BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 74 von 113 ErsteErste ... 246470717273747576777884 ... LetzteLetzte
Ergebnis 731 bis 740 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.341 Aufrufe

 1. #731

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Qeveria vendos t’i japė 100 mijė dollarė Japonisė, si fond ndihme


  Qeveria vendosi sot tė kontribuojė me njė ndihmė modeste pėr Japoninė, duke ofruar mbėshtetje, solidaritet dhe 100 mijė dollarė amerikanė.

  Nė mbledhjen e qeverisė, kryeministri Berisha u shpreh se Japonia po pėrjeton njė ndėr katastrofat mė tė vėshtira nė historinė e saj.
  Por kreu i qeverisė shqiptare tha se Japonia ėshtė njė vend pėr t’u admiruar.

  Kjo pėr shkak tė potencialit tė jashtėzakonshėm me tė cilin vendi po e pėrballon tragjedinė.

  “Dėmet janė shumė tė mėdha, por mund tė kishin qenė shumė herė mė tė mėdha pėr ndonjė vend tė njė niveli tjetėr”, theksoi kryeministri Berisha.
  Qeveria vendos t?i japė 100 mijė dollarė Japonisė, si fond ndihme | ABC News 2. #732
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  Qeveria vendos t’i japė 100 mijė dollarė Japonisė, si fond ndihme


  Qeveria vendosi sot tė kontribuojė me njė ndihmė modeste pėr Japoninė, duke ofruar mbėshtetje, solidaritet dhe 100 mijė dollarė amerikanė.

  Nė mbledhjen e qeverisė, kryeministri Berisha u shpreh se Japonia po pėrjeton njė ndėr katastrofat mė tė vėshtira nė historinė e saj.
  Por kreu i qeverisė shqiptare tha se Japonia ėshtė njė vend pėr t’u admiruar.

  Kjo pėr shkak tė potencialit tė jashtėzakonshėm me tė cilin vendi po e pėrballon tragjedinė.

  “Dėmet janė shumė tė mėdha, por mund tė kishin qenė shumė herė mė tė mėdha pėr ndonjė vend tė njė niveli tjetėr”, theksoi kryeministri Berisha.
  Qeveria vendos t?i japė 100 mijė dollarė Japonisė, si fond ndihme | ABC News


  Sali Berisha ist der beste! 100 000 Dollar sind für Japan weniger als Peanuts, aber der gute Wille zählt! Bravo

 3. #733

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Zitat Zitat von IbishKajtazi Beitrag anzeigen
  Sali Berisha ist der beste! 100 000 Dollar sind für Japan weniger als Peanuts, aber der gute Wille zählt! Bravo

  Ein Albanien ohne Sali Berisha, ist zumindest für mich schon unvorstellbar.

 4. #734
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  Ein Albanien ohne Sali Berisha, ist zumindest für mich schon unvorstellbar.
  Für mich genauso wenig.

 5. #735

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Operacion antidrogė nė Tiranė, sekuestrohen 40 kg hashash


  Nga njė operacion i policisė sė Tiranės, janė sekuestruar tė enjten njė sasi prej 40 kilogramėsh drogė e llojit hahash.
  Droga u sekuestrua nė zonėn e Vorės, 20 kilometra larg Tiranės.

  Policia e Tiranės po vazhdon operacion pėr arrestimin e personave posedues tė lėndės narkotike. Ende nuk dihen emrat e tė arrestuarve, ndėrsa nė vijim do tė mėsohet mė shumė rreth operacionit antidrogė.  Gazeta Start: Operacion antidrogė nė Tiranė, sekuestrohen 40 kg hashash


  Hahash.. ^^

 6. #736

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Libra falas pėr emigrantėt, qeveria zgjidh ligjėrisht shqetėsimin


  Shumė herė, emigrantėt shqiptarė nėpėr botė, kanė ngritur shqetėsimin e mungesės sė teksteve shkollore tė posaēme qė fėmijėt e tyre tė kenė mundėsi tė mėsojnė shqip pavarėsisht mėsimeve qė ndjekin nė shkollėn e vendit ku jetojnė.

  Qeveria i jep fund ligjėrisht kėtij problemi.

  Librat e botuara posaēėrisht pėr kėtė kategori personash do tė blihen nga ministria e Arsimit dhe do t’u jepen falas emigrantėve.

  Jovani Kristiqi, kėshilltar i Ministrit tė Arsimit pėr Altertekstin, pohon se tekste shkollore tė veēanta do tė shtypen dhe shpėrndahen falas edhe pėr nxėnėsit qė do tė ndjekin arsimin profesional, fėmijėt romė dhe tė verbrit, nga klasa e parė deri nė klasė tė nėntė.  Libra falas pėr emigrantėt, qeveria zgjidh ligjėrisht shqetėsimin | ABC News

 7. #737

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Nėntė persona nė pranga pėr korrupsion


  Nėntė persona kanė rėnė nė prangat policisė tė akuzuar pėr korrupsion.
  Drejtoria Kundėr Krimit Financiar nė Policinė e Shtetit nė bashkėpunim me Njėsinė e Pėrbashkėt Hetimore “Task Forcė” nė Durrės, pas rreth 1 vit hetimi, finalizuan operacioni policor tė shtunėn rreth orės 19:00.

  Nė pranga ranė Paro Destan Laēi, 42-vjeē, banues nė Tiranė, me detyrė President i ekipit tė futbollit tė Rubikut, Edmond Gjergj Temali 42-vjeē banues nė Shkodėr, Agron Gjon Arusha, 36-vjeē banues nė Velipojė Shkodėr, Bledar Bashkim Kume, 25-vjeē , banues nė Laē, Kurbin, Kozma Lazri Kule 52-vjeē banues nė Berat, Shkėlqim Jashar Balliu, 45-vjeē, banues nė Berat, gjyqtar sportiv, Endri Ali Dimo, 20-vjeē, nga Elbasani, Altin Mehmet Xhura, 34-vjeē, nga Dibra, me aktivitet privat nė fushėn e tregtimit tė gomave tė automjeteve si dhe Agron Faik Laēi, 34-vjeē, banues nė Tiranė.

  Arrestimi i tyre u bė pasi shtetasi Paro Laēi, nė bashkėpunim me persona tė tjerė, u kap nė flagrancė, pasi kishte marrė njė shumė prej 40 mijė euro nė kėmbim tė premtimeve pėr ushtrim tė ndikimit tė paligjshėm, pėr dhėnien e njė licence minerare nė kundėrshtim me ligjin.

  Gjithashtu ky shtetas nė bashkėpunim me personat e sipėrpėrmendur kanė marrė shuma tė konsiderueshme parash, me qėllim ndėrmjetėsimin nė dhėnien e pafajėsisė pėr njė tė dėnuar pėr vrasje nga gjykata e shkallės sė parė Shkodėr.

  Po ashtu tė arrestuarit e lartpėrmendur, akuzohen se nė bashkėpunim me njėri-tjetrin kanė trukuar ndeshje futbolli, duke paracaktuar rezultatet e garave sportive, duke dhėnė shuma parash. Kėta shtetas akuzohen se kanė konsumuar veprėn penale tė ushtrimit tė ndikimit tė paligjshėm ndaj personave qė ushtrojnė funksione publike.  Gazeta Start: Nėntė persona nė pranga pėr korrupsion


  Ne pranga me keto kriminela !!

 8. #738

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Olldashi: Nė fund tė prillit, hapen 16 km tė autostradės Levan-Vlorė


  Nė fund tė muajt prill, pritet qė tė hapen pėr trafikun 16 km e autostradės Levan-Vlorė, konkretisht segmenti nga Novolesa, deri nė hyrje tė qytetit tė Vlorės.

  Intensiteti i punimeve nė tė gjithė segmentet e autostradės pritet qė tė finalizojė synimin e ministrisė sė Punėve Publike dhe Transportit pėr tė bėrė tė mundur hapjen e gjithė autostradės pėrpara fillimit tė sezonit turistik.

  Gjatė inspektimi tė punimeve, ministri Olldashi u shpreh:

  “Po vazhdojnė me intensitet punimet nė Autostradėn Levan -Vlorė; konkretisht nė segmentin nga Novosela drejt qytetit tė Vlorės.

  Punimet janė nė fazėn e shtrimit tė tapetit, paketės sė fundit tė asfaltit.

  Gjė qė do tė thotė qė brenda fundit tė muajt Prill, apo nė ditėt e para tė muajt Maj, ne do tė jemi nė gjendje qė 16 km e para tė kėsaj autostrade ti hapim pėr trafikun, me synimin qė pėrpara sezonit turistik tė bėjmė tė mundur hapjen e tė gjithė autostradės Levan-Vlorė”.

  Mė tej, ministri Olldashi theksoi se “hapja tėrėsisht e kėsaj autostrade perpara sezonit turistikė, do tė thotė njė sezon turistik shumė i mirė pėr Vlorėn, dhe njė mundėsi shumė e mirė pėr tė gjithė ata qė do tė duan ti drejtohen Vlorės pėr pushime, pėr tė arritur aty nė kushte shumė komode, me njė autostradė me tė gjithė parametrave europian, dhe nė njė kohė shumė mė tė shkurtėr’’.

  Autostrada Levan-Vlorė, pjesė e Korridorit 8 ėshtė njė nder projektet mė madhore tė infrastrukturės nė vend.

  Me njė gjatėsi 24 km, gjerėsi 35m, 4 korsi dhe shpejtėsi lėvizėse tė mjeteve 120-130km/orė, shkurton ndjeshėm kohen e udhėtimit duke e bėrė atė mė komod dhe sipas standardeve europiane.
  Olldashi: Nė fund tė prillit, hapen 16 km tė autostradės Levan-Vlorė | ABC News

 9. #739

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527

 10. #740

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Gjirokastėr, goditet rrjeti ndėrkombėtar i kokainės


  Prokuroria e Pėrgjithshme dha detaje tė operacionit tė ndėrmarrė sot, ku janė sekuestruar 200 kilogramė drogė e llojit kokainė.
  Prokuroria bėri tė ditur se nė bazė tė informacioneve tė marra, ekzistonin tė dhėna pėr transportimin nė territorin shqiptar tė njė sasie lėnde narkotike e llojit kokainė, e nisur nga Kolumbia.

  Itinerari qė ka ndjekur kjo dėrgesė ka qenė Kolumbi- Spanjė- Belgjikė- Austri- Slloveni- Kroaci_-Serbi- Maqedoni- Shqipėri. Pas kryerjes sė kėtij operacioni tė koordinuar, u bė e mundur tė bllokohet nė qytetin e Gjirokastrės njė kamion me targa maqedonase, nė kontenierin e tė cilit ka qenė e ngarkuar njė sasi vaji palmash ku dyshohet se ėshtė tretur njė sasi lėnde narkotike e llojit kokainė.

  Nė kėtė operacion janė shoqėruar disa persona tė dyshuar, ndėr tė cilėt edhe dy shtetas maqedonas, si dhe ėshtė ndaluar shtetasi shqiptar Dh. H. Njėkohėsisht po vijon puna pėr zbulimin dhe identifikimin e bashkėpunėtorėve tė tjerė tė kėtij rrjeti kriminal.


  Gazeta Start: Gjirokastėr, goditet rrjeti ndėrkombėtar i kokainės


  Vetem perpara kunder krimit te organizuar

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16