BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 73 von 113 ErsteErste ... 236369707172737475767783 ... LetzteLetzte
Ergebnis 721 bis 730 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.430 Aufrufe

 1. #721

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  bravo shqiperi bravo vetem nga kosova spo shekojm asnje ndryshim

 2. #722

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Aparaturė moderne pėr trajtimin e gurėve nė veshka


  Tė gjithė ata pacientė qė vuajnė nga gurėt nė veshka, tashmė nuk do tė duhen operacion pėr t’i nxjerrė ato.
  Njė aparaturė e re pranė Qendrės Spitalore Universitare nė Tiranė, e quajtur Lipotriptia, do tė bėjė tė mundur trajtimin e gurėve duke i thėrrmuar ato.

  "Ėshtė kėnaqėsi qė shėrbime tė reja dhe bashkėkohore bėhen pjesė e praktikės sė zakonshme mjekėsore, qė do tė thotė gjithnjė e mė shumė qytetarėt shqiptarė kanė mundėsi tė marrin nė strukturat publike shėrbime ekslente", tha ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili. Kreu i Shėndetėsisė sqaroi se niveli i aparaturės qė u inagurua sot ėshtė bashkėkohor, i njėjtė me atė nė perėndim, ēka do tė thotė qė ecim nė rrugėn e njė cilėsie tė konsoliduar shėrbimi. “Janė ultratingujt qė bėjnė thėrrmimin e gurit.

  Tė sėmurėt qė kanė gur nėn 2 cm mund tė trajtohen kėtu, ata qė e kanė mbi 2 cm duhet t’i nėnshtrohen procedurave kirurgjikale, por njė pjesė e tė sėmurėve pėrfitojnė nga kjo”, tha Shefi i Shėrbimit tė Urologjisė, Mustafa Xhani.

  Sipas tij, kjo aparaturė ėshtė unike nė shėrbimin publik, ndėrsa ėshtė vėnė nė punė prej tre muajsh me njė kapacitet prej rreth 4 pacientė nė ditė. Nė sistemin publik njė i sėmurė, nėse ėshtė i siguruar, paguan 1 800 lekė pėr kėtė shėrbim dhe nėse nuk ėshtė i siguruar, 18 000 lekė.  Gazeta Start: Aparaturė moderne pėr trajtimin e gurėve nė veshka

 3. #723
  Avatar von AulOn

  Registriert seit
  19.10.2008
  Beiträge
  2.789
  TRANSOILGROUP AG (Schweiz) hat eines der größten Ölfelder Europas übernommen

  TRANSOILGROUP AG (Schweiz) hat eines der größten Ölfelder Europas übernommen
  Die TRANSOILGROUP AG verfügt durch die Übernahme des Visoka Ölfeld in Albanien über geschätzte 750 Millionen Barrels förderbare Ölreserven. Das Vorkommen gehört zu den grössten bekannten Ölreserven auf dem europäischen Festland.
  Die Preissteigerungen am Rohölmarkt wirken sich positiv auf die Wertentwicklung und die Ertragslage der TRANSOILGROUP AG aus. Die Aktien der Gesellschaft werden weltweit OTC (Handelsplatz Schweiz) über die Banksysteme unter der ISIN-Nr.CH0116923142 gehandelt.
  Die Kursentwicklung kann auf der Homepage Transoilgroup: HOME mitverfolgt werden.

 4. #724

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Basha: Brenda vitit, policia mjetet mė moderne

  Nė ambientet e Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut Tiranė u zhvillua ceremonia e gradimit pėr Grupin e Katėrt tė implementimit tė Patrullės sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, pėr 64-punonjės policie.
  I pranishėm nė kėtė ceremoni ministri i Brendshėm, Lulzim Basha ēmoi se “si pjesė e saj, ju ēoni mė pėrpara misionin e shenjtė pėr tė cilin kanė punuar dhe sakrifikuar ēdo ditė mijėra efektiva”.

  Ai shtoi se, 64 oficerėt e sapodiplomuar si inspektorė nė strukturė do t’i bashkėngjiten strukturave tė Rendit nė Policinė e Tiranės, tė cilėve ju drejtua: “Duke u bėrė pjesė e kėsaj Patrulle, ju ēoni pėrpara misionin e shenjtė pėr tė cilin kanė punuar dhe sakrifikuar ēdo ditė dhjetra e mijėra kolegė tuaj nė gjithė vendin. Ne nuk inagurojmė thjesht gradimin tuaj si inspektorė, por mirėpresim shtimin e radhėve tė atyre qė janė engjėjt mbrojtės tė kėtij qyteti, njerėzve qė natėn dhe ditėn janė nė mbrojtje tė jetės dhe biznesit dhe se asgjė nuk ėshtė mė e rėndėsishme se sa bashkimi i vullnetit me interesat e qytetarėve".

  Basha foli edhe pėr vendosjen e kamerave tė sigurisė nė qytetet e mėdha, duke deklaruar se "brenda kėtij viti, Policia do tė ketė pajisjet mė moderne qė ofrojnė standardet, ato tė vėzhgimit pamor pėr gjithė kryeqytetin pėr njė shėrbim mė tė mirė dhe tė sigurt ndaj komunitetit tė Tiranės dhe jo vetėm".
  Gazeta Start: Basha: Brenda vitit, policia mjetet mė moderne

 5. #725
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Maqedoni, do tė formohet Lėvizja “VETĖVENDOSJE!”  Lėvizja e pagėzuar “VETĖVENDOSJE!” sikur e Albin Kurtit sė shpejti pritet tė zyrtarizohet edhe nė Maqedoni, njė iniciativė qė vjen nga Kėshilli i Organizatave Shqiptare (KOSH). Pėrfaqėsues tė KOSH thanė se sė shpejti themelohet lėvizja, por nuk jepen detaje se a do tė jetė ajo degė e lėvizjes qė drejtohet nga Albin Kurti, apo ndonjė organizėm i veēantė nė Maqedoni.

  “Degradimi i faktorit politik shqiptar deri nė nihilizėm, po i detyron forcat e shėndosha shqiptare tė organizohen dhe tė veprojnė nė mėnyrė jashtė institucionale, nė njė lėvizje, qė do tė quhet Lėvizja ‘VETĖVENDOSJE!’, e pėrbėrė nga rreth 40 organizata joqeveritare dhe qytetare shqiptare nė Maqedoni.

  Kėto organizata pėrjashtojnė bashkėveprimin apo tė jenė pjesė e ndonjė skenari tė lidhur me partitė aktuale politike. Sipas tyre, nė asnjė rast iniciativa nuk ka prapavijė tė caktuar politike tė ndėrlidhur me ndonjė subjekt politik, por modeli i funksionimit do tė jetė njė lėvizje simotėr, por deri tani tė pakonfirmuar si pjesė e bėrthamės sė Lėvizjes “VETĖVENDOSJE!” nė Kosovė. /ina/albeu/
  Maqedoni, do te formohet Levizja “VETĖVENDOSJE!”

 6. #726
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Diasporės i ndalohet deklarimi i kombėsisė, fesė dhe gjuhės amtare

  13/03/2011 22:25:00


  Nė regjistrimin e popullsisė qė nė Mal tė Zi do tė mbahet me 1 deri me 15 prill tė kėtij viti, tė gjithė ata qė jetojnė mė gjatė se njė vit jashtė Malit tė Zi, nuk do tė ju shėnohet kombėsia, feja dhe gjuha amtare.

  Pėrfaqėsuesja e MONSTAT, organizatės e cila do tė bėjė regjistrimin e popullsisė, Biljana Sekulovic ka shpjeguar se “ kur regjistruesit tė ju vijnė nė shtėpinė tuaj dhe ju u tregoni se keni anėtarė tė familjes tė cilėt gjinden jashtė Malit tė Zi, pėr mė gjatė se njė vit, ata do tė shėnojnė pėrgjigjet vetėm nė 6 pyetjet e para tė formės ”. Kjo do tė thotė se pėr mėrgimtarėt tonė, tė lindur nė Mal tė Zi, do tė ju shėnohet emri e mbiemri, gjinia, data dhe vendi i lindjes. Por do tė pėrjashtohet regjistrimi i kombėsisė, fesė dhe gjuhės amtarė.

  Nga MONSTAT-i kanė shpjeguar edhe njė herė se pyetjet pėr kombin, fenė dhe gjuhėn amtare nuk janė obliguese pėr regjistruesin, pra qytetarėt do tė deklarohen ose jo, sipas dėshirės sė tyre, kurse pėr diasporėn as nuk do tė merren nė pyetje.

  Sipas analizuesve tė shumtė rreth 2/3 e popullsisė shqiptare nga Malėsia jeton nė diasporė. /Malesia.Org/

 7. #727

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Studenti shqiptar nė Japoni, tregon tmerrin qė pėrjetoi

  Studenti Dorjen Malaj,me telefon nga Japonia pėr ABC News: Ishte makth, disa orė qyteti lėkundej nga tėrmeti

  Njė student shqiptar qė studion nė Japoni pėr psikologji, ka rrėfyer orėt e tmerrit tė pėrjetuara gjatė tėrmetit 8.9 ballė qė pėrfshiu kėtė vend.

  Studenti shqiptar Dorjen Malaj, i cili studion nė Japoni, ka treguar pėr ABC News nėpėrmjet telefonit makthin qė kanė pėrjetuar gjatė tėrmetit si dhe situatėn nė tė cilėn ndodhet aktualisht Japonia.

  Ndėr tė tjera Malaj ka thėnė se nė qytetin e Sendait janė gjithsej dy studentė shqiptarė, tė cilėt nuk janė lėnduar gjatė tėrmetit, por qė ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė fakti qe pritet tė bjerė njė tjetėr tėrmeti nė Japoni..

  Studenti shqiptar nė Japoni, tregon tmerrin qė pėrjetoi | ABC News

 8. #728

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  diskriminierung von MALESIA

  wo bleiben unsere politiker ?

 9. #729
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

 10. #730

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  FMN: Statistikat nė Shqipėri kanė bėrė progres

  Statistikat nė Shqipėri kanė bėrė njė progress tė dukshėm.

  Duke filluar nga viti 2006, tė dhėnat statistikore kanė qenė mė reale.

  Ėshtė ky raporti i fundit i Fondit Monetar Ndėrkombėtar mbi zhvillimet e statistikave nė vend i bėrė publik sė fundmi.

  Sipas raportit, pėrmirėsime janė shėnuar edhe nė publikimin e treguesve me Tregtinė e Jashtme.

  Tashmė prej dy vjetėsh Shqipėria publikon ritmet e rritjes sė Prodhimit tė Brendshėm Bruto, me bazė tremujore, thuhet nė raportin e Fondit Monetar Ndėrkombėtar.
  FMN: Statistikat nė Shqipėri kanė bėrė progres | ABC News

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6563
  Letzter Beitrag: Gestern, 13:00
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16