BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 79 von 113 ErsteErste ... 296975767778798081828389 ... LetzteLetzte
Ergebnis 781 bis 790 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 142.843 Aufrufe

 1. #781

  Registriert seit
  20.02.2010
  Beiträge
  4.612

 2. #782

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Pritet tė hapen 13 km e parė tė superstradės Levan-Tepelenė

  Janė hapur 13 kilometrat e para tė autostradės Levan-Tepelenė, njė nga segmentet mė tė rėndėsishme tė jugut tė vendit, pėr tė cilėn ėshtė folur me vite.
  Aksi i pėrfunduar tashmė, ėshtė ai Damas-Tepelenė. Ministria e Transporteve bėri tė ditur se konkretisht nė muajin Maj hapen pėr trafikun 7 km e parė, nga Fshati Viros deri nė qendėr tė Memaliajit, pėr tė vazhduar nė qershor edhe me 6 km tė tjerė .

  Ndėrkohė qė nė muajin Tetor, segmenti Damės Tepelenė do tė jetė totalisht i hapur pėr trafikun, me pėrjashtim tė pjesės sė hidrocentralit tė Kalivaēit. Nė tė njėjtėn kohė –njofton Ministria e Transporteve -punimet kanė avancuar edhe nė ndėrtimin e urave qė janė pjesė e kėtij segmenti, konkretisht ne muajin Maj pėrfundojnė sė ndėrtuari dy ura totalisht tė reja, ura e Ali Pashai-t dhe ajo e fshatin Luftinjė.

  “Tė gjitha punimet po kryen me standardet dhe cilėsinė e duhur duke pasur parasysh qė ky ėshtė njė aks shumė i rėndėsishėm i transporti pėr gjithė Shqipėrinė dhe jo vetėm pėr lidhjen me Greqinė. Ajo qė vlen tė theksohet ėshtė qė pėrpara sezonit turistik ne do tė kemi mundėsinė tė hapim segmente tė qenėsishme tė kėtij aksi, pėr t’i vėnė nė shėrbim tė pėrdoruesve tė rrugės, dhe atyre qė do tė synojnė tė arrijnė drejt brigjeve tė Jugut, Sarandės dhe destinacioneve tė tjera turistike”, tha ministri Olldashi gjatė inspektimeve tė bėra.

  Supertostrada Levan-Tepelenė ėshtė njė rrugė shumė e rėndėsishme pėr tė gjithė zonėn.Pėrveē pėrfitimeve direkte nė shkėmbimin tranzit tė mallrave drejt qendrave tė banuara nė Jug e mė tej drejt Greqisė dhe anasjelltas. Rruga e re do tė sjelle njė lidhje mė tė mirė me zonėn dhe pjesėn tjetėr tė vendit. Ajo do tė lejojė banorėt e fshatrave tė vogla tė disponojnė tė gjitha lehtėsirat pėr akses tė shpejtė nė qendrat e zhvilluara si dhe do tė gjallėrojė ekonominė lokale dhe bizneset e vogla pėrgjatė infrastruktures.
  Gazeta Start: Pritet tė hapen 13 km e parė tė superstradės Levan-Tepelenė

 3. #783

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  weiter so albanien still und leise werden wir immer besser und besser

 4. #784

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  KE vlerėson performancėn ekonomike tė Shqipėrisė


  Komisioni Europian vlerėson performancėn e ekonomike tė Shqipėrisė nė 3-mujorin e fundit tė kėtij viti.

  Departamenti i Ekonomisė dhe Ēėshtjeve Financiare nė kėtė raport merr si shembull dallues vendin tonė nė disa tregues.

  KE vlerėson se Shqipėria ishte i vetmi vend nė rajon ku nuk pati rėnie tė rritjes ekonomike, deficiti u zvogėlua dukshėm dhe po ashtu u ul edhe numri i papunėsisė.  KE vlerėson performancėn ekonomike tė Shqipėrisė | ABC News

 5. #785

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  KE vlerėson performancėn ekonomike tė Shqipėrisė


  Komisioni Europian vlerėson performancėn e ekonomike tė Shqipėrisė nė 3-mujorin e fundit tė kėtij viti.

  Departamenti i Ekonomisė dhe Ēėshtjeve Financiare nė kėtė raport merr si shembull dallues vendin tonė nė disa tregues.

  KE vlerėson se Shqipėria ishte i vetmi vend nė rajon ku nuk pati rėnie tė rritjes ekonomike, deficiti u zvogėlua dukshėm dhe po ashtu u ul edhe numri i papunėsisė.  KE vlerėson performancėn ekonomike tė Shqipėrisė | ABC News


  Albania leads the economic growth


  Department of Economic and Financial Affairs at the European Commission ranks among the first countries the Albanian economy. The report was released on Saturday.

  It explained that Albania is at the forefront of European countries with high economic growth during the period of crisis and post it.

  In summarizing the overall economic situation of the countries of Europe, not yet a member of the EU, the report says that the growth trend is still negative or very low in the Western Balkans, but only Albania was an exception in the region as the country that exceeded the times of crisis without the 2010 recession.  tehran times : Albania leads the economic growth

 6. #786

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Durrėsi, hiqet nga harta e drogės

  Qarku i Durrėsit nuk ėshtė mė pjesė e hartės ku kultivohet bima e cannabis sativa. Kjo ėshtė deklaruar nga drejtues tė policisė sė shtetit si dhe prefekturės sė Durrėsit gjatė njė takimi qė ėshtė zhvilluar me shtabin e luftės kundėr kultivimit tė bimėve narkotike.

  Prefekti i Durrėsit Genci Alizoti nė raportimin e shifrave nė lidhje me bimėt cannabis sativa ka deklaruar se ka njė ndryshim rrėnjėsor tė bimėve tė asgjėsuara nga viti 2009 me vitin 2010, pasi dy vjet mė parė janė asgjėsuar 34.759 rrėnjė, ndėrsa gjatė vitit 2010 vetėm 862 rrėnjė.

  Nėndrejtori i pėrgjithshėm i policisė sė shtetit, Agron Kuliēaj ėshtė shprehur nė kėtė takim se tashmė zonat e kultivimit tė bimėve narkotike nė Durrės janė rrudhur ndjeshėm dhe se kultivuesit janė zhvendosur drejt zonave tė thella malore.

  Zonat mė problematike nė Qarkun e Durrėsit tė kultivimit tė bimėve narkotike kanė qenė disa fshatra nė Kruje, si Brusi, Zalle, Cudhi dhe Mazhe e Madhe.  Durrėsi, hiqet nga harta e drogės | ABC News

 7. #787

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Facebook, mbi 100 000 anėtarė mbėshtesin kandidatin Lulzim Basha


  Brenda njė kohe tė shkurtėr nė Facebook ėshtė shtuar nė mbi 100 mijė anėtarė numri i qytetarėve qė mbėshtesin kandidimin e Lulzim Bashės pėr kryetar tė Bashkisė sė Tiranės.

  Nė kėtė faqe, nuk gjen vetėm pėrkrahjen e shprehur nga njerėz tė grupmoshave tė ndryshme, por edhe kėrkesa pėr zgjidhje tė shqetėsimeve tė banorėve tė Tiranės, tė cilat kanė lidhje me mungesėn e infrastrukturės, hapėsirave tė gjelbra, taksat e larta dhe shumė tė tjera.  Facebook, mbi 100 000 anėtarė mbėshtesin kandidatin Lulzim Basha | ABC News

  Basha pėr Tiranen !!

 8. #788
  IbishKajtazi
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  Facebook, mbi 100 000 anėtarė mbėshtesin kandidatin Lulzim Basha


  Brenda njė kohe tė shkurtėr nė Facebook ėshtė shtuar nė mbi 100 mijė anėtarė numri i qytetarėve qė mbėshtesin kandidimin e Lulzim Bashės pėr kryetar tė Bashkisė sė Tiranės.

  Nė kėtė faqe, nuk gjen vetėm pėrkrahjen e shprehur nga njerėz tė grupmoshave tė ndryshme, por edhe kėrkesa pėr zgjidhje tė shqetėsimeve tė banorėve tė Tiranės, tė cilat kanė lidhje me mungesėn e infrastrukturės, hapėsirave tė gjelbra, taksat e larta dhe shumė tė tjera.  Facebook, mbi 100 000 anėtarė mbėshtesin kandidatin Lulzim Basha | ABC News

  Basha pėr Tiranen !!


  Basha perpara!

 9. #789

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  Eksportet shqiptare arrijnė rekordin, rritje gati 56%


  Niveli i eksporteve shqiptare arrin nė pikėn mė tė lartė historike.

  Sipas raportit tė Qendrės pėr Tregtinė e Jashtme, ACIT, viti 2010 ėshtė mbyllur me njė rritje tė eksporteve nė nivelin e gati 56%.

  Vlera e mallrave vendase tė eksportuara arrin nė 161 miliardė lekė.

  Niveli i eksporteve nė kėtė vlerė tė lartė ka bėrė qė defiēiti tregtar tė ulet me 2,7% krahasuar me 2009.


  Eksportet shqiptare arrijnė rekordin, rritje gati 56% | ABC News


  Jam teper krenar, ce cdo dit mund ti lexoj keto gjera pozitive prej shtetit Shqiptar.

  Vetem perpara !!

 10. #790

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.057
  FMN: Shqipėria rritjen ekonomike mė tė lartė nė rajon, nė 2010

  Viti 2010 ėshtė mbyllur me njė rritje ekonomike pėr Shqipėrinė mė lartė se parashikimet fillestare.

  Sipas raportit tė FMN mbi ekonominė botėrore, rezulton se rritja pėr vitin e kaluar ka qenė 1% mė e lartė se parashikimi nė fillim tė vitit.

  Nė fakt, nė 10 vitet e fundit, tė dhėnat mbi ritmet reale tė rritjes, rezultojnė gjithmonė mė tė larta se parashikimet qė vet Fondi jep pėr kėtė tregues. FMN afirmon se Shqipėria ka rritjen mė tė madhe ekonomike krahasuar me vendet fqinje.  FMN: Shqipėria rritjen ekonomike mė tė lartė nė rajon, nė 2010 | ABC News

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4283
  Letzter Beitrag: 25.05.2018, 14:35
 2. Antworten: 6567
  Letzter Beitrag: 25.05.2018, 13:42
 3. Antworten: 316
  Letzter Beitrag: 25.05.2018, 08:40
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16