BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 75 von 113 ErsteErste ... 256571727374757677787985 ... LetzteLetzte
Ergebnis 741 bis 750 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 20:23 Uhr · 1.129 Antworten · 139.812 Aufrufe

 1. #741

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.008
  Berisha: Inaugurojmė njė spital, nė ditėn e demokracisė


  Kryeministri Sali Berisha ka marrė pjesė sot nė ceremoninė e inaugurimit tė Spitalit Ameriakn 2, i cili i vjen nė ndihmė qytetarėve shqiptare me teknika tė specializuara pėr tė kontrolluar shėndetin e tyre.

  “Sot ėshtė njė ngjarje e veēantė pėr sektorin e shėndetėsisė. Fusha e shėndetėsisė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr vendin tonė. Ky ėshtė njė investim i rėndėsishėm pėr vendin tonė. Nė kėtė spital janė investuar 20 milionė euro”, ka deklaruar kryeministri Berisha.

  Kryeministri vlerėsoi investimin e bėrė pėr sektorin e shėndetėsisė. “Ceremonia e kėtij inaugurimi, tė kėtij spitali behėt sot nė ditėn e Demokracisė”, theksoi Kryeministri Berisha.

  Me tej ai vijoi se investimi dhe pasioni i kėtyre mjekėve do tė ndijojė qytetarėt shqiptarė. “Ky investim ėshtė njė arritje e madhe suksesi dhe ky qė inaugurojmė sot ėshtė i katėrti i kėtij rrjeti. Por mė shumė se kjo, dėshmi ėshtė mijėra jetė tė shpėtuara nga ekipi juaj. Ekipet tuaja u bėnė pionier tė transplanti tė veshkave nė Shqipėri.”, ka deklaruar kryeministri

  Ai tha se tashmė ėshtė pėrmirėsuar klima e biznesit ēka e bėn tė mundur lehtėsitė pėr investitorėt. “Unė ju garantoj se qeveria ėshtė e gatshme tė bėjė gjithēka pėr pėrmirėsimin e sektorit publik shėndetėsor. “, tha Kryeministri.

  Ai vlerėsoi se Spitali Amerikan ėshtė i rėndėsishėm pėr shumė shėrbime qė iu ofron qytetarėve shqiptarė.

  Spitali Amerikan 2 ka njė sipėrfaqe prej 6 mijė metra katrorė dhe njė investim prej 20 milionė euro.
  Berisha: Inaugurojmė njė spital, nė ditėn e demokracisė | ABC News

 2. #742

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.008
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  Gjirokastėr, goditet rrjeti ndėrkombėtar i kokainės


  Prokuroria e Pėrgjithshme dha detaje tė operacionit tė ndėrmarrė sot, ku janė sekuestruar 200 kilogramė drogė e llojit kokainė.
  Prokuroria bėri tė ditur se nė bazė tė informacioneve tė marra, ekzistonin tė dhėna pėr transportimin nė territorin shqiptar tė njė sasie lėnde narkotike e llojit kokainė, e nisur nga Kolumbia.

  Itinerari qė ka ndjekur kjo dėrgesė ka qenė Kolumbi- Spanjė- Belgjikė- Austri- Slloveni- Kroaci_-Serbi- Maqedoni- Shqipėri. Pas kryerjes sė kėtij operacioni tė koordinuar, u bė e mundur tė bllokohet nė qytetin e Gjirokastrės njė kamion me targa maqedonase, nė kontenierin e tė cilit ka qenė e ngarkuar njė sasi vaji palmash ku dyshohet se ėshtė tretur njė sasi lėnde narkotike e llojit kokainė.

  Nė kėtė operacion janė shoqėruar disa persona tė dyshuar, ndėr tė cilėt edhe dy shtetas maqedonas, si dhe ėshtė ndaluar shtetasi shqiptar Dh. H. Njėkohėsisht po vijon puna pėr zbulimin dhe identifikimin e bashkėpunėtorėve tė tjerė tė kėtij rrjeti kriminal.


  Gazeta Start: Gjirokastėr, goditet rrjeti ndėrkombėtar i kokainės


  Vetem perpara kunder krimit te organizuar

  Albania seizes 200 kilos of Colombian cocaine

  The Albanian authorities have seized 200 kilos of Colombian cocaine with an estimated value of over EUR 15 euros (USD 21 million) hidden in vats of palm oil, they said Wednesday in a statement, AFP reports.
  At least five people, including two Macedonian nationals, were arrested in connection with the find, the police said.
  The truck, registered in Macedonia, was stopped at Gjirokastra 220 kilometres south of Tirana near the border with Greece. The cocaine was found dissolved in more than 10 tonnes of palm oil imported into Albania by a pastry company.
  According to the truck's paperwork the drugs had passed several countries including Spain, Belgium, Austria, Slovenia, Croatia, Serbia and Macedonia before arriving in Albania.
  Albania seizes 200 kilos of Colombian cocaine - FOCUS Information Agency

 3. #743
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Shperndajeni te greket e forumit le ta shofin se kush e kerijoi shtetin "grek" , dhe po mos te ishin shqiptaret a do ekzistonin ata . Televiozioni GREK pranon , PRA KUSH ESHTE "GREK" ATA APO NE : Greket pohojne: Greqine e krijuan Shqiptaret (VIDEO) e mėrkurė, 23 mars 2011 Ky eshte nje material qe vjen nga faqa jone ne bashkpunim me faqen ne ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut Fustanella Shqipetare dhe arvanitet ose shqipetaret dhe kontributi i tyre ne krijimin e kombit/shtetit te ri grek mbas revolucionit te 1821... Perkthyer nga Dokumentari Grek stacionit televiziv SKAI per revolucjonin grek te 1821-shit. Pohimi i historianeve grek mbi origjinen shqipetare te arvanitasve.. Ky eshte nje material qe vjen nga faqa jone ne bashkpunim me faqen ne ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut Per me teper klikoni me siper ^^^ VIDEO : Greket pohojne: Greqine e krijuan Shqiptaret (VIDEO) ~ Zgjohu Shqiptar !!! E VERTETA VONON POR NJIHER DO DALE NE DRITE .

 4. #744
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Vazhdimi i vudeos ;

 5. #745

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.008
  INSTAT: Tregtia e jashtme, rritje prej 35.7 pėr qind tė eksporteve


  Nė shkurt tė vitit 2011 u tregtuan drejt vendeve tė huaja 20 miliardė lekė mallra.

  Sipas Institutit tė Statistikave, kjo shėnon njė rritje prej 35.7 pėr qind tė eksporteve.

  Pėr kėtė muaj, defiēiti tregtar shėnoi ulje me 13.4 pėr qind.  INSTAT: Tregtia e jashtme, rritje prej 35.7 pėr qind tė eksporteve | ABC News 6. #746

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.008
  Shqipėria konkurron nė turizėm


  Organizata Botėrore e Turizmit e rendit Shqipėrinė 19 vende mė lartė pėr 2011 kundrejt vitit 2009.

  Ndėrkohė qė jemi vlerėsuar nė pozicionin mė tė lartė, nė vendin e tretė, pėrsa i pėrket mikpritjes turistike. Konkurrueshmėria nė turizėm vlerėsohet si stimuluesi mė i madh i ekonomisė.

  Nė raport janė vlerėsuar shtyllat kryesore tė performancave ekonomike, si ligjet e rregullat, mjedisi, siguria, shėndeti dhe infrastruktura turistike ne 139 vende tė ndryshme tė botės.  Shqipėria konkurron nė turizėm | ABC News
 7. #747
  Ohrid-Albaner
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Vazhdimi i vudeos ;
  Die Fustanella gibt es schon seit den Illyrern (5. Jahrhundert v. Chr.).


  Dann sagen unsere slawischen Freunde, dass sie die Illyrer seien. Wo ist denn ihre Fustanella?

 8. #748
  Ohrid-Albaner
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  Shqipėria konkurron nė turizėm


  Organizata Botėrore e Turizmit e rendit Shqipėrinė 19 vende mė lartė pėr 2011 kundrejt vitit 2009.

  Ndėrkohė qė jemi vlerėsuar nė pozicionin mė tė lartė, nė vendin e tretė, pėrsa i pėrket mikpritjes turistike. Konkurrueshmėria nė turizėm vlerėsohet si stimuluesi mė i madh i ekonomisė.

  Nė raport janė vlerėsuar shtyllat kryesore tė performancave ekonomike, si ligjet e rregullat, mjedisi, siguria, shėndeti dhe infrastruktura turistike ne 139 vende tė ndryshme tė botės.  Shqipėria konkurron nė turizėm | ABC News  Die übertreiben doch.

 9. #749

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  Zitat Zitat von Ohrid-Albaner Beitrag anzeigen
  Die übertreiben doch.

  sie werden es wohl besser wissen als wir

 10. #750

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.008
  Zitat Zitat von Ohrid-Albaner Beitrag anzeigen
  Die übertreiben doch.

  Gerade aus Mazedonien kommen viele Touristen nach Albanien.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6478
  Letzter Beitrag: Gestern, 13:08
 2. Antworten: 4091
  Letzter Beitrag: 09.03.2018, 07:04
 3. Antworten: 309
  Letzter Beitrag: 06.03.2018, 00:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 11:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 14:16