BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 83 von 113 ErsteErste ... 337379808182838485868793 ... LetzteLetzte
Ergebnis 821 bis 830 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.596 Aufrufe

 1. #821

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Rriten eksportet gjatė muajit maj

  Instituti i Statistikave bėri tė ditur sot se eksportet gjatė muajit maj kanė shėnuar rritje, gjė qė ka sjellė edhe uljen e deficitit tregtar.
  Sipas INSTAT, nė muajin maj 2011 u eksportuan 16,210 mln lekė mallra, me rritje 14.2 pėr qind nė krahasim me muajin prill 2011 dhe u importuan 46,299 mln lekė mallra me rritje 1.3 pėr qind nė krahasim me prillin 2011.

  Kėto tė dhėna bėjnė me dije se ėshtė ulur deficiti tregtar me 4.5 pėr qind krahasuar me muajin paraardhės. Po sipas kėtyre tė dhėnave, tregtia me vendet e BE-sė ėshtė 64.7 pėr qind dhe partnerėt kryesorė tregtarė vazhdojnė tė jenė Italia (60.9 % importi dhe 27.5 % eksporti) dhe Greqia (eksporti 5.1% dhe importi 9.8%).  Gazeta Start: Rriten eksportet gjatė muajit maj


  Exporte sind in Albanien im Mai 2011 im Vergleich zum April 2011 um 14,2 % gestiegen.

 2. #822

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Rriten eksportet gjatė muajit maj

  Instituti i Statistikave bėri tė ditur sot se eksportet gjatė muajit maj kanė shėnuar rritje, gjė qė ka sjellė edhe uljen e deficitit tregtar.
  Sipas INSTAT, nė muajin maj 2011 u eksportuan 16,210 mln lekė mallra, me rritje 14.2 pėr qind nė krahasim me muajin prill 2011 dhe u importuan 46,299 mln lekė mallra me rritje 1.3 pėr qind nė krahasim me prillin 2011.

  Kėto tė dhėna bėjnė me dije se ėshtė ulur deficiti tregtar me 4.5 pėr qind krahasuar me muajin paraardhės. Po sipas kėtyre tė dhėnave, tregtia me vendet e BE-sė ėshtė 64.7 pėr qind dhe partnerėt kryesorė tregtarė vazhdojnė tė jenė Italia (60.9 % importi dhe 27.5 % eksporti) dhe Greqia (eksporti 5.1% dhe importi 9.8%).  Gazeta Start: Rriten eksportet gjatė muajit maj


  Exporte sind in Albanien im Mai 2011 im Vergleich zum April 2011 um 1,3 % gestiegen.
  Ist es nicht umgekehrt?

  Import 1,3% gestiegen
  Export 14,2% gestiegen

 3. #823

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Zitat Zitat von Benutzername Beitrag anzeigen
  Ist es nicht umgekehrt?

  Import 1,3% gestiegen
  Export 14,2% gestiegen

  Ja hast Recht, danke für den Tipp.

  War schon bisschen spät, da haben meine Gehirnzellen nicht mehr so ganz mitgemacht.

 4. #824

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Antidroga e Tiranės, arrin rekord nė luftėn ndaj grupeve kriminale

  Skuadra e Antidrogės e Tiranės intensifikon goditjen e rrjeteve tė shpėrndarėsve tė lėndėve narkotike. Vetėm pėr 5 muajt e parė tė vitit ishte tejkaluar sasia e sekuestruar nė 12 muajt e vitit tė kaluar.

  Janė 20 kilogramė e 376 gramė heroinė tė sekuestruara pėr 6-mujorin e parė, kundrejt 9 kilogramė e 804 gramėve tė sė njėjstės periudhė tė vitit tė kaluar.

  391 kilogramė e 233 gramė kanabis kundrejt 204 kilogramė e gjysmė tė vitit tė kaluar, si dhe rreth gjysmė kilogramė kokainė.

  Shefi i seksionit tė antidrogės shprehet se pavarėsisht angazhimeve tė shumta qė kanė patur nė kėtė fillim viti tė ngarkuar pėr tė gjitha strukturat e Policisė sė Shtetit pėr garantimin e sigurisė publike, me greva, mitingje tė dhunshme dhe njė fushatė tė ndezur elektorale, skuadra qė ai drejton ka rritur forcėn goditėse ndaj fenomenit tė drogės.

  Zonat me problematike mbetet ajo pranė Shkollės sė Kuqe, Tiranės sė Re, Alliasit.

  Shefi i antidrogės sė Tiranės ka dhėnė edhe detaje rreth menaxhimit tė shėrbimeve pėr mbajtjen e kėtyre zonave nė kontroll dhe pėr tė goditur nė kohė dhe me efikasitet sa herė qė zbulohen raste tė kriminalitetit tė drogave.

  Nė fokusin e skuadrės sė antidrogės sė Tiranės janė grupet e shpėrndarėsve pėr vetė shqetėsimin qė ata sjellin pėr komunitetin dhe sidomos ata tė marijuanės, e cila ėshtė shkalla e parė e drogės qė marrin pėrdoruesit, tė cilėt janė kryesisht tė moshave tė reja.

  Ndėrsa operacionet e suksesshme Kufiri Ndarės 1 dhe 2, weekend, gracka, tre Urat, tregojnė pėr efikasitetin e kėsaj skuadre edhe nė luftėn ndaj trafikantėve tė lėndėve narkotike.  Antidroga e Tiranės, arrin rekord nė luftėn ndaj grupeve kriminale | ABC News

  Deutliche Erfolge der Polizei in Tirana gegen organisierte Drogenkriminalität !!

 5. #825
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Kosova e Mali i Zi rilidhen pėrmes Ēakorrit

  Plavė, 5 korrik - Kryetari i Komunės sė Plavės, Skender Sharkinoviq, ditėn e martė paralajmėroi investime tė shumta tė kėsaj komune nė veri tė Malit tė Zi. Pa dyshim, ai njė rėndėsi tė posaēme i jep pėrfundimit tė rrugės sė re Murinė - Ēakorr, qė lidh Malin e Zi me Kosovėn edhe nė kėtė krah, raporton KosovaLive.

  Sharkinoviq ėshtė i bindur se rruga, pėr tė cilėn mbretėron interesim i jashtėzakonshėm i popullatės vendore, do tė pėrurohet mė 13 Korrik, ditėn e shtetėsisė sė Malit tė Zi.

  “Janė pjekur kushtet pėr hapjen edhe tė pikės sė pėrbashkėt kufitare nė vendin e quajtur Kotllovė, e cila do tė lidhte qytetet veriore malazeze me komunat e Kosovės, sidomos me Pejėn”, shprehet i pari i Plavės.

  Lidhur me rrugėn ndėrkombėtare Guci - Vermosh /Shqipėri/ - Podgoricė, Sharkinoviq ka paralajmėruar se punimet do tė fillojnė kėtė muaj nė territorin e Malit tė Zi.

  Ai thotė se pėr kėtė rrugė mbretėron njė interesim i madh qė tė lidhemi me bregdetin e Malit tė Zi. Qeveria tashmė i ka ndarė 3 milionė euro pėr aksin rrugor deri nė pikėn kufitare Guci - Gėrnēar /kufiri me Shqipėrinė.

  Kryetari i Komunės sė Plavės, Skender Sharkinoviq shpreson se punimet nė kėtė rrugė do tė nisin kėtė muaj.

  _____________________


  Endlich werden wir mit dem Kosovo verbunden. Die Arbeiten an der Straße Guci - Han i Hotit werden diesen Monat begonnen. Rrnoft populli shqiptar

 6. #826

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  INSTAT: Shqipėria po shėnon rritje ekonomike

  Instituti i Statistikave (INSTAT) konfirmon rritjen ekonomike pėr tre muajt e parė tė vitit 2011. Sipas rezultateve tė kėtij institucioni, ekonomia ėshtė rritur me 3.4 pėr qind nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė. Ndėr sektorėt qė kanė pėsuar rritje ėshtė sektori bujqėsor, ai industrial, si edhe ndėrtimi


 7. #827

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.134
  Gjashtėmujori i parė me 1.2 milionė turistė nė Shqipėri | albinfo.ch

  Gjashtėmujori i parė me 1.2 milionė turistė nė Shqipėri


  Ministria e Turizmit publikoi shifrat pėr gjashtėmujorin e parė tė vitit, ku deri tani Shqipėria ėshtė vizituar nga 1.2 milionė turistė


  Problemet politike dhe situata e paqėndrueshme nė vendet arabe kanė sjellė njė rritje tė numrit tė tursitėve nė Shqipėri dhe nė vendet e tjera tė rajonit.

  Zyrtarė tė Shoqatės Shqiptare tė Operatorėve Turistikė, kanė thėnė se kjo rritje ėshtė pasojė e promovimit tė mirė tė vendit, por edhe pėr shkak tė problemeve qė po pėrjetojnė vendet e ndryshme arabe, si Libia, Egjipti e po ashtu edhe kriza dhe protestat nė Greqi.

 8. #828

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Euro shėnon ulje nė raport me Lekun


  Leku shqiptar ka filluar tė fitojė terren kėto ditė nė raport me monedhėn e pėrbashkėt evropiane Euro.
  Ky ėshtė njė fenomen qė pėrsėritet thuajse ēdo vit nė kėtė periudhė, pėr shkak tė kėrkesave qė kanė pėr Lekun emigrantėt qė kthehen nė atdhe pėr pushimet verore.

  Nė agjencitė e kėmbimit, dollari blihet me 98,5 lekė dhe shitet me 92,2 lekė, ndėrsa euro kėmbehet me 138,8 lekė nė blerje dhe me 139,4 lekė nė shitje. Agjentėt valutorė shpjegojnė se flukset e shkėmbimeve janė shtuar edhe pse nė shuma tė vogla.

  Veē remitancave, nga ana tjetėr nė dobėsimin e Euros kanė ndikuar edhe bursat ndėrkombėtare. Nė tregjet financiare botėrore, euro ka humbur pikė duke u kėmbyer me 1.39 dollar.

  Euro pritet tė pėsojė rėnie deri nė fund tė gushtit nė raport me Lekun, me pėrfundimin e sezonit veror. Gjithsesi, vlen tė theksohet se ajo ruan nivele mė tė larta se nė tė njėjtat periudha tė viteve tė mėparshme, gjė qė lidhet me sasinė mė tė paktė tė valutės qė kanė sjellė emigrantėt.  Gazeta Start: Euro shėnon ulje nė raport me Lekun


  Luja Kosova Luja

 9. #829

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.065
  Raporti: Shqipėria ndryshe nga rajoni, rezulton me rritje ekonomike


  E krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria dallon pėr qėndrueshmėrinė dhe tendencėn pozitive tė rritjes ekonomike.

  Instituti Ndėrkombėtar i Vjenės pėr Studime Ekonomike, nė njė raport tė fundit, thekson se ekonomia shqiptare pėr kėtė vit do tė ketė njė rritje me 4,1% dhe deri nė 2013 do tė arrijė nė 5%.

  Ndėrkohė qė ka parashikuar se deri nė vitin 2015, Shqipėria do tė lėrė pas Bullgarinė dhe Maqedoninė nė rritjen e GDP-sė pėr frymė, mbi mesataren e BE-sė.  Raporti: Shqipėria ndryshe nga rajoni, rezulton me rritje ekonomike | ABC News 10. #830
  Gjeto
  Zitat Zitat von El Malesor Beitrag anzeigen
  Kosova e Mali i Zi rilidhen pėrmes Ēakorrit

  Plavė, 5 korrik - Kryetari i Komunės sė Plavės, Skender Sharkinoviq, ditėn e martė paralajmėroi investime tė shumta tė kėsaj komune nė veri tė Malit tė Zi. Pa dyshim, ai njė rėndėsi tė posaēme i jep pėrfundimit tė rrugės sė re Murinė - Ēakorr, qė lidh Malin e Zi me Kosovėn edhe nė kėtė krah, raporton KosovaLive.

  Sharkinoviq ėshtė i bindur se rruga, pėr tė cilėn mbretėron interesim i jashtėzakonshėm i popullatės vendore, do tė pėrurohet mė 13 Korrik, ditėn e shtetėsisė sė Malit tė Zi.

  “Janė pjekur kushtet pėr hapjen edhe tė pikės sė pėrbashkėt kufitare nė vendin e quajtur Kotllovė, e cila do tė lidhte qytetet veriore malazeze me komunat e Kosovės, sidomos me Pejėn”, shprehet i pari i Plavės.

  Lidhur me rrugėn ndėrkombėtare Guci - Vermosh /Shqipėri/ - Podgoricė, Sharkinoviq ka paralajmėruar se punimet do tė fillojnė kėtė muaj nė territorin e Malit tė Zi.

  Ai thotė se pėr kėtė rrugė mbretėron njė interesim i madh qė tė lidhemi me bregdetin e Malit tė Zi. Qeveria tashmė i ka ndarė 3 milionė euro pėr aksin rrugor deri nė pikėn kufitare Guci - Gėrnēar /kufiri me Shqipėrinė.

  Kryetari i Komunės sė Plavės, Skender Sharkinoviq shpreson se punimet nė kėtė rrugė do tė nisin kėtė muaj.

  _____________________


  Endlich werden wir mit dem Kosovo verbunden. Die Arbeiten an der Straße Guci - Han i Hotit werden diesen Monat begonnen. Rrnoft populli shqiptar
  das ist mal eine Verdammt gute Nachtricht.

  Das stoppt die assimilationspolitik der Montenegriner.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4399
  Letzter Beitrag: Heute, 08:26
 2. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 3. Antworten: 6641
  Letzter Beitrag: 08.06.2018, 13:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16