according to Panorama News.  Balkans.com Business News : Albania to open highway Tirana-Elbasan bids on March 3rd

 5. #715

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Vlorė, sekuestrohet 165 kg drogė

  Njė sasi prej 165 kg drogė e llojit kanabis sativa ėshtė sekuestruar mbrėmė nga policia e Vlorės nga njė operacion i koduar “Pranvera” ndėrkohė qė ėshtė arrestuar drejtuesi i automjetit qė po transportonte lėndėn narkotike.  Sasia e drogės u bllokua nė afėrsi tė fshatit Peshkėpi, 15 km nė lindje tė Vlorės, ku ka pėrfunduar nė pranga shtetasi Klodian Llanaj, 33-vjeē.

  Policia sqaroi se po hetohet pėr tė saktėsuar destinacionin e lėndės narkotike, ndėrsa paraprakisht mendohet se ajo do tė trafikohej drejt Italisė.

  Gjatė kontrollit mė tė imtėsishėm tė automjetit, ju gjet dhe ju sekuestrua, njė armė zjarri tip automatik model 56 (Kallashnikov) me dy krehra tė mbushur me 60 fishekė tė kalibrit 7.62mm.

  Burimet thanė se, nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė kėtė ngjarje tė ketė tė implikuar tė tjerė, gjė qė do tė saktėsohet nė vijim tė hetimeve.
  Gazeta Start: Vlorė, sekuestrohet 165 kg drogė

 6. #716
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Pse qeveria e Shqipėrisė po e injoron 100-vjetorin e Kryengritjes sė Malėsisė sė Madhe?

  03/03/2011 08:39:00


  Nga Gjekё Gjonlekaj / New York

  Tё gjitha kombet e qytetёruara i nderojnё pёrvjetorёt e kryengritjeve pёr liri dhe pavarёsi. Bile pёrvjetorёt jubilarё i nderojnё edhe mё shumё. Kёtё muaj pikёrisht me 24 Mars ёshtё 100-vjetori i fillimit tё Kryengritjes sё Malёsisё sё Madhe. Kjo ёshtё njё datё e shёnuar nё historinё e popullit shqiptar. Shqipёria ishte bastioni i fundit otoman nё Ballkan. S’ka dyshim se pёr rёnien e kёsaj Perandorie kontribuan shumё shtetet e mёdha evropiane. Nё atё kohё tё gjitha vendet ballkanike pёrveē Shqipёrisё kishin fituar pavarёsinё. Fuqitё perёndimore kёrkonin mundёsinё e fillimit tё njё lufte pёr pavarёsinё e Shqipёrisё. Diplomatёt dhe politikanёt e huaj kёrkonin krahinёn rajonet shqiptare mё anti-osmane. Natyrisht se Malёsia e Madhe i plotёsonte kushtet mё mirё se asnjё krahinё tjetёr e Shqipёrisё. Malёsia e Madhe ishte e lidhur ngushtё me Shkodrёn dhe intelektualёt e saj. Ky qytet iliro-shqiptar kishte traditё tё madhe kulturore dhe revolucionare. Nё Shkodёr dhe nё malёsitё e saj ishin pjekur kushtet pёr kryengritje. Prijёsit malёsorё tё Kryengritjes kishin lidhje me intelektualёt e Shkodrёs dhe qyteteve tё tjera shqiptare deri nё Vlorё, Korēё e Gjirokastёr. Ata kishin bashkёpunuar ngushtё edhe me prijёsit e kryengritjeve tё Kosovёs. Kryengritja e Malёsisё sё Madhe pёr pavarёsi kishte karakter gjithkombёtar. Nuk ishte luftё krahinore. Bile Memorandumi i Grecёs ёshtё dokumenti mё i fuqishёm pёr karakterin gjithkombёtar tё kёsaj Kryengritjeje.

  Pёr prijёsin e Kryengritjes sё Malёsisё sё Madhe Dedё Gjo’Lulin kisha dёgjuar shumё nё vendlindjen time. Atje flitej mё shumё pёr Dedё Gjo’Lulin se pёr asnjё prijёs tjetёr shqiptar. Rapsodёt, gjamtarёt dhe trimat e shquar tё Mbishkodrёs kёndonin,gjёmonin dhe flisnin me zё tё lartё pёr kryetrimin e Shqipёrisё Dedё Gjo’Lulin. Nё Jugosllavi ishte i ndaluar emri i Dedё Gjo’Lulit,por populli nuk ēante kokёn pёr cenzurёn. Edhe nё Kosovё kёndonin me dashuri e respekt pёr trimin tonё legjendar. Dy bijat e Dedё Gjo’Lulit-Meria dhe Narja—kanё qenё tё martuara nё vendlindjen time. Ato kanё qenё tё martuara nё dy prej familjeve mё fisnike tё vendlindjes sime. Meria ishte e martuar nё shtёpinё bujare tё Mirash Gjokёs,ndёrsa Narja ishte e martuar pёr Gala Smajlin shumё i pёrmendur pёr trimёri dhe urti.Meri Dedёn e kisha afёr me shtёpi. Ajo fliste gjithmonё pёr babain e saj Dedё Gjo’Lulin dhe vёllazёrit Gjergjin e Kolёn. Meri Dedja ishte njё plakё shumё e qetё. E kam dёgjuar shumё herё duke vajtuar babain e saj Dedё Gjo’Lulin dhe vёllazёrit e saj. Ndёrsa motra e saj Nare Dedja ishte gojtare dhe vajtore e pёrmendur. Mirash Gjoka dhe Gala Smajli kanё qenё miqtё mё besnikё tё Dedё Gjo’Lulit dhe atje nё shtёpinё e tyre u strehua me bashkёluftёtarёt e tij. Nё Triesh gjeti mbёshtetje tё madhe. Nё shkollat tona shqipe nё Mal tё Zi, emri i Dedё Gjo’Lulit ishte i ndaluar. Pёr jetёn dhe veprimtarinё e tij dёgjonim vetёm Radio-Tiranёn. Ky radiostacion i fuqishёm shqiptar transmetonte kёngё shumё tё bukura dhe melodike pёr heroin tonё kombёtar. Disa tё moshuar recitonin kёngёn “Dedё Gjo’Luli” tё Gjergj Fishtёs botuar nё “Lahutёn e Malёsisё”.

  Nё janar tё vitit 1970 u vendosa nё Itali nё rrugё e sipёr pёr Shtetet e Bashkuara. Nё Romё gjeta njё plejadё intelektualёsh shqiptarё qё ishin larguar nga Shqipёria pas Luftёs sё Dytё Botёrore. Nё takimet shqiptare nё Romё, Lin Delia kёndonte pёr Dedё Gjo’Lulin. Ernest Koliqi shkruante e fliste me respekt tё madh,bile shkrimet e tij pёr Dedё Gjo’Lulin janё botuar nё revistёn “Shejzat”. Kёshtu vepronin Karl Gurakuqi e Martin Camaj. Pas disa muajsh imigruam nё Shtetet e Bashkuara. Kёtu gjetёm Koloninё Shqiptare tё Amerikёs tё Nolit dhe Konicёs.Shumica e mёrgimtarёve shqiptarё tё pas Luftёs sё Dytё Botёrore ishin vendosur nё Amerikё. Midis tyre kishte intelektualё,profesionistё dhe patriotё tё shquar qё kishin bёrё shumё pёr Shqipёrinё. Nё takimet e ndryshme kombёtare ata flisnin me respekt pёr trimat shqiptarё tё Shqipёrisё dhe tё Kosovёs. Para Luftёs sё Dytё Botёrore kishin mёsuar historinё e vёrtetё tё Shqipёrisё. Ishin objektiv. Nuk e di pse por shqiptarёt e Jugut i nderonin mё shumё Dedё Gjo’Lulin dhe Isa Boletinin. Ata ishin mё objektiv se shqiptarёt e Veriut. Flisnin e kёndonin me pasion pёr Dedё Gjo’Lulin. Kam takuar dhjetra tё tillё. Ata zgjuan edhe mё shumё kurajon time pёr Dedё Gjo’Lulin dhe Kryengritjen e Malёsisё.Ata nuk ishin fisnor. Shumica nga ata kishin mbaruar studimet universitare nё Evropё dhe nё Amerikё. Kishin lexuar shkrimet e intelektualёve tё Bostonit pёr Kryengritjen e Malёsisё sё Madhe. Kolonia Shqiptare e Amerikёs kishte dhёnё mbёshtetje tё madhe morale dhe materiale pёr Kryengritjen e Malёsisё. Fan Noli dhe shumё patriotё e publiēistё tё tjerё tё Bostonit u angazhuan fuqishёm nё mbёshtje tё kёsaj lufte pёr liri. Ata e bёnё tё njohur kёtё luftё nё Amerikё. Fan Noli nё shkrimet dhe fjalimet e tij e krahasonte Kryengritjen e Malёsisё pёr pavarёsinё e Shqipёrisё me Luftёn e George Washington-it pёr pavarёsinё e Amerikёs. Nё malёsorёt shqiptarё tё Malёsisё sё Madhe gjetёm terrenin e pёrgatitur pёr tё nderuar Kryetrimin tonё shqiptar Dedё Gjo’Lulin. Malёsorёt shqiptarё tё Amerikёs pёr 40 vjet me radhё e pёrkutojnё 24 Marsin e vitit 1911. Qysh atёherё e sot janё ftuar personalitete tё shquara nga tokat shqiptare pёr fjalime e ligjёrata. Nё Amerikё janё themeluar fondacione e shoqata me emrin e kryetrimit tё Malёsisё dhe gjithё Shqipёrisё. Kёtu nё Shtetet E Bashkuara kёndojnё pёr kёtё periudhё historike njёsoj siē kёndonin arbёreshёt e Italisё pёr Skёnderbeun dhe Morenё e tyre tё dashur. Kryengritja e Malёsisё sё Madhe filloi me 24 Mars tё vitit 1911. Njё ditё mё vonё domethёnё 25 Mars tё vitit 1911 nё Qepurr tё Hotit u vranё 9 hoten nga ushtria turke.U plagosёn rёndё disa tё tjerё. Nё atё betejё u vra prijёsi legjendar Kolё Marash Vata. Atё ditё u vranё djemtё dhe burrat mё nё zё tё Hotit. Rёnia e tyre e tmerroi Malёsinё e Madhe dhe gjithё Shqipёrinё. Pёr Dedё Gjo’Lulin dhe trimat e Malёsisё sё Madhe ka shkruar shtypi mё serioz i botёs. Kjo luftё i vuri nё lёvizje kancelaritё evropiane. U aktivizuan tё gjitha kolonitё shqiptare nё botё. Nё kёtё Luftё u hartua dhe nёnshkrua Memorandumi i Grecёs,qё padyshim ёshtё dokumenti mё i rёndёsishёm pёr ēёshtjen shqiptare para Deklaratёs pёr Shpalljen sё Pavarёsisё sё Shqipёrisё nё Vlorё. Kryengritja e Malёsisё sё Madhe ishte gjithёshqiptare, ishte evropiane dhe amerikane, ashtu siē ishte Kryengritja e Kosovёs e vitit 1998. Kёto dy kryengritje sollёn pavarёsinё e Shqipёrisё dhe pavarёsinё e Kosovёs.

  Nuk e kuptojmё politikёn shqiptare pse nuk e nderon kёtё datё historike. Pas rёnies sё diktaturёs ёshtё bёrё edhe mё pak pёr nderin dhe lavdinё e Kryengritjes sё Malёsisё sё Madhe. Pёr mё shumё se 20 vjet nuk kam dёgjuar njё udhёheqёs tё lartё shqiptar qё tё pёrmend emrin e Dedё Gjo’Lulit nё asnjё ceremoni tё pavarёsisё kombёtare. Asnjё president,asnjё kryeministёr dhe asnjё politikan tjetёr nuk i ka thёnё dy fjalё pёr trimin tonё legjendar. Nuk ekziston asnjё portret i Dedё Gjo’Lulit nё zyrat me rёndёsi tё Shqipёrisё. Asnjё monument dhe asnjё shesh ose bulevard. Vitin e kaluar Kryeministri i Shqipёrisё Sali Berisha paralajmёroi zyrtarisht parapёrgatitjet pёr 100-vjetorin e Pavarёsisё sё Shqipёrisё,por nuk e tha asnjё fjalё pёr

  100-vjetorin e Kryengritjes sё Malёsisё sё Madhe. Bile edhe kryetarja shkodrane e Parlamentit tё Shqipёrisё Josefina Topalli po e injoron kёtё periudhё tё lavdishme historike. Si bijё e kёtij qyteti historik tё njё familjeje tё pёrmendur Ajo duhej tё bёnte diēka pёr kёtё ēёshtje. Intelektualёt patriotё tё Shkodrёs qё janё nderi i Shqipёrisё bashkёpunuan sinqerisht me Dedё Gjo’Lulin dhe trimat e tjerё shqiptarё. Pёr Kryetrimin e Malёsisё sё Madhe kanё shkruar poetёt dhe shkrimtarёt mё tё njohur shqiptarё duke filluar nga Gjergj Fishta, Ismail Kadare dhe Rexhep Qosja. Pasardhёsit e Dedё Gjo’Lulit nё Amerikё kanё bёrё shumё pёr demokratizimin e Shqipёrisё dhe pavarёsinё e Kosovёs.Njё dyzinё malsorёsh shqiptarё tё Amerikёs shkuan nё luftё pёr lirinё e Kosovёs. Tё gjithё politikanёt, intelektualёt dhe klerikёt e Shqipёrisё dhe tё Kosovёs e mё gjerё u pritёn me nderime nё mjediset e malёsorёve nё Amerikё. Bёhet pyetje, pse politika nё pushtet e qiti nё harresё kёtё periudhё historike? Nё ceremoninё e rivarrimit tё eshtrave tё Dom Nikollё Kaēorrit Sali Berisha tha se Shqipёrinё e ēliruan luftёtarёt e Kosovёs nё krye me Isa Boletinin dhe Hasan Prishtinёn. Kontributi i tyre pёr ēlirimin e Shqipёrisё nuk diskutohet, por bёhet pyejte pse injorohet Kryengritja e Malёsisё sё Madhe nё krye me Dedё Gjo’Lulin?

  Pёr Epopenё e Malёsisё sё Madhe dhe Dedё Gjo’Lulin kanё shkruar mё shumё se 100 autorё shqiptarё dhe tё huaj. Shqiptarёt malёsorё tё Amerikёs, bёjnё pyetje pse kёshtu? Winston Churchill-i ka thёnё: “Mё shumё kam frikё ata qё mё injorojnё se ata qё mё kundёrshtojnё”.

 7. #717

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Products "Made in Albania", has increased by 152% compared with the first two months of 2010


  Albania's Premier Berisha said, on Tuesday, during the Council of Ministers that the budget revenues of the two first months of this year are about 10-11% higher than the same period a year passed. The Premier stressed that this is very positive news, which guarantees the fulfillment of all obligations and promises, specifically salaries and pensions. "Overcoming the double-digit revenue compared to last year is also a very powerful indicator of a vibrant economic growth of this country." Said the prime minister. The Prime Minister also announced that the export of products to Albania proper, thus the products "Made in Albania", has increased by 152% compared with the first two months of 2010, thus realizing the largest increase ever recorded.
  The premier said that exports' Made in Albania "are today with a manifold increase in exports compared to import material and that development is extremely important, but on the other hand said the Prime Minister, with this growing trend, Albania will be the only country that in a period of two years mbidyfishon country exports.
  Prime Minister emphasized that with 152% growth in exports "Made in Albania" these two months is evidence of a strong rate of employment of Albanian citizens. Among other things the prime minister stressed that the significance of these developments is the manifold, a first proof of the indisputable success of reform implementation and comprehensive undertaken by the government, the functioning of the rule of law, and a successful war against corruption.
  Balkans.com Business News : Products "Made in Albania", has increased by 152% compared with the first two months of 2010

 8. #718

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Nis punimet rruga “Mars 91” nė Durrės, do lehtėsojė trafikun nė qytet


  Kryetari i Bashkisė sė Durrėsit, Vangjush Dako, ka pėruruar fillimin e punimeve tė rrugės sė re “Mars 91”, e cila ėshtė rruga paralel me murin e Portit.

  Sot nisen punimet pėr Lotin e I tė kėsaj rruge me njė vlerė investimi 56.794.500 lekė, investim nga buxheti i Bashkisė. Kjo do tė jetė njė arterie shumė e rėndėsishme e qytetit qė do tė lehtėsojė shumė trafikun nė Durrės, por njėkohėsisht do tė jetė edhe njė rrugė me parametra evropianė.

  Kryebashkiaku Dako deklaroi se kjo rrugė ėshtė mbajtur e bllokuar 4 vjet pėr arsye politike nga ana e pėrfaqėsuesve tė pushtetit qendror, por tashmė kjo rrugė do tė bėhet sepse i shėrben tė gjithė qytetarėve tė Durrėsit dhe i shėrben shumė interesave tė qytetit.

  Ndėrtimi i kėsaj rruge ėshtė miratuar me vendim tė KRRTRSH nė 2007, me miratimin e Planit Rregullues te Qendrės Historike Qytetit.

  Me ndėrtimin e kėsaj rruge, qytetarėt e Durrėsit do tė gjejnė mė shume liri nė lėvizjet e automjeteve, nuk do tė ketė ndotje tė ajrit apo ndotje akustike nė qytet nga trafiku. “Rruga Mars 91” do tė ketė 24 200 m2 korsi tė asfaltuara makinash, 5 920 m2 korsi tė asfaltuara biēikletash, 4 930 m2 trotuare, 416 pemė, 246 ndriēues rrugorė etj.

  Projekti pėrmban tė gjitha elementet e njė rruge me standarte europiane, do tė ketė korsi pėr biēikletat, katėr korsi lėvizje per makinat, korsi parkimi, pemė si dhe njė brez i gjelbėr, tė cilat i japin rrugės dhe njė peisazh panoramik.  Nis punimet rruga ?Mars 91? nė Durrės, do lehtėsojė trafikun nė qytet | ABC News
  So soll es dann aussehen.

 9. #719

  Registriert seit
  26.12.2010
  Beiträge
  2.419
  Perfekt die Straße war nämlich etwas kaotisch.

 10. #720

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Investime pėr 500 km rrugė rurale gjatė 2011-s


  Njė shumė prej 72 milionė dollarėsh do tė investohet kėtė vit pėr ndėrtimin e 500 km rrugė dytėsore nė gjithė vendin.


  Pėr kėtė arsye, u zhvillua sot mbledhja e Bordit Drejtues tė Fondit Shqiptar tė Zhvillimit (FSHZH), qė kryesohet nga Ministri pėr Inovacionin dhe Teknologjinė e Informacionit, Genc Pollo, dhe ku morėn pjesė Ministri i Ekonomisė, Ritvan Bode, Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu si dhe pushtetarė vendorė.

  Gjatė kėsaj mbledhje u miratua buxheti pėr vitin 2011 me njė vlerė totale 9 miliardė e 830 milionė lekė, (10 milionė USD) ose sa dyfishi i buxhetit te vitit 2010 dhe katėrfishi i buxhetit tė vitit 2009, financuar nga bankat zhvillimore dhe buxheti i shtetit. “Gjatė vitit 2010 nga FSHZH u zbatuan kontrata nė vlerė 100 milion USD dhe janė siguruar 233 milionė USD pėr projekte nė vijim", tha ministri Pollo, i cili shtoi se "buxheti dyfishohet pėr projektin 'Rrugėt Dytėsore' pėr tė ndėrtuar afro 500 km rrugė nė gjithė vendin".

  "Projekti i iniciuar nė 2008-ėn, me vlerė totale rreth 400 milionė USD, qė pritet tė rritet, financohet nga Qeveria shqiptare dhe banka zhvillimore, si Banka Botėrore, CEB, BEI, BERZH, IPA OFID, Banka Islamike pėr Zhvillim (IDB). Ky projekt ėshtė vlerėsuar i shkėlqyer nga Banka Botėrore. Gjithashtu sapo ėshtė negociuar me KfW dhe IPA pėr njė projekt pėr uljen e varfėrisė me vlerė afro 41 milionė USD pėr rrugėt rurale dhe ujėsjellsat nė Qarqet Shkodėr, Kukės e Dibėr", tha Pollo.  Gazeta Start: Investime pėr 500 km rrugė rurale gjatė 2011-s

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6644
  Letzter Beitrag: Heute, 16:55
 2. Antworten: 4403
  Letzter Beitrag: Heute, 09:06
 3. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16