BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 81 von 113 ErsteErste ... 317177787980818283848591 ... LetzteLetzte
Ergebnis 801 bis 810 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.636 Aufrufe

 1. #801

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Power lines between Kosovo and Albania
  Has started the work of transmission line between Kosovo and Albania. Tomorrow will be the official ceremony of the commencement of these works. 400kV transmission line between Kosovo and Albania is one of the biggest investments in Kosovo and the transmission is of particular importance, not only for Kosovo but for all the region.

  The line will serve to the prosperity of Kosovo′s economy in the future.
  This investment will stabilize the transmission of electricity in Kosovo and it will also enable a balanced exchange of energy with Albania.  http://www.albeu.com/dokumenta/foto/ossh-energji.jpg

 2. #802
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  Power lines between Kosovo and Albania
  Has started the work of transmission line between Kosovo and Albania. Tomorrow will be the official ceremony of the commencement of these works. 400kV transmission line between Kosovo and Albania is one of the biggest investments in Kosovo and the transmission is of particular importance, not only for Kosovo but for all the region.

  The line will serve to the prosperity of Kosovo′s economy in the future.
  This investment will stabilize the transmission of electricity in Kosovo and it will also enable a balanced exchange of energy with Albania.  http://www.albeu.com/dokumenta/foto/ossh-energji.jpg


  DAS GEHÖRT BEI vereinigung albanien kosova thread !!

 3. #803

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  Zitat Zitat von Ximi Beitrag anzeigen
  Power lines between Kosovo and Albania
  Has started the work of transmission line between Kosovo and Albania. Tomorrow will be the official ceremony of the commencement of these works. 400kV transmission line between Kosovo and Albania is one of the biggest investments in Kosovo and the transmission is of particular importance, not only for Kosovo but for all the region.

  The line will serve to the prosperity of Kosovo′s economy in the future.
  This investment will stabilize the transmission of electricity in Kosovo and it will also enable a balanced exchange of energy with Albania.  http://www.albeu.com/dokumenta/foto/ossh-energji.jpg

  na endlich bald offziell ein Zentralstaat da muss sowas eben sein

 4. #804

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
  DAS GEHÖRT BEI vereinigung albanien kosova thread !!
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  na endlich bald offziell ein Zentralstaat da muss sowas eben sein

  Dann gebt danke bre.. :jew:


  Solch erfreuliche Nachrichten erst zu finden sind auch ein Aufwand, so isses nicht..

 5. #805

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Levan- Vlorė, autostrada nė funksion


  Nga sot, 16 km e para tė autostradės Levan-Vlorė, janė nė funksion pėr tė gjitha automjetet qė do tė udhėtojnė nė drejtim tė Vlorės dhe anasjelltas. Duke nisur nga komuna Novoselė e nė vazhdim, dy korsi tė kėsaj autostrade do tė shėrbejnė pėr tė shkurtuar ndjeshėm kohėn e udhėtimit.

  Pėr kėtė qėllim, nė vendin ku kjo autostradė prek hyrjen e qytetit tė Vlorės, u zhvillua njė ceremoni ku ishte i pranishėm edhe Ministri i Transporteve dhe Punėve Publike, Sokol Olldashi.

  Ai e cilėsoi mjaft tė rėndėsishme vėnien nė funksion tė kėsaj autostrade, duke nėnvizuar se ajo do tė krijojė standarde pėr tė gjithė ata qė udhėtojnė nė drejtim tė Vlorės dhe anasjelltas.

  Olldashi nėnvizoi se ndjek me mjaft vėmendje ecurinė e punimeve, ndėrkohė qė shtoi se, katėr korsitė e kėtij segmenti do tė vihen nė funksion pėrpara nisjes sė sezonit turistik, ndėrsa i gjithė aksi nga Levani nė Vlorė do tė jetė gati nė vjeshtė tė kėtij viti.

  Kandidati i koalicionit "Aleanca pėr Qytetarin", Ardian Kollozi, theksoi se ky investim i rėndėsishėm, pjesė e prioriteteve tė qeverisė, do tė krijojė njė akses nė rritje pėr turizmin nė Vlorė.

  Autostrada Levan –Vlorė ka njė gjatėsi prej 25 km, gjerėsi prej 31.5 m dhe pėrbėhet nga 4-korsi. Shpejtėsia e lėvizjes sė mjeteve do tė jetė 120-130 km/orė.
  Levan- Vlorė, autostrada nė funksion | ABC News

 6. #806

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Rritet punėsimi


  Gjatė tremujorit tė parė tė kėtij viti, punėsimi nė vend u rrit me 3.1% kundrejt tė njėjtės periudhė tė vitit tė kaluar.
  Instituti i Statistikave (INSTAT), bėri tė ditur trendin pozitiv nė rritje tė punėsimit pėr tė katėrtin tremujor radhazi.

  Sipas INSTAT, pėr periudhėn nė fjalė, norma e papunėsisė ėshtė ngadalėsuar nė nivelin 13.49% .

  Nga ana tjetėr vrojtimi i Besimit tė Bizneseve nė tremujorin e parė tė kėtij viti tregon pėr njė rritje tė punėsimit nė ekonomi, ku dominojnė sektorėt e ndėrtimit, konfeksioneve, prodhimit industrial etj.  Gazeta Start: Rritet punėsimi

 7. #807
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Historia e ulqinakėve qė kanė lyer Shtėpinė e Bardhė

  Publikuar: Sot, mė 07 maj 2011

  New York, 7 maj - Mes shqiptarėve nė Amerikė gjen personazhe e histori nga mė interesantet. Gjatė pėrgatitjeve pėr festimin e 20-vjetorit tė gazetės “Illyria” rasti e solli tė takohesha me njė shqiptar, i cili bashkė me dy vėllezėrit e tij, kanė pasur fatin e rrallė qė tė merreshin me lyerjen e Shtėpisė sė Bardhė, duke pėrfshirė edhe mjediset ku punon presidenti Barack Obama, si dhe ato private ku jeton familja e tij, shkruan kryeredaktori i gazetės nė gjuhėn shqipe qė del nė SHBA, Vehbi Bajrami.
  Kontrata tė tilla nuk i jepen ēfarėdo kompanie. Mirėpo, nė kėtė rast, bėhet fjalė pėr njė nga mė tė mirat nė kėtė biznes, njė qė nė listėn e saj tė klientėve pėrfshinė personazhe tė mėdhenj tė jetės amerikane, institucione tė njohura tė politikės e biznesit.
  Njeriu qė drejton kėtė kompani dhe qė ėshtė besuar pėr lyerjen e ndėrtesės mė tė rėndėsishme nė SHBA ėshtė Marash Elezaj, me prejardhje nga Ulqini, me banim nė New York. Disa mund ta njohin si babanė e kėngėtares sė re, Kristina Elezaj, e njohur mes fansave tė saj si “Kebe” dhe e prezantuar nė botėn e muzikės amerikane nga legjendat e shtėpisė diskografike “Motown”, Nick Ashford dhe Valerie Simpson.
  Kristina do tė interpretojė nė kremtimin e 20 vjetorit tė gazetės “Illyria” nė Manhattan, mė 22 maj.
  Vetė Marash Elezaj ėshtė njė njeri i qetė, i cili sukseset ia dedikon babait Zef Gjon Elezajt, ardhur nga Ulqini nė Amerikė mė 1970. Babai i tij, pasi mėsoi mirė punėn e bojatisjes, nė mė pak se dy vjet hapi kompaninė “Elezaj LTD”, e cila qė nga ajo kohė ka njohur vetėm suksese.
  “Babai qe njė punėtor i palodhur, me aftėsi tė jashtėzakonshme nė profesionin e tij. Ndonėse ka vite nė pension, edhe sot mua dhe dy vėllezėrve na jep kėshilla shumė tė vlefshme, tė cilat na ndihmojnė tė kemi sukses nė punėn tonė”, thotė Marashi, nė njė intervistė pėr “Illyria”.
  Njė nga kėshillat e babait tė tij ėshtė: Jepi klientit mė shumė se sa qė ai pret.
  “Si shqiptar, ai kurrė nuk u dorėzua. Pasi nėnshkruante kontratat dhe u jepte fjalėn klientėve, ata gjithmonė ndaheshin tė kėnaqur me punėn e tij. Ne po vazhdojmė tė punojmė sipas mėsimeve tė tij”, thotė Marashi.
  Klientė tė kompanisė sė tij janė figura tė shquara tė artit, sportit, biznesit e politikės. Disa prej tyre janė yje tė muzikės si Madonna, Mick Jagger, Bon Jovi, Paul Simon, Billy Joel etj. Kompania e tij, pėrveēse nė New York, ka bėrė punė edhe nė shtete tė tjera, si nė Dallas (ku ngjyrosi shtėpinė e pronarit tė Texas Rangers), nė Florida, Utah, New Mexico e deri nė Bahame.
  Kompania “Elezaj LTD” nuk ka website siē kanė shumė kompani tė njohura. Ajo nuk ka bėrė kurrė reklamė nė gazeta, radio e TV. Emrin e madh e ka krijuar me kualitet e punė tė pėrkryer. Njė klient i kėnaqur e rekomandon kėtė kompani te njė tjetėr dhe kėshtu numri ėshtė i klientėve shtohet vazhdimisht.
  Ka qenė ky zinxhir rekomandimesh qė nė vitin 2009 ka bėrė qė tė marrė njė kėrkesė tė pazakontė: tė lyejė banesėn e presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Njė moment vlerėsimi profesional dhe njerėzor, njė shprehje e konsideratės pėr punėn e vėllezėrve Elezaj dhe e besimit maksimal pėr kompaninė e tyre.
  “Besoj se emri i mirė qė kemi krijuar nė biznes ka qenė arsyeja kryesore”, thotė Marashi, i cili drejton kompaninė bashkė me vėllezėrit Pjetrin dhe Nikollėn.
  Pėrgjegjėsia ishte sigurisht e madhe, por e tillė ishte edhe krenaria profesionale dhe atdhetare.
  “Gjithmonė jemi pėrpjekur tė bėjmė punė nga e cila klientėt janė ndarė tė kėnaqur”, thotė ai.
  Pėr shtatė muaj me radhė ata kanė lyer me ngjyrat e kėrkuara tė gjitha dhomat nė pjesėn e kompleksit tė Shtėpisė sė Bardhė qė pėrdoret tradicionalisht si banesė private nga presidentėt e Amerikės. Ata lyen dhomėn e fjetjes sė presidentit, tė familjes, si dhe tė gjitha dhomat e tjera tė pėrdorimit tė pėrditshėm. Pėrveē tyre, ishin edhe dhomat e fjetjes sė presidentėve qė i paraprinė Barack Obamas.
  Kompania “Elezaj LTD” bėn punė tė sofistikuar dhe luksoze, nė mure e mobilie, me kombinim ngjyrash nga mė tė ndryshmet, ashtu siē kėrkojnė klientėt. Ēmimet e saj janė mjaft tė shtrenjta, por lista e klientėve tė shquar ka njohur vetėm rritje.
  “Nė kuptimin afatgjatė, nuk ėshtė dhe aq shtrenjtė”, shpjegon Marashi. “Kur ne lyejmė muret e njė banese private apo zyrtare e tregtare, pėr 30 vjet nuk ka mė nevojė pėr njė ngjyrosje tjetėr”.
  Lidhja e fortė familjare ėshtė njė tjetėr ēelės i suksesit tė kėsaj kompanie. Familja Elezaj ka sot mbi 20 anėtarė dhe tė gjithė jetojnė afėr njėri-tjetrit nė periferinė e New Yorkut.
  “Punojmė bashkė, merremi vesh shumė mirė nė biznes dhe jetojmė afėr njėri-tjetrit”, tregon Marash Elezaj. “Mbi tė gjitha, jemi tė kėnaqur pėr mundėsitė qė na dha ky vend i bekuar, si nė biznes, ashtu edhe nė aspektet e tjera tė jetės. Nuk ka si Amerika”, pėrfundon ai.


  :smiley4:

 8. #808

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Policia e Kukėsit sekuestron 110 kg marijuanė nė pikėn e Morinit


  110 kg marijuanė ėshtė sekuestruar nga Policia e Kukėsit nė pikėn e kalimit kufitar nė Kukės.

  Gjatė njė operacioni tė koduar “Shtegu pa kthim” tė zhvilluar nga policia e Kukėsit, nė bashkėpunim me Drejtorinė Rajonale tė Kufirit dhe Migracionit Kukės, nė pikėn kufitare tė Morinit, u kap dhe sekuestrua nė cilėsinė e provės materiale njė sasi prej 110 kg lėndė narkotike e dyshuar si “marijuanė”.

  Sasia e lėndės narkotike ishte e paketuar ne 8(tetė) qese plastmasi nė gjendje tė tharė, e ngarkuar nė automjetin tip ‘Man” kamion me targa 0378 AJ, me drejtues shtetasin kosovar Leonard Kelmendi, i cili ėshtė shoqėruar nė ambientet e Policisė Kukės, bashkė me shtetasin Ram Nikēi nga Kosova, si tė implikuar nė kėtė veprimtari kriminale. Lėnda narkotike vinte nga Shqipėria dhe kishte si destinacion Kosovėn.
  Policia e Kukėsit sekuestron 110 kg marijuanė nė pikėn e Morinit | ABC News

 9. #809

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  21 janari, Vrasja e Myrtajt, 32 armė "tė pastra"


  Misteri i 14 gėzhojave qė u gjetėn nė oborrin e Kryeministrisė ditėn e 21 janarit, duket se do tė vazhdojė ende tė jetė i tillė. Ekspertiza e 32 pistoletave tė kalibrit 9 mm, tė sekuestruara nė Gardėn e Republikės, nuk ka nxjerrė asgjė nė dritė. Asnjė prej kėtyre 14 gėzhojave nuk ėshtė qitur nga 32 pistoletat, tė cilat u ekspertuan nė laboratorin e Institutit tė Policisė Shkencore pranė Ministrisė sė Brendshme. Burime nga prokuroria bėnė tė ditur se pas ekspertimit balistik tė pistoletave ka rezultuar se me asnjėrėn prej tyre nuk ėshtė qėlluar ditėn e demonstratės. Ndaj, efektivėt e Gardės qė ishin tė armatosur me kėto armė, pėrjashtohen nga dyshimi pėr vrasjen e ndonjėrit prej tre demonstruesve, Faik Myrtaj, Hekuran Deda dhe Aleks Nika. Sa i pėrket demonstruesit Ziver Veizi, prokuroria akuzon gardistin Agim Llupo si autor tė vrasjes dhe prej afro tre muajsh ai ndodhet nė qeli. Ndėrkaq, nė kushtet kur pistoletat kanė rezultuar "tė pastra", prokuroria vendosi qė mesditėn e djeshme t'ia rikthente Gardės sė Republikės.

  Ekspertiza

  Ndėrsa ka pėrfunduar ekspertiza pėr 32 pistoletat e para qė ishin sekuestruar nė Gardė, nė laboratorin e Institutit tė Policisė Shkencore vazhdon puna pėr ekspertimin balistik tė 43 pistoletave tė tjera. Nga ekspertiza do tė pėrcaktohet nėse nė demonstratėn e dhunshme tė 21 janarit ėshtė qėlluar nga pistoletat qė ndodhen nė laborator dhe nėse po, sa fishekė ka qitur secila. Nė kėtė mėnyrė do tė hidhet dritė edhe mbi faktin se nga cila armė janė qitur 14 gėzhojat e gjetura nė oborrin e Kryeministrisė. Kėshtu mund tė vėrtetohet se nga cila armė ėshtė qėlluar njėri prej dy demonstruesve, Aleks Nika dhe Faik Myrtaj, pasi Hekuran Deda u qėllua nga njė predhė tejshpuese. Nė mesin e pistoletave qė ndodhen pėr ekspertim janė edhe armėt qė mbanin nė brez zyrtarė tė lartė tė Gardės, tė cilėt ditėn e demonstratės ndodheshin brenda rrethimit tė Kryeministrisė. Ėshtė vėrtetuar tashmė se nga 32 pistoletat e para nuk ėshtė qėlluar. Ndėrsa ende nuk mund tė thuhet ende asgjė pėr 43 tė tjerat qė janė nė proces ekspertimi.

  Demonstrata

  Ndėrsa nga njėra anė po hetohet pėr tė zbardhur vrasjen e katėr demonstruesve, prokuroria nuk ka lėnė pas dore as hetimin pėr veprimet e dhunshme qė u ndėrmorėn ndaj forcave tė policisė. Burime nga organi i akuzės thanė se gjatė javės sė ardhshme do tė thėrrasin pėr tė marrė nė pyetje tė tjerė zyrtarė tė lartė tė Partisė Socialiste, e cila organizoi demonstratėn qė gjeneroi dhunė. Zyrtarėt do tė pyeten nė cilėsinė e personave qė kanė dijeni pėr ngjarjen, duke qenė se janė marrė me organizimin e demonstratės sė 21 janarit nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit". Natyrisht, nuk mbeten jashtė listės sė prokurorisė edhe emra tė njohur tė politikės, tė cilėt dyshohen tė kenė dijeni pėr aktet e dhunės qė demonstruesit kryen ndaj forcave tė rendit, tė vendosura pėrpara godinės sė Kryeministrisė. Dosja pėr hetimin e organizatorėve tė demonstratės i ėshtė deleguar policisė, edhe pse zyrtarėt do tė pyeten nga ana e prokurorėve.  Balkanweb | 21 janari, Vrasja e Myrtajt, 32 armė "tė pastra" - Shqiperi

 10. #810

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Arrestohet punonjėsi i Ministrisė sė Brendshme me drogė


  Gjirokastėr Njė punonjės policie pėrfundoi nė pranga pasi u kap 75 kilogramė lėndė narkotike e llojit marijuanė.
  Lėnda narkotike u zbulua ne makinėn tip Audi Q7, qė lėvizte nga Gjirokastra drejt Tiranės.

  Makina drejtohej nga 30-vjeēari Ervin Hysa, lindur dhe banues ne Ndroq-Tirane me detyre punonjės policie inspektor nė Repartin e Sigurisė sė Brendshme dhe Ceremonialeve pranė Ministrisė sė Brendshme.

  Lėnda narkotike fshehur ne bagazhin e makinės si dhe ne vendin e gomave rezerve ishte blere ne fshatin Lazarat. Pėrveē drogės, u sekuestrua edhe njė pistoletė tip Berete.  Gazeta Start: Arrestohet punonjėsi i Ministrisė sė Brendshme me drogė

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6644
  Letzter Beitrag: Heute, 16:55
 2. Antworten: 4403
  Letzter Beitrag: Heute, 09:06
 3. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16