BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 82 von 113 ErsteErste ... 327278798081828384858692 ... LetzteLetzte
Ergebnis 811 bis 820 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.330 Aufrufe

 1. #811

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Potenciali energjetik i Shqipėrisė


  “Shqipėria ka potenciale tė mėdha pėr energji tė rinovueshme. Burimet e brendshme hidrike, tė erės, energjisė diellore dhe gjeotermale, e bėjnė atė me potencialin mė tė madh tė prodhimit tė energjisė sė rinovueshme. Madje, deri nė 2020 ajo do tė klasifikohet e para nė botė” .

  Kėshtu shkruhet nė tė pėrditshmen amerikane “Wall Street Journal”. Gazeta shkruan, ndėr tė tjera, se qeveria shqiptare ka krijuar lehtėsira qė miliona euro tė investohen nė projekte tė tilla.


  Potenciali energjetik i Shqipėrisė | ABC News

 2. #812

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Inaugurohet ura e re mbi lumin Buna


  Kryeministri Sali Berisha mori pjesė sot nė ceremoninė e inaugurimit tė urės sė re mbi lumin Buna, nė Shkodėr, nga ku ka theksuar se votat pėr mazhorancėn do tė shndėrrohet nė njė energji tė re pėr vendin.

  Kjo vepėr ka njė rėndėsi tė veēantė pėr lidhjet e akseve rrugore tė vendit dhe qytetit tė Shkodrės me pikėn e kalimit kufitar tė Muriqanit, nė kufi me Malin e Zi. Ura e re, me gjatėsi 275.5 metra dhe gjėrėsi 13.5 metra, ėshtė njė invstim mbi 7 milion dollarė me standarde moderne. Ura ka njė mbistrukturė metalike tė lėvizshme me gjatėsi 75 metra dhe pėrbėhet nga konstruksioni mekanik dhe ai elektromekanik. Hapja dhe mbyllja e urės, qė lejon kalimin e mjeteve lundruese, pėrbėhet nga dy sisteme elektromekanik me kohėzgjatje deri nė 8 minuta dhe njė manual me kohėzgjatje 15 minuta.


  Gazeta Start: Inaugurohet ura e re mbi lumin Buna

 3. #813
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Pėrplaset me shkėmbin, vdes turistja ceke gjatė kanotazhit nė Pėrmet

  ERMET – Lajmifundit – Njė turiste ēeke ėshtė mbytur dhe ka gjetur vdekjen nė zonėn e Permetit sot gjatė lundrimit me varka kanotazhi nė kėtė zonė.
  Ngjarja ka ndodhur nė vendin e quajtur Fushat e Fshatit Kuqar ku viktima Mikaela Jonakova, 34 vjeē sė bashku me shtatė bashkatdhetar tė saj, lundronin mė varka kanotazhi nė drejtim tė Kėlcyrės.
  Sipas policisė sė Gjirokastrės, viktima ka humbur jetėn pasi varka e saj ėshtė pėrplasur me njė shkėmb duke sjellė kėshtu edhe pėrmbysjen e mjetit lundrues.
  Policia tha se trupi i 34-vjeēares ėshtė gjetur 10 minuta pas ngjarjes nga shokėt qė e shoqėronin nė kanotazh. Nuk ka pasur tė lėnduar nga turistėt tjerė.

  TCHECHISCHE TOURISTIN KOMMT BEI FLUSS UNFALL UMS LEBEN!!

 4. #814

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Shqipėria bėhet pjesė e hartės sė 901 pikave turistike nė gjithė Evropėn


  Nėnshkruhet marrėveshja e bashkėpunimit pėr krijimin e itinerarit kulturor tė vendeve antike tė spektaklit
  Shqipėria bėhet pjesė e hartės sė 901 pikave turistike nė gjithė Evropėn | ABC News

 5. #815

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Abetare dhe diploma tė njėjta Kosovė-Shqipėri

  Nxėnėsit nga Shqipėria dhe ata nga Kosova do tė pėrdorin tė njėjtėn abetare.
  Pėr kėtė arsye, ėshtė ngritur njė grup pune, i cili pritet tė unifikojė kėto tekste.

  "Janė ngritur grupe pune nga tė dyja vendet, tė cilėt do tė hartojnė programe tė pėrbashkėta, duke nisur nga abetarja, pėr tė vazhduar mė pas edhe me tekste tė tjera", tha sot ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, pas njė takim tė zhvilluar me homologun nga Kosova, Ramė Buja.

  Kreu i MASH tha se ėshtė rritur numri i studentėve kosovarė qė studiojnė nė universitetet shqiptare dhe shtoi se tė dy vendet po punojnė pėr lėshimin e diplomave universitare tė pėrbashkėta. Dy ministrat theksuan nevojėn e rritjes sė numrit tė profesoratit nė universitetet e tė dyja vendeve pėr shkak tė hendekut qė ekziston mes numrit tė studentėve gjithnjė nė rritje dhe atij tė pedagogėve.  Gazeta Start: Abetare dhe diploma tė njėjta Kosovė-Shqipėri

 6. #816

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Durrės, pranga 20 vjeēarin me 500 kg drogė

  Njė 20-vjeēar nga Durrėsit pėrfundoi nė prangat e policisė sė Durrėsit, i akuzuar pėr kultivim tė lėndėve narkotike.
  Nė pranga ra Florenc Dhėmbi, pasi gjatė njė aksioni tė policisė iu gjetėn dhe sekuestruan njė sasi prej 563 kilogramėsh lėndė narkotike kanabis sativa.

  Droga ishte e ndarė nė 110 qese tė vogla dhe ishte e gatshme pėr shitje. Policia sqaroi se sasia e drogės u gjet brenda banesės sė tij.


  Gazeta Start: Durrės, pranga 20 vjeēarin me 500 kg drogė


  In letzter Zeit wird richtig hart gegen solche ermittelt. Find ich gut so

 7. #817

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Shkodra dhe Prishtina vendosin urat e bashkėpunimit


  Shkodra dhe Prishtina pritet qė tė kenė njė intensifikim tė marrėdhėnieve mes tyre nga sa ka qėnė deri mė tani. Kjo ėshtė vendosur nė njė takim mes kryetarit tė Bashkisė sė Shkodrės, Lorenc Luka dhe kryetarit tė Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa, tė zhvilluar nė zyrėn e kėtij tė fundit.

  Sipas kryebashkiakut tė Shkodrės Lorenc Luka, “vizita e delegacionit tė bashkisė sė Shkodrės nė Prishtinė ishte shumė frytėdhėnėse. Prishtina dhe Shkodra janė dy qytete qė kanė pasur lidhje dhe bashkėpunim tė hershėm, por gjatė kėtij takimi u vendosen edhe shumė ura tė tjera bashkėpunimi, jo vetėm nė fushėn e sportit, por edhe nė fusha tė tjera, duke filluar nga kultura dhe arti e pėr tė vijuar edhe me sektorin ekonomik, duke aktivizuar dy dhomat e tregtisė qė tė ushtrojnė veprimtarinė e biznesit nė tė dy anėt e kufirit me kushte lehtėsuese nga qeverisjet vendore tė tė dy instucioneve.”

  Kreret e qeverisjes vendore Shkodėr dhe Prishtinė, Luka dhe Mustafa, i kanė dhuruar njėri tjetrit disa dhurata simbolike nga historia dhe trashėgimia e tė dy qyteteve.  Shkodra dhe Prishtina vendosin urat e bashkėpunimit | ABC News

 8. #818

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Durrės, rriten eksportet "Made in Albania”

  Qė nga fillimi i kėtij viti nė portin mė tė madh tė vendit janė pėrpunuar afro 1 milion e 464 mijė ton mallra gjithsej ose 10 pėr qind mė shumė se e njėjta periudhė e vitit tė kaluar.

  Gazeta Start: Durrės, rriten eksportet "Made in Albania”

 9. #819

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Rruga Durrės-Kukės privatizohet vitin tjetėr


  Mirėmbajtja e rrugės Durrės-Kukės-Morinė, e njohur si "Rruga e Kombit", brenda vitit tė ardhshėm do tė jepet me koncesion, ēka do tė thotė se mjetet e transportit nė kėtė rrugė do tė paguajnė taksė pėr mirėmbajtjen e saj.
  Ministria e Punėve Publike dhe e Transportit bėri tė ditur se "privatizimi i mirėmbajtjes sė Rrugės sė Kombit do tė realizohet nga Korporata Financiare Ndėrkombėtare (IFC), me synim garantimin e njė shėrbimi cilėsor”.

  IFC, pjesė e Bankės Botėrore, u kontraktua nga Qeveria Shqiptare nė janar tė kėtij viti dhe aktualisht, po bėn njė studim tė pėrgjithshėm me tre ekipe pune; financiar, ligjor dhe teknik. Studimi synon pėrmirėsimin, funksionimin dhe mirėmbajtjen e autostradės dhe mundėsinė pėr tė aplikuar taksėn e rrugės.

  Dhėnia me koncesion e mirėmbajtjes sė rrugės vjen si nevojė e domosdoshme e Qeverisė pėr tė ulur kostot e mirėmbajtjes, tė cilat aktualisht sipas MPPTT, rezultojnė me njė shumė prej 45.2 milionė euro ose 1.2 % e GDP-sė vendit dhe 4.0 % buxhetit kombėtar. Kjo praktikė e njohur nė tė gjitha vendet perėndimore, ka procedura ligjore dhe transparente, pėrmes tė cilave do tė ftohen investitorėt mė tė rėndėsishėm tė huaj pėr tė marrė pjesė nė tender.

  Nė kėtė kuadėr, MPPT do tė hartojė manualin e mirėmbajtjes rrugore dhe pritet tė aplikohet pėrdorimi i kontraktorėve tė vegjėl pėr mirėmbajtjen rutinė dhe i kontraktorėve mė tė mėdhenj pėr mirėmbajtjen periodike. Autostrada Durrės-Kukės-Morinė ėshtė projekti mė i madh rrugor shqiptar. Ajo ka njė gjatėsi prej rreth 170 km dhe mund tė pėrshkohet nė 2.5 orė, me njė shpejtėsi prej 80-120 km/h.

  Punimet pėr ndėrtimin e kėsaj autostrade kanė nisur nė nėntor tė vitit 2006 dhe pėrfunduan nė Qershor tė 2009. Autostrada pėrbėhet nga dy segmente kryesore Durrės–Milot, qė ka njė gjatėsi prej rreth 59 km dhe Milot-Morinė, rreth 111. Pėrgjatė kėtyre segmenteve janė ndėrtuar 27 ura, qė sė bashku kanė njė gjatėsi prej 4 km dhe Tuneli i Kalimashit, vepra mė madhore e kėsaj rruge, me njė gjatėsi prej 6 km.
  Gazeta Start: Rruga Durrės-Kukės privatizohet vitin tjetėr

 10. #820

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.132
  Vlorė, rritet prodhimi vendas nė treg

  Prodhimi vendas i fruta-perimeve nė Vlorė ka shėnuar njė rritje prej tė paktėn 5 pėr qind, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.
  Aktualisht 80 pėr qind e fruta-perimeve qė tregtohen nė qytetin e Vlorės, janė prodhime vendase, pjesa mė e madhe e kėtyre prodhimeve nė treg vijnė nga zonat e Llakatundit dhe Myzeqesė sė Vlorės, si dhe nga Fieri e Lushnja.

  Prodhimet vendase nga fermerėt vlonjatė kanė ardhur gjithnjė e nė rritje, gjė qė ėshtė reflektuar edhe nė dinamikėn e furnizimit tė tregut.
  Krahas perimeve dhe frutave tradicionale, si domatja, patėllxhania, speci, barbunja, bamja, patatja, karrota, rrushi etj, fermerėt kanė kultivuar edhe brokolin e finokun, me origjinė nga Italia, apo luleshtrydhen qė ėshtė tipike pėr zona tė tjera tė vendit.

  Nė kėtė drejtim, ndikim tė veēantė ka patur edhe prodhimi i serave. Gjatė viteve tė fundit, nė rrethin e Vlorės ėshtė shtuar dukshėm sipėrfaqja e serave me ngrohje diellore dhe me avull, tė cilat shtrihen nė zona tė ndryshme.

  Aktualisht, kjo sipėrfaqe llogaritet nė 22 hektarė, ose dy herė mė shumė krahasuar me vitin 2005. Vetėm kėtė vit, kjo sipėrfaqe ėshtė shtuar me 2 hektarė. Nė shtimin e kėsaj sipėrfaqeje ka ndikuar nxitja e fermerėve pėrmes skemave mbėshtetėse tė financuara nga qeveria. Gjatė kėtij viti, fondi pėrkatės pėr kėtė qėllim pėr Qarkun e Vlorės, ėshtė rreth 20 pėr qind mė i lartė krahasuar me atė tė 2010-ės.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: Gestern, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16