BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 84 von 113 ErsteErste ... 347480818283848586878894 ... LetzteLetzte
Ergebnis 831 bis 840 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.363 Aufrufe

 1. #831

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  wie der Titel sagt, Tourismus in Albanien erlebt ein Boom, 40% mehr als im Vorjahr, um dennoch weit hinten bei der Ranking, zwar 19 Plätze besser als im Vorjahr aber es ist noch viel zu tun um mit den Nachbarländern (Mote platz 36, Cro Platz 34) mithalten zu können.


  Albanian Tourism Continues to Boom

  The number of foreign tourists and nonresidents visiting Albania increased in the first five months of 2011.

  Besar Likmeta
  Tirana Tourists follow the trail of British poet Lord Byron in horse ridding expedition in Southern Albania | Photo courtesy of Auron Expeditions According to the Ministry of Culture, Tourism, Youth and Sports, a total of 567,835 visitors came to Albania from January through May. That's an increase of 163,393, or 40 per cent, over the same period last year.

  Albanian tourism has experienced exponential growth in the last few years, as the country slowly emerges from a difficult and often tumultuous transition period.

  However, while the government points to statistics demonstrating the purported success of the tourism industry, tour operators and lobbying groups complain that the country's underdeveloped infrastructure and lack of promotion are leaving the Albanian market several steps behind its competitors.

  In the latest World Economic Forum report on competitiveness in the international travel and tourism industry, Albania ranks 71st on a list of 133 countries – 19 slots better than its last ranking in the 2009 index.

  However, Tirana continues to be outperformed by its neighbours to the north. Montenegro is ranked at 36, and Croatia sits at 34, putting those countries well ahead of not only Albania, but Serbia, Macedonia and Bosnia and Herzegovina.

 2. #832

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  doppelpost

 3. #833

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  INSTAT: Ekonomia kėtė vit u rrit me 3.4 %

  Ekonomia nė tremujorin e parė 2011 u rrit me 3.4 pėr qind kundrejt tremujorit tė parė tė vitit 2010 dhe krahasuar me tremujorin e katėrt tė vitit qė shkoi me rritje prej 1.2 pėr qind.
  Tė dhėnat mė tė fundit nga INSTAT bėjnė tė ditur se nė kėtė tremujor degėt qė patėn rritjet mė tė larta ishin transporti, industria, ndėrtimi dhe tregtia, respektivisht me 13.3 pėr qind, 12.4 pėr qind, 4.8 pėr qind dhe 4.4 pėr qind krahasuar me tremujorin e parė 2010.

  Rėnie shėnuan nė kėtė tremujor krahasuar me tė njėjtin tremujor tė 2010-ės sektorėt e post-komunikacionit me 5.1% dhe shėrbime tė tjera me 0.6 %. Krahasuar me tremujorin e katėrt tė vitit 2010 me rritje mė tė lartė paraqiten ndėrtimi me 11.8 pėr qind, transporti me 1.6 pėr qind, shėrbime tė tjera me 1.1 pėr qind, ndėrsa tregtia, post- komunikacioni dhe industria shfaqėn rėnie krahasuar me tremujorin paraardhės respektivisht me 2.2 pėr qind dhe 1.7 pėr qind dhe 0.2 pėr qind.

  Rritje shėnon nė 3-mujorin e parė 2011 edhe sektori i bujqėsisė me 2.8 pėr qind, kundrejt tremujorit tė parė 2010 dhe 1.2 pėr qind kundrejt tremujorit paraardhės.

  Gazeta Start: INSTAT: Ekonomia kėtė vit u rrit me 3.4 %


  Albanien verzeichnet im ersten Quartal 2011 einen Wirtschaftswachstum von 3,4 %, gegenüber dem gleichen Quartal ein Jahr zuvor.

 4. #834

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Bllokada ndaj Serbisė, rast pėr shkėmbimet me Shqipėrinė

  Biznesi i Shqipėrisė pėrshėndeti vendimin e qeverisė sė Kosovės pėr zbatimin e parimit tė reciprocitetit nė shkėmbimet tregtare me Republikėn e Serbisė, vendim i cili ka sjellė si pasojė ndalimin e hyrjes sė prodhimeve me certifikatėn e origjinės serbe nė tregun kosovar.


  Alb Konfindustria vlerėson se ky vendim ėshtė rast i mirė, qė duhet shfrytėzuar pėr shfrytėzimin e plotė si dhe rritjen e kapaciteteve industriale tė Kosovės dhe Shqipėrisė me qėllim plotėsimin e boshllėkut tregtar tė krijuar. “Mbėshtetur nė analizat e kryera nga Alb Konfindustria del, qė janė tė gjitha mundėsitė pėr tė pėrfituar menjėherė nga vendimi i Qeverisė sė Kosovės pėr ndalimin e prodhimeve serbe pjesė tė rėndėsishme tė ekonomisė kombėtare si :- sektorėt e prodhimeve bujqėsore e blegtorale, -industria ushqimore, -industria e materialeve tė ndėrtimit, -industria e prodhimit tė mobilieve, -industria mekanike, etj”, vijon reagimi.

  Gazeta Start: Bllokada ndaj Serbisė, rast pėr shkėmbimet me Shqipėrinė

 5. #835

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.132
  INSEAD: Shqipėria ekonomi stabile nė Evropė  ILIRIA NEWS AGENCY - INSEAD: Shqipėria ekonomi stabile nė Evropė

 6. #836
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423
  Turistėt grekė mėsyjnė jugun shqiptar

  Nga Express mė 13 gusht 2011 nė ora 11:15

  “Deti ėshtė i mrekullueshėm, hoteli me kushte shumė tė mira dhe paguajmė vetėm 50 euro pėr njė dhomė dyshe, me ushqimin dhe gjithēka tjetėr tė pėrfshirė. Pėr fėmijėt ēmimi ėshtė 25 euro dhe gjithandej dėgjojmė tė flitet greqisht”.

  Kėshtu shprehet, Aleksandra Kirici, njė qytetare greke e cila sapo ėshtė kthyer nė Athinė pas pushimeve dhjetėditore me bashkėshortin dhe dy fėmijėt e tyre nė Himarė.

  Ndėrkohė, me mijėra shtetas grekė po shijojnė pushimet e tyre verore nė bregdetin shqiptar, nė Adriatik dhe Jon.

  Nė Sarandė pėr shembull, mjaftojnė 100 euro nė ditė qė njė ēift tė kalojė pushime tė mrekullueshme dhe me tė gjitha kushtet, shkruan e pėrditshmja “Proto Thema”, nė njė reportazh tė realizuar kėto ditė nė Shqipėri.

  “Tė paktėn 30 pėr qind e klientėve qė kemi sivjet janė grekė”, thotė S.Ruci, menaxher i njė hoteli tė madh nė Himarė. “Ēdo vit po rritet numri i turistėve qė na vijnė nga Greqia dhe kėtė vit ca mė shumė”, shtoi ai.

  Pėrpos kėsaj, kushtet nė hotelet shqiptare dhe ēmimet e tyre, po i nxisin grekėt qė tė mėsyjnė plazhin shqiptar, sidomos atė tė jugut.

  Ata qė vijnė mė shumė janė nga Athina dhe Greqia Veriore, duke konsideruar se “shkojnė nė Shqipėri me pushime, se atje ėshtė mė lirė”.

 7. #837
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423

 8. #838

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.045
  Shqipėria, bum eksportesh drejt Kosovės


  Tė dhėnat e fundit qė raportohen nga biznesi kanė tejkaluar edhe pritshmėritė mė optimiste.

  "Shqipėria nė tė kaluarėn ka qenė nė vend tė shtatė dhe tė tetė, sa i pėrket shkėmbimeve tregtare me Kosovėn dhe tani del e treta, pas BE-sė dhe Maqedonisė", thotė Agim Shahini, kryetar i Aleancės Kosovare tė Biznesit.

  Kryetari i Dhomės sė Tregtisė tė Shqipėrisė, Nikolin Jaka, deklaron se ka njė rritje tė dukshme tė nivelit tė qarkullimit tregtar dhe kjo rritje, sipas tij, vjen kryesisht nė sektorin e materialeve tė ndėrtimit.

  Mbyllja e kufijve me Serbinė po e ndryshon hartėn tregtare tė Kosovės dhe biznesi kosovar do ta orientojė tregtinė drejt Shqipėrisė. "Bizneset e Shqipėrisė, tė tė gjithė sektorėve, tė vijnė dhe tė qėndrojnė nė Kosovė", thotė Shahini.

  Por, me gjithė situatėn e re tė krijuar, bizneset sėrish ndeshen me pengesa. Muharrem Osmani, njė prodhues kosovar i detergjenteve, thotė se tentativat e tij pėr tė eksportuar drejt Shqipėrisė dėshtojnė nga ēmimet e larta tė referencės qė vendos qeveria shqiptare.

  Ekspertėt e ekonomisė theksojnė se ka ardhur momenti pėr tė politika tė reja tregtare qė do nxisnin tregtinė mes dy vendeve.

  Ministri kosovar pėr Zhvillim Ekonomik, Besim Beqja, thotė se qeveria e Kosovės ėshtė duke ecur nė kėtė drejtim dhe premton heqjen e tė gjitha barrierave.

  "Tė shkojmė drejt eliminimit tė tė gjitha barrierave, drejt krijimit tė njė kuadri ligjor, i cili i mundėson biznesit pėr t'u zhvilluar, por jo pėr tė dhėnė orientim", thotė Beqaj.
  Gazeta Start: Shqipėria, bum eksportesh drejt Kosovės

 9. #839
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423
  Average Monthly Wage in Albania $350

  The average monthly wage in Albania is 35,000 Leks (roughly $350), according to a study by Open Data Albania which covered the private and public sector wages in Albania over the last ten years by using data from Albania’s Institute of Statistics.

  Meanwhile, the minimum wage is 20,000 Leks (roughly $200) and the maximal wage is 88,000 Leks per month (roughly $880). The sector of transportation and telecommunication had the highest average wage of 39,800 Leks per month, followed by the industry sector with an average wage of 39,433 Leks monthly, Tv Scan reports.

  http://www.balkans.com/open-news.php...enumber=115672  Der monatliche Durchschnittslohn beträgt in Albanien 350$.

 10. #840
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423
  Birra Korca (albanisches Bier) verdreichfacht die Exporte in die USA:

  BalkanWeb.TV | Birra Korca trefishon eksportet drejt Shba-s

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16